Na "meti" izvršitelja može biti skoro dva miliona stanova i kuća u Srbiji
Više od polovine svih stanova i kuća u Srbiji, a takvih je 1,9 miliona, neće biti smatrano "jedinim domom", te neće po tom osnovu moći da bude zaštićeno od prinudne naplate izvršitelja.
Foto: 021.rs (Ilustracija/AI)
Među 47 tačaka dnevnog reda na prvoj sednici jesenjeg zasedanja Skupštine Srbije je i Predlog zakona o dopunama Zakona o izvršenju i obezbeđenju. Njime se uvodi zaštita "jedinog doma", ali ne za sve dužnike, već isključivo za one koji žive u stanovima i kućama površine do 60 kvadrata bez obzira gde se nalaze - u najskupljim naseljima Beograda ili najsiromašnijim opštinama jugoistočne Srbije, piše N1.
Zvanični podaci pokazuju da je samo po ovom kriterijumu čak 1,9 miliona stanova i kuća u startu isključeno iz mogućnosti da budu nečiji "jedini dom", zaštićen od izvršitelja.
Od ukupno 3.613.352 stanova i kuća u Srbiji, koliko ih je popisano u velikom Popisu stanovništva 2022. godine, manje od polovine - tačno 1.703.452 - ima površinu do 60 kvadrata, pokazuju podaci zvanične statistike.
Ostale kuće i stanovi - njih 1.909.900 - površine su od 61 kvadrat pa naviše. Površina veća od 60 kvadrata automatski ih isključuje iz mogućnosti da budu zaštićeni kao "jedini dom" od prinudne naplate izvršitelja, čak i kada su ispunjeni svi drugi uslovi predviđeni novim zakonom o kom se u Skupštini upravo raspravlja.
Zakonom je propisano pet uslova koji treba da budu ispunjeni kako bi dužnikov "jedini dom" bio zaštićen od prinudne naplate.
Pet uslova
Da bi jedini dom nekog dužnika u Srbiji bio zaštićen od izvršitelja mora da bude manji od 60 kvadrata, zatim dužnik u njemu mora da ima prijavljeno prebivalište bar pet godina, a glavnica duga ne sme da prelazi polovinu njegove tržišne vrednosti utvrđene prema rešenju o porezu na imovinu.
Propisana su još dva uslova - da je to jedina nepokretnost u vlasništvu izvršnog dužnika i da u prethodne tri godine "nije prodao ili poklonio drugu nepokretnost ili se odrekao prava na nasleđivanje nepokretne imovine ili zaklјučio ugovor o doživotnom izdržavanju".
Selo - grad: Više manjih u gradskim naseljima
Podaci Republičkog zavoda za statistiku daju dobar uvid i u "raspoređenost" stanova i kuća manje kvadrature kada je reč o selima i gradovima.
U gradskim naseljima se nalazi 2.104.772 stanova i kuća, a u selima i ostalim naseljima ukupno 1.508.580.
Od 2,1 milion stanova i kuća u gradskim naseljima, pola (1.090.089) je površine do 60 metara kvadratnih.
Međutim, od 1,5 miliona stanova i kuća u naseljima van gradskih, manje od polovine (613.363) ima površinu 60 kvadrata i manje.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Popović: Dokaz da istraživanje Crte ima težinu je to što Vučić pojačava kampanju
19.07.2026.•
3
Vojni analitičar Aleksandar Radić treba da bude zabrinut jer nema prepreka bahatosti i zloupotrebi zakona koje vlast sebi neće da dozvoli, izjavio je Dragan Popović, direktor Centra za praktičnu politiku (CEP).
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - samo lagano
19.07.2026.•
8
Svakog dana donosimo vam novi 021.rs dnevni kviz.
Čeka se više od dva sata na prelazima prema Bugarskoj
19.07.2026.•
1
Automobili najduže čekaju na dva granična prelaza sa Bugarskom, gde im je za izlaz iz Srbije potrebno oko dva i po sata na Gradini, kao i oko dva sata na Strezimirovcima, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Uhapšena dvojica zbog napada na ekipu N1 pred Prajd karavan u Pirotu
19.07.2026.•
1
Policija u Pirotu uhapsila je A. M. (26) i P.M. (24) koji su osumnjičeni za ugrožavanje sigurnosti.
RHMZ upozorava na niske vodostaje, voda toplija od proseka
19.07.2026.•
1
Na Dunavu, Savi i Tisi kod Titela vodostaji će se narednih dana kretati ispod niskih plovidbenih nivoa, objavio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Šest medalja učenika iz Srbije na Matematičkoj olimpijadi u Šangaju
19.07.2026.•
4
Na 67. Međunarodnoj matematičkoj olimpijadi (IMO), koja se održava u Šangaju, učenici iz Srbije osvojili su jednu zlatnu, dve srebrne i tri bronzane medalje.
Poginula žena u sudaru automobila i kamiona kod Gadžinog Hana
19.07.2026.•
0
Jedna žena je poginula, dok su žena i devojčica povređene u sudaru automobila i kamiona na putu Niš-Gadžin Han, kod sela Taskovići.
Uhapšen zbog pretnji ministru pravde i tužiocu Stefanoviću
19.07.2026.•
0
Policija je uhapsila 60-godišnjeg muškarca iz Zemuna, zbog sumnje da je na društvenoj mreži uputio pretnje glavnom javnom tužiocu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenadu Stefanoviću i ministru pravde Nenadu Vujiću.
Devojčica pala sa konja u Kovilovu, prevezena u Urgentni centar
19.07.2026.•
0
Devojčica je teže povređena danas u SC Kovilovo kada je pala sa konja tokom jahanja, rečeno je Tanjugu u Hitnoj pomoći.
Učitelj poželjnija profesija od nastavnika
19.07.2026.•
13
Prvi put u deset godina potpuno su popunjena brucoška mesta na Učiteljskom fakultetu u Beogradu.
Profesor srpskog: Učenici sve manje razumeju pročitano jer ne čitaju knjige
19.07.2026.•
19
Razumevanje teksta i značenje reči iz godine u godinu učenicima predstavlja veći problem nego gramatika zato što ne čitaju dovoljno knjiga.
Glamočić o afričkoj kugi svinja: Nadležne službe nisu radile svoj posao, najkritičnije u Rumi
19.07.2026.•
10
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić održao je sastanak sa regionalnim štabom za vanredne situacije u Obrenovcu i izjavio da je, nakon obilaska zaraženih područja, primetio da nadležne službe nisu radile svoj posao.
Obilaznica "Milutin Mrkonjić": Za jedne je "Mrka" to zaslužio, za druge to predizborni potez
19.07.2026.•
9
Pre nekoliko dana na obilaznici oko Beograda osvanule su table sa nazivom "Auto-put Milutin Mrkonjić", a prema odluci Vlade donetoj prošlog novembra.
Ako sedate za volan, da znate: Očekuju se gužve na putevima i graničnim prelazima
19.07.2026.•
1
Tokom dana vozače očekuje pojačan intenzitet saobraćaja na najopterećenijim putnim pravcima i graničnim prelazima zbog smene turista u jeku letnje sezone, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Vučević: Izbor je jednostavan - hoćete li Vučića ili Đokića za premijera?
19.07.2026.•
114
Predsednik Srpske napredne stranke (SNS) Miloš Vučević poručio je da je pred građanima jednostavan, ali važan izbor - da li za premijera žele Vladana Đokića ili Aleksandra Vučića.
Server: Strateški dijalog sa SAD - spremnost Amerike da podrži Vučića pre izbora
19.07.2026.•
16
Analitičar i profesor sa Univerziteta Džon Hopkins u Vašingtonu Danijel Server ocenio je za N1 da je pokretanje strateškog dijaloga SAD i Srbije "veliki korak" ali da on "ne može da predvidi šta će iz toga proizaći" i da
Srbija jača odnose sa Amerikom - kako bi to moglo da utiče na odnose sa Rusijom i Kinom
19.07.2026.•
13
Srbija i Sjedinjene Američke Države (SAD) su zvanično pokrenule strateški dijalog, format saradnje koji Vašington ima sa državama koje smatra važnim partnerima.
Udovički: Jednokratna pomoć građanima nije sistemsko, već populističko rešenje
19.07.2026.•
15
Najava vlasti da će građanima biti isplaćena jednokratna novčana pomoć iz sredstava Akcionarskog fonda, a ne iz budžeta otvorila je pitanje namene tog novca i načina na koji država raspolaže javnim sredstvima.
Građani će moći da traže nižu cenu grejanja: Za svaki stepen umanjenje od šest odsto
19.07.2026.•
5
Novi sistem naplate grejanja od zime će pružiti mogućnost da se potrošači prijave za umanjenje računa. Šta podrazumeva "zajedničko merenje po utrošku" čija je logika: koliko para - toliko toplote?
Komentari 28
Nevenka
Mira
Placali smo direktno izvrsiteljima rate.
Nakon 1 god. isla sam do Infostana da vidim preostali dugovanje.
Na racunu je uplaceno 17.000 , sluzbenici sam pokazala uplate nije imala odgovor.
Uradili smo reprogram od 2022 ni jedan izvrsitelj nije skinut. Toliko o tome da nisu povezani.
Izvrsitelj se naplatio, a Infostan nema uvid.
Sada se placa Infostanu, a pare koji su placeni izvrsitelju nema.
Bane
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar