Počela primena SPIRI sistema na fakultetima u Srbiji
Na fakultetima u Srbiji počela je primena Sistema za pripremu, izvršenje, računovodstvo i izveštavanje (SPIRI).
Foto: 021.rs
Od 5. januara visokoškolskim ustanovama su ukinuti postojeći računi i otvoreni su novi, a dekani pojedinih fakulteta u razgovoru za FoNet navode da se uhodavaju i tehnički prilagođavaju novim okolnostima.
Dekan Šumarskog fakulteta Branko Stajić izjavio je danas FoNetu da, kako sada stvari stoje, u sprovođenju Sistema za pripremu, izvršenje, računovodstvo i izveštavanje (SPIRI), koje je zvanično počelo od 5. januara, ne vidi neke veće probleme, niti naznake narušavanja autonomije univerziteta.
On je napomenuo da primena svakog novog sistema takve vrste zahteva dodatno angažovanje, vreme i obuku.
"Sprovođenje sistema SPIRI nas delimično usporava u okviru službe za računovodstvo i finansije, jer je sada nešto složeniji unos podataka za izmirivanje obaveza. Suštinski je važno reći da je to neka vrsta kontrole i transparentnosti plaćanja i tokova novca na fakultetima, što verujem da je svima nama u interesu, i fakultetima i državi. Smatram da su univerzitet i fakulteti deo državne uprave i da u tom sistemu treba i da funkcionišu", naveo je Stajić.
Dekan Šumarskog fakulteta podseća i da su krajem prethodne godine ukinuti stari računi, a za njegov fakultet, otvoreno je 15 novih za različite namene i pozicije.
"Jedini problem za sada je neka vrsta neusklađenosti između našeg računovodstvenog softvera, koji je rađen za neke drugačije uslove i samog sistema SPIRI i Uprave za trezor. Ali to su problemi naše interne prirode, za čije rešavanje je ipak potrebno dodatno vreme", rekao je Stajić, dodajući da se "malo vremena gubi i na tome".
Stajić konstatuje da je korisno što su dobili još malo vremena za rad i obuku u SPIRI iako je već jednom odlagana njegova primena na Univerzitetima.
"Naša dosadašnja iskustva pokazuju da je komunikacija sa tehničkom podrškom za SPIRI koja je pružena fakultetima vrlo dobra", tvrdi Stajić.
Kako navodi, nada se da će "tako biti i nastavljeno".
"Fakulteti su sada otvorili nove račune za svoja sopstvena sredstva, koja se zarađuju od projekata, intelektualnog rada nastavnika, uplata studenata i sličnog Bila je bojazan da će ta sopstvena sredstva ili bar deo tih sopstvenih sredstava da 'pređe u ruke' Ministarstva finansija, da se ista uzmu i otuđe od fakulteta, ali ne vidim da je to namera države u ovom trenutku i verujem da će tako i ostati", naveo je Stajić.
Dodao je i da je problematična bila i najava da će za sva plaćanja veća od 100.000 dinara, Fakulteti morati da čekaju minimalno pet dana na odobrenje.
"Na nivou univerziteta je veliki broj takvih plaćanja na dnevnom nivou, pa bi to možda moglo da dovede do 'zagušenje sistema', a što bi se onda moglo iskoristiti kao mogućnost za eventualno selektivno njihovo odobravanje ili neku vrstu pritiska na pojedine fakultete i dekane. Međutim, po najnovijim informacijama i obećanjima i to će se rešavati za jedan dan ili u vrlo kratkom periodu", rekao je Stajić.
Dekan Hemijskog fakulteta Goran Roglić smatra da će pravi efekti primene sistema SPIRI moći da se sumiraju do kraja januara. Trenutno se, kako navodi, neke stvari testiraju.
"Moramo da vidimo kako će stvari funkcionisati i onda ćemo moći nešto da kažemo. Pre kraja januara, teško da ćemo moći da donesemo neki zaključak. Trenutno se bavimo tehničkim delom, ne bismo li profunkcionisali", rekao je Roglić za FoNet.
Kaže da se sada na fakultetu plaćanja obavljaju kao pojedinačne obaveze dok programeri ne usklade sve što je potrebno.
"Za sada 'idemo peške' i to je dupli posao", rekao je Roglić, nadajući da će to uskoro biti rešeno i ubrzano.
On je kao primer naveo pokušaj da se plati račun za struju i obaveštenje koje je stiglo da u toj kvoti nema sredstava.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Evropske demokrate o intervenciji policije na Medicinskom fakultetu: "Je l' to tvoj dijalog, Vučiću?"
17.04.2026.•
0
Evropska demokratska partija je osudila intervenciju policije na Medicinskom fakultetu u Beogradu i upitala predsednika Srbije Aleksandra Vučića da li je to debata koju želi.
Brnabić: Na Medicinskom fakultetu se desila talačka kriza
17.04.2026.•
0
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da se "na Medicinskom fakultetu u Beogradu desila talačka kriza zbog čega su policajci morali da intervenišu".
Skupštinska sednica se nastavlja u ponedeljak
17.04.2026.•
1
Poslanici Skupštine Srbije završili su rad danas u 18 časova, a nastavak sednice je najavljen za ponedeljak.
Berliner cajtung: Kina uz pomoć Vučića pretvara Srbiju u svog vazala u Evropi
17.04.2026.•
11
Peking vojno i ekonomski ubrzano potiskuje Moskvu sa Balkana i u saradnji sa predsednikom Aleksandrom Vučićem preko Srbije jača svoje prisustvo u Evropi, piše dnevnik Berliner cajtung.
Suđenje bivšoj gradonačelnici Niša počinje 20. maja
17.04.2026.•
0
U Višem sud u Nišu 20. maja biće održano pripremno ročište u sudskom postupku protiv bivše gradonačelnice Niša Dragane Sotirovski, zbog zloupotrebe službenog položaja, saopštila je danas ta pravosudna institucija.
Uhapšeno šest osoba zbog falsifikovanja diploma Ekonomskog fakulteta u Beogradu
17.04.2026.•
3
Policija je uhapsila šest žena zbog sumnje da su učestvovale u falsifikovanju diploma i uverenja Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Medicinski fakultet obrisao saopštenje o izborima, MUP navodi da je policija postupala po prijavi zaposlenih
17.04.2026.•
4
MUP je saopštio da je policija prošle noći postupala po prijavi zaposlenih Medicinskog fakulteta u Beogradu, koji su naveli da im grupa ljudi ispred fakulteta "ne dozvoljava izlaz i pokušava da nasilno uđe u objekat".
Šta je sa rešenjima o legalizaciji: "Čim nema informacija, verovatno ne ide kako je obećano"
17.04.2026.•
17
U januaru ove godine predsednik Srbije Aleksandar Vučić naložio je ministrima da izmene zakon kako bi građani mogli u februaru da dobiju rešenja o legalizaciji po novom zakonu.
Optužnica protiv vozača koji je pijan i drogiran na Novom Beogradu usmrtio tročlanu porodicu
17.04.2026.•
5
Više javno tužilaštvo podiglo je optužnicu protiv vozača koji se tereti da je u oktobru 2025. godine izazvao saobraćajnu nesreću u kojoj je nastradala tročlana porodica.
Demanti kompanije Super Ego na tekst o vozačima kamiona u Americi i istraživanje CBS-a
17.04.2026.•
0
Kompanija Super Ego Holding demantovala je tekst "Otkrivena kameleon-šema firme Super ego: Dispečeri u Srbiji, kamioni u SAD, eksploatacija i izbegavanje kazni".
Poslanica ZLF: Nemojte da nas uvodite u EU tako što postajemo umerena autokratija
17.04.2026.•
3
Narodna poslanica Biljana Đorđević rekla je na sednici Skupštine da se hitnim usvajanjem evropskih zakona ne može nadomestiti činjenica da Srbija pod trenutnom vlašću postaje umerena autokratija.
Inspektor koji je razotkrivao Jovanjicu premešten u Pančevo
17.04.2026.•
0
Inspektor Dušan Mitić, koji je bio šef operative koja je razotkrila Jovanjicu, premešten je iz Beograda u policiju u Pančevu.
Vučević: Nastavljamo saradnju sa SVM
17.04.2026.•
2
Predsednik Srpske napredne stranka (SNS) i savetnik predsednika države za regionalna pitanja Miloš Vučević ocenio je da je dijalog uvod u nove izbore, ali da dijalog mora da postoji i posle izbora.
Vladimir Kecmanović podneo ostavku na mesto urednika u RTS-u
17.04.2026.•
8
Poznati pisac Vladimir Kecmanović podneo je ostavku na mesto glavnog i odgovornog urednika Kulturno-umetničkog programa Radio-televizije Srbije.
ANKETA: Može li Srbija da dobije svog "Petera Mađara"?
17.04.2026.•
29
Izborni uspeh Petera Mađara i Tise u Mađarskoj pokrenuo je lavinu pitanju ne samo u Srbiji, nego i u Evropi i svetu.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - koliko tačnih imate?
17.04.2026.•
8
Novi 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Nastavlja se sednica Skupštine Srbije
17.04.2026.•
0
Poslanici Skupštine Srbije nastaviće u 10 časova prvu redovnu sednicu prolećnog zasedanja.
VIDEO: Policija upala na Medicinski fakultet u Beogradu zbog izbora za studentski parlament
17.04.2026.•
30
Pripadnici policije upali su na Medicinski fakultet u Beogradu, razbivši staklo na prozoru. Razlog akciji su izbori za studentski parlament.
Đuro Macut premijer godinu dana - neko se lepo našalio
17.04.2026.•
4
Aktuelna Vlada Srbije, koju predvodi premijer Đuro Macut, postoji već godinu dana.
Komentari 5
Radnik u Spiriju
Чича
"Elektrodistribucija ponovo donela odluku o očitavanju brojila: Istim firmama 2,8 milijardi"
На то се паре народне паре троше а иду жвали и крими организацији директно у џеп. То ти ме смета?
Trčika
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar