Samostalni sindikat traži sastanak s Vladom ili za 15 dana organizuje jednočasovni štrajk
Članovi Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) zatražili su hitan sastanak s premijerom Đurom Macutom i nadležnim ministarstvima, te su predali zaključke s javne sednice ispred Vlade Srbije.
Upozorili su da će, ukoliko ne dobiju odgovor u roku od 15 dana, organizovati jednočasovni štrajk upozorenja.
Više stotina članova SSSS okupilo se u 12h na Trgu Nikole Pašića pod parolom "Dostojanstvo-dijalog-dogovor", nezadovoljni radom nadležnih organa i prošetali do zgrade Vlade Srbije gde su na javnoj sednici razgovarali i o kompresiji plata u javnom sektoru i otpuštanja radnika u realnom sektoru.
Predsednik SSSS Zoran Mihajlović izjavio je da Vlada Srbije uporno ignoriše stavove sindikata, dodajući da postoji "ozbiljno razmišljanje" da napuste Socijalni ekonomski savet (SES) ukoliko nastavi da ignoriše sindikate.
"U javnom sektoru dolazi do kompresije zarada i izjednačavanje kvalifikovanih i nekvalifikovanih radnika, čime se politika zarada demotiviše. Paradoks je da se uprkos nedostatku radne snage u Srbiji, suprotno ekonomskoj logici, zarade adržavaju na niskom nivou, pa povećanje minimalne zarade može da izazove tektonske poremećaje u ekonomiji i dovede do otpuštanja radnika", rekao je on.
Dodao je da ne postoje kolektivni ugovori na nivou sektora, jer su onemogućeni uslovima Zakona o radu.
Predsednik Samostalnog sindikata metalaca Zoran Marković izjavio je da se sindikalci ne bave politikom, već da predstavljaju radnike, te izneo niz aktuelnih problema u kojima su mnoge industrije.
Naveo je da postoji aktuelni problem u odbrambenoj industriji, nakon prekida važenja odluke o zabrani izvoza municije i naoružanja, koja je trajala do 9. avgusta, i niko nije razgovarao sa radnicima, što će dovesti do otpuštanja određenog broja radnika.
Takođe, naveo je i da postoji problem u automobilskoj industriji, zatim energetska i ratna kriza, američke sankcije NIS-u, kao i to da nadležni organi godinama "lažu" da će rešiti kaznene poene za penziju.
"Morao sam u ime automobilske industrije do današnjeg dana da dam saglasnost u ime svih samostalnih sindikata metalaca za 11.640 radnika, koji će imati više od 45 dana plaćeno. Da li znate da su to sve potencijalni kandidati za otkaz ugovora o radu od Nove godine", rekao je Marković.
Predsednica Samostalnog sindikata predškolaca Bosiljka Jovanović upitala je nadležne zašto je procenat rasta plata manji od procenta rasta minimalne zarade i da li je "želja Vlade da svi budemo jednom pod minimalnom zaradom".
Potpredsednik SSSS Slađan Bobić ocenio je da ministar finansija Siniša Mali treba da uključi sindikat u kreiranju budžeta.
"Mora da nas sasluša i razgovara sa nama o platama. Sadašnjoj ministarki državne uprave i lokalne samouprave Snežani Paunović ne možemo oči da vidimo, tražimo sastanke sa njom, međutim očigledno da je zaboravila na radnike. Ukoliko nas ne prime u roku od 15 dana, organizovaćemo jednočasovni štrajk od jednog sata, to možemo i moramo", rekao je Bobić.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Marketinški stručnjak: Vučićev sajt "Ko si, bre, ti" bio trik za jednodnevnu upotrebu
05.08.2026.•
1
Markentiški stručnjak Igor Avžner izjavio je da je sajt "Ko si, bre, ti", koji je pokrenut na inicijativu predsednika Srbije Aleksandra Vučića, bio markentiški trik za jednodnevnu upotrebu.
Tužiteljka Paunović sprema 40 tužbi za povredu časti i ugleda
05.08.2026.•
1
Tužiteljka u penziji Jasmina Paunović rekla je danas FoNetu da njen pravni tim priprema tužbe protiv svih koji su, kako je navela, iznošenjem neistina i manipulacijama narušili njen ugled i čast.
U Srbiji trenutno aktivno više od 2.350 5G baznih stanica
05.08.2026.•
0
U Srbiji su trenutno aktivne 2.354 5G bazne radio-stanice (gNodeB) koje omogućavaju velike brzine prenosa podataka, brži odziv mreže i unapređeno korisničko iskustvo.
Bojana Maljević objavila celo pismo namenjeno studentima
05.08.2026.•
0
Glumica Bojana Maljević objavila je celo pismo koje je poslala studentima, navodeći da ono nije bilo namenjeno javnosti, ali je dospelo u javnost.
Državljani Sirije sa Interpolove poternice uhapšeni u Beogradu
05.08.2026.•
0
Beogradska policija uhapsila je državljane Sirije A. B. (32) i F. B. (32), za kojima je bila raspisana međunarodna Interpolova poternica.
Slankamenac: Ekstremne vrućine gotovo uništile useve, očekuje se pad prinosa kukuruza, soje i suncokreta
05.08.2026.•
2
Predstavnik Inicijative za opstanak poljoprivrednika Mileta Slankamenac izjavio je da su ekstremno visoke temperature i dugotrajan izostanak padavina gotovo uništili ovogodišnje useve.
Nekada Vučić govorio "Ne dam Gazivode", a sada Srbi sa Kosova ostali bez objekata i podrške Beograda
05.08.2026.•
30
Za Srbe Gazivode, za Albance Ujmani - jezero koje je ponovo stvar spora i sukoba, ovog puta lokalnih Srba i kompanije "Ibar - Lepenac" koja i dalje pokušava da preuzme objekte oko jezera.
Kamion usmrtio dvojicu radnika na novom putu Šabac-Loznica
05.08.2026.•
3
Dvojica radnika firme "Signal Sombor", koja se bavi postavljanjem i održavanjem saobraćajne signalizacije, poginula su jutros u teškoj saobraćajnoj nesreći na brzoj saobraćajnici Šabac-Loznica.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - imamo i poklon
05.08.2026.•
16
Novi 021.rs dnevni kviz u kom vas darujemo je pred vama.
Direktor EPS-a: Građani da racionalnije troše struju, to neće ugroziti njihov komfor
05.08.2026.•
21
Generalni direktor Elektroprivrede Srbije Dušan Živković apelovao je da građani u narednom periodu racionalnije troše električnu energiju.
SSP: Tužilaštvo da otvori istragu o raspolaganju državnim vilama
05.08.2026.•
3
Poslanici SSP-a zahtevaju od TOK i antikorupcijskog odeljenja VJT da hitno otvore istragu o raspolaganju državnim vilama, stanovima i placevima kojima je upravljao državni DIPOS od dolaska SNS na vlast 2012. godine.
Rasim Ljajić o odnosu sa SNS: Da je sve u redu među nama, ne bi mi neopravdano smenili pet funkcionera
05.08.2026.•
23
"Za moju ostavku na mestu predsednika Socijaldemokratske partije Srbije, Aleksandar Vučić je saznao iz medija. Toliko o tome da se radi o nekom zakulisnom dogovoru sa SNS."
Raspisan međunarodni tender za izvođača radova na deonici pruge između Beograda i Niša
04.08.2026.•
5
Infrastruktura železnice Srbije raspisala je međunarodni tender za izbor izvođača radova na modernizaciji deonice Paraćin-Trupale-Međurovo u okviru rekonstrukcije železničke pruge između Beograda i Niša.
Đedović Handanović: Đerdap na četvrtini kapaciteta zbog niskog vodostaja Dunava
04.08.2026.•
13
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović pozvala je na punu posvećenost svih u energetskom sektoru kako bi se održala sigurnost snabdevanja strujom.
Uhapšen menadžer benzinske pumpe: Sumnja se da je proneverio više od sedam miliona dinara
04.08.2026.•
4
G. B. je uhapšen zbog sumnje da je proneverio više od sedam miliona dinara i nekoliko desetina hiljada evra u obavljanju privredne delatnosti, saopšteno je danas.
Oko 130.000 novih državljana Srbije: Gde žive i zašto se pred izbore ponovo otvara pitanje fantomskih birača
04.08.2026.•
15
Uoči najavljenih izbora, ponovo se pokreće priča i o fantomskim biračima i to zvanično, putem Komisije za reviziju biračkog spiska.
Komentari 3
Prolaznik
N
Iskreno
A onda NEREALNI sektor ( citaj javni ) trazi povecanje plata. Alo beli medvedi, budjenje!!!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar