
Ekološki front protiv gradnje turističkog kompleksa na Popovici: Stanište strogo zaštićenih ptica
Ekološki front Novi Sad podneo je primedbu na konceptualni okvir plana detaljne regulacije turističko-rekreativnog kompleksa na Fruškoj gori.

Foto: 021.rs
Front se protivi daljoj urbanizaciji Popovice i širenju investitorskog urbanizma na zaštićeno područje.
"Ovakav objekat urbanistički ne priliči ovom naselju, a takođe bi predstavljalo jedan loš presedan otimanja površina u okviru nacionalnog parka i prepuštanja visokoj urbanizaciji. Time bi se investitorski urbanizam proširio i na prostor zaštićenog područja, a besprizornim graditeljima poslala poruka da je bahatost dobar put, te da se slobodno fokusiraju na otimanje javnih površina, makar one bile i pod zaštitom prirode", piše u primedbi.
Ističu da se na ovom području gnezdi 28 strogo zaštićenih vrsta ptica, kao i da se površina naslanja na šumu staru više od 100 godine.
Među strogo zaštićenim vrstama na ovom području su mali detlić, jelova senica, čvorak, šumjska soma, kos, dugorepa senica, češljugar, kos i drozd pevač.
Podsetimo, kako je 021.rs pisao, plan predviđa gradnju novog turističko-rekreativnog kompleksa u prostoru koji je u režimu zaštite trećeg stepena. Objekat bi trebalo da se gradi na dve parcele površine 0,3 hektara.
Parcele se nalaze na krajnjem severoistoku nacionalnog parka, a oslanjaju se na vikend zonu Artiljevo-Popovica. Ovaj deo je, takođe, prvobitno bio namenjen za vikend zonu, ali je donošenjem prostornog plana Fruške gore, pre pet godina, prenamenjen u prostor planiran za razvoj turističko-rekreativnih kompleksa.
Parcele na kojima će se graditi turističko-rekreativni kompleks u vlasništvu su biznismena Mladena Milinkovića, vlasnika novosadskih preduzeća "Energo-sistem" i "M Gas Energy System"
Milinković je u decembru prošle godine platio izradu plana detaljne regulacije turističko-rekreativnog kompleksa na te dve parcele.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
VIDEO: Studenti i građani i danas ispred Filozofskog fakulteta
02.09.2025.•
0
Studenti i građani i danas su se okupili na protestu ispred Filozofskog fakulteta.
Đaci iz Bačkog Jarka nastavu pohađaju u Mesnoj zajednici i predškolskoj ustanovi
02.09.2025.•
0
Nova školska godina počela je 1. septembra, a đaci Osnovne škole "Slavko Rodić" u Bačkom Jarku nastavu pohađaju u prostorijama Mesne zajednice i predškolskoj ustanovi u tom mestu.
Poznato koliko je policajaca bilo angažovano tokom nereda 13. avgusta
02.09.2025.•
1
Ukupno 323 pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova bilo je angažovano tokom protesta 13. avgusta u Novom Sadu, rečeno je u Policijskoj upravi u Novom Sadu za 021.rs.
Uprava PMF-a osuđuje nasilje policije nad studentima
02.09.2025.•
2
Uprava Prirodno-matematičkog fakulteta osudila je primenu hemijskih sredstava i fizičko nasilje policije nad studentima i drugim građanima sinoć u Novom Sadu.
Jer niko nije obavestio novosadsku aktivistkinju da joj je ukinut pritvor: Suspendovana poverenica
02.09.2025.•
0
Uprava za izvršenje krivičnih sankcija saopštila je da će poverenica u kancelariji u Novom Sadu biti suspendovana, kao i da će protiv nje biti pokrenut disciplinski postupak zbog teže povrede radnih dužnosti.
Bravo o "brutalnom nasilju policije" u Novom Sadu: "Našem članu polomili ruku"
02.09.2025.•
2
Građanski pokret "Bravo" saopštio je da se sinoć u Novom Sadu desilo "nezapamćeno policijsko nasilje".
Vlada Vojvodine će podržati razvojne projekte u opštini Bosansko Grahovo
02.09.2025.•
17
Pokrajinska vlada najavila je da će podržati razvojne projekte u opštini Bosansko Grahovo, saopšteno je iz Vlade Vojvodine.
Zaposleni na BioSensu u sredu ponovo organizuju jednosatni štrajk upozorenja - treći po redu
02.09.2025.•
0
Zaposleni na Institutu BioSens u Novom Sadu će u sredu, 3. septembra, stupiti u jednosatni štrajk upozorenja u periodu od 13 do 14 časova.
Inicijativa "Pustite ih sve" zahteva utvrđivanje odgovornosti za sinoćna hapšenja
02.09.2025.•
1
Inicijativa "Pustite ih sve!" zahteva utvrđivanje komandne odgovornosti za sinoćna hapšenja nakon komemorativne šetnje i hitno oslobađanje dvoje zadržanih optuženih za "psovanje službenog lica".
Sutra u Novom Sadu nestabilno: Mogući su pljuskovi sa grmljavinom
02.09.2025.•
0
U Novom Sadu će u sredu biti nestabilno i mogući su pljuskovi sa grmljavinom.
Kazna kako kome: Kad se pristalice vlasti tuku, nema prekršajnog postupka
02.09.2025.•
6
Novosadski Prekršajni sud neće voditi postupak zbog nasilničkog ponašanja na javnom skupu, odnosno na šetnji pristalica Srpske napredne stranke između Futoga i Veternika.
Drid: Policija i dalje ispred DIF-a jer se zbog pretnji ne osećam sigurno
02.09.2025.•
13
Dekan DIF-a Patrik Drid, koji je juče ušao u zgradu fakulteta sa policijom, izjavio je da je policija i danas ispred fakulteta, a da je unutra obezbeđenje jer se zbog pretnji koje dobija ne oseća bezbedno.
Ponovo produžen ugovor firmama koje nadziru radove na pruzi Novi Sad-Subotica
02.09.2025.•
4
Firmama koje su do sada nadzirale radove na izgradnji pruge produžen je ugovor, a to uključuje i Ežis, kompaniju koja je bila direktno zadužena za nadzor rekonstrukcije Železničke stanice u Novom Sadu.
Radovanović: Dekani DIF-a i Filozofskog u Novom Sadu pogrešili kad su pozvali policiju
02.09.2025.•
5
Dekan Fizičkog fakulteta u Beogradu Voja Radovanović ocenio je da su dekani novosadskog DIF-a Patrik Drid i Filozofskog fakulteta Milivoj Alanović pogrešili što su sa policijom ušli u zgrade tih ustanova.
SRCE: Nepodnošljivo ponižavanje Novog Sada
02.09.2025.•
2
Brutalnom intervencijom policije i žandarmerije protiv građana sinoć u Novom Sadu, režim je nastavio nepodnošljivo ponižavanje ovog grada, saopštavaju iz stranke Srbija Centar (SRCE).
Novosadska policija privela troje nakon nasilja kod kampusa, MUP tvrdi: "Profesionalno smo reagovali"
02.09.2025.•
13
Novosadska policija je privela tri osobe nakon sinoćnjeg nasilja kod kampusa u Novom Sadu.
Deo kolektiva OŠ "Đorđe Natošević" protiv nove direktorke: "Ostavka dosadašnje iznuđena"
02.09.2025.•
11
Većinski deo kolektiva Osnovne škole "Đorđe Natošević" izrazio je nezadovoljstvo zbog imenovanja Vesne Tegeltije-Dujaković za vršioca dužnosti direktora te škole, smatrajući da je ostavka dosadašnje direktorke iznuđena.
Završena rekonstrukcija parkinga u delu Bulevara oslobođenja: Uređeno više od 80 parking mesta
02.09.2025.•
4
Završena je rekonstrukcija parkinga u delu Bulevaru oslobođenja.
Osude nasilja policije nad studentima i građanima u Novom Sadu: Poziv svima da se upišu u bazu
02.09.2025.•
20
Akademski plenum saopštio je da je šokiran i zgrožen brutalnim napadom policije na Novosađane koji su učestvovali u komemorativnoj šetnji kojom je obeleženo deset meseci od pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 13 beba
02.09.2025.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 sata rođeno 13 beba.
Iako ima dodatnih radova: Sanacija klizišta kod Puckaroša trebalo bi da bude gotova 1. oktobra
02.09.2025.•
11
Sanacija klizišta Puckaroš, na deonici od Petrovaradina do Sremskih Karlovaca, trebalo bi da bude završena do 1. oktobra.
Komentari 19
Gavrilo
"Službeni list grada Novog Sada" broj 11/19:
2.2. Извод из Просторног плана Града
Изградња у викенд-зонама одвијаће се (...), у складу са следећим условима:
- парцела на којој се гради викенд-објекат не може да буде мања од 1.500 m2,
- у постојећим викенд-зонама, у којима је парцелација извршена пре доношења овог плана (...) парцела може да буде и мање површине, али не мања од 800 m2 (изузетно код затечене парцелације минимум је 750 m2),
- на парцели се може изградити један викенд-објекат са помоћним објектом који је у функцији основног објекта (остава, гаража и сл.),
- укупна површина свих објеката на парцели износи 10 % од површине парцеле, али не више од 150 m2 (бруто површина). Површина помоћног објекта је максимум до 10 % од дефинисане површине (15 m2),
- спратност викенд-објекта може бити приземље (П) или приземље и поткровље (П+Пк). На нагнутим теренима дозвољава се изградња помоћних просторија у сутерену викенд-објекта,
- архитектонска обрада објекта треба да буде прилагођена непосредном амбијенту и околном пејзажу;
- препоручује се да ограда око парцеле буде од живице, висине до 1,5 m;
Sine
zemlja nedođija
Hajde smanjite apetite. Za 20 godina neće biti šume na Fruškoj Fruškoj Gori. Planinarske staze će biti betonirane u sklopu vila i tkz. rekreativnih objekata srpskih tajkuna. Pošto većina neće moći u inostranstvo, zbog raspisanih poternica, treba im prostora. Fruška Gora je idealno mesto. Prošetajte pa će te se uveriti koliko se zdravih stabala dnevno seče..... nezasiti su.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar