MASA: Nije akademski ćutati na zloupotrebu tragedije

Mreža akademske solidarnosti i angažovanosti (MASA) izrazila je saučešće porodici studentkinje koja je izgubila život prilikom pada sa petog sprata Filozofskog fakulteta u Beogradu i osudila zloupotrebu tragedije.
MASA: Nije akademski ćutati na zloupotrebu tragedije
Foto: Beta (Miloš Miškov)
"Ova nesreća predstavlja veliku tugu za našu zajednicu i podseća na važnost poštovanja i odgovornosti u svim okolnostima. Istovremeno, s velikim žaljenjem i zabrinutošću, oštro osuđujemo zloupotrebu ove tragedije od strane pojedinih tabloidnih medija, policijskih snaga, neprimerenih reakcija i izjava ličnosti iz javnog života, koje su zasnovane na senzacionalizmu i netačnim informacijama, izazivajući dodatnu bol porodici i narušavajući dostojanstvo žrtve", piše u saopštenju.
Dodali su da najoštrije osuđuju svaki čin nadležnih organa koji se bave istragom svih okolnosti ovog slučaja, a koji prekoračuju svoja ovlašćenja i dodatno narušavaju autonomiju univerziteta.
 
"Akademska zajednica ne može i ne sme ćutati pred ovakvim ponašanjem, koje umanjuje vrednost ljudskog života, potkopava načela društvene odgovornosti i odražava neprofesionalizam i nedostatak osnovnog morala. Stoga, pozivamo sve relevantne institucije na odgovornost, profesionalno ponašanje i saosećanje, kako bismo sprečili slične zloupotrebe u budućnosti", piše u saopštenju.
Podsetili su da su obrazovanje i kultura dijaloga jedini pravi put ka istini i pravdi.
 
"Nije vreme za senzacionalizam, već za empatiju, razumevanje i odgovornost", poručila je Mreža akademske solidarnosti i angažovanosti.
Studenti u blokadi: Informer koristi smrt na Filozofskom za diskreditaciju svih studenata 
 
Studenti u blokadi Univerziteta u Beogradu optužili su televiziju Informer da zajedno sa drugim provladinim medijima učestvuje u konstruisanju narativa kojim se tragična smrt studentkinje Filozofskog fakulteta u Beogradu koristi za "diskreditaciju studenata i preusmeravanje odgovornosti, uz urušavanje elementarnih granica javnog prostora".
 
"Ovakvo postupanje i javno targetiranje studenata predstavlja zloupotrebu tragedije zarad političkog obračuna i senzacionalizma, uz delovanje koje je u potpunosti u funkciji propagande", naveli su oni na društvenoj mreži Instagram.
 
Ocenili su da je u pitanju "svesno konstruisanje narativa kojim se bez dokaza studentima u blokadi pripisuje odgovornost za tragičnu smrt studentkinje".
 
"Objavljivanje uznemirujućih fotografija i snimaka, kao i širenje neprovernih, senzacionalističkih i politički motivisanih tvrdnji kroz tekstove, objave i tvitove predstavlja nedopustivo kršenje dostojanstva preminule osobe, njene porodice i akademske zajednice", kazali su studenti.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Koji su realni politički dometi lokalnih izbora?

Apsolutna međuzavisnost parlamentarnih i predsedničkih izbora, koja je nekada bila glavno oružje režima, sada je njegova najveća slabost. Režim će, sve je izvesnije, upasti u jamu koju je sam iskopao.