Selaković: Jedna strana služba pokušava da spreči rušenje Generalštaba da se ne zbližimo sa Trampom
Ministar kulture Nikola Selaković izjavio je da ga je poznanik u januaru ove godine upozorio da će "jedna obaveštajna služba jedne velike evropske države" pokušati da spreči rušenje kompleksa Generalštaba.
Kako je rekao, na to je upozoren "jer ta država u tome vidi zbližavanje Srbije i SAD na čijem čelu je Donald Tramp".
On je gostujući na TV Informer naveo da tada nije bio spreman da poveruje u to, ali da u međuvremenu dolazi do ostavke tadašnje direktorke Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture Dubravke Đukanović, koja je optužila više ministara za pritisak da se zaštita sa Generalštaba skine, ali i hapšenja v.d. direktora tog zavoda Gorana Vasića zbog sumnje da je falsifikovao dokument kojim je zgradi Generalštaba u Beogradu zapravo ukinut status spomenika kulture.
Selaković je naveo da je Vlada Srbije još u novembru 2024. donela odluku kojom je utvrdila da zgrada nije više kulturno dobro, da je Đukanović svoje navode o pritiscima "plasirala kao budući osnov za delovanje Tužilaštva za organizovani kriminal (TOK)", koje je "po ekspresnoj proceduri počelo da sprovodi određene radnje".
"(TOK) je onda plasirao senzacionalističko saopštenje da je Vasić priznao krivično delo. To se desilo pre šest meseci, ali mi i dalje nemamo optužni akt ili suđenje koje bi, zbog sporazuma o priznanju krivice, išlo po skraćenom postupku. Cela priča je zapravo bila usmerena na predsednika Aleksandra Vučića", smatra Selaković.
On je takođe ocenio da je kompleks Generalštaba od kada je bombardovan 1999. godine bila "disfunkcionalna ruševina i ruglo u centru grada", upitavši zašto je nekom palo na pamet da 2005. godine to zdanje proglasi za spomenik kulture.
"U toj odluci i pratećim dokumentima zgrada je tretirana kao da nikada nije bombardovana, kao da je to kulturno dobro kroz koje možete da prošetate. Dve godine nakon toga, Republička direkcija za imovinu traži od Ministarstva kulture da se zgrada sruši. Ministarstvo odbrane je naknadno tražilo veštačenje, a veštaci su izneli mišljenje da je u pitanju tempirana bomba u centru grada, opasna po prolaznike, i traže da se ta zgrada ukloni. Tačno je da je Vlada Srbije 2016. godine želela da započne obnovu te zgrade, ali se nakon stavljanja na papir i provere koliko to košta odustalo", kazao je Selaković.
Ministar je takođe kritikovao odnos rukovodstva RTS-a prema bombardovanom delu zgrade te televizije, navodeći da zbog njihove neaktivnosti i dalje nije izgrađen memorijal na mestu gde je 1999. godine stradalo 16 ljudi, a još 16 povređeno.
"Svi plaćamo pretplatu, oni troše milione, ali za ovo nisu zainteresovani", rekao je Selaković.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
MUP: Pojačana kontrola kamiona i autobusa tokom naredne nedelje
08.02.2026.•
0
Sutra počinje akcija pojačane kontrole saobraćaja, usmerena na otkrivanje prekršaja koje čine vozači teretnih vozila i autobusa, saopštio je MUP.
Kamioni na Batrovcima čekaju četiri sata
08.02.2026.•
0
Teretna vozila na graničnom prelazu Batrovci ka Hrvatskoj čekaju na izlazu iz Srbije oko četiri sata, dok se na prelazu Horgoš ka Mađarskoj zadržavaju duplo kraće, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Milivojević: Vlast neće povratiti ono što je izgubila u poslednjih 15 meseci, ali neće to ni priznati
08.02.2026.•
0
Činjenica da vlast pokazuje snagu i "mišiće" nije znak da je u ofanzivi, već da je reč o nečemu što se zove strah, kaže politikolog Cvijetin Milivojević.
Vlada utvrdila predlog zakona o sistemu za upravljanje kohezionom politikom
08.02.2026.•
0
Vlada Srbije je utvrdila Predlog zakona o uspostavljanju i funkcionisanju sistema za upravljanje kohezionom politikom, što je obaveza države u postupku pregovora o članstvu u EU.
Vlada usvojila mere zaštite za nekoliko arheoloških lokaliteta
08.02.2026.•
0
Vlada je usvojila mere zaštite za spomenik kulture Crkva Svetog Ahilija u Arilju i arheološka nalazišta Caričin Grad kod Leskovca, Dvorine - Mađarsko groblje u selu Banja i Mora Vagei u Mihajlovcu kod Negotina.
BIRODI: Vučić u izbornoj kampanji, Agencija za sprečavanje korupcije i REM ćute
08.02.2026.•
2
Biro za društvena istraživanja (BIRODI) upozorio je da Agencija za sprečavanje korupcije i REM "ćute dok predsednik države Aleksandar Vučić sprovodi neobjavljenu izbornu kampanju, čime krše zakon".
Direktor Instituta "Vinča": Srbiji potrebna najmanje dva konvencionalna nuklearna reaktora
08.02.2026.•
17
Mađarska je zvanično započela izgradnju novih reaktora nuklearne elektrane "Pakš 2", projekta koji se smatra jednim od ključnih za energetsku budućnost regiona.
Ministarstvo pravde: Netačno da je Vujić dobio packe u Briselu
08.02.2026.•
8
Ministarstvo pravde negiralo je da je dobilo "packe u Briselu" povodom nedavno usvojenih pravosudnih zakona, kako se pojavilo u pojedinim medijima, kao i da su netačne tvrdnje o navodnim dogovorima, pritiscima.
Putin najpopularniji svetski lider u Srbiji: "Ako bi se kandidovao na izborima, pobedio bi Vučića"
08.02.2026.•
39
Globalna podrška svetskim liderima je u opadanju, pokazuje istraživanje Gallup International sprovedeno u 57 zemalja i teritorija, uključujući Srbiju.
Uz pretnje oteli muškarca u Beogradu: Usledila policijska potera do Rume - žrtva pronađena, otmičari pobegli
08.02.2026.•
5
Policija traga za dve osobe koje su u ranim jutarnjim časovima u Beogradu otele D. K. (43).
Najavljeno da uskoro kreće akcija otkupa stanova za izbeglice iz Krajine
08.02.2026.•
7
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić otvorio je danas sedmi Sajam zavičaja na Novodskom sajmu i poručio da će uskoro biti preduzeta akcija otkupa stanova za Krajišnike koji se još nisu skućili.
Poskupeo smeštaj u državnim domovima za stare
08.02.2026.•
6
Državni domovi za smeštaj odraslih i starih lica u Srbiji od 1. februara rade po novim cenovnicima.
Protest u znak podrške zaposlenima u pravosuđu u ponedeljak ispred Ustavnog suda u Beogradu
08.02.2026.•
0
Protest u znak podrške zaposlenima u pravosuđu pod nazivom "Smene umesto čestitki" održaće se u ponedeljak, 9. februara ispred zgrade Ustavnog suda u Beograd.
Milan Nedić i danas izaziva podele u Srbiji: "Nijedno normalno društvo ne slavi svoje kvislinge"
08.02.2026.•
3
Svake godine 4. februara manja grupa pristalica ultradesničarskih organizacija u centru Beograda održava komemorativni skup povodom smrti nacističkog kolaboracioniste Milana Nedića.
Inicijativa Otvoreni Balkan - najavljivana na sva zvona, a koji je rezultat?
08.02.2026.•
8
Mini Šengen, Otvoreni Balkan, Open Balkan... Različita imena jedne incijative pokrenute krajem 2019. godine.
Novinarska i medijska udruženja podnela krivičnu prijavu zbog ugrožavanja sigurnosti Verana Matića
08.02.2026.•
0
Novinarska i medijska udruženja, članovi Stalne radne grupe za bezbednost novinara, podnela su krivičnu prijavu zbog ugrožavanja sigurnosti predsednika upravnog odbora ANEM-a Verana Matića.
MUP upozorava građane na prevare preko Whatsapp-a: Savetuje šta da se nikako ne radi
08.02.2026.•
3
Ministarstvo unutrašnjih poslova upozorava građane na internet prevaru kojom se zloupotrebljava Whatsapp aplikacija.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - klikni, pa vidi
08.02.2026.•
13
Dnevni kviz 021.rs tu je za vas svakog dana.
Ambasador Britanije o pravosudnim zakonima: Razočaranje što Srbija pravi korake unazad
08.02.2026.•
6
Ambasador Velike Britanije u Beogradu Edvard Ferguson izjavio je da su odnosi sa Srbijom dobri, ali i da je Srbija sa "pravosudnim amandmanima napravila korak nazad" u evrointegracijama.
Danas poslednji dan za prijavu nelegalnih objekata u okviru akcije "Svoj na svome"
08.02.2026.•
0
Građani Srbije još danas mogu da podnesu prijave za upis nelegalnih objekata u okviru akcije Svoj na svome, a prema poslednjim podacima Republičkog geodetskog zavoda, do sada je stiglo oko 2,3 miliona prijava građana.
Đurica: Evropska komisija neće prekidati pregovore sa Srbijom, ali već ima posledica
08.02.2026.•
12
Evropska komisija neće praviti dramatične i radikalne poteze i neće prekidati pregovore sa Srbijom, izjavila je za FoNet generalna sekretarka Evropskog pokreta u Srbiji (EPuS) Dragana Đurica.
Komentari 73
C17
Milomir
aleksandar
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar