Potpredsednica Skupštine : Srbija nema obavezu da se sada uskladi spoljnom politikom EU
Potpredsednica Skupštine Srbije Marina Raguš izjavila je danas da Srbija nema obavezu da uskladi svoju politiku sa spoljnom i bezbednosnom politikom EU, i dodala je to postaje obavezno "tek pred neposredan ulaz".
Ona je za Tanjug rekla, govoreći o odluci zemalja članica EU da se ne otvori klaster 3 u pregovorima sa Srbijom, da je to bilo očekivano iako je Srbija tehnički ispunila sve uslove i kriterijum za otvaranje tog klastera još pre pet godina, i dodala da je upravo iz tog razloga predsednik Srbije Aleksandar Vučić doneo odluku da Srbija nema predstavnika na Samitu EU u Briselu.
Raguš je poručila da će Srbija nastaviti sa svojim putem pridruživanja i članstva u EU, ali i da će nastaviti da vodi suverenu politiku i da sluša i prati šta su interesi građana Srbije u smislu nacionalnih i državnih interesa.
"U ovoj jako histeričnoj globalnoj i ratnoj atmosferi, gde Srbija vodi politiku mira i stabilnosti, to smeta. Smeta kada vodite suverenu politiku i političkom zapadu ali i istoku. To vam je potvrda da vodite najbolju moguću politiku. Građani ne treba da brinu, državno rukovodstvo je tu da se izbori sa svim izazovima. Sve benzinske pumpe su snabdevene i pored situacije sa NIS-om", istakla je ona.
Raguš je rekla da Srbija ne odustaje od svoje suverene politike iako to svima smeta, i dodala da je dobro što u ovakvim situacijama država ima dobro rukovodstvo sa velikim političkim iskustvom.
Jako je važno da se neguje dijalog u našoj zemlji čak i sa političkim neistomišljenicima, izjavila je ona i poručila da svi treba da se urazume i shvate da je Srbija zajednička zemlja koju dele svi i da zajedno treba da radimo na njenom jačanju.
"Mislim da je najveći uspeh Vlade to što su se studenti vratili normalnom procesu nastave, da se polako normalizuje život u Srbiji s obzirom na godinu iza nas. Jedva čekam da uđemo u 2026. godinu na sasvim drugačiji način", dodala je ona.
Na pitanje da li EU danas od Srbije traži više nego od nekih država članica kada je reč o usklađivanju spoljne politike, Raguš je ocenila da traže mnogo više i napomenula da se ti kriterijumi za članstvo stalno menjaju.
Raguš je rekla da se neotvaranje klastera 3 poklopilo sa sukobom Rusije i Ukrajine i zbog toga što Srbija nije uvela sankcije Rusiji, napomenuvši da se sada tu i pitanje nacionalizacije Naftne industrije Srbije iako je predsednik Vučić više puta napomenuo da do toga neće doći i da Srbija nikome neće otimati imovinu.
Suverena politika koju vodi Srbija će tek dobiti na značaju onog momenta kada svi izazovi prođu, izjavila je ona i dodala da će odluka države da bude vojno neutralna dobiti na značaju ukoliko dođe do velikog sukoba na tlu Evrope.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Krivična prijava protiv Nišlije jer je ofarbao ulične stubove u boje sportskog kluba
24.08.2026.•
0
Policija će podneti krivičnu prijavu protiv mladića (18) iz Niša zbog sumnje da je stubove autobuskog stajališta, ulične rasvete i saobraćajne signalizacije ofarbao u boje jednog sportskog kluba.
Kraljevo: Automobil udario ženu i dvoje dece na trotoaru
24.08.2026.•
0
U centru Kraljeva večeras je jedan automobil izleteo sa kolovoza i na trotoaru udario ženu sa dvoje dece, bebom u kolicima i starijim detetom, javio je RTS.
Intenziviranje kampanje: "Borba predsednika i studenata za svako selo"
24.08.2026.•
1
Studenti moraju da "ubace u petu" i obiđu celu Srbiju, što su pokazali da umeju, jer će na predstojećim izborima, bojim se, biti "tesno", ocenjuje sociolog i univerzitetski profesor u penziji Đokica Jovanović.
Skupština završila rad za danas, nastavak sutra u 10 sati
24.08.2026.•
0
Poslanici Skupštine Srbije za danas su završili rad, a sednicu, na kojoj je rebalans budžeta i još 58 tačaka dnevnog reda nastaviće sutra.
Najduže čekanje na Batrovcima, tri sata
24.08.2026.•
0
Automobili na graničnom prelazu Batrovci na izlazu iz Srbije ka Hrvatskoj čekaju tri sata, a na graničnom prelazu Kelebija sa Mađarskom dva sata, saopšteno je iz Auto-moto saveza Srbije (AMSS).
Vučić: Našli smo oruđe s padobranom, istraga u toku
24.08.2026.•
27
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je saopštio da su vlasti našle navodnu "vatrenu loptu" koja je, po navodima pojedinih medija, "ispaljena s Kosova prema centralnoj Srbiji u rejonu Brnjaka".
RIK usvojio da na biračkim mestima budu i paravani i kabine za glasanje
24.08.2026.•
8
Republička izborna komisija (RIK) usvojila je danas predlog da na biračkim mestima budu korišćeni kartonski paravani i kabine za glasanje u okviru izmena Uputstva o jedinstvenim standardima za izborni materijal.
Novinarka Danica Vučenić kuma Beograd prajda 2026.
24.08.2026.•
0
Novinarka Danica Vučenić biće ovogodišnja kuma Beograd prajda, manifestacije koja će biti održana u glavnom gradu od 31. avgusta do 6. septembra, saopšteno je danas.
Preminula dekanka Medicinskog fakulteta u Beogradu Milica Bajčetić
24.08.2026.•
1
Dekanka Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, prof dr. Milica Bajčetić, preminula je u nedelju, saopštio je ovaj fakultet.
Sofronijević: Rešeno oko 334.000 predmeta za upis imovine po zakonu "Svoj na svome"
24.08.2026.•
2
Ministarka Aleksandra Sofronijević izjavila je da je za nepunih šest meseci primene zakona "Svoj na svome" rešeno 333.870 predmeta i upisano više od 250.000 građana i pravnih lica u katastar nepokretnosti.
Optužnica protiv državljanina Srbije koji je kao ruski plaćenik ratovao u Ukrajini
24.08.2026.•
4
Više javno tužilaštvo u Beogradu podnelo je Višem sudu u Beogradu optužni predlog protiv M. N. (40) zbog učestvovanja u ratu ili oružanom sukobu u stranoj državi.
Vozač iz Glogovca ponudio mito saobraćajnom policajcu da mu ne prekontroliše vozilo
24.08.2026.•
2
M. A. (40) iz Glogovca uhapšen je zbog davanja mita.
Stanković: Dokle god postoji Studentska lista, ne može biti normalne komunikacije države i univerziteta
24.08.2026.•
20
Ministar prosvede Dejan Vuk Stanković ocenio je danas da teško može da postoji "normalna i održiva komunikacija" države i univerziteta, kada postoji studentska, ili studentsko-profesorska lista za izbore.
RHMZ: Vodostaji Dunava, Save i Tise narednih dana ispod niskih plovidbenih nivoa
24.08.2026.•
1
Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) objavio je hidrološko upozorenje da će se na Dunavu, Savi i na Tisi kod Titela vodostaji narednih dana kretati ispod niskih plovidbenih nivoa.
Vladimir Đukanović: Srpske službe unapred da spreče potencijalni haos na ulicama nakon izbora
24.08.2026.•
31
Poslanik SNS Vladimir Đukanović ocenio je da politički protivnici vlasti neće prihvatiti rezultate izbora ukoliko budu izgubili.
Kineska kompanija zaustavila radove kod Zaječara: Nestali i radnici i mašine
24.08.2026.•
13
Zaječarci godinama strahuju zbog istražnih radnji i širenja kineskog rudnika na lokaciji Malka Golaja zbog čega je osnovana i firma Malka Golaja Mining. Zašto su teške mašine sa ove lokacije odjednom nestale?
Ministarka Đurđević Stamenkovski: Minimalac je nešto što obezbeđuje egzistenciju
24.08.2026.•
26
Vlada Srbije donela je odluku da minimalna cena rada od 1. januara 2027. godine bude povećana za 9,2 odsto, odnosno da minimalna zarada dostigne 600 evra.
Počinje vanredna sednica Skupštine Srbije: Na dnevnom redu 59 tačaka, prva - predlog rebalansa budžeta
24.08.2026.•
0
Skupština Srbije počeće danas, 24. avgusta vanredno zasedanje, a na dnevnom redu naći će se 59 tačaka, od kojih je prva predlog rebalansa budžeta za ovu godinu.
Komentari 8
zztop
Particulare matter
Nimbus
Svi smo videli kako se neguje dijalog. Neguje se preko otkaza, lazi, obmana, sikaniranja, blacenja u medijima, vredjanja, ponizavanja, targetiranja, prebijanja po ulici, hapsenja, ucenjivanja, preko pendreka, suzavca, zvucnog topa...
Hvala lepo, nesto mi se ne dopada tako lepo negovan dijalog.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar