Primedbe na GUP koje su uvažene: Poslovni objekat umesto škole, manje zaštitnog zelenila
Odgovori novosadskih urbanista na većinu primedbi na novi Generalni urbanistički plan Novog Sada bili su "ne prihvata se" i "nije osnovana". Ipak, bilo je i pozitivnih odgovora.
Foto: 021.rs
Među njima se izdvaja ona kojom se Rimokatoličkoj župi "Imena Marijinog" odobrava promena namene parcele na kojoj se nalazila Srednja muzička škola "Isidor Bajić", a koja je izmeštena na novu lokaciju na Limanu.
Budući da je ova parcela u procesu restitucije vraćena Novosadskoj rimokatoličkoj crkvenoj opštini, oni su od urbanista zatražili odobrenje da se iz javne namene za obrazovanje, prenameni u građevinsko zemljište, i to sa ciljem izgradnje poslovnog objekta, visine do šest spratova.
Dok su urbanisti bili radi da odmah odobre prenamenu zemljišta, u svom odgovoru su naveli da parcela može da se označi kao "opštegradski centar", a ne kao građevinsko zemljište. Takođe, dodali su da nije osnovano značajno povećanje spratnosti postojećih objekata. U svom odričnom odgovoru nisu bili isključivi, budući da su naveli da je moguće razmatrati ovakvu promenu pokretanjem inicijative za izmenu važećeg plana detaljne regulacije.
Takođe, budući da je reč o objektu pod zaštitom, fasada bi morala biti sačuvana.
Između ostalog, u više navrata je prihvaćeno da se prostor koji je namenjen za zaštitno zelenilo u različitim delovima grada prenameni u "višeporodično stanovanje" ili zonu poslovanja. Takav je slučaj i na Klisi, gde će se prostor zapadno od gradske magistrale nameniti poslovanju.
Građani Salajke tražili su da se prostor između Ulice Teodora Mandića i kanala DTD nameni višeporodičnom stanovanju, jer su kuće "u lošem stanju, a građani nemaju novac za održavanje". Delimično je prihvaćeno da se utvrdi opštestambena zona, što je kombinacija dva vida stanovanja - porodičnog i višeporodičnog srednjih gustina.
Najčešće su prihvatane primedbe koje se odnose na formulacije i precizno definisanje namene površina, kao i jasnije definisanje opštegradskih centara koji zauzimaju veliki deo novog Generalnog urbanističkog plana.
Od onih koji podrazumevaju zaštitu prirodnih dobara, prihvaćene su primedbe koje se odnose na sportsko-rekreativni prostor na Kamenjaru koji obuhvata potez širine i dužine od oko 80 metara, definisanje zaštite prirodnog staništa na Klisi kod TC "Roda", kao i planiranje sportskog parka između kanala DTD, Temerinskog i Sentandrejskog puta.
Podsetimo da je na Nacrt Generalnog urbanističkog plana pristiglo 12.846 primedbi koje je predalo 7.700 građana, ali su neke od primedbi bile identične, pa je konačan broj bio 169.
Najveći deo primedbi odnosio se na područje Šodroša, Ribarskog ostrva i Kameničke Ade, odnosno na izgradnju "Novog Sada na vodi". Svi prigovori građana na ovaj projekat zvanično su odbijeni.
Zbog toga je za sutra, 21. jul, zakazan protest ispred Skupštine Vojvodine, gde će se održati sednica Skupštine grada na kojoj bi poslanici trebalo da glasaju za Generalni urbanistički plan za Novi Sad do 2030. godine. Protest će početi u 9 časova.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Oblačno, sa padavinama
25.12.2025.•
0
U Novom Sadu će danas biti oblačno, vetrovito i malo hladnije sa padavinama, koje će tokom većeg dela dana biti na granici kiše i snega.
Sudija u penziji Savo Đurđić: Zašto se baš protiv tri prvookrivljena funkcionera obustavlja istraga?
24.12.2025.•
12
Sudija Apelacionog suda u penziji Savo Đurđić komentarisao je odluku Višeg suda u Novom Sadu da obustavi postupak protiv Gorana Vesića, Anite Dimoski, Jelene Tanasković i još troje u slučaju pada nadstrešnice.
Hladan četvrtak pred Novosađanima: Brojni događaji, vernici slave Božić
24.12.2025.•
1
Ovaj četvrtak u Novi Sad donosi još hladnije vreme, Božić, i poneki događaj koji vredi posetiti.
Nejasnoće u optužnici dovele do obustave postupka protiv Vesića i drugih: Kako je sud obrazložio odluku?
24.12.2025.•
10
Vanredno pretresno veće Višeg suda odlučio je da obustavi deo krivičnog postupka protiv osumnjičenih u slučaju pada nadstrešnice, među kojima su predstavnici ministarstva i "Infrastruktura Železnice Srbije".
Veselinović: Sud u Novom Sadu posustao pod pritiskom vlasti, oslobodili vrh kriminalne piramide
24.12.2025.•
4
Janko Veselinović iz Stranke slobode i pravde (SSP) ocenio je odluku Višeg suda u Novom Sadu o obustavljanju dela postupka protiv optuženih u slučaju pada nadstrešnice kao odluku koja je doneta pod pritiskom režima.
Hrka o odluci novosadskog suda da obustavi postupak protiv Vesića i drugih: "Bruka i sramota"
24.12.2025.•
2
Dijana Hrka, majka mladića Stefana koji je poginuo u padu nadstrešnice u Novom Sadu, rekla je da je obustavljanje krivičnog postupka protiv nekoliko osoba, među kojima je i bivši ministar Goran Vesić, "bruka i sramota".
Gradonačelnik Žarko Mićin čestitao Božić: "Negujmo suživot i toleranciju po kojima je Novi Sad poznat"
24.12.2025.•
11
Gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin čestitao je predstojeći Božić svim građanima koji taj praznik obeležavaju po gregorijanskom kalendaru, 25. decembra.
Novosadsko tužilaštvo ulaže žalbu na odluku suda o obustavljanju postupka protiv Vesića, Tanasković i drugih
24.12.2025.•
11
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu saopštilo je da će izjaviti žalbu Apelacionom sudu zbog odluke Višeg suda o obustavljanju dela krivičnog postupka u slučaju pada nadstrešnice.
Obustavljeni postupci protiv Vesića, Tanasković i Dimoski u slučaju pada nadstrešnice
24.12.2025.•
97
Vanpretresno veće Višeg suda u Novom Sadu donelo je odluku da se postupci protiv Gorana Vesića, Jelene Tanasković i Anite Dimoski u slučaju pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu obustavljaju.
Sutra u Novom Sadu hladnije, moguća i susnežica
24.12.2025.•
0
Četvrtak će u Novom Sadu biti hladan i moguća je susnežica.
Novosađani, predložite kandidate za Februarsku nagradu Novog Sada - rok do 31. decembra
24.12.2025.•
4
Komisija za obeležavanje praznika poziva Novosađane da podnesu inicijative za dodelu Februarske nagrade Novog Sada za 2025. godinu.
Novi dekan Pravnog fakulteta u Novom Sadu Vladimir Marjanski
24.12.2025.•
17
Za novog dekana Pravnog fakulteta u Novom Sadu izabran je Vladimir Marjanski. Na ovo mesto stupa po isteku mandata dosadašnje dekanice Tatjane Bugarski.
Moto Deda Mrazevi i ove godine u humanitarnoj vožnji za novosadske mališane
24.12.2025.•
5
Humanitarna akcija "Moto Deda Mraz" održaće se u nedelju, 28. decembra, kad će Deda Mrazevi na motociklima krenuti u darivanje brojnih mališana.
Sjajne vesti iz Betanije: Za jedan dan u Novom Sadu rođene 34 bebe, među njima i blizanci
24.12.2025.•
3
U Novom Sadu su u proteklih 24 časa rođene 34 bebe.
FOTO: Poznato kako će izgledati spomenik Milevi Marić Ajnštajn koji će biti na Beogradskom keju
24.12.2025.•
19
Na izložbi u Naučno-tehnološkom parku u Novom Sadu predstavljeno je pobedničko rešenje za spomenik koji će biti podignut u čast srpske matematičarke i fizičarke Mileve Marić Ajnštajn.
Danas u Novom Sadu hladno, tmurno i moguća je kiša
24.12.2025.•
0
U Novom Sadu će danas biti tmurno, hladno i moguća je kiša.
Tmurnija i hladnija sreda pred nama: Novosađani, evo šta vas očekuje
23.12.2025.•
0
Ova sreda će u Novom Sadu biti tmurna i hladna, a moguća je i kiša - ipak, i na takav dan ima događaja koje je šteta propustiti.
JGSP "Novi Sad" sprovodi anketu: Koliko ste zadovoljni kvalitetom usluga?
23.12.2025.•
20
Javno gradsko saobraćajno preduzeće "Novi Sad" pozvalo je građane da se izjasne o kvalitetu pružanja komunalnih usluga.
Radivoje Jovović i Marija Vasić napustili Pokret slobodnih građana
23.12.2025.•
37
Radivoje Jovović i Marija Vasić podneli su neopozive ostavke na sve stranačke funkcije, te istupili iz članstva Pokreta slobodnih građana.
DRI u Klinici za dentalnu medicinu Vojvodine: Nepravilno isplaćivan novac
23.12.2025.•
7
Klinika za dentalnu medicinu Vojvodine je u 2024. godini neispravno ostvarila prihode i rashode od skoro 28,4 miliona dinara, ustanovila je Državna revizorska institucija (DRI).
Novi jednosatni štrajk upozorenja na Institutu BioSens u sredu
23.12.2025.•
0
Zaposleni u Institutu BioSens održaće u sredu, 24. decembra novi jednočasovni štrajk upozorenja od 13 do 14 časova u prstorijama te institucije.
Komentari 35
Edukacija
- Limani su oteti od močvare i napravljeno je jedno od najhumanijih naselja, sa odličnom lokacijom i svim potrebnim sadržajima
- ulica Nikole Tesle je bilo predratna ivica Novog Sada, iza je groblje sa jedne strane a železnička stanica sa druge strane. Kada je izgrađeno Novo naselje veliki broj "građana" nije želeo da se seli na periferiju grada, "sve daleko". Danas je jedno od najhumanijih naselja sa svim potrebnim sadržajima
- Novi Sad je bio uz Ljubljanu jedan od dva grada u bivšoj SFRJ koji je imao srrateški utvrđene pravce širenja grada, prelazak frada na drugu obalu Dunava, silazak i spuštanje grada na Srensku stranu Dunava itd. Investitorski podjarmljena vlast i interesni karteli koji su preuzeli grad ne razvijaju grad po meri čoveka i to će se uskoro osetiti. Problem je što su posledice takvog upravljanja ireverzibilne
- "zarađivanje" para se danas svodi na "snalaženje" koje nema nikakve veze sa proizvodnjom bilo kakve vrednosti već naprotiv sa isisavanjem postojeće vrednosti
- ogromno zaduživanje države je dobro ako pospešuje industriju, razvoj i uopšte generisanje vrednosti. Ako je dominantno namenjeno prebqcivanju državnih para u privatne džepove i bogaćenju podobnih to jednostavno po svim zakonima ekonomije mora doći na naplatu
Ako ćete da pojednostavim- Vaš komentar je najbolje ogledalo današnje neobrazovane, nehumane i arogantne vlasti.
Ovdašnji
ZOZONE
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar