FOTO: Ovo je ideja za hotel na Zlatiboru
Grčki arhitektonski biro Potiropoulos+partners objavio je prikaz hotela Arboris na Zlatiboru.
Međutim, izgradnja ovog hotela do sada nije najavljivana i ovom projektu ne postoje dodatne informacije.
Na sajtu ovog nagrađivanog biroa objavljeni su vizuali za projekat Arboris hotela. Ko je klijent ostalo je neotkriveno, ali se kao lokacija navodi Zlatibor.
Zlatibor je se prethodnih godina ubrzano urbanizuje, sa soliterima koji su "načičkani" u centralnom delu turističkog naselja.
Ovakva investicija u domaćoj javnosti nije najavljivana, pa se za Arboris saznalo iz objava arhitektonskog biroa na društvenim mrežama i na osnovu tekstova iz grčkih medija.
Portal 021.rs uputio je pitanja grčkom birou da li su njihovi vizuali deo tekućeg projekta ili nešto sa čim su konkurisala na nekom konkursu.
Kako su preneli grčki mediji, "na visoravni Zlatibora, među blagim brdima, šumama i ravnicama, turistički kompleks Arboris Hotel pozicionira se kao čvorište unutar složene mreže pejzažnih odnosa".
Tri kružne zgrade inspirisane su Stopića pećinom.
"Geometrija zgrada omogućava ravnomerno, panoramsko otvaranje ka svim pravcima, redefinišući odnose između objekata i pejzaža. Ove tri prstenaste strukture razvijaju se oko centralnog otvorenog jezgra, stvarajući svojevrsnu zaštićenu 'šupljinu'. Kružni atrijumi funkcionišu kao vertikalni useci svetlosti, istovremeno produžavajući zelenilo u unutrašnjost objekata", navodi se u objašnjenu dizajna.
Dodaje se i da je prostrana šumka pokrivensot Zlatibora uticala i na izbor materijala, pa su na fasadama istaknuti drveni elementi, koji "podsećaju na ritam šume, dok istovremeno obezbeđuju zaštitu od sunca i poboljšavaju energetsku efikasnost omotača zgrade".
"Na sličan način, ozelenjeni krovovi, nudeći spoljne prostore za odmor i pogled, doprinose kako ekološkim performansama kompleksa, tako i osećaju kontinuiteta pejzaža preko objekata. Iako jasno izdvojene, tri zgrade uklapaju se u ekosistem visoravni, naglašavajući prirodni karakter prostora", navodi se u opisu ideje.
U spoljašnem prostoru dominira jezero, koje je predstavljeno orijentaciona tačka, "pružajući celokupnom iskustvu blagu, prirodnu pozadinu, a u kombinaciji sa zelenilom doprinosi regulisanju mikroklime".
"U ovom interaktivnom i kreativnom pristupu arhitektura funkcioniše kao mehanizam integracije, kroz koji pejzaž određuje način boravka, kretanja i posmatranja, stvarajući koherentno iskustvo duboko povezano sa okruženjem. Dijalog hotela ARBORIS sa prirodom Zlatibora istaknut je kao primarni doživljajni element koji određuje način na koji se kompleks tumači i oblikuje", zaključuje se u tekstu koji su objavili grčki mediji.
Više fotografija na OVOM LINKU.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Podignuta optužnica protiv šest osoba u vezi sa zaplenom pet tona marihuane u Konjuhu
22.07.2026.•
0
Javno tužilaštvo za organizovani kriminal je podiglo optužnicu protiv okrivljenog Aleksandra Mijajlovića, kao organizatora, i još petoorice kao suorganizatora i pripadnika organizovane kriminalne grupe.
U ponedeljak moguće glasanje o nepoverenju Vladi: Ovo su detalji
22.07.2026.•
0
Na sednici Narodne skupštine u ponedeljak, 27. jula naći će se predlog opozicije za glasanje o nepoverenju Vladi zbog afere "Generalštab", a to bi moglo da omogući raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora.
"Do sada smo obišli više od 60.000 domaćinstava": Student prava o tome kako teku pripreme za izbore
22.07.2026.•
4
Trenutni fokus studentskog pokreta je na pripremama za predstojeće izbore u okviru kojih se obučavaju kontrolori i nastavlja akcija "Student u svakom selu".
Uvoz naftnih derivata u Srbiju ozbiljno otežan zbog niskog vodostaja Dunava
22.07.2026.•
8
Uvoz naftnih derivata u Srbiju ozbiljno je otežan zbog niskog vodostaja Dunava, ali i poremećaja na svetskom tržištu i rasta cena sirove nafte.
Građani Srbije u proseku gube 425 evra po prevari preko poruka
22.07.2026.•
1
Građani Srbije u proseku gube 425 evra po prevari preko poruka, navodi se u novom istraživanju kompanije Kaspersky.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja i poklon za dvoje
22.07.2026.•
4
Novi 021.rs dnevni kviz u kom vas darujemo je pred vama.
Sofronijević: Građani da budu strpljivi, do kraja godine upis do 800.000 objekata po zakonu "Svoj na svome"
22.07.2026.•
6
Građani koji su podneli zahtev za upis prava svojine nad objektima u okviru akcije "Svoj na svome" u narednim mesecima mogu da očekuju ubrzanu obradu predmeta.
VIDEO: Zastava Srbije na paketima kokaina u Italiji: Stručnjak objašnjava šta to znači
22.07.2026.•
25
Dve velike pošiljke kokaina zaplenjene su u istoj italijanskoj luci za manje od 20 dana.
Sabor violinista Srbije poziva Trampa da dođe u Pranjane
22.07.2026.•
4
Meštani Pranjana i predstavnici Sabora violinista Srbije uputiće zvaničan poziv predsedniku SAD Donaldu Trampu da, prilikom eventualne posete Srbiji, obiđe Pranjane i bude gost Sabora violinista Srbije.
BROJ PO BROJ: Ko rano rani...
22.07.2026.•
2
Nova igra za razmrdavanje moždanih ćelija je spremna za vas.
Nemanja Matić podneo prijavu protiv Kokeze za ugrožavanje bezbednosti
21.07.2026.•
0
Nemanja Matić, bivši kapiten fudbalske reprezentacije Srbije, podneo je krivičnu prijavu protiv bivšeg predsednika Fudbalskog saveza Srbije (FSS) Slaviše Kokeze za ugrožavanje bezbednosti.
Od danas dostupna internet kupovina karata za međunarodne vozove
21.07.2026.•
0
Vozne karte za međunarodne vozove prema Crnoj Gori, kao i za vozove koji saobraćaju na relaciji Subotica - Segedin - Subotica od danas se mogu kupiti putem interneta odnosno putem zvaničnog veb-sajta i mobilne aplikacije
Tužilac Lazić: Ako je zvučni top laž, šta je onda odavanje službene tajne?
21.07.2026.•
12
Krivično delo Odavanje tajnih podataka ponovo je u centru pažnje sa istragom koju je Više javno tužilaštvo u Beogradu prošle nedelje pokrenulo protiv vojnog analitičara i novinara Aleksandra Radića.
Vozača Hitne pomoći iz Vranja udario kamion nakon kvara na sanitetu dok je prevozio dete za Niš
21.07.2026.•
1
Vozač Službe hitne medicinske pomoći iz Vranja teško je povređen kada je na njega naleteo teretni kamion nakon što je zbog kvara na elektroinstalaciji zaustavio sanitetsko vozilo kojim je prevozio dete ka UKC Niš.
Srbin skoro isisan kroz prozor aviona, prethodni putnik preminuo: Koliko su rizični low cost letovi?
21.07.2026.•
8
Događaj kada je putnik Rajanera delimično izvučen kroz razbijeni prozor tokom leta iz Grčke za Nemačku jedan je od 56 incidenata i nesreća zabeleženih na putničkim letovima od početka 2026. godine globalno.
Dve osobe uhapšene u Požarevcu sa 17 kilograma droge
21.07.2026.•
1
P. I. (31) i I. J. (32), kod kojih je nađena veća količina materije za koju se sumnja da je droga uhapšeni su u Požarevcu.
Preminula Olivera Katarina
21.07.2026.•
9
Legendarna glumica Olivera Katarina umrla je posle kraće bolesti u 86. godini, saopštila je dans njena porodica.
Komentari 58
Лили
Nenad
D
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar