Pismo mladih iz Srbije i Hrvatske povodom godišnjice od "Oluje": I dalje smo susedi

Ovo pismo nastalo je kao rezultat zajedničke razmene mladih iz Srbije i Hrvatske.
"Delimo ga s medijima u Hrvatskoj i Srbiji u nadi da će se čuti, videti i prepoznati perspektive koje su gotovo potpuno potisnute iz javnog prostora", saopštila je Inicijativa mladih za ljudska prava.
 
Pismo prenosimo u celini:
Ako si rođen nakon 1995, 
 
postoji velika verovatnoća da si o Oluji učio od ljudi koji su već znali što trebaš misliti.
Jedni su ti rekli da je to najveća pobeda. 
 
Drugi da je to najveća tragedija. 
 
Retki su te pitali znaš li kako izgleda kada dete prvi put shvati da više nema dom. 
 
Niko te nije pitao znaš li kako zvuči tišina nakon što se zatvore vrata kuće koju možda više nikada nećeš videti. 
 
Niko te nije pitao znaš li koliko godina treba da čovek ponovno nekome kaže: "Ovde sam kod kuće." 
 
Odrastali smo u različitim državama. 
 
Učili iz različitih udžbenika. 
 
Slušali različite himne. 
Ali nijedna knjiga nije dovoljno velika da u nju stane cela istina. 
 
Možda nikada nećemo imati isto sećanje na Oluju. 
 
Ali možemo imati isti odnos prema ljudskoj boli. 
 
Dok su jedni slavili pobedu bez spomena počinjenih zločina, drugi su desetljećima gradili politiku na gubitku žrtava, pretvarajući ih u simbol umesto da im ponude dostojanstven život. Predugo su žrtve služile kao dokaz da je "naša" strana uvek u pravu, a "njihova" uvek u krivu. Bol majke ista je, bila ona Hrvatica ili Srpkinja. 
 
Vreme je da počnemo pričati i o drugoj strani priče. 
 
O ljudima koji su ostali bez kuća. 
 
O starcima koji nisu stigli pobeći. 
 
O deci koja su odrastala kao izbeglice. 
 
O susedima koji se nikada više nisu pogledali u oči. 
 
Neki su susedi prestali biti 1991, neki su se sa svojima oprostili 1995. 
 
Vreme je da se jedni s drugima suočimo. Vreme je da skupimo hrabrosti i priznamo svoju odgovornost. Vreme je da uvidimo i patnju drugoga. 
 
Što čekamo? I dalje smo susedi. 
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • Paja Borca

    08.08.2026 05:38
    Na zalost
    Mada, mozda necemo jos dugo,pola hrvatske se iselilo,najvise Irska,sad kad i druga polovina, bice hrvati hiljadama km daleko. San snova.
  • Grožđe je kiselo…

    08.08.2026 00:20
    @ Čistač
    Pre će biti da mi nima zavidimo: predivna priroda, čisto more, clanica EU, bolje plate i daleko bolji standard, niko ih ne mrzi (osim nas, naravno, mi mrzimo svakoga) - mi živimo ma tinjajucoj deponiji, vazduh nam je otrovan, krovovi nam padaju na glavu a budućnosti nemamo!
    Ej izvini, ali ko nama može da zavidi - šta da nam zavidi????
  • /

    06.08.2026 22:22
    U svakom društvu ima i žita i kukolja
    Ali bih ipak volela da saznam posle toliko godina, kakva je trgovina između Milosevica i Tuđmana rezultovala Olujom

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija