Nemački javni servis snimio dokumentarac: Kako su Srbija i Crna Gora opsednute oružjem
"Balkan - opsednut oružjem?" To je naslov dokumentarnog filma u produkciji nemačkog javnog servisa BR koji potpisuju autori Ana Tilak i Zoran Ikonić.
Od pre nekoliko dana film se može pogledati u ARD-medijateci, piše Dojče vele.
Oružja dokle pogled seže. Doneto je tu iz podruma i sa tavana - u svakom slučaju iz privatnih kuća. U jednom skladištu u Beogradu gomile pištolja, hiljade pušaka i uredno poređanih automata. Sanduci puni bacača granata i municije stoje uza zid. U uglu prostorije su čak i bacači raketa.
Tako je izgledalo 2023. kada su Srbi i Srpkinje dobrovoljno donosili oružje u centre koje je osnovalo Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije. Želeli su da tako raščiste sa zaostavštinom iz ratnih vremena, kada je oružje kružilo među ljudima, a zatim se prenosilo kao porodično nasleđe ili završavalo na crnom tržištu.
Amnestija za predaju oružja već je više puta sprovođena u Srbiji. U tim akcijama predato je više od 100.000 komada ilegalnog oružja. Međutim, uz količinu naoružanja kakva postoji u Srbiji, sve to ima samo ograničen efekat.
Ono što je sigurno jeste da u dve države Zapadnog Balkana, u Srbiji i Crnoj Gori, ljudi poseduju najviše oružja u Evropi - 39 komada na 100 stanovnika. Više ga ima samo u Sjedinjenim Američkim Državama i ratom razorenom Jemenu. Drugim rečima, svako prosečno domaćinstvo u Srbiji ima po jedan komad oružja.
Bivši kriminalac danas je rijaliti-zvezda
Za mnoge građane u Srbiji i Crnoj Gori oružje je deo tradicije i deo svakodnevnice. Znak slobode i priznanja. Tome u nemačkom dokumentarcu svedoči i Kristijan Golubović. Taj pedesetogodišnjak, sa šarenom bejzbol kapom i mnoštvom tetovaža, oduvek je imao pristup oružju, a iza sebe ima izuzetnu kriminalnu prošlost - bio je deo ozloglašene gangsterske scene u Beogradu 1990-ih godina.
U to vreme, priča on, mogao si da zameniš ćevape za pištolj. Hvali se da i danas može da nabavi oružje za samo sat vremena. Da bi ušao u tu gangstersku scenu, kaže da je s prijateljima upao u Hotel "Mažestik" u centru grada, u tada poznatu diskoteku. Svi su bili teško naoružani.
Golubović je u više navrata bio po nekoliko godina u zatvoru, jednom i u Diseldorfu zbog oružane pljačke. Tokom devedesetih, kada je rat eskalirao - a sa njim i količina oružja, kao i droge - nasilje je poprimilo potpuno nove razmere, kaže Golubović.
"Svi su koristili drogu, svi su nosili oružje, niko se nikoga nije plašio, niti je neko nekog poštovao. Glave su tada padale svakodnevno. Sigurno je 80 odsto podzemlja bivše Jugoslavije i drugih delova Balkana zbrisano u talasu ubistava."
Kriminal donosi gledanost
Golubovićeva kriminalna prošlost izgleda da fascinira mnoge. Danas je on rijaliti zvezda na jednoj privatnoj srpskoj televiziji. Tamo ga mesecima snimaju u formatu nalik "Velikom bratu".
Tamo sme da u udarnom terminu objašnjava kako je najbolje izvršiti ubistvo: žrtvu, kaže, treba samo umotati u ćebe i obesiti – tako ne ostaju tragovi. Na ulici ga stalno zaustavljaju obožavateljke i obožavaoci. Bivši kriminalac je poznat, a naročito je mladima on neka vrsta uzora.
Masovna ubistva
Kada je u maju 2023. godine jedan mladić ilegalnim oružjem nabavljenim na crnom tržištu iz automobila u pokretu ubio devetoro ljudi, tokom istrage se ispostavilo da je napadač obožavao klanove i kriminalce - pre svega Kristijana Golubovića. Cela Srbija tada je bila u šoku.
Samo dan ranije dogodilo se masovno ubistvo u jednoj školi u Beogradu, kada je trinaestogodišnjak očevim pištoljem ubio devetoro svojih školskih drugarica i drugova, kao i domara.
Organizovani kriminal u Crnoj Gori
Četiristo pedeset kilometara južnije, u Crnoj Gori, situacija je slična. I tamo skoro svako domaćinstvo poseduje oružje. Broj ubistava i tamo je veoma visok u odnosu na prosek u Evropi. Jedan od razloga za to jeste organizovani kriminal: zavađeni klanovi već godinama vode ogorčene borbe - u regionu, ali i širom Evrope.
Policijski službenici aktivnosti crnogorske mafije ocenjuju kao "visokorizične", ali do sada nisu uspeli da razbiju njihove mreže. Oružje se transportuje, premešta i odatle stiže i do Zapadne Evrope.
Balša Đurišić, policajac jedne specijalne jedinice, pokazuje zaplene sa svojih noćnih kontrola: od automatskog oružja, pa do većih količina kokaina - sve se može naći.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
FOTO, VIDEO: Sprečen pokušaj šverca 30 kilograma kokaina, uhapšena dvojica
31.12.2025.•
0
Carinici i prokupačka policija sprečili su u utorak, 30. decembra krijumčarenje 30.896 grama kokaina na Zajedničkoj tački prelaska Merdare.
Jedna osoba poginula u prevrtanju vozila na putu Kragujevac - Topola
31.12.2025.•
0
Jedna osoba je poginula u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila na magistralnom putu Kragujevac - Topola u mestu Lužnice.
Macut: Mleko u Srbiji kvalitetno, ono je apsolutno neophodno kao deo ishrane
31.12.2025.•
5
Predsednik Vlade Srbije Đuro Macut izjavio je da je mleko u Srbiji kvalitetno, ističući da je mleko "apsolutno neophodno kao nutritivna materija".
Dačić: U 2025. povređeno više policajaca nego demonstranata, uvek išli da izazovu reakciju pripadnika MUP-a
31.12.2025.•
7
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je u proteklih godinu dana bilo više povređenih policajaca nego što je bilo povređenih demonstranata na protestima.
DNEVNI KVIZ: Još samo deset pitanja u ovoj godini
31.12.2025.•
7
Poslednji kviz u 2025. godini je pred vama.
Pred povlačenje investitora, RGZ odbio 22 žalbe na brisanje statusa kulturnog dobra kompleksa Generalštaba
30.12.2025.•
15
Deset dana pre nego što je kompanija "Afiniti partners" saopštila da se povlači iz projekta izgradnje luksuznog kompleksa na mestu Generalštaba, Republički geodetski zavod (RGZ) odbio je 22 žalbe.
Ukinut pritvor bivšoj gradonačelnici Niša Dragani Sotirovski
30.12.2025.•
3
Viš sud u Nišu ukinuo je pritvor bivšoj gradonačelnici Niša Dragane Sotirovski, saznaje agencija Beta u toj pravosudnoj ustanovi.
Vučić o studentskim potpisima: "Ni sedam odsto od onoga što tvrde nisu skupili"
30.12.2025.•
48
Studenti u blokadi objavili su da su u nedelju sakupili 393.045 potpisa građana koji su podržali zahtev da se raspišu vanredni parlamentarni izbori.
Kosovo: Podignuta optužnica protiv 21 osobe za ratne zločine u selu Račak
30.12.2025.•
3
Specijalno tužilaštvo Kosova podiglo je optužnicu u odsustvu protiv 21 nekadašnjeg pripadnika Vojske Jugoslavije i MUP-a Srbije zbog navodnog ratnog zločina u selu Račak 1999. godine, saopšteno je danas.
Koliko Srbiju već košta uvođenje vojnog roka?
30.12.2025.•
28
Država Srbija je u poslednje dve godine potrošila oko 9,5 milijardi dinara za "služenje vojnog roka".
ANEM: Nećemo predlagati kandidate za Savet REM
30.12.2025.•
0
Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) saopštila je večeras da se neće odazvati javnom pozivu za učešće u novom predlaganju kandidata za četiri člana Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Vučić na godišnjoj konferenciji: Ciljevi Srbije za 2026. su mir, stabilnost i ekonomski rast
30.12.2025.•
55
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić održao je danas godišnju konferenciju, na kojoj će se obratio građanima.
Desetu godinu zaredom Vranje odustaje od dočeka Nove godine: Novac ide za lečenje dece
30.12.2025.•
6
Desetu godinu zaredom u Vranju neće biti organizovanog dočeka Nove godine, već će Grad pola miliona dinara uplatiti za lečenje dece koja boluju od teških bolesti.
Rok za NIS 15. januar - hoće li biti prodat ili preuzet?
30.12.2025.•
12
"Ključni presek u vezi sa energetskim pitanjima biće napravljen 15. januara", najavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić - a šta će se dogoditi tada?
Specijalno tužilaštvo Kosova podiglo još jednu optužnicu zbog ratnog zločina
30.12.2025.•
0
Specijalno tužilaštvo Kosova podiglo je optužnicu protiv S. A. zbog krivičnog dela "ratni zločin protiv civilnog stanovništva".
Vlada produžila primenu Strategije za borbu protiv rodno zasnovanog nasilja do 2027. godine
30.12.2025.•
0
Vlada Srbije usvojila je danas Odluku o produženju sprovođenja Strategije za sprečavanje i borbu protiv rodno zasnovanog nasilja prema ženama i nasilja u porodici za period od 2021. do 2025. godine, do 2027. godine.
Isplaćen povraćaj školarine za još 2.558 samofinansirajućih studenata
30.12.2025.•
0
Troškovi u iznosu od 50 odsto školarina danas su isplaćeni za još 2.558 samofinansirajućih studenata u Srbiji pa je do sada 52.499 studenata dobilo sredstva za povraćaj školarine, saopštilo je Ministarstvo prosvete.
Osumnjičeni koji je izbo ženu u ulazu na Novom Beogradu branio se ćutanjem, određen mu pritvor
30.12.2025.•
2
U Višem javnom tužilaštvu u Beogradu saslušan je T. K. (44) zbog sumnje da je 27. decembra u hodniku jedne zgrade na Novom Beogradu prilikom razbojništva pokušao da ubije S.Ć.
Marko Kričak imenovan za načelnika Uprave kriminalističke policije: "Požrtvovano branio ustavni poredak"
30.12.2025.•
30
Marko Kričak danas je rešenjem direktora policije postavljen za načelnika Uprave kriminalističke policije, saopštio je MUP.
VIDEO Umesto da proliju: Farmeri u Kraljevu dele mleko građanima i u humanitarne svrhe
30.12.2025.•
5
Udruženje proizvođača mleka Šumadije i Pomoravlja je odlučilo da mleko pokloni građanima i u humanitarne svrhe.
Komentari 9
Недељко
Горан
Srbija provincija
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar