
Čvrste veze somborske vlasti sa USAID-om
U proteklih nekoliko godina vlast u Somboru imala je više projekata koje je sprovela u saradnji sa USAID-om.

Foto: Pexels (International Fund for Animal Welfare)
Uspostavljanje Jedinstvenog upravnog mesta, Participativno budžetiranje i otvaranje Edukativnog centra za poljoprivrednike samo su neki od projekata Američke agencije za međunarodni razvoj koji su u prethodnim godinama realizovani u Somboru, piše soinfo.org.
Ukoliko se posle upada policije u nekoliko nevladinih organizacija provere trošenja novčanih sredstava organizacije USAID nastave i na lokalnom nivou, tužilaštvo i policija će u Somboru imati pune ruke posla.
U protekloj deceniji lokalna vlast i pojedina somborska preduzeća realizovali su niz projekata sa Američkom agencijom za međunarodni razvoj. Plasirani iznosi mere se stotinama hiljada dolara, a detaljni podaci o tome gde je i kako završio novac USAID-a u mnogim slučajevima nikada nisu obelodanjeni.
Jedinstveno upravno mesto u prizemlju zgrade Županije, gde se nalazi Gradski uslužni centar, formirano je zahvaljujući USAID-u i njegovom Projektu za odgovornu vlast. Tadašnja gradonačelnica Sombora Dušanka Golubović i načelnica Gradske uprave Helena Roksandić Musulin u julu 2019. godine ugostile su delegaciju USAID-a.
Iz gradske službe za informisanje tada je saopšteno da će Projekat za odgovornu vlast pružiti podršku uspostavljanju Jedinstvenog upravnog mesta u Somboru, što se i dogodilo kroz nekoliko meseci.
U novembru 2018. godine gradonačelnica Golubović i direktor misije USAID u Srbiji Majk de la Rosa potpisali su u sporazum o saradnji u oblasti smanjenja korupcije kroz jačanje transparentnosti, odgovornosti i učešća građana u donošenju odluka.
"Kada je u pitanju grad Sombor i do sada smo imali odličnu saradnju, zahvaljujući USAID napravili smo jedan od najboljih uslužnih centara u Srbiji ali isto tako i edukativni IT sektor uz vašu podršku", istakla je tada gradonačelnica.
Projekat Participativno budžetiranje kojim se gradska vlast godinama hvali, zapravo je čedo nevladinog sektora. U arhivi gradskog sajta može se pronaći i izjava gradonačelnika Antonija Ratkovića koja svedoči o partnerstvu somborske lokalne samouprave i USAID-a u tom projektu.
"Grad Sombor u saradnji sa USAID-om od 2015. godine počeo je projekat participativnog budžetiranja. Od 2019. godine odlučili smo se da projekat proširimo i na srednje škole", izjavio je u septembru 2020. godine gradonačelnik Antonio Ratković, a ostalo zapisano na gradskom sajtu.
Dva meseca kasnije posle glasanja o predlozima u srednjim školama prvi čovek grada najavio je da će "sa ovom dobrom praksom nastaviti i u narednim godinama". Lokalna samouprava nikada nije predočila na koji način je USAID učestvovao u projektu, niti da li je i koliko novca donirao u okviru Participativnog budžetiranja, kao ni gde je taj eventualno donirani novac završio, navodi soinfo.org.
U avgustu 2022. godine direktor JKP Energana Đurađ Milanović i direktor USAID-ovog projekta Bolja energija Daniel Berg potpisali su ugovor o realizaciji projekta nabavke i ugradnje sistema i opreme za toplotne podstanice.
Na sajtu Energane u odeljku o medijima i danas stoji novinski članak u kom direktor Milanović izjavljuje da je iz tog projekta za somborsku toplanu opredeljeno 130.000 dolara, uz sopstveno učešće od 20.000 dolara.
Kao rezultat saradnje grada Sombora, Poljoprivredne stručne službe Sombor i Američke organizacije za međunarodni razvoj, u Somboru je u avgustu 2014. godine počeo sa radom Regionalni edukativni centar za poljoprivredne proizvođače.
Novootvoreni centar obišli su tadašnji ambasador SAD u Srbiji Majkl Kirbi i gradonačelnik Saša Todorović.
Kako je tom prilikom rečeno, objekat pored zgrade Poljoprivredne stručne službe obezbedio je grad Sombor, tehničko-građevinske radove finansirala je Poljoprivredna stručna služba, dok su neophodnu opremu obezbedili USAID i Ministarstvo poljoprivrede SAD. Američka agencija za međunarodni razvoj je omogućila opremanje centra sa oko 60.000 dolara.
Poslednja u nizu veza USAID-ovih projekata sa Somborom datira od pre samo pet meseci. U septembru 2024. godine u okviru projekta Bolja energija, u prostorijama Regionalne provredne komore Zapadnobačkog upravnog okruga održana jednodnevna obuka za primenu inovativnog softvera namenjena upravnicima stambenih zgrada.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina
Iz saobraćaja isključeno 17 vozača u Južnobačkom okrugu
16.09.2025.•
0
U protekla 24 sata, u Južnobačkom okrugu, dogodilo se deset saobraćajnih nezgoda, u kojima je osam osoba zadobilo lake povrede.
Pokrajina za razvoj lovstva u Vojvodini izdvojila 104,1 milion dinara - uručeni ugovori
16.09.2025.•
1
Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo dodelio je danas ugovore u vrednosti od 104,1 milion dinara za doprinos očuvanju divljači, zaštiti prirode i razvoju lovstva u Vojvodini.
Manifestacija "Dani berbe grožđa u Vršcu" menja režim saobraćaja od 18. do 22. septembra
16.09.2025.•
0
Režim saobraćaja biće izmenje od 18. do 22. septembra u Vršcu zbog održavanja manifestacije "Dani berbe grožđa u Vršcu".
Kako se (ne) čuvaju spomenici kulture u Banatu: Bogatstvo na papiru, beda na terenu
16.09.2025.•
0
Više od sto rešenja o merama tehničke zaštite izdaje se godišnje za objekte u Srednjem Banatu, ali ta brojka ne zaustavlja propadanje bogatog kulturnog nasleđa.
VIDEO: Zbog vidre u centru Sombora reagovali vatrogasci
16.09.2025.•
1
Jedna vidra zalutala je u ponedeljak u centar Sombora.
U toku treća faza radova na nadvožnjaku kod petlje Sremska Mitrovica: Izmenjen režim saobraćaja
16.09.2025.•
2
Režim saobraćaja izmenjen je na deonici od petlje Sremska Mitrovica - petlja Ruma, nadvožnjak u petlji Sremska Mitrovica.
Iz saobraćaja isključena 63 vozača u Južnobačkom okrugu
15.09.2025.•
1
U periodu od 12. do 14. septembra, u Južnobačkom okrugu, dogodilo se 35 saobraćajnih nezgoda u kojima je jedna osoba poginula, pet je zadobilo teške povrede, a 18 je lakše povređeno.
Somborci prikupili 435.000 dinara za nastavnike koji su dobili otkaze
15.09.2025.•
1
Zbor građana Sombora je saopštio da je u solidarnoj akciji prikupio 435.880 dinara koje će uplatiti na račune troje prosvetnih radnika.
Menja se režim saobraćaja od Kelebije do petlje Subotica jug - Y krak zbog istražnih radova
14.09.2025.•
1
Režim saobraćaja biće izmenjen u ponedeljak, 15. septembra na deonici od graničnog prelaza Kelebija do petlje Subotica jug - Y krak.
Nova nedelja, nove akcije prikupljanja krvi u Novom Sadu i drugim delovima Vojvodine
14.09.2025.•
0
Ekipe Zavoda za transfuziju krvi Vojvodine i sledeće nedelje će prikupljati krv na više lokacija širom Vojvodine.
Traži se firma koja će izraditi prostorni plan rekonstrukcije pruge Pančevo - Zrenjanin - Subotica
14.09.2025.•
4
Infrastruktura železnice Srbije raspisala je nabavku za izradu Prostornog plana područja posebne namene - projekat rekonstrukcije i modernizacije pruge Pančevo-Zrenjanin-Subotica.
Devojka poginula u nesreći u Bačkoj Palanci, još jedna osoba teško povređena
14.09.2025.•
0
Devojka od 19 godina poginula je u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila sinoć oko 20.30 časova na Obrovačkom putu u Bačkoj Palanci.
VIDEO: Građani u Zrenjaninu sačekali povorku skupa protiv blokada
13.09.2025.•
0
Građani koji su se odazvali pozivu Zborova građana grada Zrenjanina sačekali su ispred Gradske kuće povorku skupa protiv blokada u kojoj su pristalice vlasti.
Deo zaposlenih Pedagoškog fakulteta u Somboru: Univerzitet ne sme biti prostor policijske represije
13.09.2025.•
4
Deo zaposlenih Pedagoškog fakulteta u Somboru, najoštrije je osudio upad policije u kampus Univerziteta u Novom Sadu i primenu prekomerne sile nad studentima, zaposlenima i građanima.
Od ponedeljka radovi na auto-putu od petlje Novi Sad sever do petlje Sirig
13.09.2025.•
0
Zbog radova na kolovozu na delu auto-puta Novi Sad - Subotica, od petlje Novi Sad sever do petlje Sirig, režim saobraćaja biće izmenjen od ponedeljka, 15. septembra.
Predložen pritvor vlasniku luna parka u kojem je stradao radnik
12.09.2025.•
1
Osnovno javno tužilašto u Bečeju predložilo je sudu da odredi pritvor do 30 dana vlasniku luna parka prilikom čijeg sklapanja je poginuo jedan muškarac, dok je drugi teško povređen.
Uhapšen muškarac u Bačkoj Palanci: Osumnjičen za požar u ugostiteljskom objektu
12.09.2025.•
0
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Bačkoj Palanci identifikovali su i uhapsili 20-godišnjeg R. O. iz ovog mesta, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo izazivanje opšte opasnosti.
VIDEO: Protest studenata i građana u Vrbasu, mesec dana od napada pirotehnikom
12.09.2025.•
1
Građani i studenti okupili su se na Trgu Nikole Pašića u Vrbasu, mesec dana od kako su u tom mestu, na studentskom protestu, iz pravca okupljenih pristalica SNS poletela pirotehnička sredstva.
Predsednik Opštine Bačka Topola se ogradio od uvredljivih objava člana Opštinskog veća
12.09.2025.•
0
Predsednik Opštine Bačka Topola Adrian Satmari se tokom sednice lokalne skupštine ogradio od uvredljivih objava na društvenim mrežama člana Opštinskog veća u tom gradu.
Južnobački okrug: Iz saobraćaja isključeno 15 vozača
12.09.2025.•
0
U protekla 24 sata, u Južnobačkom okrugu, dogodilo se 11 saobraćajnih nezgoda, u kojima je jedna osoba zadobila teške povrede, a pet je lakše povređeno.
Zaplenjeni kokain i marihuana u Srbobranu
12.09.2025.•
1
Policija je u Srbobranu uhapsila O.H. (24) iz tog mesta, osumnjičenog za trgovinu drogom.
Komentari 2
Baba Jaga
Ja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar