
Da li će odbornici smanjiti plate službenicima: Gradska vlast godinama krši zakon zbog većih zarada
Grad Novi Sad je u proteklih 12 godina svojim službenicima isplatio oko milijardu i po dinara više za plate u odnosu na ono što zakon dozvoljavala.
.jpg)
Foto: 021.rs
Da bi se zaustavilo neosnovano isplaćivanje i do 150 miliona dinara godišnje iz gradskog budžeta, Gradsko veće je predložilo Skupštini grada da smanji koeficijente za obračun zarada.
Gradska vlast je ovo mogla i ranije da uradi, ali nije. Sadašnja odluka je posledica preporuke Državne revizorske institucije (DRI).
Krajem prošle godine DRI je utvrdio da je prilikom kontrole gradskog budžeta za 2022. utvrđeno da je nezakonito isplaćeno 140 miliona dinara za 684 zaposlene osobe.
U dokumentaciji se vidi da se za 111 zaposlenih obračunavaju i isplaćuju plate primenom osnovice i koeficijenata za postavljena lica, umesto za zaposlene, dok se za 574 zaposlena obračunavaju plate primenom koeficijenata i uvećanja koja nisu u skladu sa propisima.
Revizor je u izveštaju napomenuo da je sve to već konstatovano i utvrđeno još 2015. godine, ali da do danas nije postupljeno po preporuci.
Na osnovu nalaza od pre osam godina, Novi Sad je smanjio samo zaradu tadašnjeg gradonačelnika Miloša Vučevića, ali izmena Odluke o koeficijentima za obračun i isplatu plata za izabrana, imenovana i postavljena lica i zaposlene nije doneta jer je odbornici nisu izglasali.
Krajem 2015. godine koeficijenti je trebalo vratiti u zakonske okvire, ali to se nije dogodilo. Retki su slučajevi kada vladajući odbornici izignorišu neki predlog vlasti. To se u ovom slučaju dogodilo.
Tadašnji gradonačelnik Miloš Vučević je predložio smanjenje koeficijenata, međutim, nijedan odbornik nije glasao "za" ili "protiv", već je 44 odbornika bilo "uzdržano", te odluka nije doneta.
DRI navodi da im je u oktobru 2016. godine rečeno da će se ponovo predložiti smanjenje koeficijenata, ali to nije učinjeno.
Treba ukazati na to da sporne koeficijente nisu usvojili naprednjaci. Ovaj problem traje još od perioda gradonačelnikovanja Maje Gojković, a nastavilo se sa vlašću koalicije oko Demokratske stranke.
Poslednja promena koeficijenta bila je neposredno pred izbore 2012. godine, kada su demokrate izgubile vlast, a čelnici su tada pravdali povećanje koeficijenata i procenta za uvećanje zarade time da službenici u administraciji imaju male plate.
Iz predložene odluke o smanjenju plata, koja ide na Skupštinu u petak, vidi se da bi iste zarade trebalo da imaju načelnici, šefovi uprava i raznih službi, kao i njihovi zamenici, lokalni ombudsman, pomoćnici gradonačelnika i drugi zaposleni na najvišim funkcijama u administraciji.
Plate bi trebalo da se smanje za šefove određenih sektora i njihove zamenike, dok će ostale birokrate imati nešto veće ili niže plate, zavisno od položaja koji imaju u administraciji.
Trenutno, bez minulog rada i ostalih dodataka, šefovi, načelnici, njihovi zamenici, pomoćnici gradonačelnika imaju plate od 122.000 do 160.000 dinara, savetnici oko 100.000 dinara, mlađi savetnici oko 70.000 dinara, a referenti oko 51.000 dinara.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Ulica u Petrovaradinu nosiće ime po studentkinji stradaloj u "Laundžu", nova imena za platoe u Almaškom kraju
20.10.2025.•
0
Ulica Milorada Mandića Mande u Petrovaradinu biće preimenovana u Ulicu Branke Saković, studentkinje koja je nastradala u požaru u kafiću "Laundž" 2008. godine.
Veštačka inteligencija ne zamenjuje ljude, ali menja pravila igre - poruke sa PowerIT 2025 u Novom Sadu
20.10.2025.•
0
PowerIT konferencija, koju organizuje Schneider Electric, organizovana je petu godinu zaredom.
Sremski Karlovci se pobratimili sa ruskim Kjahtom: Jedna ličnost vezuje ova mesta
20.10.2025.•
0
Sremski Karlovci su potpisali Protokol o bratimljenju sa ruskim gradom Kjahtom.
Članovi Anketne komisije o tome kako su došli do zaključka zašto je pala nadstrešnica
20.10.2025.•
1
Svi članovi i podgrupe Anketne komisije za pad nadstrešnice jednoglasno su se složili da postoji osnov sumnje da je pad bio posledica delovanja organizovane kriminalne grupe, čije aktivnosti vode ka predsedniku Republike
Vikend doneo lepe vesti: U Novom Sadu rođeno 27 beba, među njima i blizanci
20.10.2025.•
0
U Novom Sadu je proteklog vikenda rođeno 27 beba.
Dačić: Ne treba isključiti mogućnost da je pad nadstrešnice bio sabotaža, diverzija ili terorizam
20.10.2025.•
47
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da se u slučaju pada nadstrešnice u Novom Sadu ne može unapred odbaciti pitanje da li je došlo do sabotaže, diverzije ili terorizma.
U Novom Sadu danas pretežno sunčano i do 16 stepeni
20.10.2025.•
0
U Novom Sadu će danas biti pretežno sunčano i malo toplije.
Srbija dodelila državljanstvo članovima porodice Alona Ohela
19.10.2025.•
10
Vlada Srbije dodelila je državljanstvo za pet članova porodice Alona Ohela koji je nedavno oslobođen nakon dve godine provedene u zatočeništvu Hamasa.
Roditelji Jovinih đaka: Bizarno saopštenje Radivoja P. Stojkovića ozbiljno nas zabrinulo, nadležni da reaguju
19.10.2025.•
6
Roditelji đaka Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" ukazuju da nadležni nisu reagovali ni tri dana nakon "bizarnog saopštenja direktora Radivoja P. Stojkovića".
Nedelja pred nama znatno toplija, biće i do 24 stepena
19.10.2025.•
0
Pred nama je znatno toplija nedelja, pa će temperatura ići do čak 24 stepena.
VIDEO: Novopazarski studenti koji pešače do Novog Sada stigli do Magliča, danas tura do Kraljeva
19.10.2025.•
6
Studenti u blokadi Državnog univerziteta u Novom Pazaru završili su sinoć treći od 16 dana pešačenja ka Novom Sadu.
Danas u Novom Sadu hladno i promenljivo oblačno
19.10.2025.•
0
Danas će u Novom Sadu biti promenljivo oblačno i hladno.
Građevinska potkomisija Anketne komisije: Nezakonitosti u rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu
18.10.2025.•
15
Na brojne nepravilnosti koje su doprinele padu nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu ukazuju i članovi Građevinske potkomisije Anketne komisije za utvrđivanje odgovornosti za pad nadstrešnice.
FOTO, VIDEO Završen "Marš slobode": Okupljeni pozvani na skup 1. novembra
18.10.2025.•
51
"Marš slobode" završen je oko 19.30 časova 16-minutnom tišinom za stradale u padu nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra 2024. godine.
Roditelji: Direktor Jovine gimnazije nezakonito zaključio ugovore sa pojedinim profesorima
18.10.2025.•
19
Roditelji učenika Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" saopštili su da je direktor gimnazije "nastavio sa nezakonitim postupanjima u svom radu i sa urušavanjem jedne od najstarijih i najuglednijih škola u Srbiji".
Danas "Marš slobode" u Novom Sadu: Kroz sedam raskrsnica do Železničke stanice
18.10.2025.•
15
"Marš slobode" održaće se danas, 18. oktobra, u Novom Sadu i obuhvatiće sedam raskrsnica.
Okov: Veliki popusti na sve posteljine, jorgane, jastuke i ćebad
18.10.2025.•
0
Iskoristite posebnu priliku, jer samo 18. i 19. oktobra, Mega Vikend Popusti stižu u Okov.
U nedelju ujutro hladno, tokom dana do 13 stepeni
18.10.2025.•
0
U Novom Sadu će u nedelju ujutro biti hladno, a tokom dana promenljivo oblačno.
Potrebna krv zbog velikog broja povređenih u udesu kod Sremske Mitrovice: Zavod za transfuziju radi i danas
18.10.2025.•
1
Zavod za transfuziju krvi Vojvodine radi danas, 18. oktobra, od 8 časova.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 20 beba
18.10.2025.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 20 beba.
Danas oblačno, do 16 stepeni
18.10.2025.•
0
U Novom Sadu će danas biti oblačno, a od sredine dana postepeno razvedravanje.
Komentari 20
xyz
Lucky
Službenik
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar