Zašto TOK uznemirava vlast: Strah od istrage u svojim redovima
Tužilaštvo za organizovani kriminal je jedino koje može da sprovodi pravdu nad ministrima i zbog toga posebno uznemirava vlast, kaže za Peščanik Sofija Mandić iz Centra za pravosudna istraživanja.
Foto: 021.rs
Posle napada na ovo Tužilaštvo, koje je predsednik Srbije Aleksandar Vučić nazivao i "korumpiranom bandom koja radi po nalogu spolja", vlast je najavila mogućnost promene zakona kako bi se Tužilaštvo za organizovani kriminal (TOK) stavilo pod ingerenciju Višeg javnog tužilaštva u Beogradu.
"Ta najava dolazi jer se izvršna vlast boji istrage i hapšenja u svojim redovima i više ne vidi nijedan drugi način da to spreči, već da rasformira samu službu", rekla je Mandić za Peščanik.
TOK vodi istragu zbog sumnji o falsifikovanju dokumentacije na osnovu koje je Vlada Srbije ukinula status kulturnog dobra zgrade Generalštaba u Beogradu.
"U slučaju Generalštab imamo snažne indicije da je Tužilaštvo za organizovani kriminal pokušalo hapšenje dva aktuelna ministra, Siniše Malog i Nikole Selakovića, i da je policija, odnosno SBPOK, odbio da izvrši taj nalog", rekla je Sofija Mandić.
TOK takođe istražuje i korupciju tokom rekonstrukcije pruge Beograd – Budimpešta, u čijem sastavu je Železnička stanica u Novom Sadu gde je 1. novembra 2024. u padu nadstrešnice poginulo 16 ljudi.
"Još uvek su lišeni slobode dva bivša ministra, Goran Vesić i Tomislav Momirović, iako bih njih samo uslovno nazvala bivšim jer su oni kadrovi ove vlade i podneli su ostavke pod pritiskom javnosti i predsednika Republike, koji je u tom trenutku mislilo da će to zadovoljiti pobunjenu javnost", navodi Mandić.
Ona dodaje da postupak protiv dvojice ministara vlast doživljava kao postupak protiv njih samih.
"Sada vidimo da je iz njihove perspektive vrag odneo šalu, da se spominju četiri imena iz vrha vlasti protiv kojih se vodi ili predistražni ili istražni postupak sa jasnim potencijalom da taj spisak bude mnogo duži i da se ne vidi drugi način nego da se preti gašenjem".
Mandić dodaje i da je glavni javni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenad Stefanović rukom biran kadar vlasti i zato najpouzdanija osoba koja može da stavi TOK pod kontrolu.
"To je loša vest u smislu da imate zemlju u kojoj izvršna vlast dolazi na ideju da može na taj način da interveniše, ali ako bismo nešto dobro u tome mogli da istaknemo je činjenica da oni očigledno više nemaju dovoljne mehanizme pritiska na ovo Tužilaštvo, već da kao jedino sredstvo odbrane od hapšenja i istraga vide da se ono dezintegriše", rekla je Mandić.
Pod sloganom "Kojim tokom ide TOK?", studenti u blokadi održali su 20. novembra protest ispred Tužilaštva za organizovani kriminal, tražeći da se do kraja ispita odgovornost pojedinih ministara u slučaju Generalštab.
"Reagovali su studenti, neformalna grupa 'Odbrana struke' i Centar za pravosudna istraživanja iz koga ja dolazim, ali se nadam da će se ova vest dalje proširiti i da ćemo svi stati iza Tužilaštva, koliko god nekad bili nezadovoljni načinom i brzinom rada. Ne možemo da dopustimo da im, onog trenutka kada je zaličilo da rade svoj posao, izvršna vlast spremi odstrel", upozorava Mandić.
Ona dodaje da očekuje i reakciju Brisela. Podseća da je u poslednjem, ali i u svim prethodnim izveštajima o napretku, Evropska unija tražila od Srbije jasne pomake kada je reč o procesiranju visoke korupcije.
"Sada kada se to konačno dešava i kada imamo istrage koje idu u tom pravcu, nadam se da neće ostati slepi na pretnju koja dolazi iz srca onih sa kojima svakodnevno komuniciraju, a koji prete zatvaranjem institucijama koje su spremne da takve istrage sprovedu", rekla je Sofija Mandić.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Ministarstvo spoljnih poslova uputilo preporuke građanima Srbije povodom rata na Bliskom istoku
28.02.2026.•
0
Ministarstvo spoljnih poslova Srbije pozvalo je građane da do daljeg ne putuju u Iran, Izrael, Ujedinjene Arapske Emirate, Katar, Kuvajt i Bahrein, zbog ratnih dejstava u regionu Bliskog istoka.
Vučić i Rama: Zalažemo se za prijem u jedinstveno tržište i Šengen zonu bez prava veta u EU
28.02.2026.•
22
Predsednik Srbije i premijer Albanije zalažu se za ubrzanu integraciju u jedinstveno tržište i Šengenski prostor onih zemalja kandidata za članstvo u EU koje ispunjavaju uslove, umesto punopravnog članstva u tom bloku.
Sijarto: Želimo da se carinska kontrola na liniji Beograd-Budimpešta obavlja tokom vožnje
28.02.2026.•
14
Ministar spoljnih poslova i trgovine Mađarske Peter Sijarto najavio putnički železnički saobraćaj na liniji Beograd-Budimpešta najkasnije od 27. marta.
Ambasada Srbije: U Iranu 14 naših državljana, svi su dobro
28.02.2026.•
1
Ambasada Srbije u Iranu objavila je da se trenutno u toj zemlji nalazi još 14 državljana Srbije i da su svi dobro.
U kvaru dva mehanizma novog sata u Beogradu postavljenog pre nedelju dana
28.02.2026.•
50
Gradski urbanista Beograda Marko Stojčić rekao je danas da su demontirana dva od ukupno četiri mehanizma novog sata na Trgu Republike, postavljenog pre nedelju dana, jer su povremeno radili nepravilno.
U Kraljevu skup podrške veteranima osumnjičenim za dela protiv ustavnog uređenja
28.02.2026.•
2
Pripadnici više udruženja vojnih veterana su danas u Kraljevu organizovali skup podrške dvojici uhapšenih veterana kojima je određen pritvor od 30 dana, a koji se terete da su pripremali dela protiv ustavnog uređenja.
Održan protest u parku Ušće na Novom Beogradu
28.02.2026.•
7
Protest građana u parku Ušće na Novom Beogradu zbog najave izgradnje "Državnog akvarijuma" je završen, a policija je privela jednu osobu.
U Beogradu održan skup podrške: "Jedna borba - srcem uz Sarajevo"
28.02.2026.•
0
Aktivisti, studenti i drugi građani Beograda danas su minutom ćutanja i povorkom centralnim gradskim ulicama izrazili solidarnost s građanima Sarajeva gde je u udesu tramvaja 12. februara poginuo jedan mladić.
Popović: Pritisci BIA na tužioce potpuna suspenzija pravne države, Dolovac da pokrene postupak
28.02.2026.•
13
Direktor Centra za praktičnu politiku Dragan Popović ocenio je da je to što je Bezbednosno-informativna agencija (BIA) vršila pritiske na tužioce "potpuna suspenzija pravne države".
Vučević najavio veliki skup u Beogradu 21. marta: Vučić će predstaviti Program Srbija 2030-35
28.02.2026.•
10
Predsednik Srpske napredne stranke (SNS) Miloš Vučević saopštio je danas da pripremaju veliki skup 21. marta u Beogradu.
Šarović nakon saslušanja u policiji: Tužilaštvo me tereti zbog komentara NN lica na Instagramu
28.02.2026.•
2
Predsednik Pokreta vera, ljubav, nada Nemanja Šarović saslušan je u policiji zbog krivične prijave koju je protiv njega podiglo Osnovno javno tužilaštvo u Zrenjaninu.
Vučić: "Ko god pomisli da udari na Srbiju, skupo će ga koštati"
28.02.2026.•
23
Predsednik države Aleksandar Vučić izjavio je danas da bi svakog ko pomisli da udari na Srbiju, makar i najjači u svetu, to skupo koštalo.
Advokat Lakić: Direktor BIA Vladimir Orlić mora biti procesuiran zbog pritisaka na tužioce
28.02.2026.•
4
Advokat Nikola Lakić izjavio je da bi Tužilaštvo za organizovani kriminal moralo da procesuira direktora Bezbednosno-informativne agencije (BIA) Vladimira Orlića zbog krivičnog dela "zloupotreba službenog položaja".
Grupa građana iz Beograda: SPC nije vlasnik parcela kod Hrama na kojima će se graditi parohijski dom
28.02.2026.•
2
Neformalna grupa građana "Vračar Zona 3.1" saopštila je da SPC, koja je naručila izradu Plana detaljne regulacije Svetosavskog platoa, nije vlasnik niti korisnik parcele predviđene za izgradnju parohijskog doma.
Doktorka: Dačić stabilno, nezahvalno davati bilo kakve prognoze dok je na respiratoru
28.02.2026.•
1
Doktorka Vesna Ćeriman Krstić, iz Klinike za pulmologiju, rekla je danas da je Ivica Dačić "za sada stabilno, ali sve dok je na respiratoru nezahvalno je davati bilo kakve prognoze".
Đurić: "Niko iz vlasti ne vodi razgovore o nezavisnosti Kosova"
28.02.2026.•
8
Šef srpske diplomatije Marko Đurić izjavio je danas da niko iz vlasti ne vodi razgovore o nezavisnosti Kosova, pa to nije ni on radio prilikom posete Vašingtonu, gde je bio prethodnih dana.
Završena blokada Ibarske magistrale u Mrčajevcima: Protest se premešta u druga mesta
28.02.2026.•
10
Blokada Ibarske magistrale u Mrčajevcima kod Čačka, koja je počela 11. februara, završena je jutros u 9 časova, a blokada se premešta u druga mesta.
UKCS kažnjen sa 500.000 dinara jer nije vratio dr Dugalića na posao
28.02.2026.•
3
Uprava UKCS kažnjena je sa 500.000 dinara jer nije postupila po privremenoj meri suda o vraćanju prof. dr Vladimira Dugalića na posao, dok je direktorka Jelena Drulović lično platila 50.000 sudu.
Izbori u deset opština: Ko je spreman, a ko još sklapa dogovore?
28.02.2026.•
8
Beograd, za sada, neće na izbore - ali hoće jedan grad, osam opština i jedna gradska opština. Tamo će izbori biti organizovani za tek nešto više od mesec dana.
Uhapšen osumnjičeni za ubistvo Živka Bakića kojem je trebalo da počne suđenje za šverc kokaina
27.02.2026.•
1
Policija je uhapsila R.S. (29) osumnjičenog za ubistvo Živka Bakića (43), saopštio je MUP.
Komentari 2
Kole
Васа
Колегијум ЈТОКа му је брзо одговорио и послао га у задњу клупу да прочита Устав јер је прекорачио своја Уставом дата овлашћења и покушао да изврши недозвољен утицај на ово тужилаштво, коментаришући актуелне кривичне истраге.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar