Protest ispred Narodnog pozorišta: "Narodno, a ne napredno"
Glumci, studenti i građani okupili su se večeras ispred Narodnog pozorišta u Beogradu, u znak protesta zbog donošenja novog pravilnika o radnoj disciplini.
Tim pravilnikom se, pod pretnjom otkaza zabranjuje javno izražavanje političkih i drugih opredeljenja.
Na protest, odnosno štrajk upozorenja, pozvao je deo zaposlenih u Narodnom pozorištu, a podržali su ih i zaposleni u drugim pozorištima i studenti u blokadi Fakulteta dramskih umetnosti.
Na transparentima razvijenim ispred zgrade pozorišta piše: "Narodno, a ne napredno", "Odgovornost, pravda, istina, kultura", "Smena predsednika UO Narodnog pozorišta"...
Glumci su najavili za večeras jednočasovni štrajk upozorenja u foajeu Narodnog pozorišta, uoči predstave koja je, prema repertoaru, trebalo da počne u 19.30h.
Međutim, u međuvremenu je Narodno pozorište saopštilo da je u dogovoru sa Ministarstvom kulture određeno da, zbog propusta koji se tiču protipožarnog sistema u ovom teatru, pozorište bude zatvoreno na tri nedelje.
U saopštenju, koje je deo ansamba Drame Narodnog pozorišta pročitao nakon odigrane predstave nekoliko dana ranije, izneta su tri zahteva - povlačenje tog pravilnika, razrešenje Upravnog odbora (UO) Narodnog pozorišta i predsednika UO Dragoslava Bokana, kao i preispitivanje rada ministra kulture Nikole Selakovića.
Udruženje dramskih umetnika Srbije podržalo je večerašnji protest i pozvalo umetnike i publiku da pruže podršku kolegama u Narodnom pozorištu "u pokušaju odbrane ove institucije".
Večerašnji protest podržali su i studenti u blokadi Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) u Beogradu koji su pozvali na skup jer "upravo danas stupa na snagu sramni Pravilnik - dokument koji Ansambl drame odbija i odlučno odbacuje".
Zaposleni, a i javnost, smatraju da Pravilnik nije u skladu sa Ustavom koji garantuje slobodu izražavanja.
U novom Pravilniku Narodnog pozorišta piše da se nepoštovanjem radne discipline smatra ako zaposleni "u obavljanju poslova pozorišta, javno, verbalno, simbolima kao i gestikulacijom izražava svoju političku ili drugu opredeljenost, koja nije u vezi sa obavljanjem poslova pozorišta".
To važi i ako zaposleni "javno saopštava političke ili druge sadržaje, zatim poziva na aktivnosti koje imaju politički karakter ili nisu vezane za obavljanje poslova pozorišta ili ističe simbole ili obeležja čije je isticanje zabranjeno zakonom".
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Đukanović: Plašim se da je Selakoviću i ostalima presuda već doneta, suđenje samo farsa
06.01.2026.•
1
Branilac ministra kulture Nikole Selakovića u slučaju Generalštab, Vladimir Đukanović, izjavio je da je tek danas dobio optužni predlog protiv ministra i još troje optuženih, kao i poziv za pretres 4. februara.
VIDEO Postavljen transparent "Mir Božiji, Hristos se rodi" u Severnoj Mitrovici: Prethodno oduzela policija
06.01.2026.•
3
Kosovska policija sprečila je predstavnike opštine Severna Mitrovica i Srpske liste, na čelu sa gradonačelnikom Milanom Radojevićem, da postave transparent "Mir Božiji, Hristos se rodi", što je nešto kasnije urađeno.
Po kom osnovu bi Rio Tinto mogao da tuži Srbiju?
06.01.2026.•
5
Dok javnost i dalje ne zna šta tačno piše u ugovorima države sa Rio Tintom, opozicioni političar Dragan Đilas tvrdi da bi Srbija mogla da se suoči sa tužbom u kojoj bi mogla da izgubi i do milijardu i po evra.
Dve osobe ranjene sinoć u pucnjavi u Prizrenu, osumnjičeni u bekstvu
06.01.2026.•
2
Dve osobe ranjene su juče vatrenim oružjem u Prizrenu, a osumnjičeni su se nakon incidenta automobilom udaljili sa mesta događaja, saopštila je policija Kosova.
EDS: Veći deo kvarova saniran, bez struje manje od 10.000 korisnika
06.01.2026.•
2
Preduzeće "Elektrodistribucija Srbije" (EDS) saopštilo je da su ekipe tog preduzeća sanirale veliku većinu kvarova na distributivnoj mreži na prostoru zapadne Srbije.
Ispred Hrama Svetog Save tradicionalno paljenje badnjaka
06.01.2026.•
1
Tradicionalnim paljenjem badnjaka ispred Hrama Svetog Save u Beogradu, vernici koji Božić proslavljaju po julijanskom kalendaru, večeras su obeležili Badnje veče.
Patrijarh Porfirije na Badnji dan služio svetu liturgiju u paraklisu Bogoslovskog fakulteta
06.01.2026.•
1
Patrijarh Srpske pravoslavne crkve (SPC) Porfirije služio je danas, na Badnji dan, svetu liturgiju u paraklisu Svetog Jovana Bogoslova na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu u Beogradu.
Tepić: Glavni pretres protiv Nikole Selakovića i drugih zakazan za 4. februar
06.01.2026.•
7
Poslanica Stranke slobode i pravde (SSP) Marinika Tepić saopštila je da je suđenje ministru kulture Nikoli Selakoviću i drugima, u slučaju "Generalštab", zakazano za 4. februar.
U Švajcarskoj se godinama organizuju susreti srpskih i kosovskih zvaničnika: Ključni u momentima krize
06.01.2026.•
4
Švajcarsko ministarstvo spoljnih poslova već više od jedanaest godina daleko od očiju javnosti, u malom švajcarskom gradu Zoloturnu, diskretno organizuje razgovore visokih zvaničnika iz Beograda i iz Prištine.
Problemi zbog snega širom Srbije: Proglašena vanredna situacija u više mesta
06.01.2026.•
12
Vlažan i težak sneg napravio je dosta problema u mnogim delovima Srbije. Vanredna situacija u Osečini, Loznici, Vladimircima, Malom Zvorniku, Krupnju i delu Prijepolja.
"Putevi Srbije" apeluju vozače na oprez zbog kiše i snega: Ne krećite na put bez zimske opreme
06.01.2026.•
1
"Putevi Srbije" apelovali su na sve učesnike u saobraćaju da budu posebno oprezni zbog kiše i snega.
Preminuo legendarni muzičar Ljuba Ninković
06.01.2026.•
8
Ljubomir Ninković, gitarista i vokal grupa "S Vremena na vreme", "Šarm", "Tunel" i "Bilja Krstić & Bistrik Orchestra", preminuo je u 76. godini.
Saobraćajnica Novi Sad-Ruma, vađenje potonule flote: Poznato šta država planira od projekata u 2026.
06.01.2026.•
4
Država u 2026. godini planira da nastavi sa velikim izdvajanjima za infrastrukturne projekte, sudeći po budžetu.
Povlači se "Nestle" hrana za bebe sa tržišta Srbije
06.01.2026.•
2
Kompanija Nestle Adriatic počinje opoziv ograničenih serija određenih NAN formula za odojčad, navodi se u saopštenju ove kompanije koju je prenelo Ministarstvo zdravlja.
Maloletnik ranio mladića u kući u Borči, pa pobegao
06.01.2026.•
0
Beogradska policija uhapsila je sedamnaestogodišnjaka osumnjičenog za pokušaj ubistva.
Mogu li naprednjaci bez Vučića uopšte dobiti izbore?
06.01.2026.•
29
Lista SNS na parlamentarnim izborima bez Aleksandra Vučića je značajno slabija i ne može da pobedi.
Pojačano snabdevanje tržišta Srbije fiziološkim rastvorom, stabilizacija tokom januara
06.01.2026.•
0
Kompanija Hemofarm saopštila je da je pojačala snabdevanje tržišta Srbije infuzionim rastvorima i istakla da se potpuna stabilizacija očekuje u januaru.
Sneg pravi probleme u mnogim delovima Srbije, vanredno u Osečini, Loznici i delu Prijepolja
06.01.2026.•
1
Vlažan i težak sneg napravio je dosta problema u mnogim delovima Srbije. Vanredna situacija je u Osečini, Loznici i delu Prijepolja.
Vučević: Istraživanja pokazuju da je SNS i dalje najjača stranka u Srbiji
06.01.2026.•
16
Predsednik SNS Miloš Vučević kazao je da istraživanja javnog mnjenja pokazuju da je SNS i dalje najjača politička organizacija u Srbiji.
Oglas za besplatan boravak penzionera u banjama biće objavljen 12. januara, na spisku jedno lečilište više
06.01.2026.•
0
Oglas za prijavljivanje penzionera za upućivanje na besplatnu banjsku rehabilitaciju biće objavljen 12. januara.
Komentari 2
banatorijum
Novosadjanka
Svi idu u pozoriste. I sad treba neko da mi pozornice izrazava svoje politicke stavove, vice, zaurlava?
U pozoriste ides da gledas predstavu. Pozoriste je drzavna institucija. Sto znaci, svi ih mi placamo. I oni koji su za opoziciju i oni koji su za poziciju i oni neutralni.
Ako hoce da se bave politikom u pozoristu, neka naprave sebi privatno pa onda kako hoce...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar