"Najinteligentniji srpski osuđenik" preleteo u SNS: Marko Gašić prisvojio još jednog opozicionara

Čelnik Opštine Inđija Marko Gašić uspeo je da u redove Srpske napredne stranke dovede više doskorašnjih opozicionih aktera, i to u samo godinu dana.
"Najinteligentniji srpski osuđenik" preleteo u SNS: Marko Gašić prisvojio još jednog opozicionara
Foto: Screenshot (YouTube/PRVA)
Nakon prelaska odbornice Aleksandre Stamenković početkom prošle godine, ovog leta usledio je i politički zaokret Đorđa Vasiljevića Atile i dela Opštinskog odbora Pokreta obnove kraljevine Srbije, piše INmedija.
 
Predsednik opštine Marko Gašić je objavio da su u redove SNS prešli članovi Opštinskog odbora Pokreta obnove kraljevine Srbije. Oni su prethodno napustili POKS, za čije postojanje odbora u Inđiji, čini se, šira javnost gotovo da nije ni znala.
Manje poznata od same činjenice da POKS ima opštinski odbor u Inđiji jeste informacija da je upravo ta politička grupacija bila deo koalicije "Biram borbu" na lokalnim izborima 2024. godine. Koalicija je tada osvojila jedno odborničko mesto u lokalnom parlamentu.
 
Iz koalicije "Biram borbu" navode da je do saradnje sa POKS-om došlo na insistiranje upravo Đorđa Vasiljevića Atile, koji je, nudeći podršku, obećao 200 glasova u Starom Slankamenu i još 200 u Novom Slankamenu, očekujući zauzvrat visoko mesto na odborničkoj listi.
"On je tada rekao da nam nudi određen broj glasova, dok je zauzvrat očekivao da mu bude ustupljeno odborničko mesto pri vrhu liste koju smo podnosili. Dogovor smo ispoštovali tako što se na mestu broj pet našla Vasiljevićeva supruga. Broj glasova koji nam je obećan nije ispunjen. Nakon izbora sa njim nismo imali komunikaciju niti bilo kakvu dalju saradnju, a naravno nismo ni dobili informaciju da se POKS ugasio i da naš dotadašnji koalicioni partner sa svojim članstvom prelazi u SNS" rekao je Radovan Grković, odbornik koalicije "Biram borbu".
 
Grković dodaje da je, prema njegovim saznanjima, Vasiljević sličnu izbornu matematiku nudio i drugim učesnicima lokalnih izbora.
 
Strahinja Jovanović, šef odborničke grupe GrađanIN kaže da se Vasiljević njihovom pokretu nije nudio kao koalicioni partner, jer je GrađanIN od početka zauzeo stav da na izbore izlazi samostalno. Ipak, dodaje da su konsultacije pre izbornog procesa vođene sa svim akterima opozicionog bloka.
 
Dva pogleda na istog čoveka
 
Za naprednjake, Vasiljević je predstavljen kao važan politički faktor koji dodatno osnažuje vladajuću stranku, uz jasnu poruku biračima: "Opozicija prelazi u naše redove jer prepoznaje našu snagu i vrednosti".
 
U političkoj realnosti, međutim, slika izgleda drugačije. U nedostatku novih političkih lica i sopstvenog kadrovskog potencijala, SNS predstavlja prelazak pojedinaca iz opozicije kao dokaz sopstvene političke dominacije, iako oni sa sobom ne donose ni značajniju političku snagu, ni brojnost, ni kontinuitet podrške birača.
 
Najiteligentniji srpski osuđenik
 
Vasiljević je dobitnik većeg broja nagrada za poeziju 2010, 2011, 2014. osvojio je prvo mesto na Međunarodnom festivalu osuđeničkog stvaralaštva "Desanka Maksimović" u KPZ Valjevo. Kao predstavnik Srbije učestvovao je sa poezijom na Međunarodnoj izložbi osuđeničkog stvaralaštva u Briselu 2015, gde je osvojio prvo mesto. Svojevremeno proglašen najinteligentnijim srpskim osuđenikom sa količnikom inteligencije 147.
 
Sa druge strane, opozicija je tek nakon Vasiljevićevog prelaska u SNS u fokus javnosti stavila njegovu prošlost i sukobe sa zakonom, zanemarujući činjenicu da je upravo sa tom istom biografijom prethodno bio prihvaćen kao njihov politički partner.
 
Naime, Đorđe Vasiljević Atila je proveo 13 godina u pritvoru, a 2011. godine pokušao da opljačka zlataru u Beogradu tokom zatvorskog vikenda. Medijski zanimljiv je i zbog priznanja da je maju 2008. godine, zajedno s nekadašnjim članom zemunskog klana Vladimirom Milisavljevićem Budalom, navodno trebalo da likvidira Milorada Dodika i to za 100.000 evra.
Vasiljević je pored svojih dela, za koje je odležao zatvorske kazne, javnosti poznat i kao veliki kritičar Aleksandra Vučića, otvoreni protivnik sistema i te svoje stavove iznosio je na jutjub u nizovima video uredaka.
 
Ne tako davno, 11. januara 2026. godine, Vasiljević je tokom gostovanja u emisiji na kanalu "Balkan info" oštro kritikovao aktuelnu vlast i politički sistem.
 
"Mladost mi je prošla pod Dačićem, evo sada seda brada, a još uvek vlada Dačićeva vlada. Da li će i mojoj deci proći mladost pod Dačićem, kada ćemo se rešiti Dačića? Kada se rešavamo jednog Vučića? On pravi od nas guberniju, uništava istoriju... Nemamo kontrolni mehanizam da ga zaustavimo", rekao je Vasiljević pre samo pola godine o Vučiću i sistemu.
 
Nakon prelaska u SNS, na konferenciji za medije na koju je pozvao predsednik opštine Gašić, Đorđe Vasiljević je istakao da je doneo odluku da napusti monarhiste i prikloni se SNS-u.
 
"Želim danas da vas obavestim da sam doneo konačnu, neopozivu i, nadam se, dobro promišljenu odluku da napustim sve organe Pokreta obnove Kraljevine Srbije, kao i da vratim sve stranačke funkcije koje sam zauzimao. Srbija treba da vodi državotvornu, slobodarsku politiku na korist svih njenih građana, a ne da radi po diktatu stranaca ili bilo kog centra moći koji bi hteo da ih razbija. Sa druge strane, svi ovi ljudi koji su okupljeni iza mene, kao i ja sa njima, ne možemo da se svrstamo sa takvima. Zato danas kolektivno prelazimo u Srpsku naprednu stranku", istakao je Vasiljević.
 
Naprednjacima je satisfakcija da predstave ovaj zaokret kao "osvešćenu opoziciju" koja shvata da bez SNS-a nema boljitka za Srbiju. Ipak, u igri interesa zanimljivo će biti posmatrati dalji rasplet prikupljanja političkih otpadaka inđijske opozicije od strane inđijskog SNS-a.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • Gost

    14.07.2026 13:14
    Sve dešnjaci
    Još jedan dokaz da glas koji date desničarima, poklonili ste vučiću.

    zAVetnici, radikali, dverjani (bivši i sadašnji), nestorovići, dss (bivši i sadašnji), monarhisti, četnici i svi ostali... Prodaje vaš glas koliko sutra i preleteti u vlast.
  • Zvalavi iz Bugojna

    14.07.2026 13:11
    JBT, u kakvoj seljani mi zivimo.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina