Mađar: Putnički saobraćaj na pruzi Budimpešta-Beograd biće uspostavljen za mesec ili dva

Putnički saobraćaj na brzoj pruzi Budimpešta-Beograd biće uspostavljen za najviše mesec ili dva, najavio je premijer Mađarske Peter Mađar.
Mađar: Putnički saobraćaj na pruzi Budimpešta-Beograd biće uspostavljen za mesec ili dva
Foto: 021.rs
On je, odgovarajući na pitanja novinara, izjavio da će ministar saobraćaja i investicija David Vitezi narednih dana doputovati u Srbiju.
 
Vitezi će sa predstavnicima srpske vlade razgovarati o usklađivanju signalno-sigurnosnih sistema na pruzi Budimpešta-Beograd, piše portal dunaharasztionline.hu.
Prema njegovim rečima, putnički saobraćaj mogao bi da bude uspostavljen u narednih mesec ili dva, ali ni ovoga puta nije naveo konkretan datum.
 
Portal dunaharasztionline.hu je u više navrata izveštavao o rekonstrukciji mađarske deonice pruge Budimpešta-Beograd. 
Pripreme za projekat počele su u julu 2020. godine, dok je kamen temeljac za mađarsku deonicu svečano položen 15. oktobra 2021. Građevinski radovi počeli su 2022. godine, a putnički železnički saobraćaj na deonici Budimpešta-Kelebija u potpunosti je obustavljen od 1. maja 2022. godine.
 
Izvođači su ovog proleća napustili gradilište, a izgradnja železničke infrastrukture je završena. Teretni saobraćaj uspostavljen je krajem februara, ali je za početak putničkog saobraćaja potrebno ispuniti dodatne tehničke i bezbednosne uslove.
 
Jedan od razloga za kašnjenje jeste usklađivanje železničkih signalno-sigurnosnih sistema koji se koriste u Srbiji i Mađarskoj, kao i završetak provere sistema planiranog za primenu na mađarskoj teritoriji.
Rokovi na mađarskoj deonici pomerani više puta
 
Bivši mađarski ministar građevinarstva i saobraćaja Janoš Lazar izjavio je još u decembru 2025. godine da se otvaranje pruge planira za 20. februar 2026. Kasnije se govorilo da bi putnički saobraćaj mogao da počne između kraja februara i 15. marta.
 
Rok je potom pomeren na Uskrs, ali ni taj termin nije ispoštovan.
 
Na modernizovanoj mađarskoj deonici izgrađena su dva koloseka, a pruga je projektovana za brzine do 160 kilometara na čas. Prema ranijim procenama mađarskih železnica MÁV, vreme putovanja između Budimpešte i Kelebije moglo bi da bude kraće za 90 minuta, dok bi između dve prestonice svakodnevno moglo da saobraća više direktnih parova vozova.
 
Šta se dešava sa radovima u Srbiji?
 
I vlasti u Srbiji u više navrata najavljivale su otvaranje pruge do Budimpešte.
 
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je krajem marta da je brza pruga Beograd-Budimpešta "gotova", te da su u toku testovi na njoj. Međutim, do zvaničnog otvaranja nije došlo.
 
Potom je krajem aprila ministarka saobraćaja i infrastrukture Aleksandra Sofronijević izjavila da je Srbija spremna za uspostavljanje putničkog saobraćaja do Budimpešte i da datum otvaranja pruge zavisi isključivo od mađarske strane.
 
Dodajmo i to da je srpska deonica brze pruge od Beograda do granice sa Mađarskom realizovana u dve faze.
 
Prva deonica od Beograda do Novog Sada puštena je u saobraćaj marta 2022. godine, te je potom u oktobru 2025. godine puštena i druga deonica od Novog Sada do Subotice.
 
Međutim, nakon pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra 2024. godine i smrti 16 osoba rekonstrukciju ove pruge prate brojne kontroverze.
 
Podsetimo, renoviranje stanice u Novom Sadu rađeno je upravo u okviru ovog projekta.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • dendi

    17.07.2026 14:39
    Liči
    Putnički saobraćaj na pruzi Budimpešta-Beograd biće uspostavljen za mesec ili dva

    Ovo podseća na vučićeve najave.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija smanjila nivo usaglašenosti sa EU

Srbija je u prvoj polovini 2026. godine ostala na oko 60 odsto usaglašenosti sa deklaracijama i merama spoljne politike Evropske unije (EU), preneo je portal Savremena politika najnoviju analizu ISAC fonda.