APV: Većina građana ne može da priušti nekretninu u Novom Sadu, zidati stanove u javnom vlasništvu
Akcija progresivne Vojvodine (APV) ocenjuje da su cene stanova u Novom Sadu sve više, a da je kiriju gotovo nemoguće platiti i stoga predlaže zidanje stanova u javnom vlasništvu.
Foto: 021.rs
"Ne samo što je kupovina stana za većinu porodica, čije se plate kreću od 400 do 500 evra, postala neizvodljiva već je i plaćanje kirije gotovo nemoguće imajući u vidu da cene izdavanja stanova takođe vrtoglavo rastu. Kirija za stan od 50 m2 izvan centra grada iznosi u proseku oko 300 evra. Većina građana to više ne može sebi da priušti, baš kao ni studenti koji u Novi Sad dolaze iz cele Vojvodine", objašnjavaju.
Kako navode u saopštenju, APV ne želi da se Novi Sad pretvori u grad gde je kupovina stana za život "privilegija ljudi bliskih vladajućoj Srpskoj naprednoj stranci, koji na neobjašnjiv način dolaze do velike svote novca, kao i imućnih stranih državljana".
"APV, stoga, predlaže potpuno drugačiji sistem podrške stanovanju. Po našoj ostvarivoj viziji Grad bi svake godine zidao stanove u javnom vlasništvu koje bi izdavao mladim parovima s državljanstvom Srbije i prebivalištem u Novom Sadu za cenu do 50 odsto nižu od tržišne", navodi se u saopštenju.
Dalje obrazlažu njihov predlog objašnjavajući da bi se prihodi od izdavanja ulagali u fond za gradnju novih javnih stanova, te da bi se na taj način povećala ukupna ponuda stanova za izdavanje i njihova prosečna cena na tržištu bila bi niža. To je, navode, praksa koju uspešno primenjuju mnogi veliki evropski gradovi poput Beča.
Prihodi od izdavanja ulagali bi se u fond za gradnju novih javnih stanova. Na taj način bi se povećala ukupna ponuda stanova za izdavanje i njihova prosečna cena na tržištu bila bi niža. To je praksa koju već uspešno primenjuju mnogi veliki evropski gradovi, poput Beča.
"Moramo se zapitati kome ide u prilog divlji rast cena nekretnina u gradu. Posebno je važno da se zapitamo šta možemo učiniti da ovaj grad bude mesto u kom će svi građani moći da zbrinu porodicu i obezbede krov nad glavom. Zato nastojmo i izborimo se za to da Novi Sad postane solidaran grad, a ne grad privilegovanih", zaključuje se u saopštenju Akcije progresivne Vojvodine.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
VIDEO: Poraz Orbana se slavi i u Novom Sadu
12.04.2026.•
31
Nekoliko desetina osoba okupilo se u centru Novog Sada kako bi proslavilo pobedu Tise na parlamentarnim izborima u Mađarskoj i poraz Viktora Orbana.
Nedelja pred Novosađanima toplija, uz moguće pljuskove
12.04.2026.•
0
Nedelja pred Novosađanima biće nešto toplija, ali nestabilna.
Zborovi Novog Sada u ponedeljak organizuju skup ispred zatvora na Klisi: "Džoni i Mito, niste sami"
12.04.2026.•
8
Zborovi Novog Sada organizovaće u ponedeljak, 13. aprila protest odnosno skup podrške ispred zatvora na Klisi.
Uskršnja nedelja u Novom Sadu malo vedrija i toplija
12.04.2026.•
0
Danas će u Novom Sadu biti malo vedrije i toplije.
Planiraju se promene na prilazu Novom Sadu
11.04.2026.•
26
Gradske vlasti planiraju novi poslovno-industrijski prostor pored autoputa E-75, u Radnoj zoni sever 4.
Novi Sad tokom praznika: Kako rade tržni centri, domovi zdravlja, kad idu autobusi
11.04.2026.•
7
Pred nama su praznični dani, pa će brojne ustanove raditi po izmenjenom rasporedu.
Vesti iz Betanije: Rođeno 30 beba u jednom danu
11.04.2026.•
1
Čak trideset beba rođeno je u proteklom danu u novosadskom porodilištu Betanija.
Vreme u Novom Sadu: Početkom sledeće nedelje do 20 stepeni
11.04.2026.•
0
Narednih dana temperature u Novom Sadu će se kretati do 20 stepeni Celzijusa.
Uskoro radovi na Sabornoj crkvi: Pripremljeno skoro 50 miliona
10.04.2026.•
11
Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture raspisao je javnu nabavku za konzervatorsko-restauratorske radove na enterijeru SPC Svetog Đorđa - Saborne crkve u Novom Sadu.
Drid ponovo podneo prigovor na reizbor profesora Filozofskog - ovog puta zbog aktivnosti van fakulteta
10.04.2026.•
22
Dekan Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja Patrik Drid ponovo je uložio prigovor Izbornom veću Filozofskog fakulteta na Izveštaj o kandidatu za reizbor u zvanje vanrednog profesora Vladimira Mihića.
IZAZOV: Probajte da pogodite gde se nalaze ove lokacije u Novom Sadu
10.04.2026.•
110
Imamo jedan izazov za vas.
Objavljenja knjiga Danila Vuksanovića "Memento urbi" - beleške o nestajanju grada
10.04.2026.•
0
Knjiga Danila Vuksanovića "Memento urbi" objavljena je u izdanju izdavačke kuće "Prometej".
Radonjić, Marić, Sovilj: Na čelu novosadske policije se ne ostaje dugo
10.04.2026.•
11
Na čelo novosadske policije u četvrtak je postavljen Vladan Stojanović, koji je ujedno četvrti načelnik Policijske uprave u Novom Sadu za manje od godinu dana.
Tvrđava dobija novi plan: Šta je sa Botaničkom baštom?
10.04.2026.•
25
Gradski odbornici nedavno su na sednici skupštine Grada Novog Sada usvojili Predlog odluke o izradi Plana detaljne regulacije Petrovaradinske tvrđave.
Lepe vesti iz Betanije: Rođene 23 bebe u jednom danu
10.04.2026.•
0
Dvadeset i tri bebe su rođene u prethodnom danu u novosadskom porodilištu Betanija.
Poznato kakvo će vreme biti za Uskrs u Novom Sadu
10.04.2026.•
0
Vreme u Novom Sadu u narednim danima biće prijatno, sa temperaturama do 20 stepeni Celzijusa.
Postavljen novi načelnik novosadske policije, treći za manje od godinu dana
09.04.2026.•
28
Za načelnika Policijske uprave Novi Sad postavljen je pukovnik policije Vladan Stojanović, saopštio je MUP.
FOTO: Saniran spomenik Tarasu Ševčenku u Novom Sadu koji je bio oštećen i oskrnavljen crnom farbom
09.04.2026.•
8
Spomenik ukrajinskom pesniku Tarasu Ševčenku u Novom Sadu saniran je nakon što je u februaru bio oštećen i ispolivan crnom farbom.
I sutra tmurnije i svežije u Novom Sadu, pa ponovo malo toplije
09.04.2026.•
0
I petak će biti svežiji i nešto tmurniji u Novom Sadu, a onda će ponovo temperatura ići naviše.
Prva regionalna konferencija o menopauzi 15. aprila u Novom Sadu - edukacija i otvoren dijalog o zdravlju žena
09.04.2026.•
0
Prva regionalna konferencija "Otvoreno o… menopauzi" biće održana 15. aprila u klubu "Reset" (na izlasku iz Sremske Kamenice ka Vencu).
Komentari 60
Mylo
@Bojan
Dusan
Svako dete mora imati minimum 10m2 svog prostora , znaci 20m2 - 2 dece+ kupatilo 5m2+ dnevni boravak 30m2 + spavaca soba 10m2+ ostava 2m2 + terasa 4m2 = 66m2 stana za 66.000 eur .
pa onda skidate za 1 dete 20%
pa drugo jos 20%
i vi placate 60% trzisne vrednosti kvadrata , sto mu dodje 600 eur/m2.
Srbija dobija , vise radnih mesta, uvecanje nataliteta, industriju itd pa makar radili i za 600 eur mesecno ,radimo za sebe i u svojoj domovini za svoju decu .
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar