Revizor: Postoji rizik da su pojedine žičare bile u upotrebi iako nisu imale odobrenja za rad
Državna revizorska institucija (DRI) utvrdila je da u periodu 2022-2024. u Srbiji nisu bile preduzete sve aktivnosti kako bi se obezbedili uslovi za efikasno upravljanje žičarama za prevoz ljudi.
Foto: Pixabay (ilustracija)
Takođe, kako navodi DRI, nadležni nisu u dovoljnoj meri sprovodili aktivnosti u cilju bezbednog rada žičara, a postoji rizik i da su pojedine bile u upotrebi iako nisu bile primenjene sve propisane mere bezbednosti.
U Srbiji postoji više od 60 žičara, prema podacima Ministarstva građevinarstva. Od tog broja, po podacima Instituta za rudarstvo i metalurgiju Bor, za njih 40 objavljen je stručni pregled tokom prethodne dve sezone.
Navedeno je da su za 31 žičaru podneti zahtevi Direkciji za železnice za izdavanje odobrenja za rad, dok je do januara ove godine 27 žičara dobilo odobrenje.
U nadležnosti Skijališta Srbije je ukupno 31 žičara, a preostale su u nadležnosti lokalnih samouprava i drugih pravnih lica.
"O važnosti upravljanja žičarama za prevoz ljudi svedoči veliki broj turista koji se, naročito u zimskom periodu, prevozi njima, kao i podatak da se u prethodnom periodu u svetu desilo više incidenata sa žičarama", navodi se u izveštaju DRI.
Cilj revizije DRI bio je, kako se navodi, da se utvrdi da li su preduzete odgovarajuće aktivnosti radi efikasnog upravljana žičarama za prevoz ljudi.
Skijališta Srbije su u 2024. podnela 20 zahteva za odobrenje za rad žičara u ski centru Kopaonik, a Direkcija za železnice izdala 19 odobrenja. Za jednu instalaciju je bila nepotpuna dokumentacija.
Podneta su i dva zahteva za odobrenje za rad žičara u ski centru Zlatibor i dva u ski centru Stara planina. Po osnovu tih zahteva, Direkcija je izdala četiri odobrenja za rad.
"Postoji rizik da su pojedine žičare u revidiranom periodu bile u upotrebi iako nisu posedovale odobrenja za rad, a da kod pojedinih žičara nije obavljen pregled ovlašćenog stručnog tela što je moglo uticati na bezbednost njihovog rada", navela je DRI.
Tokom revizije je utvrđeno i da je od 26 odobrenja koje je Direkcija za železnice izdala u periodu 2022-2024, odobrenje za jednu izdato iako nisu bili ispunjeni svi propisani uslovi.
DRI je u izveštaju utvrdila i da preduzeće Skijališta Srbije nije preduzelo aktivnosti kako bi sve žičare kojima upravlja posedovale odobrenje za rad.
Revizija je, takođe, pokazala i da nadzor koji je vršila republička inspekcija za železnički saobraćaj Ministarstva građevinarstva, nije u dovoljnoj meri doprineo efikasnom upravljanju žičarama.
Konkretno, postoje žičare koje ne poseduju odobrenja za rad – a nisu bile predmet nadzora u revidiranom periodu.
Takođe, inspekcija nije sprovodila kontrolne nadzore i nije vršila praćenje sprovođenja izrečenih mera u vezi sa uslovima rada žičara.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Više od 500 prijava za jedan dan stiglo preko platforme "Prijavi-reši": Rupe na putevima, deponije...
08.07.2026.•
0
Pokret "Kreni-promeni" saopštio je da je za samo 24 sata od pokretanja platforme "Prijavi-reši" primljeno više od 500 prijava građana iz gradova i opština širom Srbije.
Poslanik Evropske narodne partije o Srbiji: Napredak ka EU zahteva dela, a ne izjave
08.07.2026.•
0
Poslanik Evropske narodne partije u Evropskom parlamentu Davor Ivo Štir (Stier) ocenio je danas da evropski put Srbije ostaje otvoren, ali napredak zahteva dela, a ne izjave.
Brojna pitanja u slučaju Senjaka i Veselina Milića - jedno od njih da li će biti vraćen na mesto načelnika
08.07.2026.•
11
Govoreći o slučaju Senjak, penzionisani major MUP i bivši pripadnik SBPOK Predrag Simonović za N1 je rekao da mu nije jasno zašto Tužilaštvo za organizovani nije preuzeo predmet, nego postupa Više javno tužilaštvo.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - tu je i poklon
08.07.2026.•
7
Novi 021.rs dnevni kviz u kom vas darujemo je pred vama.
Potpuna zabrana pušenja, čisti voda i vazduh, više zelenih površina: Kako do boljeg zdravlja građana
08.07.2026.•
13
Nedavno su pojedini mediji preneli objavu sa društvenih naloga samoorganizovane grupe studenata iz Beograda, navodeći da su "Studenti u blokadi objavili plan za zdravstvo u pet tačaka".
Amandmani na rezoluciju o Srbiji - o zvučnom topu, saradnji sa Komunističkom partijom Kine...
08.07.2026.•
6
Evropski parlament izražava žaljenje zbog kampanje da se učesnici protesta 15. marta 2025. u Beogradu lažno optuže da su simulirali upotrebu "zvučnog topa".
Srbija mahnito usvaja zakone da udovolji EU: "Vlast Uniju vidi kao bankomat, a ona nas kao kamen u cipeli"
08.07.2026.•
18
Nakon višegodišnje stagnacije u procesu evrointegracija, vlast u Srbiji deluje rešena da nadoknadi propušteno.
Poslanici Skupštine Srbije i danas o 18 tačaka dnevnog reda
08.07.2026.•
0
Poslanici Skupštine Srbije nastaviće danas u 10 časova objedinjenu načelnu raspravu o 18 tačaka dnevnog reda vanrednog zasedanja.
Tužilaštvo o napadu na advokata Danka Cvejića: U toku prikupljanje dokaza, policija radi na slučaju
07.07.2026.•
4
Treće osnovno tužilaštvo za Insajder navodi da su po nalogu tužilaštva pripadnici Uprave kriminalističke policije izvršili uviđaj na licu mesta gde je više N.N. lica nanelo telesne povrede advokatu Danku Cvejiću.
Kos: Ne želimo da Srbija zaostaje, Komisija ponovo predložila otvaranje Klastera 3
07.07.2026.•
29
Komesarka Evropske unije Marta Kos je tokom rasprave u Evropskom parlamentu o Srbiji poručila da je komisija obnovila svoje preporuke Savetu da se otvori Klaster 3 u pregovorima sa Srbijom.
Evropski izvestilac: Budućnost Kosova je u EU, ali za članstvo potrebne reforme
07.07.2026.•
2
Izvestilac Evropskog parlament za Kosovo Riho Teras kazao je u Prištini, nakon sastanaka sa liderima institucija i političkih stranaka, da je budućnost Kosova u EU ali da je za prijem neophodno sprovesti reforme.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - da vidimo šta znate
07.07.2026.•
12
Još jedan 021.rs dnevni kviz je pred vama.
OSMOSMERKA: Zdravlje na usta ulazi
07.07.2026.•
1
Hajde opet jedna mozgalica, ovaj put tražimo neke nove reči.
Picula u EP: Srbija nazaduje u demokratiji i stanje je veoma loše, EU treba da suspenduje finansiranje
07.07.2026.•
27
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula izjavio je danas da se protivi otvaranju Klastera tri u pregovorima Evropske unije sa Srbijom.
Šta se dešava sa slučajem Senjak: Miliću ukinut pritvor, tužilaštvo odustalo od dela optužbe
07.07.2026.•
12
Odluka koja je upalila crveni alarm, koji upozorava na ozbiljnu opasnost od potpunog sloma države. Tako Akademski plenum reaguje na ukidanje pritvora bivšem načelniku beogradske policije Veselinu Miliću.
Tri osobe uhapšene zbog provale u advokatsku kancelariju Tomanović, traga se i za napadačima na advokate
07.07.2026.•
0
Tri osobe koje se sumnjiče da su provalile u adokatsku kancelariju Zdenka Tomanovića su uhapšene, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP).
Odbijene sve žalbe na rezultate izbora na Kosovu, sledi konačna potvrda rezultata
07.07.2026.•
0
Vrhovni sud Kosova je danas objavio da je odbio svih pet žalbi na konačne rezultate prevremenih parlamentarnih izbora održanih 7. juna, čime je otvoren put za potvrđivanje izbornih rezultata.
Pretučen advokat Danko Cvejić pred maloletnom decom: Dva preloma lobanje i nosne kosti
07.07.2026.•
17
Advokat Nenad Janković izjavio je danas da su advokata Danka Cvejića batinaši izudarali bejzbol palicama i da su mu na dva mesta polomili lobanju.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar