FOTO: Novosadska ulica dobija nova stabla
Zavod za zaštitu spomenika kulture saopštio je da je u okviru projekta uređenja Almaškog kraja u planu presađivanje postojećih stabala u Ulici Đorđa Rajkovića na drugu lokaciju i sadnja novih vrsta.
"Jedan od prioriteta sveobuhvatnog projekta arhitektonsko-urbanističkog uređenja PKIC Almaškog kraja, definisan u participativnom procesu komunikacije sa stanovnicima ovog dela grada, jeste briga o zelenilu i unapređenje zelenih površina. Broj zelenih površina biće povećan, jer se ovom cilju, u zahtevnom procesu uređenja celine Almaškog kraja, koji obuhvata radove na infrastrukturi i graditeljskom nasleđu, pristupa sa posebnom pažnjom", saopštili su oni.
Kako su istakli utvrđeno je da se instalacije više javnih komunalnih preduzeća i kolektor nalaze neposredno ispod drvoreda u Ulici Đorđa Rajkovića i ozbiljno ih ugrožavaju. Iz tog razloga, neophodno je izvršiti presađivanja, kako bi se stanovnicima okolnih zgrada i u narednom periodu obezbedilo nesmetano pružanje usluga javnih komunalnih preduzeća.
"U ulici Đorđa Rajkovića planira se izvođenje radova na zaštiti postojećih instalacija, kao i sadnja drveća koje će imati manje agresivan koren. Postojeća stabla biće sačuvana i presađena na novu lokaciju u Parku oslobođenja, na Klisi - prostor ograničen ulicama Klisanski put i Sentadrejski put", objašnjavaju oni.
Dodaju i da je ova odluka doneta imajući u vidu neophodnost rešavanja dva problema: sanaciju infrastrukturnih instalacija ugroženih postojećim invazivnim korenjem u ulici Đorđa Rajkovića i sađenje drveća koje je adekvatno u odnosu na uslove ove lokacije sa jedne, kao i neophodnost očuvanja postojećih stabala sa druge strane. Da bi se postojeća stabla sačuvala i da bi im se obezbedio pun potencijal rasta biće prebačena na lokaciju na Klisi koja je prostorno znatno komfornija, te će drveće imati veći prostor za razvoj korenovog sistema i celog stabla.

Foto: Zavod za zaštitu spomenika kulture
"Ulica Đorđa Rajkovića će dobiti nova stabla, čije karakteristike neće ugrožavati gustu mrežu instalacija. Predviđena je sadnja vrste javora mleča sa karkterističnom tamno ljubičastom - purpurnom bojom lista. Vrsta je pogodna za gradske uslove iz više razloga", kažu iz Zavoda.
Sadnice javora koje će na lokaciji u ulici Đorđa Rajkovića biti posađene u periodu mirovanja vegetacije, koji okvirno traje do početka marta i koji je optimalan za presađivanje kako biljke ne bi pretrpele dodatni šok, biće starosti u rasponu od osam do deset godina.
"Pomenuta procedura zaštite postojećih i izvođenje novih instalacija, kao i presađivanja i sadnje novog drveća izvodi se u cilju poboljšanja kvaliteta i uslova života prvenstveno stanovnika ovog dela grada, a i šire", naveli su u saopštenju.

Foto: Zavod za zaštitu spomenika kulture
Zavod za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada i JKP "Gradsko zelenilo", Novi Sad planiraju da sa postupkom presađivanja počnu već 30. januara.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Časovi za roditelje o negativnom uticaju ekrana na razvoj dece u tri tremina u maju
10.05.2026.•
5
Eedukativni časovi za roditelje o negativnom uticaju ekrana na razvoj deteta, kao i o prevenciji razvoja zavisnosti od digitalnih uređaja održaće se u Domu zdravlja u Zmaj Ognjena Vuka.
Licitacija za rezervaciju prodajnih mesta na novosadskim pijacama 13. maja
10.05.2026.•
0
Javna licitacija za rezervaciju slobodnih prodajnih mesta i poslovnih prostora na pijacama u Novom Sadu održaće se u sredu, 13. maja u prostorijama Tržnice, u Ulici Žike Popovića 4.
Naredna dva dana nestabilna u Novom Sadu: Mogući pljuskovi sa grmljavinom
10.05.2026.•
0
Ponedeljak će u Novom Sadu biti topao, ali nestabilan.
Okanović o vožnjama u kontra-smeru kod Novog Sada i Šapca: Tužilaštvo da utvrdi da li su u pitanju opklade
10.05.2026.•
29
U poslednje vreme učestali su slučajevi vožnje u kontra-smeru, a Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja kaže da razlozi mogu biti različiti - od greške i umora do namernog ponašanja.
Roditelji učenika Jovine: Izuzetno slabo interesovanje za nekada veoma popularan specijalizovani smer
10.05.2026.•
14
Roditelji učenika Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" ukazuju da je veoma slabo interesovanje učenika za upis na specijalizovani smer biologija-hemija
Danas u Novom Sadu toplo uz nešto oblaka
10.05.2026.•
0
Pred Novosađanima je umereno oblačna, ali topla nedelja.
Sa probnom dozvolom vozio "golf" u suprotnom smeru na auto-putu kod Novog Sada: Evo kako je kažnjen
09.05.2026.•
48
Pripadnici saobraćajne policije u Novom Sadu brzo su identifikovali i zaustavili vozača "golfa" sa probnom dozvolom koji se na auto-putu Novi Sad - Beograd kretao trakom namenjenom za vozila iz suprotnog smera.
Tretmani protiv komaraca iz vazduha i sa zemlje, Ciklonizacija upozorava pčelare
09.05.2026.•
3
Tretmani protiv komaraca sa zemlje i iz vazduha na području Grada Novog Sada i opštine Beočin biće izvedeni od 11. do 25. maja, u prvom terminu sa povoljnim meteorološkim uslovima, saopštila je "Ciklonizacija Logistika".
Nova krađa kablova na brzoj pruzi Novi Sad-Subotica, poremećen saobraćaj
09.05.2026.•
23
Preduzeće "Infrastruktura železnice Srbije" saopštila je da se nova krađa kablova na brzoj pruzi Novi Sad - Subotica dogodila tokom prethodne noći u mestu Sajlovo, kod novoizgrađene galerije.
Nekoliko plovila sa porukom "Srbija pobeđuje" prošlo Dunavom kroz Novi Sad
09.05.2026.•
63
Nekoliko plovila danas je prošlo Dunavom kroz Novi Sad sa istaknutim transparentima "Srbija pobeđuje", koji su bili vidljivi sa keja.
Položeni venci na Spomen groblju u Novom Sadu povodom Dana pobede nad fašizmom
09.05.2026.•
1
Povodom obeležavanja 9. maja, Dana pobede nad fašizmom, na Spomen groblju posvećenom palim borcima Narodnooslobodilačkog rata 1941-1945. godine, u Novom Sadu položeni su venci.
FOTO: Zbor na Novom naselju uz poruku "Studenti pobeđuju", prekoputa pristalice SNS-a
09.05.2026.•
9
Na Novom naselju danas se od 10 časova održava zbor u Ulici Bate Brkića 24.
Lepe vesti iz Betanije: U Novom Sadu za jedan dan rođene 22 bebe, među njima i dva para bliznakinja
09.05.2026.•
0
Dvadesetdve bebe rođene su u protekla 24 sata u novosadskom porodilištu Betanija.
Mihić: Univerzitet u Novom Sadu krši zakon zbog neraspisivanja izbora za studentski parlament
08.05.2026.•
2
Profesor Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Vladimir Mihić ocenio je večeras da Univerzitet u tom gradu krši zakon zbog neraspisivanja izbora za studentski parlament.
Prijavite se na plaćenu praksu na Radiju 021
08.05.2026.•
0
Slavko Ćuruvija fondacija poziva studente i studentkinje novinarstva da se prijave za Program plaćene studentske prakse "Denis Kolundžija" u partnerskim medijima Fondacije.
Bubnjar novosadskog benda SNB poginuo u saobraćajnoj nesreći
08.05.2026.•
7
Bubnjar novosadskog benda Skupljeni na brzinu (SNB) Miroslav Popov Mićko poginuo je u četvrtak u saobraćajnoj nesreći na Banstolu.
Novosađanke o vozu koji je umalo ispao iz šina: "Mislile smo da se prevrćemo"
08.05.2026.•
45
Brzi voz "Soko", koji je juče saobraćao iz Petrovaradina ka Beogradu, umalo je iskočio iz šina, svedoče putnici.
Poljoprivredni sajam u Novom Sadu od 16. maja, predstaviće se više od 1.200 izlagača
08.05.2026.•
3
Međunarodni poljoprivredni sajam, 93. po redu održaće se od 16. do 21. maja na kojem će se predstaviti više od 1.200 domaćih i izlagača iz oko 40 zemalja.
Svečana dodela nagrada Fondacije "Mali princ" u utorak u Galeriji "Hol"
08.05.2026.•
0
Svečana dodela nagrada Fondacije "Mali princ" održaće se u utorak, 12. maja, u Galeriji "Hol" Akademije umetnosti, na Petrovaradinskoj tvrđavi.
Pronađena petogodišnja devojčica čiji je nestanak prijavljen u Novom Sadu
08.05.2026.•
10
Devojčica, čiji je nestanak bio prijavljen u Novom Sadu, pronađena je, potvrdio je MUP.
Komentari 4
.
Nikola
u modernoj verziji ,,čupa, pa sadi i džepove puni!" i
Sonja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar