Vujović: Đurić pozvan u Vašington da bi ga Rubio upoznao s tajnim sporazumom o priznanju Kosova
Bivši diplomata Nebojša Vujović izjavio je da je "predsednik Srbije Aleksandar Vučić spreman da prizna nezavisnost Kosova samo da bi ostao na vlasti i izbegao američke sankcije".
Foto: Pixabay (ilustracija)
Komentarišući posetu ministra spoljnih poslova Marka Đurića Vašingtonu, Vujović je kazao da je "američki državni sekretar Mark Rubio upoznao šefa srpske diplomatije s tajnim obavezujućim sporazumom o priznanju nezavisnosti Kosova".
"Đurić je pozvan u Vašington da bi ga Rubio u ime američke vlade i predsednika Donalda Trampa upoznao s tajnim obavezujućim sporazumom o priznanju nezavisnosti Kosova. To je bio osnovni cilj Đurićevog poziva u Vašington. Srbija se svaki dan, korak po korak, približava formalizaciji i zvaničnom priznanju Kosova kao nezavisne države", ocenio je Vujović.
Prema njegovim rečima, priznanje nezavisnosti Kosova od strane Srbije bilo bi od velikog značaja za Trampa, a predsednik Vučić bi, dodao je, kupio vreme za dalji ostanak na vlasti.
"Potpisivanjem obavezujućeg sporazuma o priznavanju Kosova, Tramp bi postigao veliki uspeh, a istovremeno bi lupio šamar Evropskoj uniji i Rusiji. S druge strane, to odgovara Vučiću jer bi kupio vreme za dalji ostanak na vlasti. Vučić bi time dobio prećutnu saglasnost za gašenje nezavisnih medija, a bilo bi i odloženo uvođenje američkih sankcija zbog korupcije, krađe izbora i nepoštovanja vladavine prava po Zakonu o demokratiji na Zapadnom Balkanu koji je usvojio američki kongres", istakao je bivši diplomata.
Poseta Đurića Vašingtonu, dodao je Vujović, predstavlja "očajničku borbu režima u Beogradu da izvuku živu glavu".
"Vučićevom režimu je cilj da dočeka EXPO na vlasti i da sebe još jednom nagrade obilatom krađom novca. Da bi ostao na vlasti, Vučić mora da prihvati američki predlog o priznanju nezavisnog Kosova. Sve do sada što je radio, bilo je demontiranje Rezolucije Saveta bezbednosti 1244, a poslednji potezi oko integrisanja srpskog obrazovanja i zdravstva u kosovski sistem potvrđuju da je Vučić odbacio Kosovo. On smatra da Kosovo više nikome u Srbiji nije na dnevnom redu i da je sada došlo vreme da definitivno preda Amerikancima Kosovo radi ostanka na vlasti", rekao je Vujović.
Nakon višednevne posete Vašingtonu ministar spoljnih poslova Marko Đurić je izjavio da je Srbija ostvarila korak napred u odnosima sa Sjedinjenim Američkim Državama i da su razgovori s najvišim američkim zvaničnicima doprineli većem stepenu razumevanja za nacionalne prioritete Srbije.
Đurić je naveo da je srpska delegacija imala izuzetno značajne susrete u Beloj kući, Savetu za nacionalnu bezbednost, Kongresu i Stejt departmentu, kao i da je cilj posete bio učvršćivanje pozitivnog momenta u srpsko-američkim odnosima i dodatno unapređenje pozicije Srbije.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Lekar: Stanje ministra Dačića i dalje teško, ali u ovom momentu nema pogoršanja
26.02.2026.•
0
Pomoćnik direktora Klinike za pulmologiju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije Spasoje Popević izjavio je da je stanje ministra Ivice Dačića i dalje teško i ozbiljno, ali da u ovom momentu nema pogoršanja.
Sud presudio da je RTS dužan da vrati na posao novinarku Mirjanu Nikolić jer je nezakonito otpuštena
26.02.2026.•
2
Apelacioni sud u Beogradu presudio je da je novinarki Mirjani Nikolić, reporterki Prvog programa Radio Beograda iz Skupštine Srbije, pre sedam godina dat nezakonit otkaz.
Ako ste studentima u decembru dali potpis podrške, redovno proveravajte mejl
26.02.2026.•
4
Studenti u blokadi pozvali su građane, koji su im tokom akcije 28. decembra prošle godine ostavili mejl adrese, da proveravaju svoju elektronsku poštu.
U Lučanima proglašena izborna lista koalicije oko SNS
26.02.2026.•
0
Opštinska izborna komisija u Lučanima proglasila je pod rednim brojem jedan izbornu listu koalicije okupljene oko Srpske napredne stranke (SNS) za predstojeće lokalne izbore u toj opštini, koji su zakazani 29. mart.
FOTO: Otkrivena nelegalna kockarnica u hotelu u Beogradu
26.02.2026.•
0
Inspektori Uprave za igre na sreću otkrili su nelegalno priređivanje kazino igara u prostorijama hotela Astorija u Beogradu, saopštilo je Ministarstvo finansija.
U Knjaževcu proglašena izborna lista "Aleksandar Vučić - Knjaževac, naša porodica"
26.02.2026.•
4
Izborna komisija opštine Knjaževac proglasila je prvu izbornu listu za izbore za odbornike koji će biti održani u Knjaževcu 29. marta.
Crnogorci privremeno zabranili pojedine emisije Pinka, Informera i Prve: Treba li isto i Srbija da uradi?
26.02.2026.•
30
Nekadašnji članovi Saveta REM-a različito tumače odluku crnogorskih regulatora da ograniče emitovanje programa srpskih tabloidinih televizija zbog govora mržnje i glorifikacije ratnih zločinaca.
Advokati završili trodnevni prekida rada: Od danas normalizuju aktivnosti
26.02.2026.•
7
Advokati u Srbiji, nakon trodnevne obustave rada, od danas normalizuju svoje aktivnosti, a o svim daljim koracima odlučivaće novo rukovodstvo Advokatske komore Srbije koje će biti izabrano na Izbornoj skupštini 7. marta.
Dve naučnice iz Srbije nominovane za regionalnu nagradu u oblasti medicinskih istraživanja
26.02.2026.•
0
Profesorka Medicinskog fakulteta u Beogradu Milica Bajčetić i doktorka Jelena Čolić sa Instituta za reumatologiju predstavljaće Srbiju u finalu regionalne nagrade za medicinska istraživanja.
Pokušaj uticanja na tok istrage o ubistvu Dalibora Dragijevića
26.02.2026.•
3
Bivši načelnik Uprave kriminalističke policije Ninoslav Cmolić pokušao je da utiče na tok istrage o ubistvu Dalibora Dragijevića, brata jednog od osumnjičenih za smrt devojčice Danke Ilić.
Poljoprivrednici i danas blokiraju 80 saobraćajnica širom Srbije: Ovo su lokacije
26.02.2026.•
8
Nezadovoljni poljoprivrednici blokiraju i danas oko 80 magistralnih, regionalnih i lokalnih puteva u Srbiji, na 24 časa ili nekoliko sati.
U ime naroda: Šta piše u presudi generalu Simoviću za odavanje državne tajne
26.02.2026.•
19
Nedeljnik "Vreme" objavio je presudu Višeg suda u Nišu generalu Milosavu Simoviću u kojoj stoji koje je podatke i kome predavao.
Tutinac uhapšen zbog nelegalne prodaje cigareta vrednih 3,5 miliona dinara
26.02.2026.•
0
S. Dž. (38) iz Tutina uhapšen je zbog nedozvoljenog prometa akciznih proizvoda.
Doktor koji leči Ivicu Dačića: Stanje je stabilnije, ali i dalje teško
26.02.2026.•
20
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić nalazi se u teškom zdravstvenom stanju usled obostrane upale pluća i priključen je na mehaničku ventilaciju.
Vučić nakon posete Dačiću: "Stanje nešto bolje"; oglasio se i SPS
26.02.2026.•
10
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić nalazi se u bolnici, u teškom je zdravstvenom stanju i priključen na aparate.
Otac dečaka ubijenog u Pandi: Molim tužilaštvo da sasluša Vučića o ubistvu naše dece
26.02.2026.•
5
Otac jednog od dečaka ubijenih u kafiću "Panda" u Peći Ljubomir Ristić rekao je da bi Tužilaštvo za organizovani kriminal moralo da sasluša predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Poljoprivrednik: Vučić nama kaže da promenimo profesiju posle 30 godina - a on ni dana radnog staža nema
26.02.2026.•
24
Poljoprivrednik Predrag Veljković iz Udruženja proizvođača mleka Šumadije i Pomoravlja kaže da ne žele da razgovaraju sa ministrom poljoprivrede Draganom Glamočićem koji je za njih rekao da su alkoholičari.
Novo istraživanje: Skoro izjednačen broj građana koji su "za" i "protiv" ulaska u EU
26.02.2026.•
67
Relativna većina građana i dalje optira za ulazak Srbije u EU, iako su stavovi podeljeni - onih koji u potpunosti ili uglavnom podržavaju je 47,1 odsto, dok je onih koji su u potpunosti ili uglavnom protiv - 42,9 odsto.
Većina penzionera u Srbiji odustaje od hrane ili lekova jer nema para
26.02.2026.•
25
Među starijama od 65 godina u Srbiji njih 74,5 odsto ima poteškoće u pokrivanju osnovnih mesečnih troškova, a epilog je to da čak 34 odsto njih smanjuje ili potpuno odustaje od troškova za hranu, komunalije ili lekove.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar