Macut: Nisam zadovoljan radom pojedinih ministara

Premijer Srbije Đuro Macut izjavio je da razmišlja o rekonstrukciji vlade, mada nije mogao da kaže koliko je izvesna u ovom trenutku, ali je naglasio da nije zadovoljan nekim ministrima.
Macut: Nisam zadovoljan radom pojedinih ministara
Foto: 021.rs
"Vlada radi odgovorno, ali nisam zadovoljan time da se neki ministri pojavljuju isključivo na Instagramu, da se slikaju, i da to bude jedini njihov doprinos. Bitno je da su postavljeni rezultati ogledalo rada ministarstava. Svakako nisam najzadovoljniji radom pojedinih ministara, kao što sam zadovoljan radom nekih drugih", rekao je Macut za RTS.
 
Navodeći da razmišlja o rekonstrukciji, ukazao je da će o njoj "pre svega sami ministri da odlučuju, odnosno rad i rezultati koje postižu".
 
"Mislim da ćemo svakako ići napred, moramo da razmišljamo o unapređenju svega što radi vlada", kazao je Macut.
Nove najave rekonstrukcije Vlade Srbije počele su krajem januara. Prvo je predsednik Srbije Aleksandar Vučić na sednici Vlade Srbije "propitivao" ministre o različitim temama, iako je bio gost na poziv premijera Đura Macuta. 
 
Ono što je u nedelju započeo predsednik, nastavio je samo dva dana kasnije prvi čovek Vlade. Premijer Macut je na javnom servisu kritikovao članove svog tima, navodeći da ministri i direktori javnih preduzeća moraju da budu operativniji i više budu na terenu.
 
"Mislim da je konačno vreme i da se polažu neki računi - na osnovu toga koliko se angažujete i ne samo koliko nego i na koji način, da li stvarno imate odgovornost prema nečemu svojim ponašanjem ili delovanjem. Moraće se doći i do toga da se razmišlja ipak i o rekonstrukciji. Mislim da jeste vreme da se periodično to radi i možda i jeste trenutak da sad s proleća razmišljamo i o tome", rekao je premijer Macut za javni servis 27. januara.
Nije premijer ni tada precizirao o kome je reč, ali ni zašto se nezadovoljstvo javno ispoljilo tek nakon predsednikovih kritika. Macutova Vlada tako nije napunila ni prvi rođendan, a već bi mogla da pretrpi promene i to u godini u kojoj se najavljuju parlamentarni izbori, primetio je onda Insajder u svom tekstu.
 
Podsetimo se: Rekonstrukcije Vlade - silne najave, na tome se i završi
 
Iako je često u javnosti pominjana, rekonstrukcija Vlade je uglavnom ostajala u najavama i samo dva puta je realizovana u prethodnih 14 godina. Vlada na čijem čelu je bio Ivica Dačić je rekonstruisana godinu dana pošto je izabrana, a u izvršnu vlast tada ulaze Aleksandar Vulin, ali i nestranačke ličnosti poput Lazara Krstića, Ivana Tasovca i Saše Radulovića.
 
Svojevrsna rekonstrukcija dogodila se i četiri godine kasnije kada je druga Vlada Aleksandra Vučića doživela promene. Vučić je ostavku podneo pošto je izabran za predsednika Republike a na njegovo mesto došla je Ana Brnabić. I ona je tada, poput Macuta sada, dovodila u pitanje rad svojih ministara. Od rekonstrukcije je kasnije odustala nakon razgovora sa predsednikom.
 
"Moje mišljenje, kao šefa tog tima i predsednika Vlade Srbije, jeste da u Vladi postoje određeni članovi Vlade kod kojih je prevelika lična sujeta, koji ne rade dobro u timu i nisu timski igrači, koji imaju možda malo previše samopromocije i time možda malo previše guraju ličnu agendu umesto agende Vlade Srbije", rekla je u martu 2018. godine tadašnja premijerka Srbije.
Šta je svrha rekonstrukcije Vlade?
 
I kada do promena dođe, pisao je Insajder, one ne garantuju istinsku rekonstrukciju, posebno kada ministri samo zamene resore.
 
"Rekonstrukcija Vlade kao takva ne doprinosi nužno boljem funkcionisanju Vlade, niti je to njena svrha. Dakle, to doprinosi tome da se prvo kod javnosti stvara utisak da je neko podneo odgovornost za neka loša dešavanja u zemlji. Time se doprinosi stvaranju veće disciplinovanosti kod samih kadrova koji ne znaju ko onda može da bude sledeći i na tapetu i time se zapravo u javnosti umanjuju očekivanja od izbora", rekao je za Insajder politikolog Ognjen Gogić.
 
Male rekonstrukcije Vlada su se ipak dešavale prethodnih godina, ali zbog ostavki koje su podnosili ministri, često navodeći da to rade iz ličnih razloga.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • David

    15.02.2026 10:45
    Čuj ti njega
    Pa ko te pitao za mišljenje?
  • Zeze

    15.02.2026 10:44
    Macut
    Sta ti je ovo duro trebalo pored tolikog privatnog biznisa ko te tero da budes trbuhozborac lutka a meni izgledas kao izgubljeni u svemiru nazalost sluzices za podsmeh
  • Dejan

    15.02.2026 10:30
    Teško je pomisliti da cenjenji predsednik vlade uopšte i zna ko su ministri, budući da im za ovih bezmalo godinu dana verovatno nije izdao niti jedan jedini nalog, prosto jadan nije stigao na red da obavi ponešto od svojih dužnosti.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija obeležava Dan državnosti

U Srbiji se danas obeležava 15. februar - Dan državnosti, u znak sećanja na 1804. kada je u Orašcu počeo Prvi srpski ustanak za oslobođenje od Turaka.