Ruski ministar u Beogradu: Zbog prethodne posete Ursula fon der Lajen otkazala susret sa Vučevićem
"Srbija će biti uz Rusiju", poruka je zvaničnika Beograda dan nakon što su Sjedinjene Države upozorile na ulogu Rusije u destabilizaciji Zapadnog Balkana.
Tu poruku preneo je ministar bez portfelja u Vladi Srbije Nenad Popović, koji je pod američkim sankcijama, tokom posete Beogradu ruskog ministra za ekonomski razvoj Maksima Rešetnjikova, prenosi Radio slobodna Evropa.
Rešetnjikov, koji se nalazi pod sankcijama Evropske unije i SAD, najavio je održavanje sednice Mešovitog komiteta za saradnju Rusije i Srbije u aprilu u Beogradu.
Bojana Selaković, koordinatorka Nacionalnog konventa o EU, uverena je da će i ova poseta sankcionisanog ruskog ministra Beogradu imati odjeka u EU.
"Naravno da će se naći u svim izveštajima i da će je evropske diplomate pominjati, da će to dodatno ući u tzv. dosije Srbije o evropskim integracijama", rekla je ona za RSE.
Selaković kaže da se poslednje četiri godine ponavlja situacija da dok deo Vlade Srbije komunicira sa evropskim zvaničnicima, drugi deo je sa ruskim.
"Ono što pokazuju jeste da i dalje planiraju to sedenje na više stolica."
Srbija se ni četiri godine od početka ruske invazije na Ukrajinu, nije pridružila sankcijama EU uvedenim Rusiji. To je jedan od razloga usporavanja evropskog puta Srbije, koja je od decembra 2021. nije otvorila nijedno pregovaračko poglavlje u pregovorima sa EU.
"Današnji sastanak i priprema za međuvladinu sednicu prilika je da pokažemo da ćemo u budućnosti biti još više zajedno", rekao je ministar Popović.
Bojana Selaković konstatuje da Popović "radi ono što je i do sada bio njegov posao u Vladi".
"On je vrlo jasan eksponent ruskih interesa u Vladi i ovo mu nije prvi mandat."
Popović i Rešetnjikov su kopredsednici međuvladinog komiteta za saradnju, koji se nije sastao tokom 2025. Po tvrdnjama zvaničnika razlozi odlaganja bili su tehničke prirode, a poslednje zasedanje održano je u novembru 2024. u Sankt Petersburgu.
Taj komitet je ruski šef diplomatije Sergej Lavrov, u razgovoru sa srpskim kolegom Markom Đurićem u februaru 2025, označio kao najvažniji mehanizam za razvoj odnosa dve zemlje.
A ono što je sada na dnevnom redu srpsko-ruskih odnosa je gasni aranžman, pošto kratkoročni ugovor o snabdevanju Srbije ruskim gasom ističe krajem marta. Srbija nije uspela da obezbedi novi dugoročni ugovor sa ruskim Gaspromom o snabdevanju gasom prošle godine.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je nakon razgovora sa Rešetnjikovim rekao da poremećaji na svetskom tržištu energenata zahtevaju dugoročno održive aranžmane.
Šta se dogodilo nakon posete Rešetnjikova 2024?
Zbog prethodne posete Rešetnjikova Beogradu u oktobru 2024. predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen otkazala je susret sa tadašnjim premijerom Milošem Vučevićem.
U EK je tada za RSE rečeno da planirani sastanak nije imao svrhu nakon saopštenja premijera u kome je najavljeno jačanje saradnje Srbije i Rusije u oblasti ekonomije i drugih politika.
Zvaničnici Srbije nastavili su da održavaju odnose sa ruskim zvaničnicima. A da su ti odnosi u međuvremenu zahladneli, ocenio je nedavno predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
On je 9. marta naveo za nemački list Zidojče cajtnug da su tokom pregovora o vlasničkoj strukturi Naftne industrije Srbije (NIS) iz Rusije stizale pretnje prekidom isporuke gasa, a da su ga ruski mediji "napadali oštrije nego mnoge zapadne lidere".
Sada je Vučić najavio da će pokušati da razgovara o gasnom aranžmanu pre 31. marta sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, podseća RSE.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
ANEM: Tužilaštvo hitno da ispita pretnje upućene redakciji portala Slobodna reč iz Vranja
09.07.2026.•
0
Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) zatražila je danas od tužilaštva da hitno reaguju povodom pretnji koje su upućene redakciji portala "Slobodna reč" iz Vranja.
Ipak se nije desio egzodus studenata koji je najavio Vučić
09.07.2026.•
4
Tvrdnje predsednika Srbije Aleksandra Vučića o "masovnom egzodusu studenata" zbog blokada visokoškolskih ustanova, za šta je optužio rektora Vladana Đokića, ali i druge rektore i dekane, zvanična statistika demantuje.
BIRODI: Agenciji za sprečavanje korupcije preti blokada zbog mogućeg sukoba interesa
09.07.2026.•
0
Biro za društvena istraživanja (BIRODI) upozorio je da Agenciji za sprečavanje korupcije preti blokada zbog mogućeg sukoba interesa u Veću te institucije, zbog čega traži smenu direktora Dejana Damjanovića i novi konkurs
Vlada Srbije u ponedeljak opet smanjuje akcize na gorivo
09.07.2026.•
0
Akcize na gorivo će u ponedeljak biti ponovo smanjene, potvrđeno je u Ministrstvu finansija.
Kupanje na sopstvenu odgovornost: Sezona na Šumaričkom jezeru još uvek nije počela
09.07.2026.•
0
Sezona na popularnom kupalištu, jezeru u Šumaricama, još nije počela, a građani koji na tom mestu sada plivaju to čine na sopstvenu odgovornost, poručeno je iz Sportskog privrednog društva "Radnički".
AMSS apelovao na vozače da budu oprezni na deonicama gde se izvode radovi
09.07.2026.•
1
Auto-moto savez Srbije (AMSS) je večeras apelovao na vozače da vožnju prilagode uslovima na putu i da povećaju opreznost na deonicama gde su u toku radovi.
Koliko kolona će biti na izborima, a ko prelazi cenzus?
09.07.2026.•
13
Dok je još uvek nepoznato kada će biti izbora, postavlja se pitanje kako će politički akteri izaći pred birače i ko ima najviše šanse da iskoristi političku krizu u kojoj se nalazi Srbija.
Srbija među zemljama sa najnižom stopom primene alternativa zatvorskoj kazni
09.07.2026.•
1
Srbija je među zemljama sa najnižom stopom osoba pod nadzorom probacione službe, iako primena sankcija i mera koje se izvršavaju u zajednici umesto u zatvoru, beleži rast, pokazalo je novo godišnje istraživanje.
Sedmoro mladih poginulo za sedam dana na putevima Srbije, MUP apeluje na oprez
09.07.2026.•
2
Ministarstvo unutrašanjih poslova (MUP) saopštilo je danas da je za sedam dana na putevima Srbije poginulo sedam mladih ljudi i apelovalo na mlade da ne voze brzo i da ne upravljaju vozilom pod dejstvom alkohola.
Počinje rok za konstituisanje Skupštine Kosova, Kurti poziva opoziciju na sastanke
09.07.2026.•
0
Ustavni rok za konstituisanje Skupštine Kosova danas je zvanično počeo, dan nakon što je Centralna izborna komisija (CIK) potvrdila konačne rezultate parlamentarnih izbora od 7. juna.
Slovenija potvrdila učešće na izložbi Ekspo u Beogradu, za volontiranje se javilo 7.000 ljudi
09.07.2026.•
0
Vlada Slovenije je saopštila da je na današnjoj sednici potvrdila učešće Slovenije na Specijalizovanoj svetskoj izložbi Ekspo 2027 Beograd.
Radovi na auto-putu između petlje Batajnica i Beograd, biće zatvorena zaustavna traka
09.07.2026.•
0
Radovi na između petlje Batajnica i petlje Beograd, u smeru Novi Sad - Beograd izvodiće se u petak, 10. jula, od 9 do 16 časova.
Radnik poginuo na gradilištu kod Padinske Skele
09.07.2026.•
0
Jedan radnik poginuo je danas u beogradskoj opštini Palilula, nezvanično saznaje agencija Beta.
Antonijević upozorio na uvredljive navode TV Informer o novinarkama lokalnih medija
09.07.2026.•
0
Poverenik za zaštitu ravnopravnosti Milan Antonijević upozorio je danas na "uvredljive i neprimerene" navode koje je objavila televzija Informer o pojedinim novinarka lokalnih medija u Srbiji.
Advokatu bliskom Siniši Malom i vrhu vlasti dodeljen treći posao za Ekspo: Do sada 36 miliona dinara
09.07.2026.•
14
Advokat Igor Isailović, blizak saradnik ministra finansija Siniše Malog i predsednice skupštine Ane Brnabić, treći put je dobio posao pružanja advokatskih usluga za Specijalizovanu izložbu Expo 2027, piše KRIK.
Goci: Vučić glavna prepreka za EU, vlast skandalozno negirala zvučni top
09.07.2026.•
18
Generalni sekretar Evropske demokratske partije i poslanik u Evropskom parlamentu Sandro Goci ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić glavna prepreka evropskom putu Srbije.
Slučaj "Senjak": Da li Veselin Milić nakon ukidanja pritvora može da se vrati na posao?
09.07.2026.•
20
Bivšem načelniku beogradske policije Veselinu Miliću ukinut je pritvor i on je pušten da se brani sa slobode, pa se nameće pitanje da li bi on posle svega mogao da se vrati na posao i kakva je njegova sudbina u MUP-u.
Totalno pijan po Surdulici vozio električni bicikl: Imao 4,04 promila alkohola u krvi
09.07.2026.•
4
Saobraćajna policija u Surdulici je zaustavila vozača koji je totalno pijan vozio električni bicikl.
Komentari 43
Particulare matter
rusi 2026: Ukrajinske obaveštajne agencije kontrolišu sve što se dešava u rusiji, usmeravajući, finansirajući i utičući na mnoge procese.
Milisav
zoro
"Mix
22.03.2026 • 11:58
Pa oni bi hteli da mi skinemo gaće i da se natrćimo! E pa ne može to tako, bratko!"
Gace su skinute pre skoro cetrnaest godina. Toliko smo se navikli da to niko ne primecuje (bratko)!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar