
Titula najjačeg jajeta na svetu ove godine ostala u Mokrinu
Stevan Prodanov iz Mokrina pobednik je Svetskog prvenstva u kucanju farbanim uskršnjim jajima, koje se tradicionalno na Uskrs održava u tom mestu.

Foto: Pixabay (ilustracija)
Već 35. put selo Mokrin kraj Kikinde, bilo je mesto okupljanja oko dve stotine učesnika iz Srbije, Portugala, Švedske, Švajcarske i regiona koji su se nadmetali u tome čije uskršnje jaje je najjače na svetu.
Prodanov, član jedne od najtrofejnijih porodica kada je u pitanju ovo nadmetanje, kaže da se odgovarajuće jaje traži mesecima, od Nove godine do Uskrsa.
"To radimo porodično, brat, tata i ja. Pobedničko jaje je iz našeg domaćinstva. U genetici je tajna, to su koke koje su genetski selektovane da nose jaka jaja", rekao je Prodanov.
Takmičenje se po tradiciji odvijalo u dve selekcije, od najmlađih do onih sa dugodišnjim iskustvom u kucanju vaskršnjim jajima.
Među najmlađima najjače jaje je imala osmogodišnja Mokrinčanka, Dunja Golić.
"Nije mi trvi put da učestvujem, jednom sam bila druga, jednom treća i sad po drugi put osvajam prvo mesto. Osećaj je jako dobar. Deda mi je izabrao jaje, a mama ga je farbala", kaže ovogodišnja svetska šampionka u tucanju vaskršnjim jajima u juniorskoj konkurenciji.
Da bi izabrali jaje koje će ih "čvrsto" predstavljati na Tucanijadi, neki takmičari mesecima unazad o zube kuckaju jaja i ispobaju do nekoliko hiljada kako bi po zvuku odabrali najjače.
"Jaja kucamo o zube i ono koje proizvodi više tonove to jaje je jače. Dakle na osnovu sluha i osećaja koji se prenosi preko zvuka i vilične kosti – tako biramo jaje. Potrebno je jedno jaje, kokošije, tvrdo kuvano i ofarbano. I naravno treba sreće", kaže predsednik takmičarske komisije Živica Terzić.
On je objasnio da sudije postoje zato što postoji mogućnost da takmičari pokušaju da ubace neko morčije, pačije ili drugo jaje koje nije kokošije.
Pre konačnog proglašenja šampiona, pobedničko jaje se mačetom preseca napola, gde polovinu pojede pobednik, a drugu sudija. Ako oboje ostanu na nogama - takmičenje je zvanično završeno.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina
Menja se režim saobraćaja na deonici od petlje Ruma do petlje Pećinci: Radovi do 20. septembra
07.09.2025.•
0
Režim saobraćaja biće izmenjen od ponedeljka, 8. septembra na deonici od petlje Ruma do petlje Pećinci.
Nova nedelja, nove akcije prikupljanja krvi u Novom Sadu i drugim delovima Vojvodine
07.09.2025.•
1
Ekipe Zavoda za transfuziju krvi Vojvodine i sledeće nedelje će prikupljati krv na više lokacija širom Vojvodine.
Protest ispred Policijske uprave u Subotici: Solidarnost sa Novosađanima
06.09.2025.•
2
Grupa građana okupila se ispred Policijske uprave u Izvorskoj ulici u Subotici, u znak solidarnosti i podrške građanima Novog Sada koji su u petak uveče doživeli "brutalnost i represiju policije".
Izmena saobraćaja na auto-putu kod Subotice od ponedeljka
06.09.2025.•
0
Od ponedeljka, 8. septembra, zbog radova, biće izmenjen režim saobraćaja na auto-putu kod Subotice.
Iz saobraćaja isključen 21 vozač u Južnobačkom okrugu
05.09.2025.•
0
U protekla 24 sata, u Južnobačkom okrugu, dogodilo se deset saobraćajnih nezgoda, u kojima je jedna osoba poginula, jedna je zadobila teške povrede, a pet je lakše povređeno.
Roditelji u Subotici protiv premeštanja vaspitača u vrtiću "Naša radost"
04.09.2025.•
1
Peticiju protiv premeštanja vaspitača i rasformiranja dečjih grupa u Predškolskoj ustanovi "Naša radost" pokrenula je grupa roditelja u Subotici.
Južnobački okrug: Iz saobraćaja isključen 21 vozač, trojica zadržana u policiji
04.09.2025.•
0
U protekla 24 sata, u Južnobačkom okrugu, dogodilo se šest saobraćajnih nezgoda, u kojima je jedna osoba zadobila teške povrede, a četiri su lakše povređene.
Školarci u Čenti ostali bez užine, roditelji se žale i na pacove
04.09.2025.•
3
Za učenike i roditelje iz Čente nova školska godina je počela, umesto svečano kako bi trebalo, problemima.
Udes kod Bača: Jedna osoba poginula, jedna teško povređena
04.09.2025.•
1
Jedna osoba je poginula, a jedna je teško povređena u udesu kod Bača.
Menja se režim saobraćaja na deonici od petlje Ruma do petlje Pećinci
04.09.2025.•
0
Režim saobraćaja biće izmenjen od petka, 5. septembra na deonici od petlje Ruma do petlje Pećinci.
Bačka Palanka: Sedamnaestogodišnjak uhapšen, zaplenjeni hašiš i marihuana
03.09.2025.•
1
Policija će podneti krivičnu prijavu protiv sedamnaestogodišnjaka iz okoline Bačke Palanke, osumnjičenog za trgovinu drogom.
Južnobački okrug: Policija zadržala pet vozača jer su vozili pijani
03.09.2025.•
0
U protekla 24 sata, u Južnobačkom okrugu, dogodilo se 11 saobraćajnih nezgoda, u kojima je pet osoba zadobilo lake povrede.
Bečej: Uhapšen zbog utaje poreza
02.09.2025.•
3
Kikindska policija uhapsila je muškarca iz Bečeja zbog toga što je poreskom utajom oštetio budžet Srbije za više od 58,4 miliona dinara.
Zaposleni u Politehničkoj školi u Subotici simbolično u crnini posle smene direktora
02.09.2025.•
3
Članovi kolektiva Politehničke škole u Subotici, izuzev nekoliko profesora, danas su se okupili ispred škole, simbolično odeveni u crnu odeću.
Iz saobraćaja isključena dva vozača u Južnobačkom okrugu
02.09.2025.•
1
U protekla 24 sata, u Južnobačkom okrugu, dogodile su se dve saobraćajne nezgode, u kojima je jedna osoba zadobila teške povrede, a dve osobe su lakše povređene.
FOTO, VIDEO: I subotički srednjoškolci obeležili deset meseci od pada nadstrešnice u Novom Sadu
02.09.2025.•
2
Subotički srednjoškolci su sinoć, u prisustvu više stotina građana, održali skup "Srednjoškolci pamte", povodom 10 meseci od tragedije u Novom Sadu.
Roditelji učenika škole u Bečeju protestovali jer se plaše za bezbednost, direktorka najavila preseljenje
01.09.2025.•
4
Protest roditelja đaka Osnovne škole "Sever Đurkić" i građana održan je danas, 1. septembra ispred te škole u Bečeju zbog zabrinutosti za bezbednost objekta i uslova u kojima deca pohađaju nastavu.
Vozač automobila poginuo na putu Šid - Adaševci: Vozilo sletelo sa puta
01.09.2025.•
0
Vozač automobila poginuo je jutros oko 7 časova u saobraćajnoj nesreći na putu Šid - Adaševci.
Bivša pančevačka Azotara postaje data centar
01.09.2025.•
10
Na prostoru nekadašnjeg industrijskog kompleksa HIP Azotare u Pančevu predviđene su radikalne promene koje potpuno menjaju namenu lokacije.
Izmenjen režim saobraćaja na deonici od Rume do Pećinaca
01.09.2025.•
0
Režim saobraćaja izmenjen je od danas, 1. septembra na deonici od Rume do Pećinaca zbog radova.
Saniran deo havarije: Zrenjaninci imaju vode, ali je pritisak slabiji - apel na njih da budu racionalni
01.09.2025.•
2
Završen je sanacija dela havarije na magistralnom vodu na izvorištu i obezbeđeno je snabdevanje Zrenjanina vodom, ali je pritisak slabiji.
Komentari 1
Marko NS
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar