Dačić najavio prodaju "zvučnog topa": Ako nije dozvoljen, zašto ga je država uopšte nabavila?

Dok afera "zvučni top" i dalje potresa Srbiju, ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić najavljuje mogućnost prodaje LRAD uređaja, koje poseduje policija.
Dačić najavio prodaju "zvučnog topa": Ako nije dozvoljen, zašto ga je država uopšte nabavila?
Foto: 021.rs
O tome se razmišlja jer njegovo korišćenje nije dozvoljeno zakonom.
 
Istim onim zakonom koji je bio na snazi i kada je uređaj nabavljen.
"Kao vi ovde koji, kad imate ovu dugmad, pa imate jedan mod ili drugi mod. Jedan mod jeste da vi možete na veću daljinu, sa većom snagom, da date neko upozorenje. Takođe, kad su elementarne nepogode u pitanju. Drugi mod jeste da vi možete da nasnimite tu, da možete da imate određene, pre svega piskave, pulsirajuće zvukove, koji mogu da utiču da se grupe određene raziđu", ispričao je Dačić.
 
Nijedan "mod" srpska policija nije koristila, kaže, a sada bi uređaje mogla i da proda.
 
"Ti uređaji, mi smo spremni da ih prodamo. Oni su nabavljeni pre više godina, ali praktično, pošto zakon nije promenjen, zakon nije dozvolio upotrebu tih uređaja, oni se apsolutno ne primenjuju", kaže Dačić.
 
Ako ih zakon ne dozvoljava, nameće se pitanje - kako i zašto su uopšte i kupovani?
 
"Ovde je potpuno prekršen zakon, i mnogo lica je učestvovalo u tome. Dakle, kupljeno je oružje, čak je to oružje, videli smo, bilo stavljeno na vozila Ministarstva unutrašnjih poslova, i onda treba da se zapitaju ti pripadnici, najniži, koji su bili pored tih vozila, kako su uopšte mogli da budu pored vozila gde je nešto stavljeno, a uopšte taktički ne pripada, tim vozilima", navodi za N1 bivši inspektor UKP Milan Dumanović.
 
Urednik Vremena Filip Švarm dodaje da mu "na prvi pogled, ta prodaja liči na uklanjanje dokaza".
 
"Kad uklonite dokaze, oni već mogu za dva, tri meseca da govore da nije moglo da bude zvučnog topa, jer prosto zvučnog topa nema. I stvarno, zvučnog topa nema, prodali su ga", ocenjuje on.
 
"Umesto odgovora o oružju, režim nudi odmazdu"
 
Umesto odgovora na otvorena pitanja o zvučnom oružju režim nudi samo odmazdu, kao u slučaju vojnog analitičara Aleksandra Radića, za kojim je raspisao i potrenicu, dodaju sagovornici N1.
"Tu se i njemu, ali i drugim ljudima oduzima pravo na odbranu i na pravično suđenje, jer on bi mogao da traži da se veštače ti uređaji, da se vidi da li su upotrebljeni, kada su upotrebljeni, jer to stoji, to se snima, to kod njih postoji u memoriji", ukazuje Dumanović.
 
Švarm ocenjuje da "kada radite ovo što ovaj režim radi u slučaju Radića, a i nekih drugih, vi zapravo zastrašujete građane".
 
Dok je Radić van zemlje, advokat Aleksandar Olenik, koji je takođe saslušan u vezi sa aferom "zvučni top", objavio je da, prema nezvaničnim podacima MUP, pored LRAD ima i više ruskih akustičnih uređaja i da postoji mogućnost da je na protestu 15. marta upotrebljen neki drugi uređaj za koji javnost uopšte ne zna.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija