Demokratska zajednica Hrvata Subotice: Proterivanje hrvatskih državljana iz Srbije - skandalozno
Demokratska zajednica Hrvata u Subotici ocenila je skandaloznim proterivanje hrvatskih državljana iz Srbije navodeći da, "na žalost, ovakvi potezi više nikoga ne iznenađuju".
Foto: 021.rs
"To je samo nastavak hajke na Hrvate u prethodna četiri meseca, a i ranijih godina, sa ciljem da se skine fokus sa jedine realne, ovaj put po vlast vrlo neprijatne političke teme u zemlji, a to su studentski protesti. Tražeći što veću spektakularnost u vesti, sada je odabrana mlada majka i lekarka, valjda sa idejom da se time pojača utisak kako neprijatelj vreba i tamo gde najmanje očekuješ", ističe se u saopštenju te stranke.
Navode još i to da bi šteta bila daleko manja "kada bi to ostalo samo u domenu političkog spinovanja, na šta smo navikli ovih 13 godina".
"Međutim, stavljanjem mete na čelo svakom pripadniku hrvatske nacionalne zajednice, reciklira se vrlo opasan put širenja međunacionalne mržnje, a znamo čime je to rezultiralo početkom devedesetih godina“, ocenjuju u saopštenju.
U ovoj stranci su kritikovali i izjavu predsednika Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini (DSHV) Tomislava Žigmanova povodom ovog slučaja.
"Kada tome dodate i mlaku, pomirljivu, više deklarativnu izjavu predsednika DSHV, koji je, da stvar bude gora, bivši, a po svemu sudeći, i budući ministar u Vladi Republike Srbije, pa još uz pomoć besprizornih provladinih tabloida – imate jasan znak za otvoren lov na Hrvate-špijune-izdajnike-ustaše…", smatraju u DZH-u.
Dodaju da će oni učiniti sve kako bi razobličili sve slične manipulacije kojima svedoče prethodnih meseci, a koje, kako su istakli, "vlast preduzima sa ciljem minimiziranja značaja i uticaja studentskih protesta, te da u isto vreme spreči širenje mržnje prema bilo kojoj manjinskoj nacionalnoj zajednici".
"Studentski protesti su prerasli u građansku pobunu protiv nepravde i korupcije. A što je dobro za sve građane Republike Srbije, sigurno će u budućnosti uvek biti dobro i za Hrvate", zaključuju u DZH-u.
DSHV: Proterivanja hrvatskih državljana iz Srbije ne doprinose smanjivanju napetosti među državama
Predsednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini (DSHV) Tomislav Žigmanov izjavio je da je zabrinut zbog nedavnih slučajeva proterivanja hrvatskih državljana iz Srbije, navodeći da ovi događaji ne doprinose smanjivanju postojećih napetosti u odnosima između dve države.
"Svesni smo da svaka država suvereno upravlja sopstvenim granicama i ima pravo na sprovođenje svojih zakonskih propisa, ali smo ujedno i uvereni kako je dodatna obazrivost nužna kada se takvi postupci događaju u kontekstu konkretnih bilateralnih odnosa koji imaju specifičnu težinu", naveo je Žigmanov u saopštenju te stranke.
Ocenio je da, zbog složenosti, opterećenosti i osetljivosti hrvatsko-srpskih odnosa, svako postupanje vlasti zahteva dodatnu meru promišljenosti i institucionalno primerenije postupanje.
"Perspektive ukupnih hrvatsko-srpskih odnosa moraju počivati na temeljima otvorenog dijaloga, uzajamnog poštovanja i želje za rešavanjem otvorenih pitanja u obostranom interesu i na institucionalno prikladan način", rekao je on.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina
Subotički glumac Boris Kučov dobitnik Patakijevog prstena
02.11.2025.•
0
Glumcu Borisu Kučovu iz Pozorišta "Deže Kostolanji" je, za ulogu u predstavi "Lenz", u Subotici uručena nagrada Patakijev prsten koja se 22. put dodeljuje najboljim glumcima za uloge na mađarskom jeziku.
Granični policajac uhapšen nakon tuče u kafani u Bačkom Dobrom Polju
02.11.2025.•
0
Pripadnik granične policije uhapšen je nakon što je protekle noći, oko dva sata posle ponoći, iz pištolja ranio vlasnika jednog lokala u Bačkom Dobrom Polju kod Vrbasa.
I sledeće nedelje prikupljanje krvi u Novom Sadu i drugim mestima u Vojvodini
02.11.2025.•
0
Ekipe Zavoda za transfuziju krvi Vojvodine i sledeće nedelje će prikupljati krv na više lokacija širom Vojvodine.
Iz saobraćaja isključeno 11 vozača u Južnobačkom okrugu
31.10.2025.•
0
U četvrtak, 30. oktobra, u Južnobačkom okrugu, dogodilo se šest saobraćajnih nezgoda u kojima je 13 osoba zadobilo lake povrede.
Vandalizovana fasada kuće kritičara vlasti u Subotici
31.10.2025.•
7
Crvenom farbom vandalizovana je fasada kuće u Ulici Hernika Sjenkijevića, u Subotici, u kojoj živi osoba koja na društvenim mrežama javni kritikuje gradsku vlasnik SNS-a i Saveza vojvođanskih Mađara.
Obezbeđen smeštaj u Inđiji za studente iz Beograda, na otvorenom spavao manji broj njih
31.10.2025.•
10
Do samog kraja bilo je neizvesno gde će prenoćiti nekoliko hiljada studenata i građana koji su se u četvrtak ujutru uputili na komemorativni skup u Novom Sadu.
VIDEO: Studenti će u Inđiji spavati na otvorenom, na trgu postavljeni dušeci
30.10.2025.•
22
Studenti i građani koji pešače iz Beograda do Novog Sada večeras stižu u Inđiju, gde će provesti noć.
Iz saobraćaja isključeno 17 vozača u Južnobačkom okrugu
30.10.2025.•
0
U sredu, 29. oktobra, u Južnobačkom okrugu, dogodilo se deset udesa u kojima je jedna osoba poginula, tri su
zadobile teške povrede, a devet je lakše povređeno.
VIDEO Učenici gimnazije u Bačkoj Palanci sprečili novog direktora da uđe: Skinuli vrata njegove kancelarije
30.10.2025.•
12
Učenici Gimnazije "20. oktobar" u Bačkoj Palanci jutros su blokirali ulaz u školu i sprečili novopostavljenog vršioca dužnosti direktora Vladimira Trkulju da uđe u zgradu.
Predškolska ustanova u Subotici traži da se utvrdi odgovornost za navodne opekotine deteta u vrtiću
30.10.2025.•
0
Predškolska ustanova "Naša radost" u Subotici pokrenula je postupak za utvrđivanje odgovornosti u slučaju deteta iz vrtića "Šumica" koje je, prema navodima roditelja, zadobilo opekotine.
VIDEO: Studenti iz Vršca stigli do Zrenjanina, sutra kreću ka Žablju
29.10.2025.•
1
Studenti i građani koji su peške krenuli iz Vršca ka Novom Sadu stigli su u Zrenjanin.
FOTO, VIDEO: Izgorela kuća u Zmajevu, muškarac prevezen u Urgentni centar
29.10.2025.•
0
Veliki požar izbio je u prizemnoj kući u Zmajevu.
Menja se saobraćaj od petlje Beška do Novih Banovaca, a kod petlje Mitrovica radovi do 28. novembra
29.10.2025.•
2
Režim saobraćaja biće izmenjen od četvrtka, 30. oktobra na deonici od petlje Beška do Novih Banovaca, dok su u toku radovi kod nadvožnjaka u petlji Sremska Mitrovica.
VIDEO "Divljao" na putu Kikinda-Zrenjanin: Vozio 125 km/h više od dozvoljenog, a nije imao ni dozvolu
29.10.2025.•
6
Saobraćajna policija je na državnom putu Kikinda-Zrenjanin zaustavila četrdesetogodišnjeg vozača koji je automobilom "volkswagen touareg" slovačkih tablica vozio brzinom od 205,7 km/h.
Napadnuti studenti u selu Jabuka: Muškarac pretio, lomio stvari i nasrtao na studente
28.10.2025.•
5
U selu Jabuka kod Pančeva danas su napadnuti studenti tokom akcije "Student u svakom selu".
Iz saobraćaja isključeno 15 vozača u Južnobačkom okrugu
28.10.2025.•
1
U protekla 24 sata, u Južnobačkom okrugu, dogodilo se sedam saobraćajnih nezgoda u kojima je jedna osoba zadobile teške povrede, a tri su lakše povređene.
Građani Zrenjanina sutra dočekuju srednjoškolce i studente koji pešače iz Vršca za Novi Sad
28.10.2025.•
4
Studenti Tehničkog fakulteta "Mihajlo Pupin" u Zrenjaninu pozvali su građane da dođu sutra, 29. oktobra u centar grada kako bi dočekali studente i srednjoškolce koji iz Vršca pešače u Novi Sad na komemorativni skup.
Kontrolisana vozila Sirmijumbusa čiji je autobus učestvovao u nesreći kod Sremske Mitrovice
28.10.2025.•
4
Gradonačelnik Sremske Mitrovice Branislav Nedimović izjavio je da je završen vanredni inspekcijski nadzor preduzeća Sirmijumbus u pogledu vršenja javnog gradskog i prigradskog prevoza.
Meštani Bačke Topole organizuju doček pešaka iz Subotice i Vrbasa
28.10.2025.•
1
Zbor građana Bačke Topole "iZBORimo se" u sredu, 29. oktobra organizuje doček studenata i građana koji će pešačiti iz Subotice i Vrbasa do Novog Sada povodom protesta 1. novembra.
Đaci gimnazije u Bačkoj Palanci bojkotuju nastavu u znak podrške direktorki
28.10.2025.•
2
Đaci gimnazije u Bačkoj Palanci odlučili su da ne prisustvuju časovima u znak podrške Tamari Antić, direktorki škole koja je razrešena sa funkcije.
Somborski naprednjaci teraju knjige iz centra grada, vašarski rekviziti im ne smetaju
28.10.2025.•
7
Štand sa knjigama u Zmaj Jovinoj ulici u Somboru narušava arhitektonsku, istorijsku i ambijentalnu vrednost objekata u okruženju. Devastiranje Vojvođanske ulice je u redu. Tako rezonuje somborska vlast.
Komentari 6
White
Ulala
Miladin
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar