Kej u Sremskoj Kamenici poneće ime Velje Ribara, po Velimiru Teodoroviću koji je spasao devet ljudi prilikom rušenja Mosta slobode u NATO bombardovanju 1999. godine.
Komisija za nazive delova naseljenih mesta i javnih službi usvojila je na današnjoj sednici inicijativu Saveta mesne zajednice "Sremska Kamenica" da se kej nazove po, kako su ga mnogi nazivali, najhumanijem novosadskom alasu.
U aprilu ove godine stanovnici Sremske Kamenice su predložili da se šetalište pored Dunava, odakle može da se vidi Most slobode, nazove po Velji. Na ovaj način će se sačuvati sećanje na gradskog heroja, i to na nekoliko metara od njegove rodne kuće u Dunavskoj 11.
Velja je život proveo na reci, a na Dunavu je bio i dok su avioni nadletali Novi Sad. U svom čamcu se nalazio i 3. aprila kada su projektili pogodili Most slobode.
"Najpre sam na kameničkoj obali izvukao sedmoro. Nešto kasnije ponovo je puklo i tada sam video da na novosadskoj strani ima dvoje ljudi i uspeo sam i njih da izvučem", sećao se svog podviga Velja Ribar.
O samom događaju, ali i o tome kako se osećao nakon njega, Velja je ispričao za 021.rs na 10. godišnjicu od bombardovanja Novog Sada.
"Osećanja se ne menjaju puno. Kao što je i onda bilo teško, i sada kada se sećate neposredno tog događaja, sigurno vam nije lako. Posle samog tog događaja, i danas posle 10 godina, ja lično kao čovek, u jednu ruku sam srećan, što sam imao priliku da pomognem ljudima koji su se nalazili u nevolji", pričao je Velja.
Za svoja dela dobijao je razna priznanja, bio je proglašen za najhumanijeg Jugoslovena. Ipak, Novi Sad mu se do sada nije na pravi način zahvalio, a da bi dobio posao u Gradskoj čistoći iza njega su morali da stanu Novosađani koji su to zahtevali od gradskih vlasti.
Preminuo je 2015. u 58. godini života.
Na današnjoj sednici usvojeni su i predlozi da ulice u gradu i okolini dobiju farmaceut Jovan Tucakov, slikari Anastas Bocarić i Milivoj Nikolajević, kao i pravnik Nikola Krstić.
Kaze Velja ''u jednu ruku sam srećan, što sam imao priliku da pomognem ljudima koji su se nalazili u nevolji"...citajte izmedju redova...svaki komentar je suvisan !!!.
Mi se ljudi obicno setimo posthumno, a za zivota najvrednije svoje gazimo.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Neposredno pre početka sednice Skupštine Vojvodine novosadska opozicija održala je konferenciju za medije, a glavna tema bila je racionalizacija u Pokrajinskoj vladi i masovna otpuštanja.
Novosađanima su stigle SMS poruke sa upozorenjem da je u naredna dva sata na području Bačke, odnosno od Crvenke do Bačkog Petrovca, povećana opasnost od pljuskova, grmljavine i grada.
Na sednici Skupštine grada novosadski odbornici odlučivaće o izradi izmena i dopuna Plana generalne regulacije prostora u zapadnom delu grada na području Telepa.
Služba za zdravstvenu zaštitu radnika Doma zdravlja Novi Sad od danas, 24. juna, kao i sutra, 25. i u petak, 26. juna, deliće brojeve (termine) za preglede maturanata predviđene za ponedeljak, 29. i utorak, 30. jun.
Prijemni ispiti na Univerzitetu u Beogradu i Univerzitetu u Nišu počinju danas, na Univerzitetu u Novom Sadu sutra, u Kragujevcu 26. juna, u Novom Pazaru 29. juna.
Izmenama i dopunama Plana generalne regulacije prostora za mešovitu namenu zapadno od Subotičkog bulevara (Bulevar Evrope) i severno od Bulevara vojvode Stepe biće omogućena izgradnja petospratnice.
Nezavisni sindikati UNS-a pozivaju na protest podrške profesoru Vladimiru Mihiću u četvrtak, ispred zgrade Rektorata jer se tačka o njegovom reizboru za profesora neće naći na sednici Senata Univerziteta.
Gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin trenutno boravi u Velikoj Britaniji, a Novosađane je pozdravio video snimkom ispred kula u Londonu na reci Temzi poručujući da je upravo takav kompleks potreban Novom Sadu.
Komentari 8
bivsi clan sns-a
Slava
Mila
Mi se ljudi obicno setimo posthumno, a za zivota najvrednije svoje gazimo.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar