VIDEO U Zrenjaninu danima skupovi "Studenti pobeđuju" i "Srbija pobeđuje": Sociolog o političkom rijalitiju
Slika podeljenog društva i u Zrenjaninu. S jedne strane već nedelju dana stoje studenti i građani koji ih podržavaju, sa druge pristalice Srpske napredne stranke.
U Zrenjaninu, kod najprometnijeg kružnog toka u gradu sa dve strane puta stoje dve grupe. Već nedelju dana, 24 časa dnevno, na jednoj lokaciji prisutna je grupa koja podržava studente. Oni ističu baner "Studenti pobeđuju", dele nalepnice i razgovaraju sa građanima, a najavljuju i protest u Beogradu 23. maja. Građani im povremeno pružaju podršku sirenama i podizanjem pesnice.
Sa druge strane nalazi se grupa koja podržava Srpsku naprednu stranku. Oni imaju postavljenu muziku, kao i štandove, a u međuvremenu su podigli i šatore i tende. Na jednom bilbordu istaknuta je poruka "Srbija pobeđuje".
Reporterka Insajdera navodi da dve strane praktično "neverbano komuniciraju", bez direktnog kontakta. Situacija je tokom celog dana mirna, iako se čuje pojačana buka sa obe strane okupljenih.
ZRENJANIN❤️ pic.twitter.com/4z4o3dxf3W
— ivana (@Ivana35677514) May 14, 2026
Sociolog Ivan Živkov istakao je za Insajder da je ono što se već danima vidi u Zrenjaninu, kao i duže vreme u čitavoj Srbiji, pokazatelj anomičnog društva.
"To je društvo u kojem institucije više ne funkcionišu na pravilan način, a građani su izgubili saglasnost oko temeljnih društvenih vrednosti. Ovde vidimo s jedne strane ulice podanike koji su spremni da budu potrošeni kao topovsko meso u odbrani lične vlasti. Posebno je zabrinjavajuće što tu vidimo istovremeno ljude koji bi bacali svoje neistomišljenike u Dunav, uniformisanu policiju i državne funkcionere. Sa druge strane ulice vidimo građane koji žele da demonstriraju da su slobodni, da žele promenu ove vlasti i ovakvog društva i da demonstriraju da su u tome vrlo ustrajni. Mobilizacija je neupitna. Ono što im nedostaje je organizacija i strategija", objasnio je Živkov.
Dan 5. Dovukli su ćacad autobusima ali džabe, razbežali se po gradu čim je svinjformer snimio par kadrova... Sve više ljudi dolazi na lepšu stranu ulice#avala #zrenjanin #studentipobeđuju pic.twitter.com/jdDLIY5sKt
— Izvesni Loneti (@luKlomban) May 13, 2026
Prema rečima sagovornika Insajdera, tužna je činjenica da 36 godina nakon uvođenja višestranačkog sistema u Srbiji i dalje postoje ulične manifestacije "ura" i "ua" politike, kao i da su u društvu i dalje prisutne dve izdvojene veće grupacije.
"Jedna koja je od politike napravila isključivo biznis interes, način za korupciju i to do nivoa koji odnosi živote. A sa druge strane imamo građane koji o politici i dalje razmišljaju idealistički do nivoa utopije, a sa indignacijom odbacuju političko organizovanje kao nešto prljavo, ružno i zlo", istakao je sagovornik Insajdera.
Na pitanje Insajdera kako mu se čini ova vrsta političke borbe, odgovorio je da mu deluje "kao vrlo primitivna" i kao jedan "politički rijaliti program".
"Ovih dana postoji mnogo značajnija vest iz Zrenjanina, to je proširenje fabrike Linglong koja je izgrađena uz kršenje građevinskih, ekoloških propisa i propisa iz oblasti ljudskih prava. Uz sadejstvo naših vlasti, to promiče ispod radara dok se mi bavimo ovim političkim rijaliti programom. Nažalost, to nije prava politika i to mi pokazuje da će se ova društvena kriza produbiti bez obzira na to da li će vrlo brzo možda doći do političke smene vlasti, jer takva smena u ovakvom ambijentu neće sa sobom nužno proizvesti i demokratizaciju društva i funkcionisanje pravne države", rekao je on.
Za ovakvo stanje u društvu sagovornik Insajdera apostrofira nekoliko krivaca.
"Odgovorni su oni koji već više od decenije šire govor mržnje preko medija. Dakle, pre svega režimska propagandna sredstva i odgovorni su oni koji su abolirali nasilnike od prošle godine koji su prebijali ljude palicama na ulici, nasrtali na demonstrante, zaletali se kolima u njih, a nisu adekvatno kažnjeni. Kada se tako nešto ne sankcioniše, onda je to otvoreni poziv da se sa time nastavi", zaključio je sociolog.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina
Prinos kukuruza u Vojvodini zbog suše manji i do 60 odsto: Da li je ratarstvo u Srbiji uopšte isplativo?
18.08.2026.•
11
Suša je ove godine ozbiljno pogodila vojvođanske njive, a poljoprivrednici se sada, pored prepolovljenih prinosa, suočavaju i sa niskim otkupnim cenama od svega 40 dinara za suncokret.
Dačić: Požar zahvatio trećinu Deliblatske peščare
17.08.2026.•
15
Operativni tim Republičkog štaba za vanredne situacije saopštio je da je na teritoriji 23 lokalne samouprave u Srbiji danas bilo aktivno 45 požara na otvorenom.
Za vikend u Južnobačkom okrugu 22 saobraćajne nezgode
17.08.2026.•
0
U periodu od 14. do 16. avgusta, na području Južnobačkog okruga, dogodile su se 22 saobraćajne nezgode u kojima je pet osoba zadobilo teške, a 19 lake povrede.
Danas i sutra radovi na deonici od Ečke do Čente: Menja se režim saobraćaja
17.08.2026.•
0
Režim saobraćaja biće izmenjen danas, 17. avgusta i sutra, 18. avgusta na deonici od Ečke do Čente zbog radova.
Studenti u Bačkoj Palanci protestom obeležavaju godišnjicu incidenata
16.08.2026.•
5
Studenti u blokadi večeras u Bačkoj Palanci održavaju protest povodom godišnjice skupova čiji su učesnici, kako navode, tokom 11. i 12. avgusta prošle godine bili napadnuti.
MUP: U Deliblatskoj peščari došlo do pogoršanja situacije i rasplamsavanja požara
16.08.2026.•
7
U Deliblatskoj peščari je, usled jakog vetra koji menja pravac i intenzivno širi vatru, došlo do pogoršanja situacije i rasplamsavanja požara, saopštio je MUP.
Ipak bez blokade: Poljoprivrednici protestovali na putu Novi Sad - Zrenjanin, najavili moguću radikalizaciju
16.08.2026.•
4
Poljoprivrednici iz Aradca organizovali su danas protest na putu Zrenjanin - Novi Sad u blizini tog sela zato što nisu zadovoljni otkupnom cenom žitarica i odnosom države prema poljoprivrednim proizvođačima.
Poljoprivrednici za danas najavili petočasovnu blokadu dela puta između Novog Sada i Zrenjanina
16.08.2026.•
5
Vojvođanski poljoprivrednici najavili su za danas, 16. avgust blokadu puta između Zrenjanina i Novog Sada, kod Aradca.
Student na kojeg se zaleteo kamion "Srbija pobeđuje" u Kupinovu: Niko me nije kontaktirao iz policije
15.08.2026.•
21
Student Jovan Milovac, koji je 12. avgusta stao pred kamion koji se tada zaleteo prema štandu studentskog pokreta u Kupinovu, izjavio je FoNetu da do sada nije bilo reakcije nadležnih institucija.
Nova nedelja, nova prilika da nekome pomognete: Prikupljanje krvi u Novom Sadu i širom Vojvodine
15.08.2026.•
2
Ekipe Zavoda za transfuziju krvi Vojvodine i sledeće nedelje će prikupljati krv na više lokacija širom Vojvodine.
Uhapšen muškarac osumnjičen da je pretukao taksistu u Subotici
15.08.2026.•
1
Policija u Subotici je intenzivnim radom identifikovala i uhapsila N. K. (32), osumnjičenog da je neposredno nakon završene vožnje nasrnuo na taksistu i zadao mu više udaraca po glavi.
Zaplenjeno pola kilograma droge u Zrenjaninu
14.08.2026.•
4
Policija je u Zrenjaninu zaplenila oko pola kilograma narkotika i uhapsila muškarca iz tog grada zbog sumnje da je trgovao drogom.
Zbog izgradnje Fruškogorskog koridora: Od petka izmenjen režim saobraćaja između Iriga i Rume
14.08.2026.•
3
Režim saobraćaja na deonici državnog puta Irig–Ruma biće izmenjen od 14. avgusta zbog radova na izgradnji brze saobraćajnice Novi Sad - Ruma, odnosno Fruškogorskog koridora.
Preminula Marija Dakić iz Novog optimizma
13.08.2026.•
2
Pokret Novi optimizam saopštio je da je u 38. godini preminula Marija Dakić, jedna od najvažnijih ličnosti te organizacije tokom protekle decenije.
Druga obustava saobraćaja na putu Sombor-Kula
13.08.2026.•
5
Drugi vikend uzastopno zatvara se deonica na državnom putu I B reda broj 15 koji povezuje Sombor i Kulu.
Auto-put do Zrenjanina poskupeo sa 600 miliona na skoro 1,6 milijardi evra
13.08.2026.•
26
Projekat izgradnje auto-puta Beograd-Novi Sad-Zrenjanin poskupeo je na 1,6 milijardi evra. Prvobitno, on je koštao 600 miliona evra.
VIDEO: "Srbija pobeđuje" kamion krenuo prema studentskom štandu u Kupinovu
13.08.2026.•
34
Vozač kamiona na kom je istaknuto "Srbija pobeđuje" krenuo je ka studentskom štandu u Kupinovu.
RHMZ: Ekstremna suša i toplotni talas ugrožavaju useve u Vojvodini
12.08.2026.•
1
Republički hidrometerološki zavod (RHMZ) upozorio je da će ekstremna suša, praćena dugotrajnim toplotnim talasom, najteže pogoditi Vojvodinu.
Ivica Dulić iz Inicijative "Složno za HNV": Pravi rat botova među Hrvatima u Srbiji
12.08.2026.•
5
Ivica Dulić iz Inicijative "Složno za Hrvatsko nacionalno veće", tvrdi da se u ovoj nacionalnoj zajednici pred izbore za veće vodi pravi rat botova na društvenim mrežama.
Crkvama milioni iz zrenjaninske kase: Najviše para za "pokretanje crkvenih zvona"
12.08.2026.•
11
Komisija za raspodelu sredstava za finansiranje programa i projekata crkava i verskih zajednica predložila je da se iz gradskog budžeta u 2026. godini izdvoji ukupno 4,8 miliona dinara.
Dunav na Čortanovačkoj plaži otkrio bombu zamotanu u najlon
12.08.2026.•
3
Nizak vodostaj Dunava otkrio je na Čortanovačkoj plaži bombu zamotanu u najlon.
Komentari 9
Particulare matter
Plaćač poreza
Kao da onaj stari Dobrice Ćosića nije dovoljno stete napravio. To je ta naša situacija kada želimo da budemo posebni, neutralni sami sebi dovoljni i samostatni a zapravo ispadosmo najgluplja nacija u Evropi i nije nikakvo čudo da će nas EU i normalan svet uskoro pustiti niz vodu jer ovde nema čoveka s mozgom a svi se bave politikom.
Nikola
- Prava slika stanovnika grada koji 30 godina nema ispravnu vodu za piće...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar