Priča o dvorcu porodice Dunđerski: Miraz, kocka, kuglana, Buha
Prodaja dvorca Sokolac, koji je pripadao porodici Dunđerski, privukao je dosta pažnje javnosti.
Ovo velelepno zdanje iz 19. veka, zajedno sa velikim zemljišnim posedom, prodat je firmi "Vojvodinaput" za 38,1 milion dinara.
Firma "Vojvodinaput" je u vlasništvu Maje Buhe. Preduzeće je u vlasničkoj strukturi povezano sa firmom "Rekonstrukcija i izgradnja puteva" iz Surčina, koja se navodi kao pravni sledbenik nekadašnjeg preduzeća "Difens", koje je bilo u vlasništvu Ljubiše Buhe Čumeta, zaštićenog svedoka na suđenju zemunskom klanu za ubistvo premijera Zorana Đinđića.
Priče o dvorcu
Na sajtu Opštine Novi Bečej izdvojen je i tekst upravo o dvorcu Sokolac. Kako se navodi u tekstu, dvorac je u miraz dobila Emilija Ivanović, ćerka Lazara Dunđerskog, koji ga je i gradio u poslednjim decenima 19. veka.
Nekada se čitavo imanje zvalo "Veliki salaš", a bilo je i razloga, jer je obuhvatalo čak 3997 jutara zemlje.
"Zgrada je prizemni slobodno stojeći objekat u prostranom parku. U osnovi zgrada je izguženi pravougaonik sa naglašenim ulaznim portikom i kolskim prilazom. Portik nose četiri stuba, pokriven je crepom, i u njemu je smešten glavni ulaz u zgradu. Zadnja fasada ima pokrivenu terasu na visokom postamentu sa šest manjih stubova. Jednostavnost objektu daje četvoroslivno krovište, sa osmatračnicom na vrhu", navodi se u tekstu.
Dvorac je za spomenik kulture proglašen pre gotovo četvrt veka, odnosno 2001. godine. U njemu se nalazilo dosta originalni stvari iz doba dok su imanjem upravljali Dunđerski.
Jedna od zanimljivosti za ovaj objekat je i taj da imao kuglanu.
Kocka i pucanj
Prema priči sa sajta Opštine Novi Bečej, Lazar Dunđerski je jednom prilikom na kartama izgubio i dvorac i imanje oko njega.
Međutim, dobio je priliku da se iskupi, jer mu je protivnik ponudio da jednim pucnjem iz pištolja povrati sve što je izgubio. Trebalo je da pogodi jabuku na glavi svoje supruge...
Naravno, kao u svakoj priči, Lazar je pogodio jabuku i povratio svoje imanje.
Pravo preče kupovine
Prema Zakonu o kulturnom nasleđu, kada se prodaje nepokretno kulturno dobro - uključujući i prodaju iz stečajnog postupka - Republika Srbija ima pravo da nakon sprovedene licitacije prihvati postignutu cenu i stupi na mesto kupca.
To znači da država ne učestvuje u javnom nadmetanju, već se o ishodu licitacije obaveštava naknadno. Od tog trenutka počinje da teče zakonski rok u kojem se država izjašnjava da li koristi pravo preče kupovine, piše webinfo.rs.
Ukoliko ga iskoristi, kupoprodajni ugovor se zaključuje sa Republikom Srbijom, a privatnom ponuđaču se vraća uplaćeni depozit. Ukoliko se država tog prava odrekne ili se ne izjasni u propisanom roku, ugovor se zaključuje sa kupcem koji je proglašen na licitaciji.
Šta je sve prodato
U okviru imovinske celine broj 4 nije prodavan samo dvorac Sokolac. Predmet prodaje bio je čitav kompleks, koji obuhvata suvlasnički udeo u dvorcu, upravnu zgradu površine 287 kvadratnih metara, stan domara od 86 kvadratnih metara, objekat nekadašnje benzinske pumpe, kao i zemljište koje se prostire na više od šest hektara, uključujući parkovske i okolne parcele.
Osim nepokretnosti, u stečajnom postupku bila je ponuđena i posebna imovinska celina koja obuhvata umetnička dela proglašena kulturnim dobrima. Reč je o tri slike – dve slike slikara Dragutina Inkiostrija i portret Lenke Dunđerski.
Za razliku od dvorca, ova umetnička dela je otkupila Opština Novi Bečej, u skladu sa prethodno donetom odlukom Skupštine opštine, kako bi ostala dostupna javnosti i bila sačuvana u okviru lokalnih kulturnih institucija.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina
Tri godine bez izbora u MZ u Subotici: Opozicija optužuje, vlast čeka usklađivanje zakona
02.07.2026.•
1
Odbornici i odbornice Skupštine grada Subotica su, uprkos protivljenju opozicije, usvojili odluku prema kojoj će članovi saveta mesnih zajednica nastaviti da obavljaju funkciju u tehničkom mandatu do novih izbora.
Radovi na deonicama kod Rume i Šapca: Izmene u saobraćaju do sredine jula
02.07.2026.•
1
Zbog radova na putnoj infrastrukturi na više deonica u Sremu i Mačvi, doći će do privremenih izmena u režimu saobraćaja.
Elektrodistribucija upozorava na lažne radnike koji traže potpise u Zapadnobačkom okrugu
02.07.2026.•
10
Elektrodistribucija Srbije upozorava da se u Zapadnobačkom okrugu određene osobe lažno predstavljaju kao radnici EDS-a i nude građanima da potpišu navodne zahteve za besplatnu zamenu stubova distributivne mreže.
JP "Inđija put" dodelilo dva posla istoj firmi u dva dana
02.07.2026.•
0
Javno preduzeće "Inđija put" u razmaku od svega dva dana dodelilo je istom izvođaču dva ugovora ukupne vrednosti 37,75 miliona dinara bez PDV-a, odnosno 45,16 miliona dinara sa PDV-om.
Izmenjen režim saobraćaja od Kuzmina do Sremske Rače: Radovi do 3. avgusta
02.07.2026.•
0
Režim saobraćaja izmenjen ne na deonici od Kuzmina do graničnog prelaza Sremska Rača.
Podignuta optužnica protiv dvojca koji je ubio taksistu iz Odžaka: Vezali ga za stub, mučili i usmrtili
01.07.2026.•
3
Više javno tužilaštvo u Somboru podiglo je optužnicu protiv M. D. i Z. K. zbog teškog ubistva taksiste Aleksandra Stankovića iz Odžaka 28. decembra prošle godine.
Otežano vodosnabdevanje u Inđiji: Predsednik opštine tvrdi su problemi prvenstveno na visokim spratovima
01.07.2026.•
2
U Inđiji je poslednjih dana slab pritisak vode uz povremene nestašice u više delova grada, dok JKP "Vodovod i kanalizacija" najavljuje otežano vodosnabdevanje zbog planiranih radova na elektroenergetskoj mreži.
Da li je pao plafon u Gradskoj kući: Zrenjaninska opozicija pita gradonačelnika Salapuru
01.07.2026.•
5
Zrenjaninska opozicija upitala je gradonačelnika Zrenjanina Sima Salapuru da li je istina da je ovih dana pao plafon u Plavom salonu, najreprezentativnijoj prostoriji Skupštine grada koja se koristi za svečane prijeme.
Blagajnik pošte "muljao" sa fiktivnim uplatama u iznosu od 3,4 miliona dinara
01.07.2026.•
0
S. A. iz Stare Pazove i P.J. iz Krnješevca uhapšeni su zbog zloupotrebe položaja odgovornog lica i produženog krivičnog dela zloupotreba položaja odgovornog lica u pomaganju.
Udruženja čija je zastupnica bila članica konkursnih komisija dobila 6,65 miliona dinara od Ministarstva
01.07.2026.•
2
Udruženja u kojima je Violeta Jovanov Peštanac zakonska zastupnica dobila su ukupno 6,65 miliona dinara na konkursima Ministarstva informisanja i telekomunikacija tokom 2025. godine, piše Webinfo.
Pastor: Između SVM-a i nove mađarske vlade u toku izgradnja poverenja
30.06.2026.•
16
Predsednik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) Balint Pastor izjavio je danas da je između SVM-a i stranke Tisa, odnosno nove mađarske vlade, u toku proces izgradnje poverenja.
Tokom jula izmenjen saobraćaj na putu Dobanovci – Batrovci
30.06.2026.•
0
Na državnom putu na deonici petlja Dobanovci – granični prelaz Batrovci, od 1. jula do 31. jula u toku svetlog dela dana, izvode se radovi na košenju trave u srednjem pojasu, na bankinama i u putnom pojasu, u oba smera.
Zbog košenja trave menja se režim saobraćaja između Rume i Šapca
30.06.2026.•
0
Na deonici petlja Ruma - petlja Drenovac - kružna raskrsnica Šabac, od 1. jula do 31. jula izvode se radovi redovnog održavanja na košenju trave.
Palić i Kikinda najtopliji u 10h u Srbiji
30.06.2026.•
2
U Srbiji danas u 10 sati najtoplije je bilo na Paliću i u Kikindi, gde je izmereno 36 stepeni, a najhladnije, sa 22 stepena, na Kopaoniku.
Čantavir bez vode za piće: Čeka se nova analiza, meštanima vodu deli SVM i Vojvođanski novi početak
29.06.2026.•
11
Zabrana korišćenja vode iz vodovoda za piće i dalje je na snazi u Čantaviru, nakon što je tokom redovne kontrole utvrđena njena mikrobiološka neispravnost.
Ni ove godine nema Subotičkog festivala zanatskog piva: Institucije ignorišu organizatore
29.06.2026.•
2
Inicijativa "IT Subotica 2030" je saopštila da ni ove godine, uprkos velikom interesovanju, ne može da organizuje Subotički festival zanatskog piva, planiran za drugi vikend jula.
Dodeljeni ugovori vredni 120 miliona dinara za obnovu kulturne infrastrukture u Vojvodini
29.06.2026.•
12
Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama dodelilo je ugovore za obnovu kulturne infrastrukture i opremanja objekata kulture u javnoj svojini AP Vojvodine u 2026. godini.
Produžava se radno vreme graničnog prelaza Bajmok - Bačalmaš
29.06.2026.•
1
Ministarstvo unutrašnjih poslova i Uprava granične policije saopštili su da je radno vreme graničnog prelaza sa Mađarskom Bajmok - Bačalmaš produženo do ponoći.
Telo muškarca pronađeno na kupalištu u Zrenjaninu
29.06.2026.•
2
Telo muškarca jutros je pronađeno na kupalištu Peskara kod Zrenjanina.
Menja se režim saobraćaja u zoni petlje Ruma i na mostu preko Tamiša
29.06.2026.•
0
Režim saobraćaja biće izmenjen danas, 29. juna na deonicama od Sremske Mitrovice do Rume, u zoni petlje Ruma, i na deonici granica APV (Pančevo) - Pančevo (Kovin), most preko Tamiša.
Nova nedelja, nova prilika da nekome pomognete: Prikupljanje krvi u Novom Sadu i širom Vojvodine
28.06.2026.•
0
Ekipe Zavoda za transfuziju krvi Vojvodine i sledeće nedelje će prikupljati krv na više lokacija širom Vojvodine.
Komentari 9
Мало сте полупали.
Nestor
@Цонтесса
"Kad kupuješ sebi poreklo."
A šta su drugo radili oni koji su dvorac sagradili? Da nisu možda bili plemići i to nekoliko generacija unazad?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar