Neusaglašenost opozicije - redovan vesnik izbora
Trzavice unutar srpske opozicije su kroz godine, na neki način, postale su vesnik sve bližih izbora.
Foto: 021.rs
Svega tri meseca nakon dogovora pet opozicionih partija o koordinaciji aktivnosti prema EU - za mnoge nagoveštaj njihove dalje saradnje i mogućeg ukrupnjavanja, ponovo se u javnosti digla prašina zbog javne konfrontacije baš unutar tog proevropskog bloka, piše NIN.
Uz to, iako uporno zahteva vanredne parlamentarne izbore, opozicija nikako da jasno predoči u kom sastavu bi na njima nastupila i sa kojim programom, a nema ni usaglašenog stava oko toga kako treba sarađivati sa studentima. Istini za volju, ona jeste u nezahvalnom položaju. Marginalizovana je još od poziva studenata da se uzdrži od učešća na budućim izborima - poteza koji bi, u referendumskoj atmosferi, verovatno značio nestanak sa političke scene. Otuda i tumačenja da bi im ukrupnjavanje obezbedilo da prežive ovaj politički talas, ali naša, uglavnom dogovorima nesklona opozicija, do toga nikako da dođe. I uporno radi u korist sopstvene štete.
Neusaglašenim porukama i stavovima ne uspeva da prenese poruku jedinstva. Dok jedna stranka poziva na ujedinjenje, druga se ograđuje od izjava svojih potencijalnih partnera, treća optužuje studente i izlazi sa sopstvenim programom, četvrta ih podržava... Sve i da široki opozicioni front nije moguć, opozicioni akteri očitno nisu voljni ni da se suzdrže od međusobnih optužbi, čak i kada postoji očigledan zajednički cilj.
Na to je, na pomalo nespretan način, ukazao i kopredsednik Zeleno-levog fronta (ZLF) Radomira Lazovića, koji je prošle nedelje osudio napade na studente, uključujući i one koji dolaze od nekih opozicionih lidera, poput predsednika Stranke slobode i pravde (SSP) Dragana Đilasa. Lazovićev stranački kolega Svetislav Kostić naveo je da se kritika Đilasa odnosi na situaciju pred lokalne izbore u Smederevskoj Palanci gde je došlo do razlaza dela opozicije i studenata, a lider SSP objavio kako su studenti sa "kodnim imenima" postavljali, kako on tvrdi, "ultimatum" prilikom sastavljanja liste. I tada, a i sada, Đilas se našao u epicentru sukoba unutar opozicionih redova.
Lazović je, inače, kasnije u izjavi za Insajder naveo da njegova stranka zagovara saradnju, ali i da trenutno vlada "dosta loša atmosfera" u antivladinom bloku. Pojasnio je i da je njegov poziv bio namenjen svima koji se bore protiv vlasti, uključujući i studente, te da je Đilas tu bio "sporedna figura". Sporedna ili ne, čitav slučaj u javnosti se ponovo čitao kao sukob opozicionih lidera, dok je svima još svež u pamćenju bio razlaz sa studenima u Smederevskoj Palanci. Takvi ispadi, pritom, nisu od juče.
Razmimoilaženja u ideologiji, pristupu i delovanju
Upitan o tome kako tumači česte disonantne tonove unutar opozicije i poslednje u nizu Lazovićevo ograđivanje od Đilasa, politikolog Fahrudin Kladničanin navodi za NIN da lider SSP-a svojim političkim delovanjem generalno uzurpira opozicionu političku scenu, tražeći jednu vrstu ujedinjenja koje ne mora nužno da bude i jedina valjana.
"Kroz istoriju, ovih sedam osam godina unazad, sva politička svrstavanja u jednu opozicionu kolonu su uvek dovodila do kraha i poraza tog opozicionog bloka. Što se SSP-a tiče, oni non-stop insistiraju na jednom bloku, jer im odgovara da se Đilas pojavi kao jedini valjani organizator opozicionog delovanja. I, generalno, ne uspevaju da reše disonantne tonove, niti čak mogu iskreno da sednu, da se dogovore i ograde od nekih dosta negativnih stvari u poslednjih nekoliko izbornih ciklusa koji dolaze s te strane", kaže Kladničanin.
Na pitanje da li je opozicija u stanju da premosti svoje razlike uoči predstojećih izbora, Kladničanin smatra da nije. Među njima, objašnjava on, postoje konceptualne razlike, te razlike u političkom delovanju, dok su prisutna i ideološka razmimoilaženja. No, ocenjuje da im je zajedničko to što im studentska pobuna i studenti kao politički akteri, predstavljaju realan problem.
"Bez obzira što ih sada podržavaju, negde u potekstu cele te podrške postoji jedan prezir, uprkos svim odlascima na skupove i slično. Studenti su postali politički akteri za opoziciju, a samim tim i politički suparnik na terenu. Ostaje prostor da se vidi da li je moguća sarađnja, ali će oni svakako izaći na izbore i boriti se za neko biračko telo. Neminovno je da će u toj borbi postavljati jedni drugima noge. Retko ko će se iz opozicije javno izgovoriti da ne podržava studente, iako zaista trpe jedan ogroman društveni pritisak od njih", ističe on.
Predsednik stranke Srbija centar (SRCE) Zdravko Ponoš je, inače, ubrzo nakon prašine koja se digla oko izjave kopredsednika ZLF-a, saopštio da je "EU 5" format političkih stranaka opozicije produktivan u komunikaciji sa EU i evropskim partnerima, ali da ima prostora da se "ode korak dalje i da se uspostave i drugi oblici zajedničkog nastupa". To bi, naveo je Ponoš, bilo motivišuće za sve ostale da kažu - "hajde da se dogovaramo". Uz to je naveo i da "nemamo vremena za čekanje, bez obzira kad će izbori biti".
Upitan o dometima mogućnosti te saradnje, Kladničanin kaže da je predlog "EU 5" odličan primer na osnovu koga se, dodaje on, vidi da se opozicija programski i ideološki opredeljuje. Jasno je, smatra on, stavljeno do znanja da je njima Evropska unija i proces evropskih integracija važan.
"Kod studenata je to jedna velika magla. Uopšte ne možemo da razaznamo šta je programska agenda studentske liste, pa opozicija pokušava da izađe sa nekom jasnom ponudom. U opozicionom bloku ima toliko aktera, a uvek grupacija oko SSP-a pokušava da se na neki način nametne i predstavi da je jedino moguć samo izlazak celokupne opozicije na jednoj izbornoj strani. U ovom trenutku to možda i jeste dobro, ali možda i ne. One stranke koje se programski opredeljuju i pronalaze, trebalo bi da izađu sa tom pričom, ako mogu da se odreknu nekih svojih opozicionih koalicionih partnera", kaže on.
Kladničanin za NIN zaključuje i da se opozcija, nakon studentske pobune koja traje već godinu i po dana, u jednom trenutku našla u vrlo nezahvalnom položaju. Navodi da je gurnuta na marginu, a da su studenti svojim ograđivanjem i odbacivanjem stvorili atmosferu u kojoj se ona pokazala kao "impotentna politički". Ipak, dodaje on, lokalni izbori su pokazali da je nemoguće u potpunosti isključiti opoziju na putu ka stvarnim političkim promenama.
Spuštanje lopte?
Poltikolog Ognjen Gogić, pak, kaže za NIN da mu čitava situacija oko ograđivanja Lazovića od Đilasa deluje "paradoksalno", te da pokušaji da se "spusti lopta" deluju nespretno. Ipak se, ističe on, ne čini da postoji stvaran sukob unutar opozicionih redova.
"Nije bilo otrovnih strelica kao ranije. Mislim da su sada shvatili i jedni i drugi da im to šteti, pa pokušavaju da izađu iz toga. Ako uzmemo u obzir opozicioni front generalno, ako nešto može da im pokvari izborni rezultat, to su međusobni sukobi. Shvatili su koliko to može da ih košta i pokušavaju da se izvuku iz toga, ali nije to tako lako", ukazuje Gogić.
Smatra da se ne radi o raskolu među opozicijom, već "sferi nespretnih izjava". Smatra da će ubrzo to i prevazići, podsećajući na koordinaciju i saradnju pet opozicionih partija oko EU.
"Kritika, pa i razmena nekih možda prekora, ne mora nužno da znači da ne postoji demokratija, već naprotiv - da postoji neka kultura dijaloga, da se uz neslaganja ipak može biti zajedno. Iako ovih pet proevropskih partija ne nastupaju u istom formatu na lokalu, dakle postoje razlike, smatram da teže ka tome da njihova saradnja opstane. Mislim da će to u budućnosti opstati kao orijentacija, zato što će spoljna politika biti sve relevantnija kao tema. Prošla su vremena kada je Srbija mogla da balansira bez jasnog spoljnopolitičkog pravca, tako da ta grupacija može da bude neka buduća šira proevropska koalicija", predočava Gogić.
Na pitanje da li to ujedinjenje očekuje u skorijoj budućnosti, s obrzirom da se bliže izbori, Gogić odgovara: "Predsednički izbori su za godinu dana najkasnije, očekujem da će biti spojeni sa parlamentarnim. Tako da kreće pozicioniranje i priprema svih za to, pa je u nekom smislu predizborna kampanja i to da se izađe sa jasnim pozicijama i profilisanjem".
Gogić dodaje i da opozicija ima problem u smislu komunikacije. Poruke koje žele da pošalju, smatra on, često naprave drugačiji efekat.
"Mislim da se često uzimaju u kontekstu ranijih sukoba i onda se samo ponovo podgreva taj narativ. Čak i kad hoće da smire situaciju. Smatram da će ih ova situacija naterati da preispitaju način komunikacije, da budu oprezniji i jasniji", zaključuje Gogić za NIN.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Drecun: Kurtijev predlog značio bi destabilizaciju, ne verujem da Makron može da ga podrži
28.03.2026.•
0
Predsednik Odbora Skupštine Srbije za odbranu i unutrašnje poslove Milovan Drecun ocenio je da je zahtev kosovskog premijera Aljbina Kurtija o dolasku kosovskih bezbednosnih snaga do administrativne linije "besmislen".
Beograđanin odbio alkotest nakon udesa, pa povredio dvojicu policajaca
28.03.2026.•
0
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Beogradu podneće krivičnu prijavu protiv B. N. (29) zbog sumnje da je ometao službeno lice u vršenju dužnosti.
Đokić uzvratio Brnabić: Nije ovo tužilaštvo, ne odgovaram na vaša pitanja
28.03.2026.•
1
Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić poručio je danas predsednici Skupštine Srbije Ani Brnabić, na sednici skupštinskog Odbora za prosvetu, da on nije tu u tužilaštvu pa da odgovara na njena pitanja.
Dejan Vuk Stanković: Rektor i dekan nose odgovornost koja treba da bude utvrđena ali ne može biti izbegnuta
28.03.2026.•
8
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković izjavio je danas da rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić i dekan Filozofskog fakulteta Danijel Sinani "nose odgovornost koja treba da bude utvrđena ali ne može biti izbegnuta"
Koji su realni politički dometi lokalnih izbora?
28.03.2026.•
1
Apsolutna međuzavisnost parlamentarnih i predsedničkih izbora, koja je nekada bila glavno oružje režima, sada je njegova najveća slabost. Režim će, sve je izvesnije, upasti u jamu koju je sam iskopao.
Brnabić za smrt studentkinje okrivila "javašluk na univerzitetima" i "boljševičke plenumaše"
28.03.2026.•
13
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je danas, na sednici skupštinskog Odbora na prosvetu, da je tragedija, kad je poginula studentkinja, "posledica javašluka koji vlada na našim univerzitetima".
Ko će nas lečiti ako nema dovoljno doktora?
28.03.2026.•
32
Nedostatak kadra u zdravstvu postao je veoma izražen, naročito u poslednjih nekoliko godina.
Dekan Filozofskog: Policija nije našla pirotehniku, pravni postupci protiv medija koji su širili neistine
28.03.2026.•
2
Dekan Filozofskog fakulteta u Beogradu Danijel Sinani izjavio je da policija nije pronašla pirotehnički materijal na tom fakultetu, a najavio je da će pokrenuti pravne procedure protiv medija koji su širili neistine.
Vučić: Brza pruga Beograd-Budimpešta gotova, u toku test vožnje
28.03.2026.•
4
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je brza pruga Beograd-Budimpešta "gotova" i da su trenutno u toku testovi na njoj.
U Kragujevcu od 972 stana za pripadnike snaga bezbednosti useljena 262
28.03.2026.•
1
Od 972 stana koja su u kragujevačkom naselju Denino brdo izgrađena za pripadnike snaga bezbednosti, do danas su useljena 262 iako su ključevi prvih stanova uručeno još u avgustu 2021. godine, preneo je Glas Šumadije.
Telekom kupuje i austrijsku firmu za sajber bezbednost Pulsec
28.03.2026.•
0
Samo dan pošto je Telekom Srbija saopštio da je "došlo do krađe manjeg dela podataka" iz baze korisnika, Makedonska komisija za zaštitu konkurencije objavila je ovu informaciju.
Zaposleni na Filozofskom: UKP pravila snimke koje su objavljivali tabloidi, nema pirotehničkih sredstava
28.03.2026.•
7
Zaposleni na Filozofskom fakultetu u Beogradu saopštili su da je Uprava kriminalističke policije (UKP) iz zgrade fakulteta iznela deo studentske dokumentacije koja, kako navode, nema veze sa smrću studentkinje.
Nastavak represije nad novopazarskim studentima
28.03.2026.•
1
Na treći dan Ramazanskog bajrama, najvećeg muslimanskog praznika, u Novom Pazaru uhapšena su dvojica studenata DUNP-a, Hamza Ziljkić i Nikola Marjanović, prvoborci u odbrani dostojanstva ovog državnog fakulteta.
Šta raditi kada vam se pojavljuje zgrada pod prozorom?
28.03.2026.•
19
Pitanje prirodne svetlosti jedno je od najvažnijih za kvalitet života u nekoj nekretnini, ali i pitanje koje kupci nepokretnosti među prvima postavljaju.
Studenti Filološkog: Informer da prestane da narušava dostojanstvo žrtve
28.03.2026.•
7
Studenti Filološkog fakulteta u blokadi ocenili su da je današnje izveštavanje Informera o studentkinji koja je pronađena mrtva kod beogradskog Akademskog platoa "grubo narušava dostojanstvo žrtve".
Dekan Filozofskog fakulteta u Beogradu saslušan u policiji u svojstvu građanina
27.03.2026.•
0
Dekan Filozofskog fakulteta u Beogradu Danijel Sinani je, nakon saslušanja u svojstvu građanina u Upravi kriminalističke policije u vezi sa smrću studentkinje, rekao da je u policiji sve bilo "vrlo profesionalno".
Advokat Čedomir Stojković pušten iz pritvora
27.03.2026.•
0
Advokat Čedomir Stojković pušten je na slobodu nakon što mu je istekla mera određenog pritvora, prenela je Nova.rs.
Građani ispred Filozofskog fakulteta u Beogradu ostavljaju cveće i pale sveće
27.03.2026.•
0
Studenti, profesori i građani dolaze večeras do beogradskog Filozofskog fakulteta, kako bi odali poštu studentkinji koja je sinoć stradala.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar