To je izjavila istoričarka umetnosti i odbornica Demokratske stranke (DS) u Skupštini grada Subotice Nela Tonković.
"
Mlin je, naime, zaštićeni spomenik kulture – dakle, objekat oko kojeg je postignut konsenzus društva da predstavlja vrednost koju treba u neizmenjenom obliku sačuvati i takvu proslediti u budućnost", navela je Tonković za portal
Magločistač.
Ona je istakla da je istovremeno ironično to što na mlinu nikada nije postavljena spomen-tabla koja bi govorila o njegovoj važnosti u razvoju industrijske arhitekture u Subotici, iako je, kako je ocenila, takvih primera u gradu premalo zahvaljujući nebrizi institucija.
Dodala je da nije obeležena ni traumatična istorija tog objekta kao sabirnog centra iz kojeg su brojni Jevreji sa severa Bačke odvođeni u logore smrti.
"Na mlinu je 25. juna osvanuo jedan od reklamnih banera koji niču po čitavoj Srbiji i predstavljaju politički slogan stranke na vlasti", navela je Tonković.
Ona je optužila i nadležnu zaštitarsku ustanovu da ne reaguje i postavila pitanje da li je baner postavljen uz njihovu dozvolu i propisane uslove ili bez neophodnih odobrenja.
Ocenila je da, kako god da je postavljanje platna izvedeno, ono predstavlja nedopustiv čin i neodgovornost prema kulturnoj baštini.
"Ukoliko već iko ‘pobeđuje’, je li pobeda u tome što kači svoje parole na neprimerenim mestima? To sasvim sigurno nije način da se obelodani, proglasi ili prizove pobeda", smatra Tonković.
Prema njenim rečima, upravo zbog istorije objekta i zakonske obaveze da se sačuva u obliku u kojem je proglašen za kulturno dobro, nikakvim banerima ili platnima na tom mestu nije mesto, ni privremeno ni trajno.
Lajbenšperger: Nedopustivo je kačiti političke banere na Smolenski mlin
Povodom postavljanja platna reagovao je i istoričar Nenad Lajbenšperger iz Beograda, koji je ocenio da je "nedopustivo zgradu iz koje je nekoliko hiljada Jevreja iz Bačke odvedeno u koncentracioni logor Aušvic i smrt pretvarati u mesto na kom se kače politički baneri".
Lajbenšperger, koji je zaposlen u Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture, na svom ličnom nalogu na Fejsbuku naveo je da je "protivzakonito menjati namenu spomeniku kulture Mlin Smolenski u Subotici u nosač banera".
"Povrh svega, skrnavljenje mesta povezanog sa stradanjem tokom Drugog svetskog rata je neljudski", poručio je on.
Portal Magločistač obratio se povodom ovog slučaja i Međuopštinskom zavodu za zaštitu spomenika kulture Subotica (MZZSK) sa pitanjima da li je za postavljanje platna na objektu koji je zaštićeno kulturno dobro izdata saglasnost i da li će Zavod reagovati tim povodom. Odgovor do objavljivanja teksta nije stigao, uz obrazloženje direktora ustanove da je na godišnjem odmoru do kraja ove nedelje.
OGLASI RADNO MESTO! Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar