Bojković: Vlast umetnike doživljava kao neprijatelje, unižava kulturu po matrici devedesetih
Glumica Svetlana Bojković ocenila je da je situacija u Narodnom pozorištu u Beogradu ista kao pre 30 godina kada je vlast vršila pritisak na umetnike i doživljavala ih kao neprijatelje.
Ona je kazala za dnevni list Danas da isti ljudi koji su to činili devedesetih godina prošlog veka ponovo pokušavaju da unize kulturu i umetnost, ali da im to neće poći za rukom.
"Te mehanizme diktature i manipulacije primenjivao je i Milošević. I ova nova uprava. Sve je to ista politička matrica kao devedesetih godina. Doveli su čoveka koji nema veze sa pozorištem na mesto predsednika Upravnog odbora da bude njihov politički komesar", rekla je Bojković.
U petak su građani i studenti protestovali ispred Narodnog pozorišta u Beogradu u znak podrške ansamblu Drame tog teatra povodom stupanja na snagu Pravilnika o radu koji zaposlenima zabranjuje javno iskazivanje političkih stavova.
Glumci su zatražili stavljanje van snage tog dokumenta, smenu Upravnog odbora ustanove na čijem je čelu Dragoslav Bokan i preispitivanje rada ministra kulture Nikole Selekovića.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Mijačić: Slučaj Banjska pokazao propast Vučićeve politike
24.04.2026.•
0
Slučaj Banjska pokazao je propast srpske politike na Kosovu, pre svega politike predsednika Aleksandra Vučića, izjavio je za N1 koordinator Nacionalnog konventa o EU za Poglavlje 35 Dragiša Mijačić.
Profesori Medicinskog u Beogradu: Izborni proces za studentski parlament kompromitovan na više nivoa
24.04.2026.•
0
Delegacija nastavnika sa Medicinskog fakulteta u Beogradu ocenila je danas da je "izborni proces nepopravljivo kompromitovan na više nivoa".
Bez gužvi na graničnim prelazima
24.04.2026.•
0
Prema podacima granične policije dobijenim u 17.15 časova, nema zadržavanja ni na putničkim, ni na teretnim terminalima graničnih prelaza u Srbiji, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Uhapšen zbog pet kilograma marihuane i kokaina
24.04.2026.•
0
Beogradska policija uhapsila je dvadesetšestogodišnjeg G. T, kod kojeg je pronašla oko pet kilograma marihuane i oko 80 grama kokaina, saopštilo je danas Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Konsultacije o izradi Nacrta zakona o zabrani korišćenja mobilnih telefona u školama 27. aprila
24.04.2026.•
0
Zaštitnik građana najavio je danas da će 27. aprila organizovati konsultacije sa učenicima, nastavnicima i roditeljima povodom izrade Nacrta zakona o zabrani korišćenja mobilnih telefona u školama.
Promena na N1: Šovljanski umesto Božića preuzima rukovođenje redakcijom
24.04.2026.•
9
Novinar i producent Branislav Šovljanski preuzima rukovođenje redakcijom N1, u kojoj radi od osnivanja, saopštila je ta televizija.
Brnabić: Picula želi stabilno slabu i poslušno dobru Srbiju, ne zna šta bi od mržnje prema Vučiću
24.04.2026.•
19
Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić ocenila je da izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula želi "stabilno slabu i poslušno dobru Srbiju".
Bivši urednik Dečjeg programa RTS: "Za našu decu"
24.04.2026.•
4
Nekadašnji urednik Redakcije dečjeg programa RTS Vladimir Manojlović uputio je pismo javnosti u kojem izražava zabrinutost zbog gašenja, kako navodi, samostalne Redakcije programa za decu.
Aleksić: Kao datum izbora gotovo izvestan 12. jul
24.04.2026.•
39
Predsednik Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić kaže da predsednik Srbije Aleksandar Vučić gotovo izvesno planira vanredne parlamentarne izbore za 12. jul.
Paunović: Poništiti Mrdićeve zakone i sve njihove pravne posledice
24.04.2026.•
7
Bivša tužiteljka Jasmina Paunović izjavila je da bi posle današnjih preporuka Venecijanske komisije vlast u Srbiji morala da poništi Mrdićeve zakone i sve njihove pravne posledice.
Bojana Mlađenović nova glavna urednica Informativnog programa na RTS
24.04.2026.•
11
Bojana Mlađenović imenovana je za glavnog urednika Informativnog programa Televizije Srbije, na mandatni period od četiri godine.
Doživotni zatvor dvojici Srba zbog Banjske, trećem 30 godina
24.04.2026.•
31
Blagoje Spasojević, Vladimir Tolić i Dušan Maksimović, trojica uhapšenih od 42 optuženih za napad u Banjskoj, oglašeni su krivima pred Osnovnim sudom u Prištini.
Kad će izbori: Vučić se igra datumima
24.04.2026.•
33
Vlast i dalje ne želi da otkrije kada će biti raspisani vanredni parlamentarni izbori u Srbiji, a zajedno sa njima možda i predsednički.
Najavljeno dodatnih 300 miliona evra garancije za stambene kredite za mlade
24.04.2026.•
3
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će Vladi Srbije predložiti povećanje garantnih sredstava za stambene kredite mladima za ovu godinu za dodatnih 300 miliona evra.
Venecijanska komisija se oglasila o Mrdićevim zakonima: Niz zamerki i preporuka
24.04.2026.•
14
Venecijanska komisija objavila je mišljenje o "Mrdićevim zakonima" u kojim je izrazila žaljenje zbog izostanka javne rasprave i ukazala na niz ozbiljnih nedostataka.
Organizacije srpske dijaspore uputile zahtev da EU zamrzne sredstva namenjena Beogradu
24.04.2026.•
9
Organizacije srpske dijaspore uputile su zahtev Evropskoj komisiji da se sredstva namenjena Beogradu zamrznu, jer vlast u Srbiji više ne ispunjava osnovne demokratske standarde.
Sindikat sudske vlasti: Izbor 58 sudija praćen nepotizmom i sumnjama u trgovinu uticajem
24.04.2026.•
4
Sindikat sudske vlasti saopštio je da je izbor 58 novih sudija neustavan, praćen nepotizmom i sumnjama u trgovinu uticajem.
Veljanovski: Novo rukovodstvo RTS želi da demonstrira moć koja proizilazi iz podrške vlasti
24.04.2026.•
3
Profesor Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski kaže da "novo rukovodstvo RTS-a želi da demonstrira moć koja proizilazi iz podrške vlasti i da pred gledaoce stavi lica poznata po lojalnosti režimu".
Gašić: Vojska spremna za uvođenje vojnog roka, naravno kad nadležna predmetna institucija to proceni
24.04.2026.•
7
Ministar odbrane Bratislav Gašić izjavio je danas da je Vojska Srbije spremna za uvođenje obaveznog vojnog roka.
Deset godina od rušenja u Savamali, a tužilaštvo još nije ni kvalifikovalo to delo
24.04.2026.•
7
Prvo osnovno tužilaštvo u Beogradu navelo je da ne može da se izjasni kada bi mogla da nastupi zastarelost predmeta za rušenje objekata u Hercegovačkoj i da se za odgovore na sva pitanja treba obratiti policiji.
Komentari 5
Vizental Simon
Menadžeri
A da uslov bude kupljena diploma privatnog fakulteta?
Bez "menadžara" ovo je bila mnogo ozbiljnija i uspešnija zemlja.
Kad popune sva rukovodeća mesta, oni što preostanu, moraće da operišu, crtaju projekte, budu vidoinstalateri., ...
Zato menadžeri treba da požure, dok još ima rukovodećih radnih mesta. I što ne upisaše medicinu, veterinu, elektrotehniku, nego svi u menadžere?
/
obrati paznju sta su ti menadzeri uradili od zdravstva, sta rade u subvencionisanim firmama opravdavajuci svoje mesto.
menadzeri su kleptomani.
niti su toliko pametni a ni sposobni.
ko o cemu baba o iervolinu. dok su se menadzeri glupirali organizujuci radnike high managment je maknuo preko 20.000.000e ne plativsi porez, radnike, dobavljace i kiriju.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar