Četiri beogradska Bodet sata u EU koštaju 7.155 evra, Beograd ih platio 42.000 evra

Glavni gradski urbanista Marko Stojčić rekao je da su mehanizmi Beogradskog sata plaćeni pet miliona dinara, odnosno nešto više od 40.000 evra.
Četiri beogradska Bodet sata u EU koštaju 7.155 evra, Beograd ih platio 42.000 evra
Foto: Screenshot (Youtube/Grad Beograd)
Međutim, kako piše Nova ekonomija, četiri mehanizma kod distributera tih Bodet satova u jednoj od zemalja Evropske unije koštaju 7.155 evra, bez PDV-a i GPS antene.
 
U tehničkoj dokumentaciji koja je dostupna u okviru javne nabavke za Beogradski sat navode se detaljne karakteristike mehanizma koji je trebalo da bude nabavljen i postavljen.
U dokumentu se navode detaljne karakteristike matičnog sata i mehanizma unutar njega koji dobijaju tačno vreme od matičnog sata.
 
Istu tu specifikaciju Nova ekonomija je poslala distributeru Bodet satova u jednoj od zemalja Evropske unije koji je poslao ponudu za specifikaciju identičnu onoj iz tenderskih uslova i ona za sva četiri sata iznosi 7.155 evra, bez PDV-a i GPS antene.
 
Sa GPS antenom cena iznosi 7.410 evra, bez PDV-a.
Jedan mehanizam marke Bodet Profil 780 košta samo 1.788 evra po komadu, bez PDV-a.
 
Ukoliko se uporedi cena mehanizama koja je dostavljena i ona koja je prema rečima glavnog urbaniste Stojčića plaćena, prostom računicom se može utvrditi da su četiri mehanizma u Srbiji plaćena po skoro šest puta većoj ceni.
 
Razlog za to možda i postoji, ali objašnjenje Nova ekonomija nije dobila iz kompanije koja je i zvanični distributer Bodet satova u Srbiji, a koja je inače i dobila posao naručen od strane Grada Beograda.
 
Kako su naveli u mejlu od pre dva dana, firma je bila angažovana na otklanjanju kvara na satu, pa zbog toga nisu u mogućnosti da daju detaljan odgovor na pitanja u traženom roku.
U mejlu su naveli i da će odgovor poslati u roku od sedam dana.
 
Šestostruku razliku u ceni satova, odnosno oko 35.000 evra razlike, u maloj meri mogu smanjiti cena transporta i carine satova i njihove ugradnje, a tu su i drugačije kazaljke i cifrarnik (tabla sa brojevima) u odnosu na standardne.
 
Biće zanimljivo videti šta je od ovih i eventualno nekih drugih troškova uticalo na finalnu cenu mehanizama od preko 42.000 evra i koliko je šta od toga uticalo, piše Nova ekonomija.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • Joe

    11.03.2026 11:07
    Нису наши сатови скупи, скупи су џепови у које је требало ставити разлику између 42.000 и 7.000. Исти случај је и са белом техником, телевизорима, аутомобилима.... Не треба отићи далеко, само до Сегедина, па видети њихове и упоредити их са нашим ценама.
  • ex chapman

    11.03.2026 10:50
    novinari
    meni je zanimljivo kako to da je sat kad je "svecano zaboden" usred kruznog toka kostao 100K evra, a sada kosta 42k evra?
  • Lala

    11.03.2026 10:38
    Procenat
    A tamo se ne uzima toliki procenat, kao ovde

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija