Novosadski sudija sumnja da je namerno sklonjen sa slučaja Darka Šarića
Sudija Apelacionog suda u Novom Sadu Dejan Terzić, kome je krajem aprila prestao mandat u Specijalnom sudu i nije produžen, otkriva za NIN zašto misli da to ima veze sa Darkom Šarićem.
Kako je rekao Terzić, njemu je mandat istekao tako što predsednica Visokog saveta sudstva nije stavila zahtev za produženje njegovog mandata na razmatranje.
"Ovakav postupak predsednice Visokog saveta sudstva Jasmine Vasović, u vidu neodlučivanja o zahtevu, očito je imao za cilj ne samo sklanjanje iz Posebnog odeljenja, već i moju diskreditaciju, jer je postupljeno prema meni kao da ne postojim", rekao je sudija Terzić za NIN.
Govori da je odbrana Darka Šarića imala dvojaku nameru - da im on ne sudi i da postupak ne počne, što se na kraju i desilo.
Opisuje i razgovor sa Šarićevim advokatom.
Predsednik Višeg suda u Beogradu je još 7. marta podneo zahtev da se produži mandat u Posebnom odeljenju (Specijalnom sudu), ali predsednica Visokog saveta sudstva na to nije čak ni odgovorila.
Doskorašnji sudija Specijalnog suda kaže da mu nije poznato zašto se produženje njegovog mandata nije našlo na dnevnom redu. On za NIN ističe da je to prvi put da se ne uvaži zahtev predsednika Višeg suda u Beogradu da se jednom sudiji produži mandat u Posebnom odeljenju.
Od 19 aktuelnih postupaka pred Specijalnim sudom, a u kojima je učestvovao kao predsednik ili član sudskog veća, sudija Terzić izdvaja dva: predmet protiv Darka Šarića i Srebrenica, koja traje više od sedam godina.
Upitan da li je očekivao da mu se mandat produži, sagovornik NIN-a kaže da je imao podršku Višeg suda u Beogradu, gde je bio upućen, ali da sada analizira stvari koje su se dešavale na pripremnom ročištu u predmetu Darka Šarića i drugih.
"Kada sagledam komentare i dvosmislene izjave advokata okrivljenih prilikom izlaska iz sudnice, koji mi prstom pokazuju uvis i govori: 'Vidimo se gore', a kada ga, zatečen, pitam: 'Gde gore, nemam nameru da umrem', on odgovara: 'U Novom Sadu'", priseća se sudija.
Kako kaže, to se dogodilo 27. aprila 2023, kada postoji mogućnost da se još samo taj ili sledeći dan donese odluka o produženju mandata u Posebnom odeljenju.
"Postavljam pitanje da li je to pretnja, a ako nije, kako je advokat Dalibor Katančević mogao znati da meni neće biti produžen mandat i da ćemo se videti u sudu u Novom Sadu, pre isteka roka za produženje. Ko mu je to rekao", pita Terzić.
Sudija Terzić je kaznio Šarićevog advokata Katančevića zbog pravdanja izostanka s pripremnog ročišta zbog bolesti, iako se tog dana pojavio u Palati pravde.
"Advokat Katančević dostavio je potvrdu Doma zdravlja u Pljevljima da je bolestan i da neće moći da prisustvuje pripremnom ročištu 10. aprila 2023. Proverio sam ove navode. Za isti dan smo dobili informaciju od sudske straže, potkrepljene snimcima sigurnosnih kamera, da je isti advokat pristupio u Palatu pravde, u Savskoj ulici, a Uprava suda dostavila je izjašnjenje sudije kod koga je Katančević toga dana pristupio. Zato sam izrekao kaznu. Zato je advokat kažnjen", objašnjava sudija.
Dodaje da je ima utisak da odbrana okrivljenih u slučaju Darka Šarića nije želela da pripremno ročište počne, niti da on sudi u tom predmetu.
Objašnjava da optužnica protiv Šarića sadrži više od 500 strana, a da spis ima ukupno više od 7.000 stranica, što govori o tome koliko će budućem predsedniku sudskog veća biti potrebno vremena da se pripremi za ovaj slučaj.
U Specijalnom sudu u Beogradu je 27. aprila po šesti put odloženo pripremno ročište u postupku protiv Darka Šarića, njegovog bivšeg advokata Dejana Lazarevića i još 13 drugih okrivljenih za planiranje ubistva i diskreditaciju svedoka saradnika Nebojše Joksovića, ali i brojna druga krivična dela.
Ceo tekst čitajte u novom broju nedeljnika NIN.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Hronika
Obio prodavnicu u Kisaču i iz nje ukrao cigarete i novac, pa zapalio vozilo koje je koristio u krađi
03.11.2025.•
1
Novosadska policija je uhapsila A. V. (21) iz Novog Sada zbog teške krađe.
Novosađanin "uz ozbiljne pretnje" opljačkao dve pošte: Odneo ukupno 550.000 dinara
03.11.2025.•
2
Novosadska policija rasvetlila je dva razbojništva i uhapsila N. C. (41) iz Novog Sada.
Određen kućni pritvor vozaču kombija sa mladim džudistima koji se prevrnuo kod Novog Sada
03.11.2025.•
0
Osnovni sud u Novom Sadu odredio je kućni pritvor S. S. (43) iz Smederevske Palanke, koji je vozio kombi sa mladim džudistima koji se prevrnuo 29. oktobra, kada je poginulo jedno dete.
Slučaj "nadstrešnica": Ponovo potvrđena optužnica protiv menadžerke Železnica i dvoje članova komisije
01.11.2025.•
1
Odlukom Višeg suda u Beogradu ponovo je potvrđena optužnica Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu.
Maloletnik provalio u apoteku i radnju u Novom Sadu - nije ništa ukrao
31.10.2025.•
2
Sedamnaestogodišnjak iz Novog Sada uhapšen je zbog sumnje da je provalio u apoteku i prodavnicu.
Muškarac uhvaćen u krađi u Futogu
31.10.2025.•
0
Pedesettrogodišnji muškarac iz okoline Novog Sada uhapšen je prilikom krađe jedne firme u Futogu.
Trojica Novosađana uhapšena zbog dilovanja droge
31.10.2025.•
0
Trojica Novosađana uhapšena su zbog sumnje da su dilovali drogu.
FOTO: Dvojac iz Sombora i Sremske Kamenice švercovao Kineze, jedan od njih imao i 27 pištolja
30.10.2025.•
0
Novosadska policija uhapsila je D. M. (64) iz Sombora i S. K. (51) iz Sremske Kamenice zbog nedozvoljenog prelaza državne granice i krijumčarenja ljudi.
FOTO, VIDEO: Goreo stan na Detelinari, vatrogasci spasili muškarca iz plamena
30.10.2025.•
0
Jedna osoba povređena je u požaru koji je sinoć oko 22.30 časova izbio u stanu u Veselina Masleše 118.
Osnovno javno tužilaštvo u Novom Sadu o nesreći na auto-putu: Utvrđuju se sve okolnosti
29.10.2025.•
0
Osnovno javno tužilaštvo u Novom Sadu oglasilo se u vezi sa nesrećom na auto-putu kod Novog Sada, u kojoj je poginulo jedno dete, a još sedmoro povređeno.
Dvoje dece povređene kod Novog Sada na intenzivnoj nezi, jedno mora u Beograd
29.10.2025.•
6
Sedmoro dece uzrasta od 13 do 15 godina, koja su povređena u teškom udesu na auto-putu kod Novog Sada, dovezena su u Dečiju bolnicu u Novom Sadu.
Kombi sleteo sa auto-puta kod Novog Sada: Jedno dete poginulo, još sedmoro povređeno
29.10.2025.•
48
Jedno dete je poginulo, a još osam osoba, među kojima sedmoro dece, povređeno je u teškom udesu koji se dogodio protekle noći na auto-putu Novi Sad - Beograd, u blizini naplatne rampe.
MUP o nesreći kod Novog Sada u kojoj je jedno dete poginulo: Još nepoznato zašto se kombi prevrnuo
29.10.2025.•
8
Ministarstvo unutrašnjih poslova oglasilo se saopštenjem u vezi sa teškim udesom na auto-putu kod Novog Sada, u kome je jedno dete poginulo, a sedmoro povređeno.
MUP malo detaljnije o tome zašto je uhapšen carinik sa Batrovaca
28.10.2025.•
8
Ministarstvo unutrašnjih poslova oglasilo se u vezi sa hapšenjem carinika sa Batrovaca.
Mesec dana pritvora Novosađaninu za pokušaj ubistva na Kamenjaru
28.10.2025.•
0
Novosađaninu O. Ž. (27) koji je se sumnjiči za pokušaj ubistva na Kamenjaru, određeno je mesec dana pritvora.
Uhapšen carinik sa Batrovaca: "Muljao" sa carinjenjem i time oštetio državu za 181 milion dinara
28.10.2025.•
9
Carinski službenik na Batrovcima K.K. (32) uhapšen je zbog zloupotrebe službenog položaja.
Automobil naleteo na dve devojke u Petrovaradinu: Prevezene u KCV
28.10.2025.•
18
Dve devojke povređene su kada je na njih sinoć oko 19 časova naleteo automobil u Petrovaradinu.
Trojac na Detelinari zapalio automobil Novosađaninu
27.10.2025.•
2
Novosadska policija rasvetlila je krivično delo izazivanje opšte opasnosti i uhapsila A. Š. (21), S. B. (20) i A.Š. (19) iz Novog Sada.
Osumnjičena za ubistvo bebe u Novom Sadu u pritvoru
27.10.2025.•
1
Viši sud u Novom Sadu odredio je pritvor tridesetdevetogodišnjoj ženi čija je beba pronađena mrtva na ulici u Novom Sadu.
FOTO: Požar u stanu na Adamovićevom naselju
26.10.2025.•
0
Požar je izbio jutros u stanu u Ulici Teodora Pavlovića na Adamovićevom naselju.
Policija potvrdila da je uhapšen osumnjičeni za pokušaj ubistva na Kamenjaru
25.10.2025.•
0
Novosadska policija potvrdila je da je uhapšen osumnjičeni za ranjavanje mladića rano jutros na Kamenjaru.
Komentari 9
Logi
traženje logike
Dudarim II
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar