Plan za kompleks Novosadskog sajma: U jednom delu soliteri do deset spratova, ruši se hotel
Grad u urbanističkom planu za Novosadski sajam predviđa da se na delu sadašnjeg kompleksa izgrade objekti visine i do deset spratova, saznaje 021.rs.
Samo dva meseca nakon ranog javnog uvida u konceptualni plan, pred Novosađanima se na javnom uvidu našao Plan generalne regulacije Novosadskog sajma, kojim će delovi kompleksa potpuno izgubiti ulogu koju su imali decenijama unazad.
Portal 021.rs nominovan je za najbolji informativni sajt u regionu. Za 021.rs možete da glasate na OVOM LINKU.
U predlogu se navodi da su tokom ranog javnog uvida stigle 22 primedbe, ali se na navodi koje, niti da li je neka od njih prihvaćena ili su sve odbačene.
Glavna izmena je planirano rušenje hotela "Sajam" da bi se na njegovom mestu bila izgrađena desetospratnica, dok će prostor koji je najbliži Bulevaru Evrope biti iskorišćen za izgradnju osmospratnica.
U predlogu odluke, u koju je 021.rs imao uvid, navodi se da plan pokriva površinu od 28,36 hektara, što je najvećim delom prostor sadašnjeg kompleksa Novosadskog sajma zajedno sa Reformatorsko-evangelističkim grobljem.
Među šturim objašnjenjima urbanista kazuje se i to da se izmene rade u skladu sa zakonom i "novim potrebama u okviru određenih prostornih celina".
Plan ovaj prostor deli na dve celine, severni i južni deo u odnosu na ulicu Novosadskog sajma. Severni deo, osim hotela "Sajam", ostaje u funkciji sajamski dešavanja.
Gradski planeri za severni deo predviđaju da sajamske hale ostanu do visine jednog sprata, uz mogućnost rekonstrukcije ili izgradnje novih hala na slobodnim površinama ukoliko se za tim ukaže potreba. Predložena je da se postojeći montažni objekti u sklopu Sajmišta uklone.
Nova gradnja za potrebe sajamske delatnosti se planira na mestu postojećih hala uz Novosadskog sajma, a ostavlja se mogućnost da ti objekti imaju i "sportski, kulturni, obrazovni i komercijalni sadržaj", što je već namena koju deo objekata ima na toj lokaciji. Ti objekti mogu da imaju podrumske garaže, maksimalnu visinu od 18 metara u delu ka ulici i minimalnu površinu od 1.200 kvadratnih metara.
Reformatorsko-evangelističko groblje ostaje u svojim granicama i bez ikakvih izmena kao deo zaštićene kulturno-istorijske lokacije. Pored groblja, na prostoru koji je deo sajma, predviđa se gradnja garaže sa više etaža do 550 parking mesta.
Kada je u pitanju hotel "Sajam", koji ima dva sprata i potkrovlje, on će se u potpunosti srušiti. Na njegovom mestu će biti izgrađen desetospratni objekat namene "opštegradskog i linijskog centra i poslovnog centra".
"Opštegradski centar se sagledava kao prostor atraktivan za lociranje novih gradskih centralnih funkcija, odnosno poslovnih sadržaja, a sve u cilju ekonomske revitalizacije i unapređenja područja. Opštegradski centar se planira tako da svojim funkcijama, sadržajima i oblikovanjem značajno unapredi funkcionisanje urbane celine kojoj pripadaju, ali i grada u celini. Planiranom spratnošću, poslovni objekat preuzima ulogu repernog objekta u ovom delu grada. Spratnost objekta određuje maksimalni indeks zauzetosti od 50 odsto i maksimalni indeks izgrađenosti 5 za poslovne objekte/komplekse. Parkiranje vozila za planiranu namenu rešavaće se u okviru sopstvene parcele", navodi se u opisu koji su dali gradski planeri.

Za južni deo Novosadskog sajama, u delu površine kompleksa koji je orijentisan ka Bulevaru Evrope, predviđa se izgradnja višespratnica.
"Predviđa se gradnja novih objekata, kao i multifunkcionalnog objekta, spratnosti do osam spratova, koji treba da bude u funkciji izložbenog prostora za potrebe sajma, a mimo sajamskih manifestacija, objekat može biti u funkciji sporta, komercijalnih sadržaja, kulturnih i sličnih dešavanja", navode urbanisti.
Za ovaj prostor će se predvideti obaveza izrade posebnog urbanističkog projekta. Takođe, pored planiranog vijadukta, na uglu Bulevara Evrope i Branka Bajića, ostavljena je mogućnost da se umesto parkinga sagradi trospratna garaža sa podzemnom etažom.
Deo namenjen za konjičke sportove biće nadograđen i natkriven kako bi događaji mogli da se organizuju tokom cele godine.

U nacrtu plana navodi se da se u okviru Novosadskog sajma predviđa zadržavanje postojećeg zelenila, ali nema informacija kolikoj površini je reč.
Prema Generalnom urbanističkom planu grada do 2030. godine planira se probijanje ulice Novosadskog sajma u pravcu prema Bulevaru Evrope i to bi se uradilo gradnjom vijadukta iznad prostora Sajma, u dužini od oko 300 metara. Vijadukt će imati kolovoz širom 12 metara sa četiri saobraćajne trake, obostranim trotoarima i biciklističkim stazama.
Javni uvid u Plan generalne regulacije kompleksa Novosadskog sajma traje do 21. decembra.
Plan se može pogledati u prostorijama Mesne zajednice "Detelinara, u Braće Popović 4, u prostorijama "Urbanizma", te na sajtovima Grada Novog Sada i Urbanizma.
Primedbe i sugestije se šalju do isteka javnog uvida Upravi za urbanizam i građevinske poslove ili elektronskom poštom na planiranje@uprava.novisad.rs.
Komisija za planove će razmatrati primedbe pristigle na plan na sednici 28. decembra u Plavoj sali Skupštine grada, sa početkom u 9 časova.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
U subotu izmenjen raspored klizanja na Spensu zbog hokejaške utakmice
23.01.2026.•
0
Raspored klizanja na Spensu će u subotu, 24. januara, biti izmenjen.
U Novom Sadu promenljivo oblačno i suvo vreme, dnevna temperatura u plusu
23.01.2026.•
0
U Novom Sadu će danas biti promenljivo oblačno, ali suvo vreme.
Lepe vesti: U Novom Sadu rođeno 18 beba, među njima i blizanci
23.01.2026.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 18 beba.
Danas obeležavanje 84 godina od Novosadske racije: Program kod skulpture "Porodica"
23.01.2026.•
3
U Novom Sadu će danas biti održana centralna manifestacija obeležavanja 84 godine Novosadske racije.
FOTO, VIDEO Održan protest kod fakulteta: "Na osvetu nećemo pristati"
22.01.2026.•
31
Večeras je održan protest na koji su pozvali studenti Filozofskog fakulteta.
Roditelji učenika Jovine: Inspekcija utvrdila da dvoje profesora ne ispunjavaju propisani uslov za rad
22.01.2026.•
18
Roditelji učenika Jovine gimnazije saopštili su da je prosvetna inspekcija utvrdila da dvoje novozaposlenih profesora u odeljenjima učenika sa posebnim sposobnostima ne ispunjavaju propisani uslov za rad.
Pet dekana Univerziteta u Novom Sadu: Prisustvo policije u kampusu stvara atmosferu neslobode
22.01.2026.•
21
Dekani pet fakulteta Univerziteta u Novom Sadu izrazili su zabrinutost zbog, kako navode, neprekinutog ugrožavanja autonomije univerziteta od predstavnika izvršne vlasti, ali i od pripadnika organa univerziteta.
Vučićeva verzija: Protiv Jelene Kleut glasali su profesori, uglavnom blokaderi
22.01.2026.•
32
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da protiv žalbe profesorke Jelene Kleut sa Filozofskog fakulteta u Novom Sadu nije glasala država ni on, već "profesori, i to uglavnom blokaderi".
Alanović: Kako je reagovala policija, da li u skladu sa svojim ovlašćenjima, ne mogu da odredim
22.01.2026.•
14
"Ne opravdavam nikakvo nasilje. Ja nisam pozvao na nasilje, ali kako je reagovala policija, da li je u skladu sa svojim ovlašćenjima, ja to ne mogu da odredim", rekao je dekan Filozofskog fakulteta Milivoj Alanović.
VIDEO: Deo novosadskih studenata stupa u bojkot nastave, večeras novi protest
22.01.2026.•
39
Studenti Univerziteta u Novom Sadu ušli su na Filozofski fakultet po završetku plenuma na kom su odlučili da stupaju u bojkot nastave.
Nezavisni sindikat Filozofskog: Pokrenuti proceduru za smenu Alanovića
22.01.2026.•
2
Nezavisni sindikat Filozofskog fakulteta saopštio je da je za intervenciju policije u sredu i primenu sile prema studentima i zaposlenima najodgovorniji dekan Milivoje Alanović.
U toku plenum studenata Univerziteta u Novom Sadu
22.01.2026.•
4
Plenum studenata Univerziteta u Novom Sadu održava se u amfiteatru Poljoprivrednog fakulteta.
SRCE: Ima li Ministarstvo prosvete stav o zloupotrebi dekanske funkcije Alanovića?
22.01.2026.•
4
Narodna poslanica iz stranke Srbija Centra Tatjana Marković Topalović pitala je Dejana Vuka Stankovića da li "Ministarstvo prosvete ima stav o zloupotrebi funkcije dekana" Milivoja Alanovića.
Svedočanstva novosadskih studentkinja o iskustvu sa ginekologom - ne radi više u Zavodu
22.01.2026.•
8
Ginekolog koji je radio u studentskoj poliklinici, a za kojeg su studenti tvrdili da uspostavlja lažne dijagnoze, više nije zaposlen u toj ustanovi.
Policija i dalje ispred Filozofskog fakulteta
22.01.2026.•
12
Policija se i dalje nalazi u Kampusu Univerziteta u Novom Sadu, ispred zgrade Filozofskog fakulteta.
FOTO: Zanimljive nekretnine na prodaju u Novom Sadu
22.01.2026.•
0
Ukoliko tražite prostor za porodicu ili iznajmljivanje - postoji nekoliko predloga za vas.
Stižu lepe vesti: U Betaniji rođene 24 bebe
22.01.2026.•
0
U protekla 24 sata u novosadskom porodilištu Betanija rođene su 24 bebe.
Toplije vreme pred Novosađanima
22.01.2026.•
0
Još nekoliko dana temperatura u Novom Sadu će se kretati između minusa i plusa, nakon čega sledi topliji period.
Dačić: Policija profesionalno postupila u Novom Sadu, tako će i nastaviti
21.01.2026.•
30
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je, "povodom laži blokadera i opozicionih političara", da je policija tokom intervencije na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu postupila u skladu sa zakonom.
Akademski plenum: Građani da ustanu u zaštitu univerziteta i obrazovanja u Srbiji
21.01.2026.•
5
"Akademski plenum" osudio je policijsku brutalnost. Policija je, kako su naveli, uz prekomernu upotrebu sile izbacila profesore i studente sa Filozofskog fakulteta u Novom Sadu.
VIDEO: Priveden sin Milomira Jaćimovića, pa pušten
21.01.2026.•
1
Sin autoprevoznika Milomira Jaćimovića, Milan, priveden je tokom protesta na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu.
Komentari 60
Deda Joca
Gavra
Ode sve
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar