Može li se građanima naplaćivati upotreba trotoara?
Prošle nedelje brojni mediji su objavili vest da će građani u Čačku morati da plaćaju upotrebu trotoara - da li je to sasvim tačno?
Foto: 021.rs (Ilustracija)
Prvobitne informacije koje su se pojavile u medijima tvrdile su da će stambene zajednice i lica biti u obavezi da plaćaju "šetanje po trotoarima", pa čak i da postoji mogućnost retroaktivne naplate, i to sve od 2019. godine kada je ovaj zakon prvobitno usvojen.
Ove tvrdnje, ispostaviće se, nisu sasvim tačne, ali 021.rs istražuje šta je dovelo do zabune, kao i na koga se ovaj zakon zapravo odnosi.
Naknada samo za preduzetnike
Nakon reakcije javnosti i medija, Javno preduzeće "Gradac" iz Čačka koje upravlja opštinskim putevima, saopštilo je da obveznici ove naknade nisu fizička lica, niti stambene zajednice, već isključivo pravna lica i preduzetnici.
Dodatno su istakli da se ni za njih ova naknada ne odnosi na samo kretanje po trotoaru, već na trajno zauzimanje dela javne površine - najčešće prilaza, parkinga ili priključka na javni put koji služi isključivo određenom poslovnom subjektu.
Kada pravno lice danas gradi svoj poslovni objekat, u postupku izdavanja građevinskih dozvola i pribavljanja lokacijskih uslova, to lice se preko Gradske uprave za urbanizam obraća JP "Gradac" kao imaocu javnog ovlašćenja za izdavanje uslova za priključak na javni put.
"To znači da mi kao upravljač puta ne možemo izvršiti postavljanje ni saobraćajnog znaka, ni stuba ulične rasvete, ni kontejnera, parking mesta ili bilo čega sličnog na tom delu puta. To zemljište je trajno zauzeto za potrebe tog pravnog lica. Ono se i dalje koristi kao javna površina, naravno, ali uzurpirano na taj način i to je ono što predstavlja ova naknada", pojasnio je Milan Bojović, direktor "Gradaca" za medije.
Gde je nastala zabuna?
Advokat iz Čačka Ivan Ćalović za 021.rs ukazuje da je jasno da je u javnosti došlo do pogrešnog tumačenja propisa. Kako objašnjava, ni Zakon o naknadama za korišćenje javnih dobara, niti gradska odluka, ne predviđaju naplatu korišćenja trotoara građanima.
I on naglašava da, prema Zakonu, obveznici mogu biti isključivo vlasnici nepokretnosti koja se priključuje na javni put ili neposredni držaoci te nepokretnosti.
Ćalović dodatno naglašava da, čak i da ovaj zakon hipotetički jeste donesen, "retroaktivna naplata nema pravno utemeljenje". A posebno ne u vezi sa ovim zakonom, jer je, kako kaže, ranija odluka iz 2019. godine prestala da važi, a ni tada osnovi naplate nisu bili jasno i zakonito uređeni.
Takođe, on dodaje da stambene zajednice nemaju veze sa pribavljanjem građevinskih i upotrebnih dozvola, niti plaćaju porez na imovinu, već je to odgovornost isključivo investitora ili pojedinačnih vlasnika stanova.
Ko je kriv za nejasnoće?
Ćalović i advokat Rodoljub Šabić saglasni su da odgovornost za konfuziju jeste na "Gradacu", odnosno Gradu Čačku kao osnivaču, jer su nepreciznom primenom i komunikacijom "stvorili pravnu nejasnoću".
U slučaju da građani dobiju rešenja o naplati koja ne treba da dobiju, oba advokata kažu da treba da ulože žalbu Ministarstvu, a ukoliko žalba ne bude usvojena, pokrenu postupak pred Upravnim sudom.
Advokat Rodoljub Šabić u razgovoru vođenom dok još nije bilo javnog oglašavanja "Gradaca" istakao je da mu je pomisao na ovakav zakon "potpuno sumanuta", ali dodao je i da ga ona ne bi sasvim iznenadila, posebno kada se uzme u obzir, kako kaže, "potpuni manjak moralne i političke odgovornosti ove vlasti" ali zaključio je verujući da, kada bi ovaj zakon zaista bio uveden, ne bi bio dugog veka.
"Svašta su naši građani navikli da trpe, ali mislim da na ovo baš ne bi ostali nemi, mislim da je to vreme trpljenja pri kraju", zaključio je Šabić.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Tužilaštvo deset godina od rušenja u Savamali nije ni kvalifikovalo to delo
24.04.2026.•
0
Prvo osnovno tužilaštvo u Beogradu navelo je da ne može da se izjasni kada bi mogla da nastupi zastarelost predmeta za rušenje objekata u Hercegovačkoj i da se za odgovore na sva pitanja treba obratiti policiji.
AMSS: Povoljni uslovi za vožnju, umeren intenzitet saobraćaja van gradova
24.04.2026.•
0
Zbog pretežno sunčanog vremena i suvih kolovoza, uslovi za vožnju su uglavnom povoljni na većini puteva, saopštio je jutros Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Selaković proglasio Leskovac prestonicom kulture Srbije
23.04.2026.•
3
Ministar kulture Nikola Selaković proglasio je večeras Grad Leskovac i zvanično za Nacionalnu prestonicu kulture Srbije za 2026. godinu.
"Grm od korena, Srbija od Takova": Studenti obeležili godišnjicu ustanka
23.04.2026.•
3
Grupa studenata sa više univerziteta u Srbiji, koja je popodne marširala 11 kilometara od Gornjeg Milanovca do Takova, završila je današnji skup kojim su obeležili godišnjicu Drugog srpskog ustanka.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - da vidimo šta znate
23.04.2026.•
17
Još jedan 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Pogled sa vrha, mrak u temeljima: Otvoren vidikovac na Kuli, a slučaj Savamala i dalje bez pravde
23.04.2026.•
17
Od danas je zvanično otvoren vidikovac na Kuli Beograd, sa kog se pruža pogled na prestonicu sa 168 metara visine.
Kamioni na graničnim prelazima čekaju do pet sati
23.04.2026.•
0
Auto-moto savez Srbije (AMSS) je večeras saopštio da automoobili na graničnim prelazima prolaze bez zadržavanja do kamioni čekaju od dva sata do pet sati.
Ministarstvo kulture osudilo vandalizovanje Srpske pravoslavne crkve u Zagrebu
23.04.2026.•
0
Ministarstvo kulture Srbije osudilo je oštećenje Sabornog hrama Srpske pravoslavne crkve (SPC) u centru Zagreba i pozdravilo reakciju policije koja je privela osumnjičenog, rekao je danas ministar Nikola Selaković.
Međak o mogućem blokiranju novca iz EU: Vlast neće sprovesti reforme, to bi joj ugrozilo opstanak
23.04.2026.•
6
Moguća blokada sredstava iz Plana rasta, prema oceni potpredsednika EP u Srbiji Vladimira Međaka, neće naterati vlast u Srbiji da ispuni kriterijume na koje se sama obavezala u procesu evropskih integracija.
Pronađena ručna bomba u kući kod Crne Trave
23.04.2026.•
0
Policija je u Leskovcu uhapsila D. M. od 47 godina sa područja opštine Crna Trava kod kojeg je nakon pretresa pronašla bombu.
Lažno se predstavljao kao hirurg i obećavao operacije: Obmanuo Beograđane za više od 100.000 evra
23.04.2026.•
6
Policija u Beogradu uhapsila je četrdesetdvogodišnjeg državljanina Severne Makedonije A. K. zbog prevare.
Mogu li Srbija i Mađarska da zadrže dobre odnose posle Orbana?
23.04.2026.•
18
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je telefonom sa Peterom Mađarom i čestitao mu na izbornoj pobedi, navodeći da su imali "važan i dobar razgovor".
Koja izlaznost je "opasna" po vlast: "Ma kakvih 65, očekuje se preko 70 odsto"
23.04.2026.•
21
Politikolog Aleksandar Ivković kaže da smo na lokalnim izborama videli da je veća izlaznost dovela do boljeg rezultata opozicionih lista.
Pretnje i uvrede u Skupštini Srbije: Ponašanje predstavnika vlasti prolazi nekažnjeno
23.04.2026.•
13
Pretnje, uvrede, psovke, omalovažavanje. Sve se to ovih dana moglo čuti u Skupštini Srbije.
Đedović Handanović: Nećemo dozvoliti nekontrolisanu eksploataciju mineralnih sirovina, ali ni blokadu razvoja
23.04.2026.•
25
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović rekla je da država neće dozvoliti nekontrolisanu eksploataciju mineralnih sirovina, ali ni blokadu razvoja.
Kome bi odgovarali izbori na leto: "Dokle god važe trenutni izborni uslovi, igra je nameštena"
23.04.2026.•
29
Predsednik Srbije "preti" datumima za izbore. Svakog dana maltene saopštava drugi. Ali, ono što se najučestalije pojavljuje u javnosti jeste – leto. Letnji izbori.
Skupština Srbije usvojila svih 40 tačaka dnevnog reda, odbijeni svi amandmani opozicije
23.04.2026.•
4
Narodni poslanici Skupštine Srbije usvojili su danas svih 40 tačaka dnevnog reda druge redovne sednice prolećnog zasedanja.
Skupština Srbije usvojila Zakon o trgovačkim praksama za određene vrste proizvoda
23.04.2026.•
0
Poslanici Skupštine Srbije usvoji su danas Zakon o trgovačkim praksama za određene vrste proizvoda u celosti, koji je podnela Vlada Srbije.
Podneta pritužba Povereniku protiv Šapića zbog veličanja Ratka Mladića
23.04.2026.•
15
Inicijativa mladih za ljudska prava je podnela pritužbu Povereniku za zaštitu ravnopravnosti protiv gradonačelnika Beograda Aleksandra Šapića.
General Mojsilović: Spremni smo za obavezni vojni rok, pripremljeni su planovi, smeštaj...
23.04.2026.•
31
Načelnik Generalštaba Vojske Srbije Milan Mojsilović kazao je da je vojska spremna za vraćanje obaveze služenja vojnog roka i da su uređeni objekti i smeštaj za obuku.
Ambasador EU izneo podatak koliko je evropskog novca donirano Srbiji od 2014. godine
23.04.2026.•
60
Ambasador EU u Srbiji Andreas fon Bekerat rekao je u Kragujevcu da je EU najveći izvor stranih direktnih investicija i ubedljivo najveći donator Srbije.
Komentari 28
Zoran
dacic
i br koraka kolko prave i to naplatiti i da ne zaborave disanje-izduvni gas co2(to obavezno naplatiti) zagadjenje ima cenu
ko ne dise taj je oslobodjen pretplate
CCCC
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar