Bivša radnica EPS-a: Problemi pri svakoj kontroli u Novom Sadu, građani oštećivani na računima
Nekadašnja radnica Sektora unutrašnje kontrole u Elektroprivredi Srbije Nataša Prišić iznela je niz tvrdnji o nezakonitostima u radu ovog preduzeća.
Foto: 021.rs
Kako je rekla u razgovoru za Nova.rs, ova dugogodišnja radnica Elektrovojvodine Novi Sad, postala je nepoželjna u sistemu, trpela je mobing i na kraju je ostala bez posla.
U Elektroprivredi Srbije, Nataša Prišič je radila od 2001. godine. U Elektrovojvodini Novi Sad, u Sektoru za projektovanje radila je deset godina, a narednih pet u Sektoru za finansije, u kontroli finansijskih tokova. Od 2016. godine prelazi u Sektor za unutrašnju kontrolu i bezbednost koji pripada EPS-u Beograda. Te poslove obavlja na teritoriji EPS-a čitave Srbije. Posle šest godina rada na tim poslovima, dobija otkaz zbog, kako kaže, toga što je odgovorno radila svoj posao i ukazala na koruptivne radnje u Elektroprivredi Srbije.
Ona je u razgovoru za Nova.rs navela na koji način je dolazilo do nepravilnosti, zbog čega su na kraju ceh plaćali građani. Kako je navela, problemi su nastajali svaki put kada bi kontrolu radili u Novom Sadu, gde su bili uočeni najveći propusti.
"Naišli smo na ogromna krivična dela i zloupotrebe, tipa storniranje računa, tipovanje stanja brojila gde su potrošači, zbog neočitavanja brojila i neizlaženja čitača na teren, bivali oštećeni", navela je Prišić.
Po njenim rečima, EPS je sa jednom firmom imao ugovor po kom njihovi čitači "treba" da izađu na teren i redovno očitavaju brojila, što su nekada radila deca radnika i bili bi plaćeni po učinku.
"U ovom slučaju, čitači su imali redovnu fiksnu platu od 80.000 do 100.000 dinara, lakše im je bilo da prepišu stanje brojila nego da ih na terenu redovno očitavaju. Kada se brojilo ne očita, korisnik dobije račun nultog iznosa na šta, naravno, ne reaguje. To se onda desi i sledećeg meseca, a kada očitaju stvarno stanje, već nagomilane potrošnje, onda stiže račun velikog iznosa koji ukazuje na neracionalnu potrošnju. Tada korisnici dolaze na šalter Elektrodistribucije, jer nije njihova krivica što neko nije očitao brojilo, pa su oni dobili račun od nula dinara. Račun ne može da se stornira, i tu se dešava krađa. U programu se obračunava srednja vrednost, radi se korekcija računa i u toj korekciji se ne prikazuje pravo stanje potrošnje već srednja vrednost. Tu je svaki potrošač bivao zakinut za dve do tri hiljade dinara. Ovo se dešavalo u Novom Sadu, Sremskoj Kamenici, Sremskim Karlovcima, Beočinu, Bačkom Petrovcu", tvrdi Prišić za Nova.rs.
Ona je navela da su se dešavala i storniranja računa velikim potrošačima, dodajući da su u pitanju bili iznosi od oko 300.000 dinara, za šta su saznali od rukovodilaca Operativnog distributivnog sistema, koji su im, kao unutrašnjoj kontroli, ukazali na to da je jednom radniku naređeno da mora da stornira računa, kao i da će to raditi i narednih meseci. To se, takođe, dogodilo u Novom Sadu.
"Kroz disciplinske i krivične mere počinioci su trebali biti kažnjeni, bez obzira što su to zaposleni, i što su na funkcijama, ali ništa se ne dešava, kontrola se zaustavlja. Funkcioneri grada Novog Sada, koji su deo vladajuća stranke, telefonskim putem rešavaju sve jer su u EPS pozapošljavali svoje ljude", poručuje Prišić.
Prema ranijim saznanjima Insajdera, unutrašnja kontrola je utvrdila više nepravilnosti prilikom čitanja brojila i obračuna potrošnje, ali izveštaj nije objavljen. Uvećanim računima su, navodno, počeli još 2017. godine da se bave i tužilaštvo i policija, ali javnost nikada nije obaveštena o ishodu istrage.
Identične tvrdnje, koje se poklapaju i sa vremenskim periodu o kom priča Prišić, krajem godine je na konferenciji za medije iznela predsednica Gradskog odobra Stranke slobode i pravde Danijele Grujić. SSP je upitao da li je istina da je u Novom Sadu zataškana krađa otkrivena u postupku unutrašnje kontrole, da su pokradeni potrošači EPS-a, tipovanjem stanja brojila i lažiranjem računa?
"Reč je o slučaju nepravilnog očitavanja električne energije u Novom Sadu i učinjene zloupotrebe šifre zaposlenog lica tokom njegovog odsustva sa radnog mesta 8. septembra 2017. godine. Do zloupotrebe šifre je došlo tako što su pristupili nalogu tog lica da bi lažnim tipovanjem stanja brojila i značajnim uvećanjem računa potrošača ostvarili svoju prevarnu nameru, sa ciljem da kasnije za sve okrive pomenuto zaposleno lice. Celokupna prevara je otkrivena u postupku unutrašnje kontrole prilikom koje su uzete izjave od zaposlenih i sačinjen je zapisnik, ali su izostale sankcije, kao i obaveštenje javnosti o tome. Potrošačima u Novom Sadu su prvo stizali računi sa pogrešnim stanjima i manjom potrošnjom od uobičajene, da bi se potom, posle ukupnog očitavanja na računima odjednom pojavio kumulirani utrošak", navela je tada Grujić.
Ona je krajem decembra, baš kao i Prišić sada, pominjala sestru gradonačelnika Miloša Vučevića, koja je navodno bila rukovodilac za korporativne poslove tehničkog centra u Novom Sadu, kao i direktora sektora za brigu o korisnicima Miroslava Parovića.
Povodom tvrdnji i pitanja koje je tada postavio SSP, Elektroprivreda Srbije se nije oglasila. Nisu ni ovog puta odgovorili na tvrdnje Nataše Prišić.
Onaj ko se bio oglasio još u decembru, a ko se ponovo pominje, jeste Miroslav Parović. On je tada poručio "opozicionim kolegama iz Stranke slobode i pravde" da bi "morale da provere relevantnost informacija sa kojima izlaze u javnost, a pogotovo bi morali da provere psihičko stanje izvora tih i takvih informacija."
"Na konferenciji za medije gradskog odbora SSP u Novom Sadu ja sam označen kao neko ko je 'čuvao leđa' ljudima koji su navodno načinili štetu Novosađanima. Istina je da sam u periodu dok sam bio na poziciji lica odgovornog za funkcionisanje tehničkog centra EPS u Novom Sadu bio jedan od najzaslužnijih što su očitavanja brojila bila kvalitetna i što su uočavane greške (koje su u svakom poslu normalne) bile brzo i efikasno otklanjane", rekao je tada Parović.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Sajam knjiga i "Art Expo" počinju u utorak
15.03.2026.•
0
Sajam knjiga i izložba umetnosti "Art Expo" počinju u utorak, 17. marta, i trajaće do ponedeljka, 23. marta.
Sledeće nedelje malo svežije u Novom Sadu, u utorak moguća kiša
15.03.2026.•
0
Sedmica pred nama biće malo svežija.
Zatraženo da se odluka o oduzimaju prostorija Akademiji umetnosti povuče sa sednice Skupštine Novog Sada
15.03.2026.•
4
Pokret "Kreni-promeni" zatražio je povlačenje sa dnevnog reda sednice Skupštine Novog Sada tačke kojom se predviđa oduzimanje prostora Akademiji umetnosti.
Spajanje krakova petog novosadskog mosta u aprilu: Evo kad se očekuje da bude otvoren za saobraćaj
15.03.2026.•
26
Krakovi petog novosadskog mosta sada se već jasno vide, a ova konstrukcija nad Dunavom, kako su rekli u "Koridorima Srbije", po planu bi trebalo da se spoji u aprilu.
Počinje suđenje opozicionarkama zbog sukoba sa policijom kod suda u Novom Sadu: "Neće se pozvati na imunitet"
15.03.2026.•
1
Suđenje narodnim poslanicama Danijeli Nestorović, Jeleni Milošević i Dragani Rakić zakazano je za utorak, 17. mart u novosadskom sudu.
Roditelji Jovinih đaka: Direktor gimnazije smanjuje plate profesorima iz osvete
15.03.2026.•
18
Direktor Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" Radivoje P. Stojković potpisao je najmanje dva rešenja kojima se smanjuje plata zaposlenima, tvrde roditelji đaka.
I danas sunčano i vetrovito u Novom Sadu
15.03.2026.•
0
Danas će u Novom Sadu biti pretežno sunčano i toplo.
Slobodan univerzitet: Grad Novi Sad kažnjava Akademiju oduzimanjem prostora
14.03.2026.•
12
Inicijativa Slobodan univerzitet osudila je nameru gradskih vlasti u Novom Sadu da Akademiji umetnosti oduzmu prostorije koje koristi za izvođenje nastave i umetničke programe.
Godinu dana od hapšenja i egzila: Gde su danas novosadski aktivisti i šta kažu o postupku?
14.03.2026.•
7
Kada su 13. marta prošle godine otišli u Hrvatsku na tribinu, šestoro aktivista nije ni slutilo da će tamo ostati. Dan kasnije uhapšeno je njihovih šestoro saboraca.
Akademija umetnosti: Oduzimanje prostorija ugrožava nastavu i opstanak ustanove
14.03.2026.•
22
Akademija umetnosti u Novom Sadu izrazila je najoštriji protest povodom odluke Grada kojom se ovoj ustanovi oduzimaju prostorije na Bulevaru Mihajla Pupina i na Bulevaru despota Stefana.
Humanitarni bazar "Pazari kod komšije" i Zbor građana u Sremskoj Kamenici danas od 11 časova
14.03.2026.•
0
Zbor građana Sremske Kamenice organizuje danas humanitarni bazar "Pazari kod komšije".
Na Institutu predstavljene najnovije interventne procedure u lečenju bolesti srca uz demonstracije uživo
14.03.2026.•
2
Na Institutu za kardiovaskularne bolesti Vojvodine održava se dvodnevni simpozijum "Sikof plus" specijalizovan za najsavremenije procedure u invazivnoj kardiologiji, uz učešće eminentnih kardiologa iz Srbije i regiona.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 17 beba
14.03.2026.•
0
U protekla 24 sata u novosadskom porodilištu Betanija rođeno je 17 beba.
Oreg: Prestati sa zloupotrebom Kobri u stranačke svrhe
13.03.2026.•
4
Narodna poslanica Anna Oreg pozvala je nadležne institucije da hitno prekinu zloupotrebu državnih resursa u političke i stranačke svrhe, povodom činjenice da Miloša Vučevića i dalje obezbeđuje specijalna jedinica Kobre.
Autoprevozniku Milomiru Jaćimoviću oduzeta vozačka dozvola
13.03.2026.•
32
Autoprevozniku Milomiru Jaćimoviću policija je danas oduzela vozačku dozvolu za D kategoriju, naredna tri meseca, kako je rekao, neće moći da upravlja autobusom.
Meštanin Temerina osuđen na 17 godina zatvora zbog ubistva oca: VJT najavilo žalbu
13.03.2026.•
1
Muškarac iz Temerina N. G. osuđen je pred Višim sudom u Novom Sadu na 17 godina zatvora zbog teškog ubistva oca, saopštilo je Više javno tužilaštvo u Novom Sadu, koje je najavilo žalbu na visinu izrečene kazne.
Rekonstrukcija 500 metara ulica u Sremskim Karlovcima košta 75 miliona
13.03.2026.•
10
Rekonstrukcija Matoševe ulice i Andrea Volnog u Sremskim Karlovcima ponovo je poskupela, te sada umesto prvobitnih 50 miliona dinara košta skoro 75 miliona, sa obračunatim porezima.
Vučević o svom obezbeđenju: Ne odlučujem ja, već institucije
13.03.2026.•
62
Predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević reagovao je na pisanje lista Danas o tome da i dalje ima obezbeđenje, iako mu je mandat premijera istekao pre devet meseci.
ANKETA: Ocenite život u Novom Sadu
13.03.2026.•
44
Nedavno istraživanje percepcije građana o životu u gradovima u Srbiji, pokazalo je da su svojim gradom najzadovoljniji Somborci.
Miran Pogačar tužio SNS, sud doneo privremenu meru
13.03.2026.•
17
Novosadski odbornik iz Građanskog pokreta Bravo Miran Pogačar tužio je Srpsku naprednu stranku.
Komentari 65
seveed
Šta je Novi Sad doživeo, to niko normalan ne može da pojmi. Korupcija na sve strane, nepotizam, zapošljavanje žena, svastika, švalerki, šire i uže rodbine. Sve to gradjani Novog Sada plaćaju.
realan
Rade oni redovno kao i ovde, stavljajuci komentare podrske svom vozdu sa naocarima i pljujuci na sve ono sto je ustalo protiv korumpiranosti i lopovluka.
to sto nisu na svojim randim emstima, ne znaci da bas nista ne rade vec naprotiv rade ono sto se od njih trazi!
uglavnom, jedan dojucerasnji perac autobusa, je postao narodni poslanik, dokopo se diplome srednje skole, potom diplome fakulteta mastera i doktorata. I sad perac autobusa, ima sovje konkubine na platnom spsiku drzave i jos preti nekom smrcu???
Miki
Gledajte ja sam član SNS a i muka mi je ovoga. Što svi mi da poštujemo zakon a nekolicina njih ne. I šta imamo od toga .
A po rečima kolega bilo je i ranije tako neko ne plaća račune jer je dobar sa kim treba da bude.
Mogao BiH još ovde svašta da napišem šta se i kako radi ali je sramota za sve one koji su napustili firmu godinama u nazad. Nažalost mislim da će jednog dana sve pući
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar