Ziđin Koper odbacuje izveštaj radne grupe UN: "Sadrži brojne neproverene optužbe"
Kompanija "Srbija Ziđin Koper" negira nalaze koje je Radna grupa Ujedinjenih nacija o poslovanju i ljudskim pravima (UNGP) uputila svim zainteresovanim stranama, nakon svoje višednevne posete Srbiji u oktobru.
Foto: Pixabay (ilustracija)
"Ziđin Koper" u saopštenju navodi da "informacije koje su specijalni izvestioci UN primili sadrže brojne neproverene optužbe, navode koji su logički neusklađeni i koji daju ozbiljno netačan prikaz stvarnih operacija kompanije".
U pismu koje je podružnica kineske kompanije u Srbiji poslala Kancelariji visokog komesara Ujedinjenih nacija za ljudska prava (OHCHR) i Specijalnom izvestiocu za pitanja manjina, navodi se da je Radna grupa UN za poslovanje i ljudska prava posetili "Srbija Ziđin Koper" tokom 11. oktobra, kada su ocenili da su "pozitivni efekti koje je kompanija ostvarila nepobitni".
"Sa najvećom ozbiljnošću shvatamo 'Zajedničku komunikaciju' i potvrđujemo da su od početka poslovanja 2018. godine, naše operacije u potpunosti usaglašene sa zakonima i propisima (u Srbiji), kao i da ih proaktivno usklađujemo sa najboljim međunarodnim praksama, uključujući Vodeće principe UN o poslovanju i ljudskim pravima, Smernicama OECD-a za multinacionalna preduzeća i Standardom IFC PS 5. Kompanija je uspostavila sveoubuhvatne politike bezbednosti, zaštite životne sredine i ljudskih prava, aktivno identifikuje rizike po životnu sredinu i ljudska prava u svojim operacijama i integriše odgovarajuće mere ublažavanja u svakodnevno poslovanje prilikom donošenja ključnih odluka", navodi se u pismu na 92 strane.
Ziđin Koper dodaje da se njihove tvrdnje mogu proveriti zvaničnim zapisima i podacima, a pozdravili su izjavu da "stavovi ili mišljenja (izneti u izveštaju) su isključivo stavovi autora i ne predstavljaju nužno stavove UN-a ili OHCHR-a".
Kompanija, kako se navodi u pismu OHCHR i Specijalnom izvestiocu za pitanja manjina, "ponovo potvrđuje nepokolebljivu posvećenost principima transparentnog poslovanja, zaštite životne sredine, dobrobiti zajednice i prvima svih zainteresovanih strana, uključujući zaposlene, lokalno stanovništvo i manjinske grupe poput Vlaha, i ostaje otvorena za dijalog sa svim spoljnim zainteresovanim stranama".
Specijalni izvestioci UN prethodno su od Srbije i kompanije Srbija Ziđin Koper zatražili da se izjasne o optužbama o visokom nivou zagađenja koje potiče od rudarskih aktivnosti u regionu Bora.
U pismu iz avgusta, specijalni izvestilac UN za toksično zagađenje i ljudska prava Markos A. Oreljan i specijalni izvestilac za manjinska pitanja Nicolas Levrat izražavaju zabrinutost zbog informacija o zagađenju životne sredine, prisustvu teških metala i drugih supstanci u vodi, vazduhu i zemljištu, kao i prekomernoj buci, što može imati posledice po zdravlje stanovništva.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Đedović Handanović: Čekamo novi predlog MOL-a, Srbija ima i plan B i plan C
10.05.2026.•
1
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da očekuje u najkraćem mogućem roku novi predlog kompanije MOL u vezi sa Naftnom industrijom Srbije (NIS).
Gordana Vujović nova direktorka Muzeja Jugoslavije
10.05.2026.•
0
Vlada Srbije imenovala je Gordanu Vujović za vršioca dužnosti direktora Muzeja Jugoslavije, objavljeno je u Službenom glasniku.
Zabrane na papiru: Krši li Srbija embargo na oružje i moratorijum na vojne vežbe?
10.05.2026.•
3
Odluka Srbije o obustavi izvoza municije, doneta prošle godine, ponovo je u centru pažnje zbog sumnji da se zaobilazi u praksi.
Požar na deponija smeća kod Jagodine
10.05.2026.•
1
Požar na regionalnoj sanitarnoj deponiji neopasnog komunalnog otpada "Gigoš" kod Jagodine izbio je danas oko 16 časova, javlja RTS.
Kovačević: Vlast svesno zaglupljuje narod, glava države - vucibatina
10.05.2026.•
17
Dramski pisac Siniša Kovačević izjavio je "da je u Srbiji na snazi gebelsovski model: sve što ti se kod tvojih ne dopada prepiši njima, a sve što ti se kod njihovih dopada prepiši svojima".
Kamioni čekaju oko četiri sata da napuste Srbiju
10.05.2026.•
1
Teretna vozila na graničnim prelazima Batrovci i Šid ka Hrvatskoj čekaju na izlazu iz Srbije četiri sata, saopštio je danas Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Studentski protest završen ispred Rektorata: Građani pozvani na veliki skup 23. maja
10.05.2026.•
18
Studentski protest "(Ne)bojte se, i dalje smo tu" završen je popodne ispred zgrade Rektorata Univerziteta u Beogradu.
Miloš Jovanović opet izabran za predsednika Novog DSS-a
10.05.2026.•
8
Skupština Nove Demokratske stranke Srbije (Novi DSS) odlučila je danas da će Miloš Jovanović ostati na čelu te partije.
Hakovan sistem za plaćanje u apoteci u Beogradu: Moguće curenje podataka sa kartica kupaca
10.05.2026.•
6
Apoteka Srbotrejd objavila je na svom sajtu da su u okviru dela processa onlajn plaćanje na sajtu apoteke identifikovali neautorizovani kod.
Upozorenje RHMZ-a: U ponedeljak i utorak pljuskovi, grmljavina i olujni vetar
10.05.2026.•
1
Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) objavio je upozorenje za područje Srbije na kratkotrajne vremenske nepogode za ponedeljak i utorak, 11. i 12. maj.
BIRODI prijavio Vučićev intervju: Obratili se Ustavnom sudu, REM-u i tužilaštvima
10.05.2026.•
18
Biro za društvena istraživanja (BIRODI) podneo je predstavke nadležnim institucijama povodom javnih izjava predsednika države Aleksandra Vučića iznetih u intervjuu emitovanom na Informer televiziji od 5. maja ove godine.
Najavljeno smanjenje državnog aparata i članova Vlade: Poruka da vanredni izbori ipak nisu tako blizu?
10.05.2026.•
20
Drastično smanjenje broja članova Vlade, državnih sekretara, pomoćnika ministara, kao i njihovih aparata - prva je tačka plana za Srbiju koji je objavio predsednik Aleksandar Vučić.
Studentski skup 23. maja na Slaviji: Pokušaj ponavljanja ranije masovnosti ili nova faza
10.05.2026.•
25
Nakon zatišja tokom zimskih meseci i rada "u pozadini", studenti u blokadi otvaraju novu "letnju sezonu okupljanja", sa prvim velikim skupom 23. maja na Slaviji.
"Povratak srpsko-vizantijskoj tradiciji, tamnija boja znak ozbiljnosti države": Heraldičar o izmenama pasoša
10.05.2026.•
38
Srbija dobija novi pasoš - kako će da izgleda i šta poručuju njegovi simboli?
Policija traga za muškarcem koji je nakon proslave na Umki ušao u Savu i nestao
10.05.2026.•
0
Policija traga za muškom osobom koja je nakon jedne proslave na Umki ušla u reku Savu i potonula.
Marta Kos sledeće nedelje prvi put na Kosovu
10.05.2026.•
6
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos dolazi u posetu Kosovu u petak, 15. maja, potvrdili su za Radio slobodna Evropa nezvanični izvori u evropskim institucijama.
Amerika nema ambasadora u Srbiji: Ovo su razlozi
10.05.2026.•
14
Od odlaska Kristofera Hila u januaru 2025. čekala se odluka Vašingtona ko će biti novi ambasador Amerike u Srbiji.
Meštanin Svrljiga otrovao zaštićenog crnog supa u vlasništvu Bugarske, pa pokušao da se reši dokaza
10.05.2026.•
8
B. R. (58) iz okoline Svrljiga uhapšen je zbog uništenja zaštićenog prirodnog dobra, zagađivanja hrane i vode za ishranu, odnosno napajanja životinja i sprečavanja i ometanja dokazivanja.
Tužilaštvo u Beogradu: Sve veći broj maloletnih prestupnika i sve su brutalniji
10.05.2026.•
20
Nataša Dubak iz odeljenja za maloletnike Višeg javnog tužilaštva u Beogradu izjavila je da se broj maloletnih prestupnika povećava i da je veliki broj povratnika među maloletnicima koji počine neko krivično delo.
Studenti danas u Beogradu organizuju akciju "(Ne) bojte se, i dalje smo tu"
10.05.2026.•
5
Studenti u blokadi beogradskih visokoškolskih ustanova najavili su za danas, 10. maj akciju pod sloganom "(Ne) bojte se, i dalje smo tu".
Komentari 4
Strašni Sima
Ma ne nije to politika...
Ali kako je OUN pao u ruke globalistima?
Pa zna se.
OUN je od osnivanja imao kao najveću funkciju - generalnog sekretara.
Šta mislite kome je namenjeno mesto predsednika.
Ujedinitelja čovečanstva , jednog cara za celu planetu?
ljubomir
Zlato i bakar njima a otravana zemlja, voda i vazduh nama !!!
Gledalac
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar