Veran Matić pisao evropskim institucijama zbog izjave Bratine da policija ima pravo da studente tuče i ubije

Predsednik ANEM-a Veran Matić uputio je pismo evropskim institucijama povodom izjave ministra informisanja Borisa Bratine "da studenti nisu svesni da policija ima pravo da ih bije i ubije".
Veran Matić pisao evropskim institucijama zbog izjave Bratine da policija ima pravo da studente tuče i ubije
Foto: 021.rs
Matić je pismo uputio Evropskoj uniji, Savetu Evrope, Evropskom parlamentu, OEBS-u i Evropskom sudu za ljudska prava.
 
"Sloboda novinara i medija u Srbiji nikada nije bila na nižem nivou. U takvim okolnostima, dužnost ministra informisanja i telekomunikacija srpske Vlade koja se deklarativno zalaže za proevropske politike, obavlja nekadašnji pripadnik profašističkog pokreta koji je medijsku vidljivost stekao javnim i ponosnim paljenjem zastave Evropske unije", naveo je Matić.
 
Istakao je da ministar Bratina predstavlja simbol aktuelne vlade, te da se predsednik države, predsednica Narodne skupštine i brojni drugi političari vladajuće koalicije utrkuju da dostignu njegovu retoriku.
"To nije samo retorika . to je politika nasilja koja je zavladala Srbijom, naročito u proteklih godinu i po dana. Izjavom da 'policija ima pravo da ih bije i da ih ubije', ministar je praktično legitimisao nasilje nad studentima koji su mirno protestovali, a koji su bili izloženi brutalnom postupanju parapolicijskih, provladinih grupa i pripadnika interventnih jedinica policije, uključujući torturu i neovlašćena privođenja", poručio je Matić.
 
Istakao je da je, prema procenama domaćih medijskih i novinarskih udruženja i međunarodnih organizacija, u Srbiji u toku sistematsko uništavanje profesionalnih medija, praćeno intenzivnom represijom nad novinarima, koja može eskalirati i u fizičke napade sa najtežim posledicama.
 
"Novinari su godinama izloženi pretnjama, napadima i javnim kampanjama diskreditacije", naveo je Matić.
Istakao je da je sve dokumentovano u izveštajima Evropske komisije, Saveta Evrope i OEBS-a, kao i u sve učestalijim, ali za sada, pretežno verbalnim, reakcijama međunarodnih institucija.
 
"Te reakcije, nažalost, za sada ne daju rezultate. Naprotiv, deluje da dodatno podstiču eskalaciju, jer nasilje raste iz dana u dan, a retorika postaje sve otvorenija - ne samo u opravdavanju nasilja, već i u direktnim pozivima na nasilje", poručio je Matić.
 
Istakao je da je nerazumljivo da predstavnici Evropske unije i drugih multilateralnih organizacija nastavljaju saradnju sa režimom čiji predstavnici sprovode i javno opravdavaju nasilje, uz konstantno zastrašivanje građana.
 
"Takvo postupanje neki bi mogli tumačiti i kao oblik prećutnog saučesništva u nasilju nad građanima Srbije", naveo je Matić.
 
Pozvao je predstavnike Evropske unije i drugih multilateralnih organizacija da u komunikaciji sa vlastima u Srbiji budu dosledni univerzalnim principima, a ne trenutnim interesima i jednostranim informacijama koje dolaze od predstavnika izvršne vlasti.
 
"U Srbiji više ne postoje institucije kojima se možemo obratiti sa očekivanjem da će postupati u skladu sa zakonom, evropskim standardima i univerzalnim vrednostima. Svojim svakodnevnim ponašanjem, gestovima, izjavama i nečinjenjem, vlasti Srbije suštinski su odstupile od sopstvenih strateških opredeljenja, uključujući evropski put, kao i sprovođenje obaveza preuzetih međunarodnim ugovorima", poručio je Matić.
 
Dodao je da su profesionalni mediji od ključnog značaja za bezbednost ne samo Srbije, već i regiona i Evrope.
 
"Nažalost, država Srbija finansijski i na druge sistematske načine podržava medije koji svakodnevno šire dezinformacije i govor mržnje, čime destabilizuje ne samo sopstveno društvo, već i region i širi evropski prostor", naveo je Matić.
 
Istakao je da će, na osnovu postupaka evropskih institucija i organizacija, biti jasno kakva je Evropa i kakvi su planovi njenih institucija.
"S obzirom na to da postoje osnovi sumnje da pojedini ministri čine krivična dela, a da pravosudni sistem u Srbiji ne reaguje adekvatno, unapred vas obaveštavamo da ćemo podneti predstavku Evropskom sudu za ljudska prava", naveo je Matić.
 
Poručio je da je sloboda univerzalna vrednost, te da ugrožavanje slobode u regionu znači i ugrožavanje slobode u Evropi.
 
"Srbija trenutno predstavlja izvor novih bezbednosnih izazova. Razorene institucije, uključujući Tužilaštvo za visokotehnološki kriminal i Tužilaštvo za organizovani kriminal, direktno utiču na borbu protiv organizovanog kriminala na evropskom i globalnom nivou", naveo je Matić.
 
Dodao je da je to povezano sa sistematskim pritiscima na istraživačke medije koji otkrivaju slučajeve od javnog značaja, a koje nadležna tužilaštva potom ne procesuiraju.
 
"Aktuelne vlasti očigledno nastoje da zaustave evropski put Srbije, što predstavlja ozbiljnu pretnju budućnosti zemlje kakvu su definisali međunarodni sporazumi i kakvu žele njeni građani. Molimo vas da razmotrite sve dostupne činjenice i pomognete građanima Srbije, jasno razlikujući odgovorne od nedužnih i preduzimajući odgovarajuće mere. Pre nego što bude kasno, možda i prekasno", poručio je Matić.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • К

    06.04.2026 09:13
    К
    Треба осудити изјаву Братине и мора одговарати као функционер али и ко је дотични и кога представља ?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Danas je Uskrs po gregorijanskom kalendaru

Katolici, protestanti, anglikanci, neke pravoslavne i brojne manje crkve, danas proslavljaju Vaskrsenje Isusa Hrista, praznik koji simbolizuje pobedu života nad smrću.