MUP reagovao zbog "Utiska nedelje": "Senjak" sve zasenio
Ministarstvo unutrašnjih poslova reagovalo je zbog izjava gostiju u emisiji "Utisak nedelje" kod Olje Bećković.
Foto: 021.rs
Kako je saopštio MUP, odbacuju "tendenciozne, politički motivisane i krajnje neodgovorne pokušaje pojedinih medija, kao i učesnika emisije 'Utisak nedelje' da diskredituju rad policije, tužilaštva, Ministarstva unutrašnjih poslova i državnih organa Republike Srbije, gde su iznete brojne spekulacije, insinuacije i političke konstrukcije u vezi sa slučajem 'Senjak', kao i sa postupanjem policije tokom okupljanja na Slaviji održanog 23. maja."
Šta je rečeno u "Utisku nedelje"?
Gosti Olje Bećković u "Utisku nedelje" bili su novinar Nedeljnika Dušan Telesković, novinar Radara Vuk Cvijić, vanredna profesorka Pravnog fakulteta Vanja Bajović i advokat Ivan Ninić.
Dušan Telesković je govorio o detaljima svog teksta iz Nedeljnika, koji se našao na naslovnoj strani poslednjeg izdanja, a u kom je otkrio da je supruga ubijenog Nešovića kazala da je njega na sastanak pozvao upravo Milić, kao i da povod za to nije bilo nikakvo mirenje dvojice kriminalaca, već da je on imao nešto lično što mu je zamerio.
"Posle tog teksta, u petak u medijima izlazi vest da je supruga ispitana u svojstvu oštećene, kao i da je tamo navodno rekla kako nije Milić zvao njenog supruga, da bi posle nekoliko minuta ona to demantovala preko svog Instagram profila", kazao je Telesković u "Utisku nedelje" i podsetio na još jednu okolnost koju je otkrio u svom tekstu - da je Milić sutradan lično govorio prijateljima Nešovića da ništa ne prijavljuju jer se "možda negde zapio", prenela je nova.rs.
Novinar Vuk Cvijić ukazao je na brojna pitanja koja su ostala bez odgovora, najpre na činjenicu da je Nešović kao bezbednosno interesantna osoba, koja je preživela pokušaj atentata pre nekoliko meseci, verovatno bio pod tajnom pratnjom policije.
"To ne bi bio prvi slučaj da je neko ubijen ko je bio pod tajnom pratnjom", kazao je Cvijić.
Na ovu konstataciju nadovezao se i Telesković, koji je ukazao da bi u slučaju da jeste bio tajno praćen, neko trebalo da objasni kako je onda bilo moguće da se ne zna gde je odvezeno i bačeno njegov telo.
Cvijić je takođe ukazao i na učešće glavnog "kontrola štete" u ovom slučaju, to jest glavnog tužioca beogradskog VJT. Podsetio je i da je Milić očigledno bio u nesuglasicama s režimom zbog dešavanja na velikom protestu od 15. marta prošle godine.
Šta je poručio MUP?
MUP tvrdi da su u slučaju "Senjak" sva lica za koja postoje osnovi sumnje procesuirana u rekordnom roku, što, kako kažu, nedvosmisleno pokazuje da institucije Republike Srbije funkcionišu, da nema nedodirljivih i da država ima snage i kapaciteta da se obračuna sa svim oblicima kriminala.
"Nestanak lica u ovom slučaju prijavljen je 13. maja kada je i započeta opsežna potraga, što je Više javno tužilaštvo objavilo 14. maja u saopštenju o svom postupanju. Podsećamo javnost da je policija od momenta saznanja postupala odgovorno, profesionalno i u skladu sa svojim ovlašćenjima, bez ikakvog pokušaja relativizacije ili prikrivanja bilo čije odgovornosti. Sam postupak od početka vođen je isključivo po nalogu nadležnog tužilaštva, uz operativni rad policije i postupanje u skladu sa zakonom", navodi se u saopštenju.
Za slučaju "Senjak" MUP kaže da su u javnosti plasirane "brojne neistine i poluinformacije, različita proizvoljna tumačenja i neosnovane pretpostavke o okolnostima ovog teškog krivičnog dela, čime se ozbiljna istraga pokušava pretvoriti u predmet političkih i medijskih manipulacija".
"Posebno je opasno i neodgovorno što pojedini mediji i politički akteri pokušavaju da čitav bezbednosni sistem Republike Srbije predstave kao kriminalizovan, čime direktno nanose štetu ugledu policije, institucijama države i svim časnim pripadnicima Ministarstva unutrašnjih poslova koji svakodnevno rizikuju svoje živote štiteći bezbednost građana", kažu u MUP.
Tvrde i da državno rukovodstvo, na čelu sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, ne vodi istrage niti selektuje informacije koje plasiraju u javnost.
"Rad MUP-a i tužilaštva striktno je regulisan Zakonom o krivičnom postupku. Informacije o istragama se objavljuju isključivo u skladu sa zakonom, kako se ne bi ugrozio operativni rad na terenu i prikupljanje dokaza. O efektima rada policije dovoljno govori podatak da su u ovoj godini rasvetljena sva najteža krivična dela. Podsećamo javnost da o krivici bilo kog lica odlučuju isključivo nadležni državni organi, a ne televizijske emisije, politički aktivisti ili medijski komentatori", zaključuju u MUP-u.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Putevi Srbije demantovali da je napukao noseći stub Pančevačkog mosta u Beogradu
29.08.2026.•
0
"Putevi Srbije" su saopštili da nije napukao noseći stub Pančevačkog mosta kako se tvrdi na društvenim mrežama.
SSP: Zaposlene u javnom sektoru teraju na festival koji organizuje Grad Niš
29.08.2026.•
0
Poslanica SSP navodi da od jutros dobija poruke zaposlenih u javnom sektoru, ali i pojedinih članova SNS, koji moraju da prisustvuju večeras Međunarodnom filmskom festivalu, u organizaciji Grada Niša.
Objavljeno ime državljanke Srbije nestale u razornim poplavama u Nepalu
29.08.2026.•
0
Državljanka Srbije Enisa Leković nalazi se među turistima za kojima se traga nakon katastrofalnih poplava u Nepalu, a nepalske vlasti objavile su ažurirani spisak stranih državljana sa kojima je izgubljen kontakt.
"Dojadio je i bogu i ljudima": Zašto Vučiću odgovaraju izbori u oktobru?
29.08.2026.•
10
Početkom septembra očekuje se da predsednik Srbije Aleksandar Vučić raspiše parlamentarne izbore.
Poginuo radnik EPS-a u "Kolubari", još jedan povređen
29.08.2026.•
8
Na montažnom placu "Radljevo Sever" u Rudarskom basenu "Kolubara" povređena su dva radnika EPS-a, od kojih je jedan preminuo u Urgentnom centru, saopštila je Elektroprivreda Srbije.
Vučić: Srbija u Šapcu dobija prvu kinesku fabriku humanoidnih robota u Evropi
29.08.2026.•
8
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da će Srbija dobiti u Šapcu fabriku humanoidnih robota, prvu takvu fabriku koju Kinezi prave u Evropi.
Vekarić demantuje tabloide o Vučićevoj ulozi u hapšenju Mladića
29.08.2026.•
4
Tužilac za ratne zločine Bruno Vekarić demantovao je za Danas da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić pomogao u lociranju i hapšenju haškog optuženika Ratka Mladića, kako prenose pojedini tabloidni mediji.
Povratak sa godišnjih odmora: Putevi Srbije očekuju pojačan saobraćaj ovog vikenda
29.08.2026.•
0
"Putevi Srbije" apeluju na sve učesnike u saobraćaju da ovog vikenda budu posebno oprezni i odgovorni u vožnji, jer se zbog završetka letnje sezone i povratka građana sa godišnjih odmora očekuje pojačan saobraćaj svuda.
Vujić: Porodica odlučuje o sahrani Mladića, Srbija će ispoštovati njene želje
29.08.2026.•
17
Ministar pravde Srbije Nenad Vujić izjavio je danas da će Srbija sve učiniti da se sahrana nekadašnjeg komandanta Vojske Republike Srpske Ratka Mladića obavi dostojanstveno i u skladu sa željom porodice.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - bez oklevanja
29.08.2026.•
7
Još jedan 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Novi požar kod Sjenice van kontrole, borba s vatrom na Stolovima, opasnost od vetra u Deliblatskoj peščari
29.08.2026.•
3
Oko 50 hektara zemljišta zahvatio je požar u okolini sela Koznik, u sjeničkom kraju, koji je primećen juče u popodnevnim časovima.
Dautović: Međunarodni krivični sud trebalo je da postoji još devedesetih
29.08.2026.•
3
Analitičar i profesor međunarodnih odnosa Mirko Dautović ocenio je da bi bilo bolje da je Međunarodni krivični sud postojao još tokom ratova devedesetih.
Vuk Drašković: Slavljenje lika i dela Ratka Mladića je sramno i neoprostivo
29.08.2026.•
61
"Medijsko hirotonisanje Ratka Mladića u viteza i heroja srpske nacije sramno je i neoprostivo slavljenje strašnih zločina za koje je osuđen. Srbija je pred duhovnim ponorom", izjavio je lider SPO Vuk Drašković.
Srbija centar: Građani ne bi trebalo da plaćaju pretplatu za RTS i RTV
29.08.2026.•
37
Stranka Srbija centar - Srce poručila je da građani ne bi trebalo da plaćaju pretplatu za Radio televiziju Srbije (RTS) i Radio televiziju Vojvodine (RTV).
Evropska komisija o sahrani Mladića: Na vlastima Srbije je kakvu će ulogu imati
28.08.2026.•
24
Evropska komisija je saopštila da je na vlastima Srbije kakvu će ulogu imati u sahrani Ratka Mladića, ali i istakla da je veličanje ratnih zločinaca u suprotnosti s najosnovnijim evropskim vrednostima.
Dačić o smrti Mladića: Isti odnos Haga kao prema Miloševiću, čuvajmo Srbiju i Republiku Srpsku
28.08.2026.•
19
Ministar unutrašnjih poslova Srbije i predsednik Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić ocenio je večeras da je Haški tribunal u slučaju smrti Ratka Mladića pokazao svoje "anticivilizacijsko lice".
FAZ: Odnos vlasti prema smrti Mladića pokazaće dokle je Srbija stigla u suočavanju s prošlošću
28.08.2026.•
5
Smrću Ratka Mladića jedno od najmračnijih poglavlja srpske istorije se primiče kraju, ali ne u potpunosti, jer će biti poučno videti kako će se o Mladiću narednih dana izjašnjavati srpski mediji i državni vrh.
NPS, NLS i Ekološki ustanak formirali savez "Narodna Srbija"
28.08.2026.•
1
Narodni pokret Srbije (NPS), Novo lice Srbije (NLS) i Ekološki ustanak doneli su odluku o strateškoj saradnji i delovanju i formirali savez "Narodna Srbija".
Komentari 44
Telepčan NS
Mirko
Objasnite šta nije tačno od iznesenog u Utisku nedelje?
Police
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar