Države regiona dale rok Evropskoj komisiji za rešavanje boravka vozača kamiona u Šengenskoj zoni
Države regiona dale su Evropskoj komisiji rok da ponudi odgovor na problem boravka vozača kamiona u Šengenskoj zoni.
Foto: Pixabay
Srbija, Bosna i hercegovina, Crna Gorai Severna Makedonija dale su rok do komisiji 10. avgusta kako bi se rešilo pitanje boravka vozača, koje je do sada bilo ograničeno na 90 dana u peirodu od 6 meseci.
Četiri države regiona upozorile su da nema prostora za odlaganje rešavanja problema međunarodnog transporta.
Evropska komisija odgovorila je na zajedničko pismo četiri države, ali rešenja još uvek nema, rekao je predsednik Udruženja za međunarodni transport Srbije, Neđo Mandić.
"Dobili smo odgovor Evropske komisije u kojem navode da traže rešenja, ali da to ne ide lako. Njihov raniji predlog bio je da bi problem mogao da se reši vizom tipa D, međutim sada više ne daju tako jasne potvrde da bi to u potpunosti rešilo pitanje boravka vozača", objašnjava Mandić.
Problem je u spornim tumačenjima primene vize tipa D u okviru novih pravila, iako se nosioci vize tpa D ne bi evidentirali u sistemu Entry/Exit System (EES) nejasno je da li bi imali pravo na duži boravak samo u državi izdavača vize ili u drugim zemljama Šengenske zone, dodaje Mandić.
"To je i dalje nejasno pitanje. Prema tumačenju koje smo dobili, viza tipa D omogućila bi neograničen broj dana boravka u zemlji koja ju je izdala, ali bi za ostale zemlje i dalje važilo pravilo 90 dana u periodu od 180 dana", navodi Mandić.
Mandić kaže da će prevoznici nastaviti da se zalažu za rešavanje ovog pitanja i za dobijanja vize tpa D, kao prelaznog rešenja jer, kako ističe, nemaju sve države usaglašen pristup.
"Neke države sumnjaju da li je to najbolje rešenje, ali su dobronamerne i poručuju da će učiniti sve da pomognu. Zato i dalje postoji nada da bi se do 10. ili 15. avgusta mogao napraviti određeni pomak", dodaje on.
Kako kaže Mandić, iako je Hrvatska napravila pozitivan korak kroz izmene Zakona o strancima, omogućavajući izdavanje viza profesionalnim vozačima, njihova primena je, ipak, ograničena.
"Hrvatska je praktično ponudila model, ali on nije dovoljan jer je ograničen na prevoz hrvatske robe – izvoz iz Hrvatske i dopremanje robe za hrvatsko tržište. Mi, međutim, najvećim delom radimo tranzit", objašnjava Mandić i dodaje da primena tog modela još nije u potpunosti razrađena jer nisu usvojeni svi potrebni pravilnici i nisu poznati svi uslovi i procedure za dobijanje vize.
"To jeste dobar pravac i mnoge zemlje čekaju da vide kako će funkcionisati u Hrvatskoj. Italija i druge države su pokazale interesovanje upravo zbog toga, jer žele da vide da li taj model može da bude primenjen", navodi Mandić.
Italija i Slovačka pokazale su volju za razgovore.
"Italija je dobronamerna i koliko smo razumeli, oni čak ne bi morali da menjaju zakon. Pitanje je samo da li će primeniti model po principu Hrvatske – ako se vozi samo roba za Italiju i iz Italije ili će ga proširiti. Slovačka je takođe relativno pozitivno odgovorila. Sa druge strane, računali smo na Mađarsku koja sada nije raspoložena, ali ne odbija već insistira na bilateralnom pristupu", kaže Mandić.
Ako se ovo pitanje ne reši, posledice mogu osetiti i izvoznici.
"Ako kamion ne radi, mi nemamo šta da fakturišemo, a obaveze i dalje ostaju – krediti, lizing, plate zaposlenih i fiksni troškovi. Zato smo se obratili velikim izvoznicima i zamolili ih da se uključe, jer je ovo i njihov problem. Ako nema ko da preveze robu, posledice osećaju svi", navodi on.
Kompanije iz Evropske unije retko dolaze u region zbog dugog čekanja na granicama, a prevoznici sa Zapadnog Balkana ključni su za ovaj deo tržišta.
"Teret je praktično pao na nas. Evropski prevoznici koji posluju unutar Evropske unije imaju slobodno tržište, otvorene granice i znatno jednostavnije procedure, pa često izbegavaju dolazak na Zapadni Balkan, gde ih čekaju zadržavanja na granicama i carinske procedure. Umesto da rade, vozači gube vreme u kolonama. Zato tražimo podršku i od izvoznika", ukazao je Mandić.
Podsetimo, dugogodišnji problem boravka profesionalnih vozača dodatno je eskalirao nakon početka primene Entry/Exit sistema (EES), koji je u potpunosti postao operativan na spoljnim granicama Šengena od 10. aprila 2026. godine, što je dovelo do strožijih kontrola boravka.
Mandić objašnjava da je rok do 10. avgusta određen zato što će tada veliki broj profesionalnih vozača biti na granici dozvoljenog boravka u Šengenskoj zoni.
"Računali smo da od 10. aprila do 10. avgusta prolazi 120 dana, odnosno četiri meseca. Do tada će većina naših vozača imati između 70 i 80 dana provedenih u Šengenu, dok će oni koji intenzivnije rade možda već preći 80 dana. Tada počinju ozbiljni problemi, jer, ukoliko se pravila budu striktno primenjivala, vozači više neće moći da krenu na put ako nisu sigurni da će se vratiti pre isteka dozvoljenog boravka. U suprotnom, rizikuju novčane kazne i zabranu ulaska", objašnjava Mandić.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Poverenik Marinović: Ponovo ću se kandidovati za funkciju, ovu smatram nultom
16.07.2026.•
0
Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Milan Marinović izjavio je danas FoNetu da će se ponovo kandidovati za tu funkciju, nakon isteka sedmogodišnjeg mandata krajem jula.
Kreni-Promeni: Mladim radnicima na rekonstrukciji železničke stanice Novi Beograd ugrožena bezbednost
16.07.2026.•
0
Pokret Kreni-Promeni upozorio je danas na opasne uslove rada na rekonstrukciji železničke stanice Novi Beograd, navodeći da mladi radnici, bez zaštitne opreme, rade na koloseku kojim redovno saobraćaju vozovi.
Pojačan saobraćaj na granicama, najduže zadržavanje na Gradini
16.07.2026.•
0
Putnički automobili čekaju oko sat vremena za izlaz iz Srbije na graničnom prelazu Gradina, saopštio je danas Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Elektrodistribucija: Nova aplikacija za potrošnju električne energije biće dostupna od oktobra
16.07.2026.•
0
Građani Srbije trebalo bi od oktobra da dobiju pristup digitalnoj platformi Elektrodistribucije Srbije (EDS) putem koje će moći da prate potrošnju električne energije.
Više od 50 opozicionih poslanika traži od Macuta da razreši ministarku Paunović
16.07.2026.•
0
Opozicioni narodni poslanici, njih 53, podneće predsedniku Vlade Đuru Macutu zahtev da bez odlaganja predloži Skupštini Srbije razrešenje ministarke državne uprave i lokalne samouprave Snežane Paunović.
Preminuo jedan od osnivača Partibrejkersa Goran Bulatović Manza
16.07.2026.•
1
Goran Bulatović Manza, nekadašnji bubnjar i jedan od osnivača Partibrejkersa, preminuo je u 67. godini, saopštio je bend.
Sportska redakcija RTS prelazi u sastav informativnog umesto zabavnog programa
16.07.2026.•
0
Sportska redakcija Radio-televizije Srbije (RTS) od kraja jula postaće deo Informativnog programa javnog servisa, umesto zabavnog kao što je to bilo do sada, objavilo je danas Udruženje novinara Srbije (UNS).
Marta Kos o Snežani Paunović: Ne mogu da zamislim da ministarka ostane na funkciji posle ovakve izjave
16.07.2026.•
12
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos osudila je izjavu ministarke državne uprave Snežane Paunović i rekla da je bilo "užasavajuće čuti tako nešto".
Upozorenje RHMZ na grmljavinu i grad sa jakim vetrom: Za Mačvanski, Kolubarski i Zlatiborski okrug
16.07.2026.•
0
Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) izdao je hitno upozorenje na lokalne grmljavinske nepogode u pojedinim područjima Srbije.
Petnaestoro dece u bolnici zbog salmonele: Zatvoren lokal brze hrane u Leskovcu
16.07.2026.•
1
U Opštoj bolnici u Leskovcu tokom noći i danas pre podne na bolničko lečenje primljeno je 15 dece zbog trovanja salmonelom, potvrdio je za agenciju Beta direktor te zdravstvene ustanove Nebojša Dimitrijević.
Bojana Maljević: Pismo protiv moje volje dospelo do režimskih medija, lagali da sam vetirana
16.07.2026.•
12
Glumica i producentkinja Bojana Maljević reagovala je na pismo koje se pojavilo u javnosti, a tiče se studentske liste.
Studenti: Nismo stavili veto na Bojanu Maljević, nećemo nasesti na maliciozne pokušaje unošenja razdora
16.07.2026.•
3
Studenti u blokadi iz Niša saopštili su da su neistiniti navodi da su stavili veto na kandidaturu glumice i producentkinje Bojane Maljević za studentsku listu.
Prva faza nuklearnog programa Srbije: Šta bi sve trebalo da se uradi do sredine 2027. godine?
16.07.2026.•
19
Na nedavnom predstavljanju novog tela koje će u narednoj deceniji pratiti razvoj nuklearnih elektrana u Srbiji, ministarka energetike navela je da cilj države da prvu fazu programa završi do sredine 2027. godine.
Toplotni talas u Srbiji: Umesto na 150, može se događati i na svake tri godine
16.07.2026.•
2
Toplotni talas koji je u junu pogodio Srbiju za 55 puta je verovatniji nego sredinom 20. veka, pokazuje studija naučnika sa Fizičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Filozofski fakultet u Nišu: Studenti srbistike, ruskog i istorije oslobođeni plaćanja školarine
16.07.2026.•
0
Studenti sa programa srbistike, ruskog jezika i istorije Filozofskog fakulteta u Nišu biće oslobođeni plaćanja školarine.
Advokat Vladimira Arsenijevića: Kazna od 20.000 dinara je poražavajuća poruka za sve građane
16.07.2026.•
3
Napadači na pisca Vladimira Arsenijevića su identifikovani, ali prema stavu tužilaštva, protiv njih neće biti pokrenut krivični postupak.
Umesto kazne samo opomena: Predloženo da se vrate uslovne kazne za saobraćajne prekršaje
16.07.2026.•
20
Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja trebalo bi da donese brojne izmene i nova pravila za vozače. Iako je njegovo usvajanje više puta odlagano i još nije poznato kada će stupiti na snagu, pojedina rešenja već su poznata.
Ministarka Paunović nakon izjave o etničkom čišćenju Kosova - izvinila se Vučiću, Vladi i Macutu
16.07.2026.•
17
Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Snežana Paunović izjavila je da je njena izjava o etničkom čišćenju Kosova izvučena iz konteksta i izvinila se Aleksandru Vučiću, Vladi Srbije i Đuru Macutu.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar