U biblioteke u Vojvodini stižu Legijine knjige: Dela ubice Đinđića nabavljena o trošku građana
Na policama biblioteka u Vojvodini, o trošku građana, uskoro bi mogle da se nađu knjige Milorada Ulemeka Legije koji je pravosnažno osuđenog na maksimalnu zatvorsku kaznu zbog političkih ubistava.
Foto: 021.rs
Kako piše Insajder, s druge strane, pre nekoliko dana je za predsednika Upravnog odbora Narodnog pozorišta u Beogradu postavljen je poznati nacionalistički ideolog Dragoslav Bokan. Sve to zajedno otvara pitanje: ko danas kroji kulturnu politiku Srbije, koje se poruke šalju građanima i kuda to vodi?
Milorad Ulemek Legija, bivši komandant Crvenih beretki, služi maksimalnu zatvorsku kaznu za atentat na premijera Zorana Đinđića i više političkih ubistava koja su potresla Srbiju.
Ipak, deset njegovih romana, napisanih u zatvoru, našlo se na zvaničnoj listi izdanja za otkup za vojvođanske biblioteke, a po rešenju Pokrajinskog sekretarijata za kulturu. Dela jednog od simbola sprege Državne bezbednosti, kriminala i politike tako će postati deo javnog fonda, finansiranog o trošku građana.
Otkup knjiga za javne biblioteke zamišljen je kao način da ključna izdanja iz oblasti književnosti, umetnosti i nauke postanu dostupna građanima. Kako se dela Milorada Ulemeka ne mogu dovesti u vezu s tim kriterijumima, jasno je da je njihov otkup politički gest, kažu sagovornici Insajdera.
"Nema nikakve sumnje da je reč o jednom političkom gestu, o poruci onih koji su donosili takvu odluku, da to treba da budu vrednosti na kojima se izgrađuje društvo, kulturne potrebe čitalaca i da to treba da obeležava knjižni fond naših javnih biblioteka", kaže za Insajder Gojko Božović iz izdavačke kuće "Arhipelag".
Na upit Insajdera Pokrajinskom sekretarijatu za kulturu da dostave obrazloženje na osnovu kojih kriterijuma je doneta odluka da dela Milorada Ulemeka budu otkupljena za fond biblioteka i da li je pri odlučivanju uziman u obzir i društveni, etički i vrednosni aspekt tih izdanja - odgovor nije stigao.
"Vrlo je jasna poruka. Glorifikacija kriminalaca, glorifikacija zločinaca pokazuje vrlo ozbiljnu bolest društva. i to naravno u ovom trenutku jednog segmenta, ali će pokazati i čitavog društva, ukoliko to isto društvo, makar onaj zdraviji deo, bude ćutao, jer bolest se širi", smatra Zoran Hamović, predsednik Udruženja profesionalnih izdavača Srbije (UPIS).
S druge strane, pokrajinski Sekretarijat za kulturu odlučio je da ove godine na javnim konkursima ne dodeli novac pojedinim kulturnim manifestacijama. Tako je, recimo, Sterijinom pozorju, koji ove godine slavi 70 godina postojanja, prvi put u istoriji uskraćeno finansiranje preko pokrajinskog konkursa za scensko stvaralaštvo. Bez finansijske podrške ostali su i Akademija umetnosti, Šekspir festival, Novi tvrđava teatar, kao i Egzit.
"Oni diskvalifikuju sve ono što mi radimo, dovode u pitanje ono što su do sada izgrađene vrednosti, razarajući institucije, razarajući dosadašnju povezanost institucionalno i pamćenje institucija. Oni istinski razaraju društvo a najlakše, ako hoćete, se može to videti upravo preko kulture i prosvete", smatra Hamović.
"Država zapravo, odnosno sadašnja politička vlast, sadašnji režim, želi kulturu koja nije potčinjena kritičkom mišljenju, a kultura, ozbiljna kultura, ne može da postoji bez kritičkog mišljenja", dodaje Božović.
Istovremeno, u Beogradu je pre nekoliko dana na mesto predsednika Upravnog odbora Narodnog pozorišta došao Dragoslav Bokan. Osnivač i komandant paravojne jedinice "Beli orlovi", poznat po oštrim nacionalističkim stavovima tokom devedesetih. Njegovo imenovanje dolazi u trenutku kada mesecima traju protesti studenata, zbog čega deo javnosti takve poteze vidi kao osvetu i kažnjavanje.
Koje još institucije kulture su kažnjene time što nisu dobile novac na konkursima saznajte u našem tekstu OVDE.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina
EES sistem dodatno zakomplikovao život meštanima sela oko Bačke Palanke
10.03.2026.•
12
Zbog pooštrenih pravila ulaska u Šengenski prostor, meštani sremskih sela na granici sa Hrvatskom nemaju svakodnevni pristup sopstvenoj opštini, školama i lekarima.
Vučić u kampanji u Kuli: Obećava magnetne rezonance, zamenu cevi i brzu saobraćajnicu
09.03.2026.•
40
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je danas, na predizbornom skupu u Kuli, najavio da će država u narednih šest meseci obezbediti ljudima iz tog kraja dve magnetne rezonance.
Opoziciona koalicija neće učestvovati na lokalnim izborima u Kuli
09.03.2026.•
4
Opoziciona koalicija Ujedinjeni za slobodnu Kulu saopštila je danas da neće učestvovati na predstojećim lokalnim izborima u toj opštini.
Radovi od petlje Adaševci do petlje Šimanovci od ponedeljka
08.03.2026.•
0
Od ponedeljka, 9. marta, postavljaće se vertikalna saobraćajna signalizacija na delu auto-puta Beograd-Šid.
Nova šansa da nekome pomognete: Prikupljanje krvi u Novom Sadu i drugim mestima u Vojvodini
08.03.2026.•
0
Ekipe Zavoda za transfuziju krvi Vojvodine i sledeće nedelje će prikupljati krv na više lokacija širom Vojvodine.
Bačka Topola raspisala tendere za održavanje bazena vredne više od 11,5 miliona dinara
07.03.2026.•
2
Opština Bačka Topola raspisala je tendere za nabavku robota za čišćenje bazena u toj opštini, kao i hemijskih sredstava za njihovo održavanje vredne više od 11,5 miliona dinara bez uračunatog PDV-a.
ANEM: Registrovan još jedan lokalni portal u okviru mreže "Vesti sa severa"
06.03.2026.•
1
Mreža "Vesti sa severa" registrovala je u Agenciji za privredne registre (APR) još jedan lokalni medij.
Mladi Kule: Opština izlepljena lažnim predizbornim plakatima koji zbunjuju birače
06.03.2026.•
24
Pokret "Mladi Kule" saopštio je da su sinoć u tom mestu dvojica nepoznatih mladića lepila lažne predizborne plakate s ciljem da zbune glasače pred predstojeće lokalne izbore u toj opštini.
Strela jedini ponuđač za javni prevoz u Inđiji
06.03.2026.•
3
U opštini Inđija završen je tender za javni prevoz, a pristigla je samo jedna ponuda – od firme Strela iz Obrenovca, koja je u protekloj godini postala većinski vlasnik preduzeća Lasta.
Uhapšen zbog podstrekavanja maloletnika na ubistvo i krađu
05.03.2026.•
0
Policija je uhapsila 27-godišnjaka iz Sente zbog sumnje da je podstakao ranije uhapšenog petnaestogodišnjaka da ubije ženu staru 78 godina u njenoj kući u tom mestu i da ukrade novac, što je on i učinio.
Iz saobraćaja isključeno 16 vozača u Južnobačkom okrugu
05.03.2026.•
0
U sredu, 4. marta, u Južnobačkom okrugu, dogodilo se šest saobraćajnih nezgoda u kojima je jedna osoba zadobila lake povrede.
VIDEO: Otvorena nova zgrada Narodnog pozorišta u Subotici, dve decenije od zatvaranja
05.03.2026.•
4
Nova zgrada Narodnog pozorišta u Subotici otvorena je skoro dve decenije od zatvaranja starog objekta.
Amerikanci pokrenuli novi postupak pred novosadskim sudom zbog Azotare
05.03.2026.•
1
U Registru založnog prava koji vodi APR, založno pravo nad celokupnim udelom u HIP Azotari Pančevo je obrisano.
Krajem marta počinje suđenje optuženima za ubistvo meštanina Bečeja
05.03.2026.•
0
Pripremno ročište u suđenju F.L. (32) i F.K. (50), optuženima da su 22. juna 2025. u Bečeju ubili H.I, nevenčanog supruga osumnjičene F.K, zakazano je za 24. mart u Višem sudu u Zrenjaninu.
Tokom prethodnog dana zadržana dva vozača, jedan bio pijan
04.03.2026.•
0
Tokom 3. marta su na teritoriji Južnobačkog okruga zadržana dva vozača, jedan zbog vožnje pod dejstvom alkohola, a drugi zbog ponavljanja ili nastavljanja vršenja prekršaja.
Krivična prijava protiv žene u Sremskoj Mitrovici zbog posedovanja duvana
04.03.2026.•
2
Policija u Sremskoj Mitrovici podneće krivičnu prijavu protiv 56-godišnje B. V. zbog nedozvoljenog skladištenja duvana.
Mihajlu iz Sremske Mitrovice potrebna pomoć za operaciju tumora očne duplje u inostranstvu
04.03.2026.•
1
Dvadesetogodišnjem Mihajlu Cvetkoviću iz Sremske Mitrovice potrebna je novčana pomoć zbog lečenja dobroćudnog tumora očne duplje.
Cena hektara zemlje u Vojvodini između 10.000 i 15.000 evra: "Najkvalitetnije tlo u rukama tajkuna"
04.03.2026.•
16
Najskuplje poljoprivredno zemljište u trećem kvartalu 2025. prometovano je u Kaću po ceni od 38 evra/m2 za parcelu površine nešto veće od 37 ara.
Petnaestogodišnjak uhapšen zbog ubistva starije žene u njenoj kući u Senti
04.03.2026.•
1
Kikindska policija uhapsila je 15-ogodišnjaka zbog sumnje da je u Senti ubio 78-ogodišnju ženu.
Sajam zapošljavanja, obrazovanja i privrede 18. marta u Somboru
04.03.2026.•
2
Sajam zapošljavanja, obrazovanja i privrede održaće se u sredu, 18. marta u Sportskom centru "Soko" u Somboru.
Na Horgošu uhapšen turski državljanin: Krio drogu u rezervnom točku
03.03.2026.•
0
Pripadnici MUP-a uhapsili su turskog državljanina T. I. (36) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.
Komentari 49
Mladen
:(
Дуле
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar