Bez predstavnika Srbije u Evrodžastu: Obustavljen rad na više od 200 predmeta
Srbija je trenutno u Evrodžastu uključena u rad u više od 200 predmeta, a danom isteka mandata tužioca za vezu pri ovoj organizaciji, rad na tim predmetima je zaustavljen.
Foto: 021.rs
To se navodi u izjavi koji je potpisala tužiteljka Gordana Janićijević koja je donedavno obavljala funkciju tužioca za vezu pri Evrodžastu, a Visoki savet tužilaštva joj nije produžio mandat, niti je izabrao nekog drugog na tu poziciju, piše Insajder.
Pitanja o statusu saradnje sa Evrodžastom nakon što je istekao mandat Gordani Janićijević, Insajder je uputio Vrhovnom tužilaštvu. Odgovore je potpisala upravo Gordana Janićijević, tužiteljka u Vrhovnom tužilaštvu.
Kako ističe Janićijević, veliki broj predmeta u Eurodžastu je kompleksne prirode, uključuje više država, domaćih organa, primenu posebnih dokaznih radnji istovremeno na teritoriji više država, te u tom smislu zahtevaju kompleksno koordinisano postupanje nadležnih organa više uključenih država i poznavanje domaćih i stranih propisa.
"Navedena saradnja podrazumeva razmenu poverljivih informacija do kojih je svaka od tih država došla u sopstvenim istragama, pri čemu je zatražila sastanak, dogovor i zajedničku strategiju sa Srbijom, najpre kako bi preko tužioca za vezu na zaštićeni način podelila važne i poverljive informacije koje neretko uključuju tzv. 'High value targets', pogotovo imajući u vidi definiciju organizovanog kriminala, koji povezuje razne strukture društva, pa i javnih funkcionera", ističe Janićijević.
Ona dodaje da nakon zaštićene razmene informacija, zajednički se radi na razvijanju strategije istrage, bilo kroz vođenje paralelnih istraga uz neprekidno obaveštavanje o napretku svih država učesnica, a potom i osmišljavanje strateškog pristupa, osnivanjem zajedničkih istražnih timova koji rade kao jedan uz svu moguću podršku Evrodžasta, te sledstveno tome i planiranje zajedničkog dana akcije koja se prati istovremeno u realnom vremenu u svim zemljama učesnicima.
"U svakoj državi učesnici koordinaciju domaćih organa sprovodi Nacionalni član u Evrodžastu, odnosno u slučaju Srbije Tužilac za vezu. Republika Srbija trenutno učestvuje u devet zajedničkih istražnih timova sa predstavnicima više država članica EU u kojima se na koordinisan način postupa u izuzetno kompleksnim i važnim predmetima organizovanog kriminala i korupcije", navodi Janićijević.
Prema njenim navodima, na predlog članica EU, a po deljenju poverljivih informacija sa kancelarijom tužioca za vezu, zatraženo je uključivanje domaćih organa, u ovom slučaju JTOK-a, u formiranju timova u aktuelnim slučajevima organizovanog kriminala, visoke korupcije i slučajeva značajnijeg pranja novca.
"Trenutno je u toku formalizovanje ove saradnje gde je Srbiji ponuđena sva pomoć u realizaciji ovih izuzetno osetljivih i važnih predmeta. Nismo u mogućnosti, zbog zaštite interesa postupaka, da podelimo informaciju o kojim predmetima, licima, grupama i načinima pranja novca stečenog kriminalom je reč", navodi.
Kako zaključuje, razumljiv je interes da se ove istrage dalje ne razvijaju, te "u tom smislu se može posmatrati odbijanje pojedinih članova VST-a da uspostave kontinuitet u radu kancelarije".
Šta je Evrodžast?
Evrodžast je organizacija koja ne sprovodi sopstvene istrage već koordinira saradnju između tužilaštava različitih zemalja članica. Njena uloga je slična Evropolu, koji koordinira saradnju između policija nacionalnih zemalja.
U poslednjih nekoliko godina, više krivičnih istraga pokrenuto je zahvaljujući transkriprima komunikacije preko Skaj aplikacije. Ti dokazi su pribavljeni preko međunarodne saradnje, a između ostalih, na njima se temelje postupci protiv Darka Šarića, grupe Veljka Belivuka, Vračaraca i drugih.
Predstavnica Srbije Gordana Janićijević bila je na toj funkciji od 2020. godine, a samo u prošloj godini bila je uključena u 94 slučaja. 14 koordinacionih sastanaka i 8 istražnih timova.
Tužiteljka u penziji Jasmina Paunović objašnjava za Insajder da je u pitanju važna institucija, jer razmenjuju operativna saznanja o međunarodnom kriminalu i doprinose utvrđivanju krivično-pravne odgovornosti članova organizovanih kriminalnih grupa. Smatra da izostanak oficira za vezu može da utiče i na predmete u Tužilaštvu za organizovani kriminal, koji zavise od informacija koje dobijaju iz te kancelarije.
"Tako da, što je još možda jedan gori način, to je da se uopšte ne zna kada ćemo dobiti oficira za vezu, odnosno tužioca koji će nas predstavljati i bojim se da ako to budu neko vreme koje nije primereno, naši predmeti će ostati negde zatureni i nećemo moći da radimo po istima", smatra Paunović.
Da se upražnjenim mestom oficira za vezu u Eurodžastu šalje loša poruka, smatra nekadašnji sudija Evropskog suda za ljudska prava Dragoljub Popović i ističe da je važno da Srbija ima predstavnike u svim međunarodnim telima za koje je kvalifikovana.
"Ja ne razumem kako se može reći da Srbija teži učlanjenu u Evropsku uniju, a povlači svog predstavnika iz Eurojusta i prekida saradnju sa tim telom. To je prosto nelogično i bojim se da je to zbog nekog kratkoročnog interesa urađeno, a onda će se naneti prilično velika šteta interesima naše zemlje i Vlade", rekao je Popović.
Podsetimo, u toku dana Evrodžast je za Insajder naveo da zbog upražnjenog mesta, srpske vlasti više nemaju direktan pristup operativnim alatima i kapacitetima ove institucije. Ipak, kako dodaju, to ne znači da ne postoji nikakva saradnja između srpskih istražnih organa i ove evropske institucije.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Saobraćajni inženjer: Nesreće na pružnim prelazima mogle bi da budu sprečene jednostavnom merom
27.07.2026.•
7
Saobraćajni inženjer i veštak Vladimir Simidžija izjavio je da bi teške nesreće na pružnim prelazima u Srbiji mogle da budu sprečene jednostavnom i jeftinom merom.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - lako ili ne?
27.07.2026.•
10
Nova tura 021.rs dnevnih kvizova stiže za vas.
VIDEO: Snimak upotrebe zvučnog topa koji je Dačić pustio u parlamentu
27.07.2026.•
16
Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić je u skupštini pustio snimak, kako je rekao, pravog zvučnog topa, nakon čega je MUP medijima prosledio snimak korišćenja tog uređaja u SAD.
ANEM poziva javnost da pomogne Radiju Sloboda iz Kraljeva da nastavi rad
27.07.2026.•
0
Asocijacija nezavisnih elektronskih medija upozorava na tešku finansijsku situaciju u kojoj se nalazi Radio Sloboda iz Kraljeva i poziva građane, organizacije i donatore da pomognu ovom lokalnom mediju da nastavi rad.
Sprečen krivolov na području zahvaćenom afričkom kugom svinja
27.07.2026.•
1
Na teritoriji lovišta Lovačkog udruženja "Fazan" iz Vladimiraca, koje je u zoni zahvaćenoj afričkom kugom svinja gde su na snazi posebne mere biosigurnosti i kontrole, zatečene su tri osobe u krivolovu.
Automobili na graničnim prelazima čekaju do 40 minuta, kamioni do četiri sata
27.07.2026.•
0
Auto moto savez Srbije (AMSS) je saopštio da automobili na graničnim prelazima čekaju od 20 do 40 minuta, a kamioni od sat do četiri sata.
Dačić u parlamentu pustio snimak, kako je rekao, pravog zvučnog topa
27.07.2026.•
16
Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić odbacio je u Skupštini, tokom rasprave o nepoverenju Vladi Srbije, stavove predsednika Narodnog pokreta Srbije (NPS) Miroslava Aleksića o kriminalu i zvučnom topu.
Nova pretnja Vidojkoviću i Kulačinu nakon objavljivanja vesti da je prethodna pretnja prijavljena
27.07.2026.•
1
Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) prijavila je pretnju smrću upućenu Marku Vidojkoviću i Nenadu Kulačinu putem Instagram naloga portala Nova.rs.
Macut: Vučićev poziv u vladu - poziv koji se ne odbija, bio sam hrabar kad sam preuzeo dužnost
27.07.2026.•
11
Predsednik Vlade Srbije Đuro Macut odbacio je kritike koje je na rad njegove vlade izneo Miroslav Aleksić i rekao da je vlada dobro radila.
Zastoj Srbije na putu ka EU može da iskomplikuje pristupanje Ukrajine
27.07.2026.•
8
Zastoj Srbije u pristupanju EU mogao bi da iskomplikuje kandidaturu Ukrajine za članstvo jer države prijateljske prema Zapadnom Balkanu nastoje da održe geografsku ravnotežu i isti tretman kod proširenja.
VIDEO: Aleksić o aferama vlasti u Skupštini govorio četiri sata
27.07.2026.•
20
Poslanik i lider Narodnog pokreta Srbija Miroslav Aleksić kao ovlašćeni predlagač u Skupštini Srbije, četiri sata je govorio o aferama vlasti, ne samo vlade Đura Macuta, već i ranijh vlada.
Klinički centar u Nišu uveo kontakt brojeve i mejl za prijavu sumnje na korupciju
27.07.2026.•
0
Univerzitetski klinički centar Niš uveo je od danas mejl i posebne telefonske linije preko kojih građani mogu da prijave sumnju na korupciju, zloupotrebe i druge nepravilnosti u radu te zdravstvene ustanove.
Koja imena su davana deci u 2025. godini: Luka više nije najpopularnije
27.07.2026.•
10
Deci rođenoj u prošloj godini roditelji su najčešće davali imena Sofija i Vasilije, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku.
FOTO: Uhapšeni na granici sa Bugarskom zbog 61.650 lažnih funti i opreme za falsifikovanje
27.07.2026.•
0
Policija u Zaječaru uhapsila je državljane Moldavije i Rumunije C. A. (30) i B. V. (32), kao i državljanku Moldavije M. A. (19), zbog falsifikovanja novca.
Pet pitanja o izborima za koje se svi spremaju, a koji još nisu raspisani
27.07.2026.•
4
Od trenutka kada je prošle godine zatraženo raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora, izlazak na birališta postao je centralna politička tema u Srbiji, a već godinu dana vlast licitira izbornim datumima.
Poruke o nestanku deteta kasnile: MUP najavljuje unapređenje sistema "Pronađi me"
27.07.2026.•
5
Dvanaestogodišnja devojčica iz Beograda pronađena je nakon što je zbog njenog nestanka aktiviran sistem "Pronađi me". Deo javnosti postavio je pitanje da li je upozorenje trebalo da bude upućeno ranije.
Glamočić: Zbog afričke kuge uginulo 33.500 svinja
27.07.2026.•
1
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Dragan Glamočić izjavio je da nema novih potvrda boginja ovaca i koza i da je do sada zbog afričke kuge svinja uginulo 33.500 svinja u devet opština.
Nova sednica Saveta REM-a u četvrtak: Ponovo na redu izbor predsednika tog tela
27.07.2026.•
1
Sednica Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM), na kojoj bi trebalo da bude nastavljen izbor predsednika tog tela i njegovog zamenika, zakazana je za četvrtak, 30. jul.
Nedeljkov: Da su rezultati Crtinog istraživanja o rejtingu stranaka nerealni - izbora bi odavno bilo
27.07.2026.•
13
Programski direktor CRTA Raša Nedeljkov ocenio je da reakcije na najnovije istraživanje o izborima pokazuju da se istraživanje ne tumači na osnovu metodologije, nego kroz sopstvene političke interese.
Komentari 5
Olja
Ludovički
Buzga
Nisu oni, mi smo nenormalni!!!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar