Novi grafiti protiv Marije Vasić, suspendovane profesorke Jovine gimnazije i aktivistkinje, pojavili su se tokom noći na Limanu, nakon što je povedena hajka na nju posle gostovanja u "Utisku nedelje".
Ovakve stvari postoje u zaostalim društvima. Dok ovo čitam, prvo što mi pada na pamet jeste kako su 2012. godine u rusiji devojke iz Pussy Riot uhapsili i osudili ih na 2 godine zatvora jer su plesale u hramu i pevale “bogorodice, oteraj putina”, osudili su ih za nasilničko ponašanje motivisano religioznom mržnjom.
Mislim da i iranske verske vođe zavide Vučiću na stepenu religioznosti njegovih podanika kao i na uvođenju džamahirije gde nema razdvajanja crkve od države, već crkva određuje društvene norme i zakone. Najbolje da se ukinu državne škole i univerziteti i crkva preuzme obrazovanje dece i visoko školstvo, kao što je bilo u srednjem veku. Na taj način bi dobili novu generaciju pravih Srba koji veruju u čudesne pojase i kineske telefone. A sve koji pokušaju da odvoje crkvu od države proglasiti Ustašama i spaliti ih na lomači. Na taj način ćemo kao društvo dosegnuti kolektivno carstvo nebesko.
Za koga rade Olja bećković i Marija Vasić!?? Studentskom pokretu sigurno ne doprinose!!! Zašto to čine baš sada, to samo Služba može da zna... I AV...Žao mi je što se vama istina ne sviđa, ali je ipak objavite
Problem je veći nego što se čini. Nije problem ko je vernik, a ko ateista. Problem je zloupotreba svega u ovoj jadnoj zemlji u političke svrhe. Samo da nam je Pavle tu, i njegove mudrosti. Ovako se mnogo toga izrodilo u ovoj zemlji. Uspeli su da podele zemlju i ona će takva biti vekovima. Ne može se više vratiti na ono što je bila. Sada ti isti bi da zavade dva oka u glavi. Pa neće gospodo moći. Iz čiste ljubomore i pakosti. Ko je nama kriv što smo od Evrope udaljeni milion svetlosnih godina. Svako bira svoj put. A čudni su putevi Gospodnji.
Postoji verovanje kod NEvernika da su bolji i napredniji od vernika.
Takodje,kod vernika postoji verovanje da nevernici ne mogu da shvate suštinu verovanja...nije im "dato"!
To su nepremostive razlike i u to NE TREBA DIRATI!
Kao školovana osoba M.V. bi ovo trebalo da zna!
To što ona na medijima omalovažava vernike je čista malicija sračunata da izazove dalje fragmentiranje društva.
Nije to slučajnost!
Jel pomogla šta? Nije!
Samo uzburkala strasti
Valjda bi školovanje kod ljudi trebalo da rezultira blagošću i humanizmom?
A tek verovanje?
To su teme kojih se pametan čovek ne dotiče.
Ha, ha.. Pa koja socioloska definicija kad se vise puta naglasi i pomene rec primitivno... Nego hajka je i na Radivoja godinu ipo pa ga nema u medijima ko Vasicke...
Надам се да ћу успети да напишем коментар пре него ми то ускратите.Сматрам да већина коментатора следи критику тог есенесовца, а да нијје ни чула, ни разумела шта је професорка рекла.Битно је шта је он рекао и то да њу треба оцрнити и прогласити мрзитељком православља.Сматрам да је професорка невина по овом питању и да је овај, горе наведени, само искористио необавештеност верника и њене речи злоупотребио у политичке сврхе.Као православац дајем пуну подршку професорки.
Situacija je jasna. Sa jedne strane stotine hiljada građana nezadovoljnih kriminalom zbog kojeg ginu ljudi, a sa druge strane kriminalci i mafija i plaćeni botovi koji nas ubeđuju da ih ima više, a čim presuše pare od Vučića nestaće kao pacovi sa broda koji tone.
A gde je reakcija "vernika" na Pink, Informer i slične koji kroz program promovišu astrologiju i ostala okultna strogo zabranjena učenja u pravoslavlju?
U blatoidima se dele ikone, a u njima horoskop?
Bravo za Mitra i tekst :"Šta je prof. loše rekla!? Država je sekularna. Ona radi u državnoj školi. Predaje iz važećih udžbenika. Rekla je definiciju fetiša. To što vi verujete u fetiš je vaša privatna stvar". Nego, danas budi krimos, a sutra celivaj pojas i sve je kako treba. Svašta možeš posejati primitivnom narodu.
Treba malo i znanja o veri, znanja uopšte, istraživanja, razmišljanja, želje za objektivnim, nepristrasnim shvatanjem... pa će te razumeti šta je loše rekla.
Sta vam je cudno sto sad prete Mariji Vasic jer veruju u SNS konstrukciji njenih reci, kad tamo danima cekaju da dobiju kinesku osvestanu traku? Na celu sa Kristijanom Golubovicem!
Verujem u Boga, nisam od onih što je svake nedelje u crkvi, volim da odem da se pomolim, da odslušam službu i čujem blagu reč. Ista ta blaga reč mi je pomogla kada sam imao prekretnice u životu. Međutim, ima ljudi koji idu svake nedelje u crkvu, hvale se kao veliki vernici, na slavu zovu 10 porodica odjednom, da se jelte pokaže kako su oni najveći vernici. Prijatelj koji ide svake nedelje u crkvu, kada vidi žensko da je malo lepša, odma poludi. A ima ženu i dvoje dece, svo troje kao naslikani. Žena otišla sa decom, jednostavno mu je bilo bitnije društvo od porodice, non stop ide negde kao da ima 20, a ne 40. Nije našla drugog ako neko pomisli na to. Drugi primer, babe koje su redovne u crkvi, sam slušao kakve psovke i pogrdne reči izgovaraju o drugim ljudima, pogotovo o mladima, o studentima. Ovakvih primera je mnogo. Što je Jokara rekao da mi ne volimo košarku (sport uopšte) nego volimo da pobeđujemo. Da prevedem: radije ćemo da se uzdignemo i ponizimo drugog (ili kažemo nešto loše o nekome), nego da priznamo svoju grešku (budemo Hrišćani). To je odluka prostih ljudi, u ovom slučaju velikog dela našeg naroda.
Šta je prof. loše rekla!? Država je sekularna. Ona radi u državnoj školi. Predaje iz važećih udžbenika. Rekla je definiciju fetiša. To što vi verujete u fetiš je vaša privatna stvar. Zašto vas to vređa? Sramota vas što verujete u natprirodne moći trakice? Pa nemojte očekivati da se neko tome divi. Lečite se sa trakicom, molite se sa trakicom, stavite je za pojas i ne vakcinišite ni decu ni sebe...
Šta jenprof. loše rekla!? Država je sekularna. Ona radi u državnoj školi. Predaje iz važećih udžbenika. Rekla je definiciju fetiša. To što vi verujete u fetiš je vaša privatna stvar. Zašto vas to vređa? Sramota vas što verujete u natprirodne moći trakice? Pa nemojte očekivati da se neko tome divi. Lečite se sa trakicom, molite se sa trakicom, stavite je za pojas i ne vakcinišite ni decu ni sebe...
Pre 30 godina učili isto to iz sociologije. Da li je moguće da niko od ovih što govore kako Marija nameće nekom svoj stav nije imao sociologiju u srednjoj školi? Koje su to škole završili? Jer gimnaziju očigledno nisu.
Od sredine 80-tih UDBA na isti šablon radi ali u trecini 21 veka to neprolazi jer covek daje prednost razumu sto napisa jedan koji nas razdvaja od životinja. Svi koji lupetaju šablonski neka vrate emisiju da čuju sta je dotična M.Vasić rekla nikoga ne uvredivši.
Od sredine 80-tih UDBA na isti šablon radi ali u trecini 21 veka to neprolazi jer covek daje prednost razumu sto napisa jedan koji nas razdvaja od životinja. Svi koji lupetaju šablonski neka vrate emisiju da čuju sta je dotična M.Vasić rekla nikoga ne uvredivši.
Vučevićev je pažljivo pratio "Utisak"
Zavrteo spin a masa jedva dočekala..
Srpski fenomen: posle XX veka Srbiji je nastupio Srednji vek- gde većina čini jeftinu radnu snagu na čijim leđima uživa malobrojni ali prebogati sloj "aristokrata".
Za održavanje tog izrazito nepravednog sistema je neophodna i Crkva.
То што уважена помиње Декарта смо учили исто и у оквиру Марксизма 80-тих. То је само кладификација култова ,примитивног облика веровања и. веровања у оквиру неких гаквих религија. Хришћанство је управо својом појавом и догмом управо оборико све наведено и фетишизам и паганизам.Хришћснство је универзална Боготкривена религија.СНико нема права хришћанина одређивати и условљавати у шта ћемо веровати.Мада је то јасно изражено у Никео Цариградском символу Вере.Такође је и на седмим васељенском сабору одређен став према Св.Иконама и предметима у цркви и хасно речено, Наглашено је да се клањамо и поштујемо лик на икони (одражавајући част прволику – Христу, Богородици или светитељима), док се само Бог обожава! Тим љубљењем ,,Часног Појаса" Ми Пресв.Богородици иштемо благослов и одејемо поштоваење а не појасу као матеији.Многима је ово јединствена прилика изображења и благослова овакве светиње у животу. Поготову женском делу верника пошто жене немогу ући на Св.Гору и тамо се поклонити.На крају пустите људе да верују у шта желе или не,то им је правом загарантовано.Неки верују у Христа,неки у Декарта,Ничеа...
Vukcevicu zapovesti kazu nelazi ne kradi necini preljubu a cinimise da neko to vec radi debelo? nek se zapitaju Koji su ,a svaki I'ma pravo na misljenje
Ova vlast je opet uspela da podeli narod. Ne zaboravimo da nas na protestima ima, levih i desnih, ateista i vernika, zvezdaša i partizanovaca... Ujedinjeni smo samo oko jednog cilja, da se oslobodimo zla koje vlada ovom zemljom. Dok se mi glođemo, oni neomatano obavljaju svoje prljave poslove. Žao mi je što je zlikovcima ponovo uspeo EPP.
Gavro, čak i ako si samo jevanđelja proćitao, onda svakako znaš da je Isus bičem isterao trgovce i zelenaše iz jerusalimskog hrama. Dakle, postoje i oni za koje nema oproštaja, oni na koje se ne primenjuje "ljubi bližnjeg svog".
Profesorka Marija Vasić je sasvim, ali sasvim u pravu. Sve što je rekla u utisku nedelje 100% je u pravu.
A ovi polupismeni ćaci-vernici, što ovde lupetaju koje-kakve budalaštine, najverovatnije su duboko zagazili u ogoljeni verski fašizam.
Šta je sledeće, bičovanje, lomača ili javno odsecanje delova tela, ili javno mlevenje na profi mašinama za meso ......????? gde sve to vodi, ....??????
Aleksa, da li si čuo za krstaške ratove?Progon bogumila,katara, patarena? Inkviziciju i progon pokrštenih Jevreja i Mavara u Španiji? Verske ratove izmedju katolika i protestanata? Da je otpadništvo od boga zločin, koji je kaznjiv smrtnom kaznom u nekim islamskim državama?
Mnogo je krvi na pobožnim rukama
I šta je tačno pogrešno rekla?! Tako što je iznela definiciju ?! Narod koji se boji definicija nauke treba da se zapita...a studenti naročiti!!!! Srednji vek je davno prošao!!!
Dakle, gospodja sociolog ili ti socioloskinja ulazi u nešto što nebi trebala da radi, ima pravo neko je napisao da ona prvo treba da izuči vreme od 1945 do 1990 -te taj fetišizam prema Josipu Brozu, ona je iz tog vremena potekla a stigla je da raspravlja šta je bilo pre hiljadu i dve godina, sama izjava Nina je ponižavanja ljudi koji čekaju kod hrama svetog Save, cinična objašnjenja na dotičnoj televiziji , ovi što sad vladaju ne valjaju ali ovakvi ako dodju unistice sve što drži naciju na okupu, te gradjanstine i ostale papazjanije nek uči svoju decu
Hrišćansko učenje nalaže da oprostite drugima onako kako je Hrist oprostio vama.…koliko vidim u komentarima,većina je svetonazor nasla u Hristovim mučiteljima,i rado bi profesorku razapelo na taj isti krst,i posle mirno otisli da čekaju u redu da celivaju Pojas Presvete Bogorodice.
Marija nije rekla nista no0vo niti posebno niti je ikog uvredila pa ni vernike,SVSvako bi morao znati iz opste kulture sta je fetisizam Uostalom konsultujte vestacku inteligenciju ili Vkipediju i dobicete istu definiciju koju je rekla Marja ,Ili mozda definicija vazi za sve osim ako je u pitanju SPC,
Jadan bi bio Bog da ga predstavljaju rezimske popurde u svili, zlatu, limuzinama, palatama... skromnost ne poznaju, istinu preziru, pravda ih ne interesuje, izuzimaju sebe od zakona koji vladaju i vaze za druge... Bog je istina, laz je bolest duse... oni popurde lazu, pricaju price koje ne zive a onda ih tupani dozivljavaju Bogovima, oni su Boga izdali i zive lusuzno od toga sto ga rasprodaju Bogovi su skrivenu u malim obicnin pravdoljubivim stradalim ljudima...
Molim Vas nemojte stititi ni nalaziti opravdanje za gospodju koja je izrekla takve gadosti.Ljudi ste i vera i vernici ne zasluzuju da bilo ko daje takve komentare.Ovo je najblaze sto sam mogla da napisem
Pre samo 30 godina svi su se busali u svoje komunističke grudi a vernici nisu smeli ni do crkve da odu.... E evo za 30 godina ne smeš da kažeš da si ateista da te ne linčuju! Uvek iznova i iznova greške! Ljudskoj gluposti nema kraja. Podrška za profesorku! SLOBODA GOVORA!!! Kritikuj, smej se, komentariši pa budi i satiričan ako želiš!
Сама је крива. И ја сам против вређања и графита мржње. Али ко је она уопште да иде на тв и говори лоше о верницима и коментарише понижавајући... Људи који у миру стоје у реду и са нормалним понашањем никоме не сметају. Шта више кад станемо у ред у банци или где год сви смо већ нервозни а испред храма је сасвим другачије.
Drugarica sociološkinja neka govori i o fetišu koji se zvao "štafeta mladosti", fetišu koji je decenijama nošen i predavan crvenom diktatoru Josipu Brozu. O idolopokloničkim sletovima na stadionu JNA, i o sramotnom vremenu jednopartijskog jednoumlja. To je najmanje što očekujemo od osobe koja govori o "naučnim definicijama" i o "kritičkom mišljenju". Tek kada progovori o tim temama moći ćemo da je ozbiljno shvatimo...
Profesorka Vasić je ime u Novom Sadu. Deca je pamte, vole i poštuju.
A svi znamo ko je Miloš Vučević, tako da bi svaki komentar bio suvišan.
Uvek se najlošiji djaci svete profesorima.
Upravo ste opisali blokadere pa i ovu gospođu iz teksta, jednu veliku gomilu ljudi bez morala a pošto deluju u gomili, onda prave u toj istoj gomili hajku na neistomišljenike. Stoga je podrška koju ste joj uputili vrhunac licemerja. A sad skači!
Možeš li da objasniš kako lupetanja vučića, brnabe, malog ministra, vučevića, vučićevića,... ne unazađuju nazadnjački pokret? Ne da nemaju veze sa naukom nego nemaju veze ni sa zdravom pameću.
Mene su pre par godina napali huligani na ulici i slomili mi vilicu pa ni u jednom momentu nisam imao problema da govorim, ali nek ti meni imaš diplomu medicine iz Dva galeba...
Kako je navedena izjava bila uvreda za vernike ? Po toj logici cak i postojanje crkve, a Bogorodicnog pojasa, posebno, cista je uvreda za ateiste. Cemu dvostruki arsini ? Inace, poslednjih decenija, sve je vise vernika (ili "vernika"), a nikad vise lopova (na svim nivoima), kriminalaca , ubica. Da li je i to skladu sa verom pa se protiv toga i ne treba boriti ?
Gospođu Vasić sam voleo i volim da slušam, ali ovo što je izjavila je povredila mnoge nas verujuće, koji se vatreno borimo protiv ovog odvratnog režima.
Možda bi prvo trebalo da razmisli, pre nego što nešto izgovori, jer ovako kao i 15.03.'25, samo šteti studentskoj borbi.
Nikoga Marija nije uvredila. Rekla je definiciju onoga što je bio jedan od utisaka koje je Olja prikazala. Ljudi čekaju da ljube predmet. Kojim god povodom to bilo, rekla je kako se to naučno naziva. Rekla je takođe da svako ima prava da to radi i nije nikoga omalovažila. Pre je to uradila Olja koja je to stavila kao predlog u emisiju kao nešto neverovatno.
Pravoslavni vernik ne govori takve reči, ne preti niti poziva na nasilje, to je u osnovi protiv vere kao takve, al ćaci koji bi samo da tumači Bibliju, pa od takvih se i očekuje bogohuljenje.
Tako su izjavljivali i da su primoravali sina da odaje poštu u Jovinoj. Pa se Radivoje izvinjavao tom jednom roditelju u ime škole i kolektiva i ko zna koga sve. Poznata je to priča sa zamenom teza.
Samo se nije izvinio đacima I profesorima koje je raselio u tri škole što treću fazu na kupoli nikad nije završio. Znaju đaci šta je tu bila istina a šta laž.
A kod dodje kraj prizivate BOGA,onda budi dosledan svome stavu i teraj do kraja.Nikad ovo necete cuti ovako nesto u Zagrebu,Sarajevu da se rugaju sa svojim svetinjama.
АМА људи не примајте се жена је изнела своје мишљење на шта има права. Све остало је спин СНС који служи за дезорјентацију дела грађана и скретање пажње од актуелних проблема. А ваљда сте толико научили од 1989 да данас ?!
"Sputavanje ljudi da slobodno izražavaju svoja religijska osećanja i slobodu misli", smatra Vučević. U stvari Vučević sputava nekog da slobodno izrazi svoj stav o ponašanju velikog broja ljudi.
Najsmešnije mi je što primitivne horde skiče kad god neko slavi Noć veštica ili Dan zaljubljenih, ali nije im problem da usvoje ponašanje katoličke seljane kad je u pitanju loženje na bofl relikvije, pa još i da se vređaju kad neko na to skrene pažnju xD
Sta bi na njen komentari,rekao
Jeremić.
Gospodjo Marija,za razliku od
životinja,covek ima potrebu za religijom.
Čak je i ateizam jedan oblik religije.
Da sad ne navodim brojna imena,svetskih genija,koji su
pečat svome radu,poštovali boga.
Ovo što SNS radi je nezapamćeno zlo. Znači za sve imaju vremena samo ne za ono zbog čega se sve ovo dešava od 1.11.2026. Prikrivanje krivaca.
Ko je osuđen za pad nadstrešnice koju jedino nisu rekonstruisali?
Ko je pustio putnike u stanicu za koju nisu ni radovi bili prijavljeni građevinskoj inspekciji?????
Pa ko će da plaća popravku stanice?
Imate li žene, sestre, majke, komšinice, prijateljice vi koji bljujete te pogane reči? Mislite li o njima?
Šta zna kriminalac šta je sociologija!? Potreban im je tumač i za proste rečenice na maternjem jeziku a ne za sociočogiju!
Pitajte se u šta vi verujete!!
Dokle mislite?
Неки људи банализују ствари тумачећи свет око себе као да су баш они најпаметнији. По таквој њеној логици фетиша могло би се рећи и да је нпр. државна застава обична шарена крпа, гледајући злонамерно и упроштено ствари и свет око себе.
U svetinje bilo koje religije se nesme dirati,verni neka veruju ,ko ne veruje neka zadrži to za sebe.Ova profesorka je svojom izjavom napravila štetu studentskoj listi,ko će od pola miliona vernika koji su bili u Hramu sv.Save na narednim izborima dati glas takvoj politici?
Lepi moj Miki, ja sam slicne stvari rezonovao kada sam imao 15 godina? Ali vremenom mi je pocelo projati da verujem i coveku je potrebno da veruje u nesto, da li je to Bog, priroda ili nesto trece...nije vazno...vazno je da se dobro oseca...
Cinjenica je da je danas problem biti vernik jer ovakvi ljudi kao sto je doticna mogu da pricaji sta zele bez posledica. Neka ode u Izrel pa neka veredja vernike...
Ova socioloskinja je rekla da je to pokazatelj primitivnog fetisizma i da je sjajno sto ona o tome moze da prica sa svojim djacima. Mislim da elementarno postovanje mora da postoji kod doticne,bez obzira kojoj veri pripadala. I znajte da nikakva izjava nije slucajna,mislim da je vreme da budu ljudi odgovrni za svoje reci. A ovakva izjava je velika sramota. Nedopustivo.
Vernici su obično jedna velika gomila ljudi bez morala. A, pošto deluju u gomili, onda prave u toj istoj gomili hajku na neistomišljenike. To se sad dešsva sa Marijom Vasić. Podrška za nju!
Pančevac je dotakao srž ovog fenomena pa predlažem crkvenim velikodostojnicima da prošire biznis praveći osveštane kopije pojasa i postave punktove diljem države Srbije kako bi se smanjile gužve vernika.
Hajde da baratamo cinjenicama. Devojci nije slomljena vilica, nego je pala kad je trcala i povredila se. U prilog tome ide cinjenica da je par dana nakon toga govorila na nekom protestu u Novom Sadu.
Druga cinjenica je da je medicinski izvestaj sastavljao tast od Mise Baculova(slozicete se da je bas "slucajno"), tako da stvari dolaze na svoje i sve se sazna na kraju... A tog doktora treba institucije da gone za falsifikat i za uznemirenje javnosti!
Nadam se da ce institucije poceti da rade svoj posao
Ja stvarno ne znam razlog što je to pitanje i uopšte došlo na dnevni red te emisije. Ako je nešto izvesno da će se desiti je to da kada ljudima koji su spremni stajati više sati u redu da bi se poklonili nekom predmetu koji crkva proglasi za nešto od velikog značaja po nju, kažete bilo šta što odudara od zvaničnog crkvenog tumačenja, da će reaguju burno. Tako je u svim religijama pa i u hriščanskoj. Ovakve stvari se apsolutno mogu igorisati i ne dirati tim ljudima u ono u šta oni veruju. Niko ko se sa vernikom suočio na racionalan način, ništa nije postigao.
a neko je napisao izjavu na zidu i nije proglašen street art umetnikom kao neki makedonac, Btw nismo li mi demokratija? Vi svašta govorite za njih oni svašta govore za vas a oni koje boli ..... za obe strane spremili kokice.
Pravoslavlje eskalira u Srbiji. Čudili smo se verskom fanatizmu muslimana, a sada smo na putu da ih prevaziđemo u tome. Sve što je preterano bode oči i izaziva čuđenje. Psovanje Boga u Srbiji je bilo kao "dobar dan", a i danas je. Odakle sada toliki preokret? Branitelji vere su postali i oni koji neprestano čine nebogougodne stvari kao vučević.
Zamolio bih gore pomenutu gospođu suspendovanu da iznese svoj stav o sledećim relikvijama: Torinsko platno
Sveta kruna od trnja
Časni krst
Relikvije svetaca
Ne razumem zašto ljudi koji ne veruju komentarisu.Kao i gej populacija koja nameće svoje.Drzite se svoga a pustite druge.Niko nije silom nateran da ide i da se pokloni i celiva pojas.A sad ako je neko išao trebalo bi da osuđuje onoga ko nije išao,sto takodje nije u redu.Filozofija ,sociologija i religija proučavaju isto ali na drugi način.Vera je nešto o čemu se ne raspravlja.Zato ateisti držite svoje doktrine a mi držimo svoje vere i nema problema.Jer nismo na istom životnom koloseku i to je to.Kao što Vas nikad iskren vernik neće osuditi za vašu neverovanje, niti ubedjivati u postojanje Boga ,tako i Vi nemojte činiti suprotno.
Svako ima pravo na veru, a kome se ne sviđa neka misli šta hoće. Onoliki broj ljudi je dokaz da je Srbija još uvek normalna zemlja, a dotična osoba je toliko nebitna da me baš zabole za njeno mišljenje.
Bivši premijer a toliko širi mržnju da je to zastrašujuće.
"brzo se oglasio predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević koji tvrdi da je zabrinjavajuće da "Marija Vasić nameće kao stav i svojim učenicima" ono što je izgovorila u "Utisku nedelje"
Gde je tačno čuo da profesorka Vasić nameće stav bilo kome? On nameće stav i mišljenje svojim gledaocima svinjformera jer oni ionako nisu nikad čitali bilo šta o sociologiji, ne znaju ni šta znači "fetiš" ni "obred". Čitajte malo ljudi, obrazujte se. Lepše ćete živeti tada. Nećete biti potopljeni u mržnju i podelu. Bolje ćete razumeti i ljude.
Zidovi će se prekrečiti a bruka tih koji ovo pišu ostaje zauvek.
Spavate li mirno vi koji šarate po tuđim kućama? Kad legnete uveče da spavate da li ste srećni i ponosni? Želite I vi da neko tako piše i po vašoj kući? Zašto ružite grad Novi Sad I njegove fasade?
Šta kažete svom duhovniku kad opisujete šta ste radili?
Želim ti pomoći, pa tako i razumi.
Ima toga dosta.
Možda da kreneš os Frojda, pa te misao ponese dalje.
Možda u tumačenju religije pomogne i reč jednog drugog mislioca,spoznaja bolest reče isti pa odatle pokušati razumeti "beg iz realnosti".
M Vasic je samo navela sociolosku definiciju fetisizma koju nije ona izmislila i da li mislis da zato sto djaci idu na veronauku ne treba da uce stavove socioloske nauke.Da li to vazi i za druge predmete,recimo biologiju ili djake treba uciti da je Bog stvorio svet za 6 dana a onda seo da odmara.
Ljudi koji su dali sebi za pravo da se nazivaju vernici izgovaraju toliko prljave reči, pišu toliko prljave reči, čine zla dela, nisu vernici.
Oni nikad neće razumeti šta je sociologija, kakva je to nauka i čime se bavi. Zato ne treba trošiti reči.
Profesorka Vasić nikoga nije uvredila ali nažalost ti koji sebe smatraju velikim vernicima nisu ni prošli pored udžbenika sociologije. Zbog toga ne mogu ništa ni da razumeju.
Do koje mere ide mrznja prema M Vasic pokazuju mnogobrojne uvrede, pa i to da pojedinci traze krivicnu odgovornost, zato sto je kazala poznatu sociolosku definiciju fetisizma,Poznato je da mnogi primitivni narodi pripisuju razlicitim predmetima nadprirodne moci i da im se klanjaju,Kad se to nazove fetisizam ,a to nije nista novo ,onda je to uredu ,ali kad se to isto kaze za Bogorodicin pojas, onda je to krivicno delo.Crkva i vernici mogu imati svoje misljenje o pojasu i to je uredu, ali ne mogu satanizovati nekog ko je po obrazovanju sociolog zato sto je izneo stav struke,
Није ми јасно чему толика нервоза? Тако нетепељиви, и ружни коментари су упућени поклоницима, који могу бити и ваше комшије, које срећете на улици, послу, у превозу! Зашто те узнемирава религијска потреба суграђанина? Чиме те он, суграђанин угрозио?
Šta je sledeće što će nam svetovni i verski vođa doneti jel zlatno tele ili neke kosti ... ja sam kao i marija želim prvo poverovati pa ću onda možda i kleknuti ...
Kriju se lopovi ubice i ..iza verskih tema. Privatna stvar ko i da li veruje i u čega. Sociologija je nauka.
Ćaci pokrite se svojim nepočinstvima nema tog Boga koji će vas spsiti.
Tzv. studenti ćaci među studentima ima ćacija svuda.
Svima vama koji ste komunističku knjižicu zamenili crkvenom Bog neće praštati za napade na jednu hrabru pravoslavnu ženu. Svi vi Ćaci ste se krstili punoletni, a usput na Limanu žive oni čiji su roditelji odvajali 35-40god od plate za stanove koji su na kraju morali dodatno plaćati.
E moji veliki vernici...
Pre samo 30 godina niste ni znali gde vam je crkva a klanjali ste se petokraki zvezdi....
Za razliku od vas...Marija Vasic poseduje veliko znanje i misli svojom glavom a vi ko ovce blejite za cobanom....
Ja kao i vecina Srba da me je neko pitao sta je pojas gde je ja ne bih znao ni recenicu da sklopim ni da postoji. Svi moji koje znam pitam isto kazu. Zasto je tesko reci neznam. Zasto muski nisu isli na Svetu Goru. Ja sam isao u drugi manastir i nisam znao. Gdja je rekla kao Sociolog. Ja kazem kao obican Srbin da nisam znao. Ne treba to prenositi na polje politike. Religija je nesto licno
"Stručno objašnjenje" srednjoškolske profesorke?! Ne, to je bilo na nivou udžbenika iz vremena socijalizma, banalno i neprimereno javnom nastupu profesorke ugledne gimnazije. Zanima me kako bi protumačila slične dogadjaje u Italiji, Španiji, Francuskoj, kao i u nama susednim zemljama. Dejan Ilić se pokazao razumnijim od nje i "pravoslavnog" bogoslova.
Kad pročitaš komentare onda ti je jasno gde smo. Uglavnom, mimoilaze se tema i argumenti, kao i kod naših političara. Sveštenici i jerarsi jesu crkva ali nisu vera, da bi mi zbog nekih lica imali apripri negativan stav. Ako je neka verska relikvija stigla iz Svete gore i narod hoće da joj oda poštovanje, to može sociologija da objasni u tom smislu. Verovatno je najveći broj onih koji ne poznaju dogmate vere ili im je vera slaba, ali valjda smo došli do tog stadijuma da to možemo da prihvatimo bez negativne konotacije ili etiketiranja.
Ти људи који су добили станове су их платили по тржишним ценама !!!
А ови што их сада купују и граде раде то нашим парама.
Част одабранима па су заслужили стан у сред бомбардовања.
А неки су добили и од тетке.
Страшно је колико мало свести има у гласачима странке на власти. Нису способни ни простопроширену реченицу да саставе али зато знају да кликћу масовно против свега што узнемирава врх странке.
Limanac
02.06.2026 • 13:27
Studentska lista da se javno ogradi od profesorke inace nema smisla ni da izlaze na izbore, izgubice 90% glasaca.
Pogodak u centar!!! Vučićevi puleni vrlo suptilno i perfidno rade i rovare svaki vid slobode, nudeći nam u zamenu neslobodu u obliku nekakve "opozicije"
Mora i ona malo da razmisli pre nego sto razvali neku glupost,
Istog sam stava kao i ona po pitanju celivanja pojasa medjutim neke stvari je pametnije precutati ...
"Poklanjanje necemu sto je za njega svetinja" Pa ,majstore,poklanjanje nekoj stvari(u ovom slucaju svetinji) je definicija fetisizma.To niti je nesto ruzno niti uvredljivo.
Nema to nikakve veze sa verom to je obicno pomodarstvo i verski turizam,ako vas interesuje vera i hriscanstvo onda se bar malo edukujte,procitqjte bar jednu knjigu vezano za temu
Mi smo postali sektaška država, zato je i uvedena veronauka u škole. Postali svi ko neki zombiji, ljube popa u ruku i suknju, vrata od crkve, đe god vide neki krst celivaju obavezno. Umesto u 21 vek mi se vraćamo u srednji. Jos malo će spaljivati ljude na lomači a crne mačke već ubijaju
Sve sami komunistički ateisti u komentarima, biće da ste sa Limana :) Jedva čekam da nikne nova crkva kod Štranda pa da svi zajedno idemo na liturgiju, jer su i nevernici deca Božija. Oprosti im Bože, jer ne znaju šta čine. Svako dobro!
Uvredili su se samo funkcionalno nepismeni ljudi. To je tako jednostavno. Neko ko ne ume da, slušajući sagovornika, razdvoji lični stav sagovornika od izdeklamovane naučne definicije, je funkcionalno nepismena osoba, i ne koristi ono što joj je priroda dala da se razlikuje od ostalih bića na planeti.
Dalje, vernici veruju da neko ko ne veruje, nema šta da komentariše. Evo vernici jedna paralela: 99% vas ili vaših supružnika gleda fudbal, komentariše, i najbolji je selektor na svetu. A u realnosti, imate 30 kila viška i u životu niste šutnuli loptu. Ili dok gleda Đokovića, isto. Reket ste videli samo na tom TV.
Treća, i najvažnija stvar, profesorica je istu tu definiciju rekla na našem času sociologije pre 20 i kusur godina. Nije to tek sada smislila da vama napakosti. Pravo na verovanje u nešto je jednako pravu na neverovanje u to isto. A pričanje o tome, ne da nije zabranjeno nego je dobrodošlo. Kada biste, verujući, bili otvoreni za razgovor, shvatili bi da niko nije nikome neprijatelj, zato što različito mislimo i poimamo svet oko sebe. Ja, recimo, jako dobro razumem zašto se čekalo u tom redu. Koliko god verujem da su srca na mestu, verujem isto tako da su izmanipulisana za krive svrhe. Ali to je isključivo moje mišljenje, ne obavezuje nikoga, ne nanosi nikome bol. Isto je i sa vašom idejom da je vaše pravo na veru i obred nedodirljivo rečima. Nikoga ne obavezuje samo zato što je vama važno i drago.
Kada samo malo razmislite , u vreme rodjenja Isusa , Bogorodica sa porodicom je bezala od progona jevreja .
Njihova gardaroba je bila skromna bez zlatnih niti i dragulja . Sve sto je napravljeno posle koji vek nema bliskosti sa porodicom, vec zloupotreba crkve u njihove svrhe . Svo bogastvo posle njih nije u korist vere vec crkvenoh ljudi.
Molite se Bogu gde god hocete .
Kada samo malo razmislite , u vreme rodjenja Isusa , Bogorodica sa porodicom je bezala od progona jevreja .
Njihova gardaroba je bila skromna bez zlatnih niti i dragulja . Sve sto je napravljeno posle koji vek nema bliskosti sa porodicom, vec zloupotreba crkve u njihove svrhe . Svo bogastvo posle njih nije u korist vere vec crkvenoh ljudi.
Molite se Bogu gde god hocete .
Dokaz da je žena u pravu jeste činjenica da većina vernika koji su se našli uvređeni, termin "fetišizam" vezuju za pornografiju a ne za sociološki fenomen. Ona ništa loše i ništa pogrešno nije rekla samo je analizirala situaciju sa sociološkog aspekta. Ne znam samo kako neko ko izražava mržnju prema drugima putem grafita ili na bilo koji način, može sebe da nazove vernikom.
Gde su bili vernici da izađu u tolikom broju kada su 4 bizgova slomila vilicu devojci, kada su batinali decu u Valjevu i nanosili teške telesne povrede kriminakci preobučeni u uniforme.
Sve veliki vernici, a u knjigama starozavetnim i u Jevanđelju po Mateju piše da je idolopoklonstvo težak greh. Hrišćanstvo je religija duhovna, a ne obožavanje predmeta za koji se istorijski ne može dokazati da su pripadali majci Hristovoj. Takvi su naši vernici, kao i Vučević i Vučić, niko nije pročitao ni Stari ni Novi Zavet, a sve se u veru kunu.
To što radi režim profesorki Mariji Vasić godinama, sada je kulminiralo. Ne želim da trošim reči na to jer kako reče sama Marija sa onima koje ne uvažavaš nema smisla ni diskutovati.
Ono što je za mene poražavajuće što su je u komentarima napali oni za koje bi, kažu, trebala da verujemo da su donosioci promena, slobode govora, pravde i demokratije.
Podrška profesorki Mariji Vasić čije oslobađanje iz pritvora bio i kraj mog učešća u studentskim protestima. Posle "afere" sa 12 žigosanih novosadskih aktivista samo oni koji nisu hteli ne vide gde ovo sve vodi.
Ne vređa to vernike, nego im smeta istina koja razotkriva besmisao njihovog verovanja.
Zato žele da ućutkaju svakog lo govori istinu, jer što je manje istine, to je veći njihov privid da svi misle isto što i oni.
Znaju i sami da su to bajke, ali vole da žive u poricanju realnosti.
Чињеница да су увреде овакве врсте, какву је дотична бесрамно изрекла у телевизијској емисији, готово увек усмерени против православаца свакако иде у прилог потврди исправности наше вере.
Bukvalno je ovom svojom izjavom zgazila celokupan aktivizam koji se dešavao prethodnih nekoliko meseci nepoštujući pravo da neko jednostavno veruje u nešto. Bećkovićka je tako lepo napravila uvod da je neverovatno da nekome smeta što stoji u redu da vidi/celiva nešto što je njemu jako važno i što se dešava jednom u 400 godina. A ovi drugi jedva čekali da je razapnu, pa kako da Vam kažem - svi treba da budu odgovorni za ono što izjavljuju i da za to očekuju nekakvu reakciju. A znamo svi da su na Limanu postsocijalisti/komunisti koji su stanove dobili od države (ili za džabe ili po u to vreme "tržišnim cenama") i da im je jedino to bitno - da se ima para i da se ima pojesti i popiti i na Štrand zadenuti. Takvi smo. Različiti.
Sociološki fenomen vere,koliko znam,niko nije pokušao da objasni a u suštini osnov je ponašanja ljudskog roda u najširem smislu.
Sa jedne strane došli smo do Meseca i veštačke inteligencije a na na drugoj strani Tramp drži versku procesiji za satiranje jednog naroda koji takođe svojom verom promoviše ubijanja!
Ljudski rod srlja u propast.
Svako ima pravo na svoje mišljenje.ja bio,video taj pokrov.iskreno,to je bio biznis.500000 ljudi ostavilo prilog.mimimum 50 miliona,za 2 nedelje.eto mog mišljenja.PS od 2 do 9 sati u redu,i 5 sekundi pred pokrovom
Православље није магија као што је представља ова госпођа. Мислим да неко ко није православни верник и не живи Литургијски не би требало ништа у вези са тим да коментарише. Занимљиво да се никад негативно не изјашљавају о другим верама само о Православној
pratio "Utisak nedelje", čuo je i protumačio izjavu Maje Vasić, kao stručno objašnjenje profesorke sociologije. Oni, koji nisu stručni, mogu da zaključe, da narod koji živi u beznađu, duhovnom i materijalnom siromaštvu, nema oslonac i podršku institucija sistema - naklonjen je verovanju u bilo kakve relikvije, koje mu se ponude kao spasenje. One nisu usko povezane s duboko religioznim i verujućim u Boga i ne vređaju njihova osećanja.
Na delu je osveta loših đaka! Oni misle da su sve u pravu, a ako im nešto pokušaš objasniti sa naučnog stanovišta, odmah si smrtni neprijatelj. I samo da napomenem, po Ustavu (koga se naprednjaci drže samo kad im to odgovara) ova država je sekularna, to jest, crkva je odvojena od države! A vajni vernici, u crkvi se prekrste, a kad dođu kući mlate ženu i decu. Ili mlate mirne demostrante. Gde je ono hrišćansko, ako tebe neko kamenom, ti njega hlebom? Izgubilo se negde?
Sve oni znaju. I na kojo strani spavamo. A jedno je sigurno, a to je da se sigurno ne lozimo na vas kretene koji ste izgubili svaki vid vere. Pa ovako pricate. Zbog takvih sve ide naopako
Изговорила је установљену дефиницију фетиша.
Свештенство СПЦ такође се бори против обедовања на гробљу, остављање хране коју је покојник волео или прославу кућне Славе у ресторанима.
Куцните у дрво да отерате урок. Ваља се . .
предвиђа да је Република Србија секуларна држава у којој се свакоме гарантује слобода говора и слобода вероисповести (између осталог).
Проф. Васић очигледно има јак антирелигиозан став, што је њено право које се мора поштовати.
С друге стране, свако има право да верује у шта год и да ту своју веру, религијско опредељење јавно и слободно испољава.
Мало више разумевања и толеранције је потребно свима
Gostovala je u emisiji da bi pričala o problemima škole u kojoj je zaposlena i zbog kojih se nastava ne odvija normalno a sad je tema potpuno promenjena i priča se svodi na nešto što nema veze sa školom. Da, nije trebalo da iznosi sociološku definiciju po njenom mišljenju ponašanja ljudi. Moglo se reći da poštuje mišljenje i verovanja ljudi koji su išli na poklonjenje ali i da je njeno mišljenje drugačije i držati se teme zbog koje je i bila pozvana na razgovor
I verovatno si novokomponovana vijernica,poreklo,obrazovanje,vera se zna,....ima dugu tradiciju na ovim prostorima,Marija je profesor ,jedan od najhrabrijih....
Vernici okrenuli hajku na Mariju Vasić zato što ima dete sa Čankom, koji je u jednom momentu pokušao nelegitimno da joj oduzme. Super, srećan vam dan porodice naprednjaci, dobra ideja Vučevića
Kad god se pojave ovakvi "vernici" sa svojim dzamahirijskim ponasanjem, prosto mi daju potvrdu da je svaka religija, crkva, zapravo jedno cisto sektasenje usmereno ka cistoj mrznji svakog ko misli drugacije.
Npr. ako sam ja vernik "Religije R1" iskreno, zivo bi me zabolelo sta bilo ko misli o tome, ako ja u tome pronalazim neki svoj mir i smisao... ali da prozivam nekoga jer ne postuje "Religiju R1" ili se kriticki odnosi prema mojih izborima, pa da ga jos i progonim, napadam... brate... to nije zdravo za glavu, a isto to su radili hriscani protestantima, hriscani muslimanima, muslimani hriscanima... i tako u krug, sekta do sekte koja sluzi za zamajavanje naroda
Da li vas vređa i biologija? Filozofija? Istorija? Zašto stati samo na sociologiji? Uostalom, ako crkva privatizuje Jovinu imaćete priliku da se doškolujete u skladu sa ubeđenjima.
Sloboda veroispovesti podrazumeva i slobodu onih koji ne veruju u Boga ili sumnjaju da izraze svoj stav. Ona čak nije ni izrazila svoj stav već je objasnila kako na idolopoklonsvo nauka o društvu, koju predaje, gleda.
Stvarno moraš biti jako neuk da kritikuješ njenu izjavu, nevezano za veroispovest.
Za početak, ne kaže se "Vasićka" nego "Vasićeva". Ali kad bi ćacad bila makar toliko edukovana, nebi se bavili ovakvim ožvalavljenim glupostima. Znali bi nešto i sami da naprave umesto što čekaju crkavicu za naruživanje fasada.
Ne volim blokadere, ali ovo što je rekla je istina.
Ti isti koji su sada stajali u redu, pre 46 godina su stajali u redu da odaju počast Titu. Samo su promenili fetiše, pa crvenu knjižicu SKJ zamenili za crkvenu knjižicu SPC.
Ova odljudjena vlast ide uz ovu odbozenu crkvu... pakt zlocina, mafije, kriminala i debelih popurda u skupim vilama i mercedesima... tako prirodno i harmonicno idu jedni sa drugima
Žena skroz u pravu,i ja sam vernik,ali ono čekanje satima,da bi kao nešto videli,u onom sanduku,to je strašno.A,koji su fetiši,vučića,vucevica,malog,makrona....
A sta je ocekivala onakvom izjavom?
Ne slazem se ni sa ovim grafitima a jos manje se slazem sa njenom izjavom. Uvredila je sve vernike. Jos grozomornije je sto ona taj svoj stav namece ucenicima.
Slazem se da svako ima pravo na svoje misljenje i svoj izbor ali u toj istoj skoli ima dece koja idu na veronauku... Koje je bilo njihovo misljenje?
Ili moraju da se sloze s njom zbog neke buduce ocene i slicno?
Хајка на православне вернике од стране Марије Васић добила је и очекивану реакцију.
Када на најбезобзирнији начин вређате већински део народа у тренутку када се поклања нечему што је за њега светиња, наивно је очекивати да се баш нико неће супротставити таквом говору мржње, или да на њега неће одговорити.
Када би Христ дошао у овакву Србију молио би створитеља да га одмах врати себи. Браво и подршка за Марију Васић на овоме. Одеш молиш се неком предмету за нешто уместо да тражиш решење јер ти је створитељ дао разум за разлику од животиња
Дегутантно је прљати град графитима, поготово кад неко нешто каже што нам се не допада. Не мислим ни да су ови графити врцкави, ни подругљиви, мислим да су глупи, колико и бесмислени. А мало је и МВ отишла у контрадикторност, непотребним, псеудо-политичким одбранама. На тв изјави да је радикална атеисткиња, а сад да стоји испод породичне иконе у свом дому, да је крштена пре пола века, итд. Зашто сви учесници политичког живота исти претворе у ријалити и не умеју ништа више, смисленије, боље? Има ли живота пре смрти?
Ne vidim cemu hajka na rezimskim medijima ? Zena je govorila ono sto zdravorazumni ljudi odavno znaju jer obrazovanje plasi. Evo ja sam da kazemo verujuci ali moj razum ne moze dozvoliti da se moli slikama kipovima celiva leseve predmete i sl.i od njih stvarati nesto bozansko. Za mene postoje samo bozije zapovedi koje se trudim postovati kao gresnik i nista vise od toga.
Uopste doticna gospodja nije trebala uzimati u usta kako se sociolosko objasnjava sta poklonjenje srpskog naroda Pojasu presvete Bogorodice znaci. Napravila je gresku sa time i to veliku. Nicije pravo na veru se nema sta komentarisati niti svrstavati u sociolosko tumacenje. Cik da je ovo rekla negde gde je pretezno katolicka vera zastupljena u nekom narodu da vidim kako bi prosla. Svako misli da u Srbiji ima slobodu da moze da vredja narod kako mu se svidja. Sramota za nekog ko sebe naziva profesorom. Umesto da se sa velikim obrazovanjem koje poseduje priblizi narodu ona dozvoljava sebi da tumaci pravo izbora na veru jednog naroda. U ovo ukljucujem i voditeljku zajedno sa njom. Sram Vas bilo.
Bitno je izaći na opozicionu TV i tresnuti nešto što gnusnije protiv, a što će baš da odjekne i privuče aplauze i odobravanje onih za čiju se naklonost valja potruditi!
Kada se gleda čisto logički, ako neko ima pravo da veruje i javno iznosi stavove vezane za veru, zašto neko drugi ne bi imao pravo da te stavove osporava, naravno. Nismo valjda Iran ili Saudijska Arabija.
Sloboda veroispovesti ne podrazumeva da ateisti ili vernici drugih vera nemaju pravo da iskažu drugačije mišljenje. Druga stvar bi bila da je neko došao i ometao ili sprečavao ljude da se poklone svetinji na način na koji smatraju da je ispravan.
Jao, samo kad se ovaj Vučević javio i sve povezao sa predsednikom i da je to uvreda za državu, vojsku, ćirilicu... Užas! Podrška za vrednu profesoricu koja je preživela zatvor, sad mora još i ovo razapinjanje.
Uglavnom, to smo dobili posle uvođenja veronauke, ne sme više da se iznosi kritičko mišljenje protiv crkve.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Hajka na Mariju Vasić zbog izjave o Bogorodičinom pojasu i fetišizmu, ispisani grafiti na Limanu
Autor: 021.rs
Novi Sad
•02.06.2026.
•12:13 > 13:58
Komentari 190
nn
Particulare matter
sale
Ozlojeđeni
EvoOvako
Darko
zoran đurić
ljudi pa dokle smo došli.....
vera je vera ali ovo je ..........
Nesa
mix
ns ja
Igor Mihaljevic
Lingvista
predrag
Bojan
Osto'ja
Takodje,kod vernika postoji verovanje da nevernici ne mogu da shvate suštinu verovanja...nije im "dato"!
To su nepremostive razlike i u to NE TREBA DIRATI!
Kao školovana osoba M.V. bi ovo trebalo da zna!
To što ona na medijima omalovažava vernike je čista malicija sračunata da izazove dalje fragmentiranje društva.
Nije to slučajnost!
Jel pomogla šta? Nije!
Samo uzburkala strasti
Valjda bi školovanje kod ljudi trebalo da rezultira blagošću i humanizmom?
A tek verovanje?
To su teme kojih se pametan čovek ne dotiče.
Manjane
ni do članka
Kad ne treba
Хајнал чурушки
××
Milan
Jura
Bane01
TsiBB
U blatoidima se dele ikone, a u njima horoskop?
Doktor
- J -
Zoran
Zora
malo morgen
Sreten
Sreten
Mitar
Mitar
Komšija
A to ste vi pokvareni primitivni bašibozuk.
Dušan
Mimi
PERO
PERO
Vera
Zavrteo spin a masa jedva dočekala..
Srpski fenomen: posle XX veka Srbiji je nastupio Srednji vek- gde većina čini jeftinu radnu snagu na čijim leđima uživa malobrojni ali prebogati sloj "aristokrata".
Za održavanje tog izrazito nepravednog sistema je neophodna i Crkva.
Helena
Gоxy
Beba
/
ti li si taj koji se skrivao od pomracenja sunca
Milan
Zeze
Пеле
Pumpaču
C16
Алекса
Veverac
Mirko
Zovem se Stevo
A ovi polupismeni ćaci-vernici, što ovde lupetaju koje-kakve budalaštine, najverovatnije su duboko zagazili u ogoljeni verski fašizam.
Šta je sledeće, bičovanje, lomača ili javno odsecanje delova tela, ili javno mlevenje na profi mašinama za meso ......????? gde sve to vodi, ....??????
profesorka
Mnogo je krvi na pobožnim rukama
Алекса
Jojjjj
Dejan
Gavra
jovan
Preprodavci Boga
Jelena
Jovana
Слоба
Ptić Rugalac
Bane
A svi znamo ko je Miloš Vučević, tako da bi svaki komentar bio suvišan.
Uvek se najlošiji djaci svete profesorima.
@Veljko
XzX
Viktor
Zoran
Svetinje se ne diraju!!!
Arkadije
Boris
Mene su pre par godina napali huligani na ulici i slomili mi vilicu pa ni u jednom momentu nisam imao problema da govorim, ali nek ti meni imaš diplomu medicine iz Dva galeba...
Mirkoni
Dragan
Zeljana
Ostale vere ne.
Ispravite me ako gresim.
Buzga
Možda bi prvo trebalo da razmisli, pre nego što nešto izgovori, jer ovako kao i 15.03.'25, samo šteti studentskoj borbi.
Simbad
Jovan
Kaži " izvini"
Samo se nije izvinio đacima I profesorima koje je raselio u tri škole što treću fazu na kupoli nikad nije završio. Znaju đaci šta je tu bila istina a šta laž.
Janko
Strasno
Милош
Nick
Bojan
Nepismeni vernici
Ygk
Kakva igra kratkih pasova, maestralno.
Proces
Nije ovo slučajno.
Dobro je politički “obučena”
Dragacevac
Jeremić.
Gospodjo Marija,za razliku od
životinja,covek ima potrebu za religijom.
Čak je i ateizam jedan oblik religije.
Da sad ne navodim brojna imena,svetskih genija,koji su
pečat svome radu,poštovali boga.
A nadstrešnica?
Ko je osuđen za pad nadstrešnice koju jedino nisu rekonstruisali?
Ko je pustio putnike u stanicu za koju nisu ni radovi bili prijavljeni građevinskoj inspekciji?????
Pa ko će da plaća popravku stanice?
Nikola
Kriminalci
Šta zna kriminalac šta je sociologija!? Potreban im je tumač i za proste rečenice na maternjem jeziku a ne za sociočogiju!
Pitajte se u šta vi verujete!!
Dokle mislite?
Pantelija
Stanko
Душан
Pop
Cinjenica je da je danas problem biti vernik jer ovakvi ljudi kao sto je doticna mogu da pricaji sta zele bez posledica. Neka ode u Izrel pa neka veredja vernike...
Jelena
Veljko
???
Zare
Ivan
Druga cinjenica je da je medicinski izvestaj sastavljao tast od Mise Baculova(slozicete se da je bas "slucajno"), tako da stvari dolaze na svoje i sve se sazna na kraju... A tog doktora treba institucije da gone za falsifikat i za uznemirenje javnosti!
Nadam se da ce institucije poceti da rade svoj posao
Ja
Goran
Dragan
zblanut
Filip
Duća
Sveta kruna od trnja
Časni krst
Relikvije svetaca
.
Ili u ovom slučaju, Martina
Sesula
Sloba
Bms
Ne može ona vređati većinu u ovoj zemlji, a da nema posledica.
Sakloni ih Bože
"brzo se oglasio predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević koji tvrdi da je zabrinjavajuće da "Marija Vasić nameće kao stav i svojim učenicima" ono što je izgovorila u "Utisku nedelje"
Gde je tačno čuo da profesorka Vasić nameće stav bilo kome? On nameće stav i mišljenje svojim gledaocima svinjformera jer oni ionako nisu nikad čitali bilo šta o sociologiji, ne znaju ni šta znači "fetiš" ni "obred". Čitajte malo ljudi, obrazujte se. Lepše ćete živeti tada. Nećete biti potopljeni u mržnju i podelu. Bolje ćete razumeti i ljude.
Вранић
Bože oprosti im
Spavate li mirno vi koji šarate po tuđim kućama? Kad legnete uveče da spavate da li ste srećni i ponosni? Želite I vi da neko tako piše i po vašoj kući? Zašto ružite grad Novi Sad I njegove fasade?
Šta kažete svom duhovniku kad opisujete šta ste radili?
stanovnik
Ima toga dosta.
Možda da kreneš os Frojda, pa te misao ponese dalje.
Možda u tumačenju religije pomogne i reč jednog drugog mislioca,spoznaja bolest reče isti pa odatle pokušati razumeti "beg iz realnosti".
lala
Rekli sve o sebi
Oni nikad neće razumeti šta je sociologija, kakva je to nauka i čime se bavi. Zato ne treba trošiti reči.
Profesorka Vasić nikoga nije uvredila ali nažalost ti koji sebe smatraju velikim vernicima nisu ni prošli pored udžbenika sociologije. Zbog toga ne mogu ništa ni da razumeju.
lala
Uros
Saca
zztop
Obrazovani znaju!
Ćaci pokrite se svojim nepočinstvima nema tog Boga koji će vas spsiti.
Tzv. studenti ćaci među studentima ima ćacija svuda.
Mr.Bean
Nenad
Andrija
Pre samo 30 godina niste ni znali gde vam je crkva a klanjali ste se petokraki zvezdi....
Za razliku od vas...Marija Vasic poseduje veliko znanje i misli svojom glavom a vi ko ovce blejite za cobanom....
Gv
@Tanja
Lemi
Drug Brežnjev
А ови што их сада купују и граде раде то нашим парама.
Част одабранима па су заслужили стан у сред бомбардовања.
А неки су добили и од тетке.
Јагош
ns ja
02.06.2026 • 13:27
Studentska lista da se javno ogradi od profesorke inace nema smisla ni da izlaze na izbore, izgubice 90% glasaca.
Pogodak u centar!!! Vučićevi puleni vrlo suptilno i perfidno rade i rovare svaki vid slobode, nudeći nam u zamenu neslobodu u obliku nekakve "opozicije"
miko
Istog sam stava kao i ona po pitanju celivanja pojasa medjutim neke stvari je pametnije precutati ...
LAZAR
Detoš
Milaan
Baki
Jova
Bivši đak
Dalje, vernici veruju da neko ko ne veruje, nema šta da komentariše. Evo vernici jedna paralela: 99% vas ili vaših supružnika gleda fudbal, komentariše, i najbolji je selektor na svetu. A u realnosti, imate 30 kila viška i u životu niste šutnuli loptu. Ili dok gleda Đokovića, isto. Reket ste videli samo na tom TV.
Treća, i najvažnija stvar, profesorica je istu tu definiciju rekla na našem času sociologije pre 20 i kusur godina. Nije to tek sada smislila da vama napakosti. Pravo na verovanje u nešto je jednako pravu na neverovanje u to isto. A pričanje o tome, ne da nije zabranjeno nego je dobrodošlo. Kada biste, verujući, bili otvoreni za razgovor, shvatili bi da niko nije nikome neprijatelj, zato što različito mislimo i poimamo svet oko sebe. Ja, recimo, jako dobro razumem zašto se čekalo u tom redu. Koliko god verujem da su srca na mestu, verujem isto tako da su izmanipulisana za krive svrhe. Ali to je isključivo moje mišljenje, ne obavezuje nikoga, ne nanosi nikome bol. Isto je i sa vašom idejom da je vaše pravo na veru i obred nedodirljivo rečima. Nikoga ne obavezuje samo zato što je vama važno i drago.
Miki
Njihova gardaroba je bila skromna bez zlatnih niti i dragulja . Sve sto je napravljeno posle koji vek nema bliskosti sa porodicom, vec zloupotreba crkve u njihove svrhe . Svo bogastvo posle njih nije u korist vere vec crkvenoh ljudi.
Molite se Bogu gde god hocete .
Miki
Njihova gardaroba je bila skromna bez zlatnih niti i dragulja . Sve sto je napravljeno posle koji vek nema bliskosti sa porodicom, vec zloupotreba crkve u njihove svrhe . Svo bogastvo posle njih nije u korist vere vec crkvenoh ljudi.
Molite se Bogu gde god hocete .
Miloš
Žitijan Petrevski
Sve veliki vernici, a u knjigama starozavetnim i u Jevanđelju po Mateju piše da je idolopoklonstvo težak greh. Hrišćanstvo je religija duhovna, a ne obožavanje predmeta za koji se istorijski ne može dokazati da su pripadali majci Hristovoj. Takvi su naši vernici, kao i Vučević i Vučić, niko nije pročitao ni Stari ni Novi Zavet, a sve se u veru kunu.
Podrška Mariji Vasić
Ono što je za mene poražavajuće što su je u komentarima napali oni za koje bi, kažu, trebala da verujemo da su donosioci promena, slobode govora, pravde i demokratije.
Podrška profesorki Mariji Vasić čije oslobađanje iz pritvora bio i kraj mog učešća u studentskim protestima. Posle "afere" sa 12 žigosanih novosadskih aktivista samo oni koji nisu hteli ne vide gde ovo sve vodi.
Suština
Zato žele da ućutkaju svakog lo govori istinu, jer što je manje istine, to je veći njihov privid da svi misle isto što i oni.
Znaju i sami da su to bajke, ali vole da žive u poricanju realnosti.
Milosav
Верник
Dejana A
Predrag
Sa jedne strane došli smo do Meseca i veštačke inteligencije a na na drugoj strani Tramp drži versku procesiji za satiranje jednog naroda koji takođe svojom verom promoviše ubijanja!
Ljudski rod srlja u propast.
Pančevac
Мирјана
Sara
Tanja
Joca
Evo ja kao ateista da dodam: Taj pojas se ne spominje u izvornom tekstu. Priča se pojavljuje u osmom veku.
Boro iz Pobede
Jogi Letač
Vragec
kuzze detelinara
Свештенство СПЦ такође се бори против обедовања на гробљу, остављање хране коју је покојник волео или прославу кућне Славе у ресторанима.
Куцните у дрво да отерате урок. Ваља се . .
Реља
Проф. Васић очигледно има јак антирелигиозан став, што је њено право које се мора поштовати.
С друге стране, свако има право да верује у шта год и да ту своју веру, религијско опредељење јавно и слободно испољава.
Мало више разумевања и толеранције је потребно свима
Limanac
tema
Nijesi ti
Ku3a
Ni grafit niste u stanju da napišete ispravno :))
Dule
Vernici u neveri
Npr. ako sam ja vernik "Religije R1" iskreno, zivo bi me zabolelo sta bilo ko misli o tome, ako ja u tome pronalazim neki svoj mir i smisao... ali da prozivam nekoga jer ne postuje "Religiju R1" ili se kriticki odnosi prema mojih izborima, pa da ga jos i progonim, napadam... brate... to nije zdravo za glavu, a isto to su radili hriscani protestantima, hriscani muslimanima, muslimani hriscanima... i tako u krug, sekta do sekte koja sluzi za zamajavanje naroda
Vladimir
aleh
Horus
Petar
Sofija
Stvarno moraš biti jako neuk da kritikuješ njenu izjavu, nevezano za veroispovest.
Scarabaeus sacer
Neko
sekularna smo država
Ti isti koji su sada stajali u redu, pre 46 godina su stajali u redu da odaju počast Titu. Samo su promenili fetiše, pa crvenu knjižicu SKJ zamenili za crkvenu knjižicu SPC.
Hmmm
Диоген
Duse na djubru
C16
Bb-ns
Novosadjanka
Ne slazem se ni sa ovim grafitima a jos manje se slazem sa njenom izjavom. Uvredila je sve vernike. Jos grozomornije je sto ona taj svoj stav namece ucenicima.
Slazem se da svako ima pravo na svoje misljenje i svoj izbor ali u toj istoj skoli ima dece koja idu na veronauku... Koje je bilo njihovo misljenje?
Ili moraju da se sloze s njom zbog neke buduce ocene i slicno?
Mirko
Sadjanin
Лиманац
Када на најбезобзирнији начин вређате већински део народа у тренутку када се поклања нечему што је за њега светиња, наивно је очекивати да се баш нико неће супротставити таквом говору мржње, или да на њега неће одговорити.
TsiBB
Кева
Maja
Петровград
Треба нам ваљда 51% гласова?
Bogosav
ђорђе
Pavle
Suzi
stef
Milan
Sloboda veroispovesti ne podrazumeva da ateisti ili vernici drugih vera nemaju pravo da iskažu drugačije mišljenje. Druga stvar bi bila da je neko došao i ometao ili sprečavao ljude da se poklone svetinji na način na koji smatraju da je ispravan.
Ime*
Uglavnom, to smo dobili posle uvođenja veronauke, ne sme više da se iznosi kritičko mišljenje protiv crkve.
Tata Novosađanin
Nakon što je njegov sin ispisan, krenula je hajka na Jovinu.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H