Preminuo reditelj i scenarista Đorđe Kadijević

Veliki filmski i televizijski reditelj, scenarista, istoričar umetnosti i likovni kritičar Đorđe Kadijević preminuo je 10. jula u Beogradu u 94. godini, objavila je Jugoslovenska kinoteka.
Preminuo reditelj i scenarista Đorđe Kadijević
Foto: Screenshot (YouTube/Insajder Video)
Jugoslovenska kinoteka će u septembru prikazati retrospektivu filmova Kadijevića, koji je i laureat njenog najvećeg priznanja - Zlatnog pečata za izuzetan doprinos sedmoj umetnosti.
 
Đorđe Kadijević rođen je 6. januara 1933. u Šibeniku. Diplomirao je istoriju umetnosti na Filozofskom fakultetu u Beogradu, a profesionalnu karijeru započeo je kao likovni kritičar i publicista, da bi se od kraja šezdesetih godina posvetio filmu i televiziji, prenosi Danas.
Proslavio se filmovima "Leptirica" (1973), koji se smatra prvim srpskim horor-filmom i klasikom domaće kinematografije, kao i ostvarenjima "Sveto mesto", "Praznik" i "Čovek koji je pojeo vuka".
Takođe je ostavio veliki trag na televiziji kao reditelj serije "Vuk Karadžić" (1987–1988), jednom od najznačajnijih istorijskih televizijskih projekata u našoj zemlji koja je dobila je nagradu Gran-pri Evrope na festivalu u Rimu.
 
Tokom višedecenijske karijere dobio je brojna priznanja za doprinos filmskoj i televizijskoj umetnosti, a smatra se jednim od pionira domaće filmske fantastike i horora.
 
Njegov opus odlikuju snažna vizuelna estetika, istorijske teme i istraživanje metafizičkih i folklornih motiva.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija