
Izmeren kvalitet vazduha posle požara u zgradi Novkabela: Ovo su rezultati
Analizom perioda pre izbijanja požara, nije utvrđeno značajno odstupanje u odnosu na period nakon požara na svim mernim automatskim stanicama, saopštila je Gradska uprave za zaštitu životne sredine.

Foto: 021.rs
"U neposrednoj blizini požara u krugu fabrike postavljen je aparat za uzorkovanje vazduha kojim je započeto merenje osnovnih parametara zagađenja: sumpor-dioksid, azotni oksidi, čađ, etilbenzen, mi p-ksilen, o-ksilen, toluen i benzen. Dostupni podaci ukazuju da su vrednosti u ovom trenutku u okviru dozvoljenih granica. I ostali parametri kvaliteta vazduha, uključujući ozon, azotne i sumporne okside, nastavljaju da se nalaze u okviru graničnih vrednosti", navodi se u saopštenju.
Dodaje se i to da je "u cilju što preciznijeg merenja", Zavod za javno zdravlje Pančevo je postavio mobilnu mernu stanicu na lokalitetu gde je izbio požar koja je omogućila detaljnu proveru kvaliteta vazduha u realnom vremenu, pri čemu je praćeno stanje kvaliteta ambijentalnog vazduha kontinualnim merenjima suspendovanih čestica, frakcije PM10, PM2.5, benzena, toluena i p-ksilena, azotnih oksida i amonijaka.
"Na osnovu dobijenih rezultata merenih 27. februara primećen je porast suspendovanih čestica (PM2.5 i PM10), koje tokom današnjeg dana nisu prelazile granične vrednosti emisije. Koncentracije benzena, toluena i p-ksilena su bile u blagom porastu sa tendencijom opadanja. Oksidi azota i amonijaka nisu prelazile granične vrednosti emisije", navodi se u saopštenju Gradske uprave.
Kako se dodaje, Gradska uprava za zaštitu životne sredine nastaviće sa redovnim i stalnim merenjem svih relevantnih parametara, kako bi se blagovremeno procenili potencijalni rizici po zdravlje stanovništva.
Parametri koji su pokazali tendenciju opadanja ukazuju na pozitivan trend, ali je i dalje neophodno nastaviti sa pažljivim monitoringom situacije, dodaje se u saopštenju koje potpisuje V.D. načelnika Jelena Moravski.
Podsetimno, u noći imeđu 26. i 27. februara požar je zahvatio Skladište stare fabrike "Novkabel". Građani su javljali i da su dobijali sms MUP-a u kojem je pisalo da ne izlaze napolje.
Fabrika se nalazi u industrijskoj zoni, u severnom delu Grada Novog Sada, južno od kanala Dunav-Tisa-Dunav.
Po nalogu Gradske uprave za zaštitu životne sredine ekipa Instituta za javno zdravlje Vojvodine je izašla na lice mesta.
Iz Gradske kuće uputili su zainteresovane da indeks kvaliteta vazduha prate na web stranici Instituta za javno zdravlje Vojvodine https://izjzv.org.rs/.
Kako se ističe, na toj stranici može se videti vrednost indeksa kvaliteta vazduha za poslednja 24 sata sa jasnim zdravstvenim porukama i zdravstvenim preporukama, posebno kada je u pitanju osetljiva populacija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Tužilac Ilić: Policijska intervencija u Novom Sadu pokazuje problem zarobljenih institucija
02.09.2025.•
0
Javni tužilac Vrhovnog javnog tužilaštva Goran Ilić izjavio je da intervencija policije u ponedeljak na DIF-u u Novom Sadu pokazuje problem zarobljenih institucija u Srbiji.
VIDEO: Studenti i građani i danas ispred Filozofskog fakulteta
02.09.2025.•
0
Studenti i građani i danas su se okupili na protestu ispred Filozofskog fakulteta.
Grupa lekara o profilu nasilnih policajaca: Nijedna komanda, ni uniforma, ne oslobađa čoveka ličnog izbora
02.09.2025.•
6
Grupa lekara prosledila je medijima pismo u kom se analizira profil nasilnih policajaca, povodom poslednjih dešavanja u Novom Sadu.
Srbijo, da li se čujemo: Studenti pozvali sve građane na veliki protest u petak u Novom Sadu
02.09.2025.•
2
Studenti u blokadi fakulteta u Novom Sadu pozvali su na protest u petak, 5. septembra.
Đaci iz Bačkog Jarka nastavu pohađaju u Mesnoj zajednici i predškolskoj ustanovi
02.09.2025.•
2
Nova školska godina počela je 1. septembra, a đaci Osnovne škole "Slavko Rodić" u Bačkom Jarku nastavu pohađaju u prostorijama Mesne zajednice i predškolskoj ustanovi u tom mestu.
Poznato koliko je policajaca bilo angažovano tokom nereda 13. avgusta
02.09.2025.•
2
Ukupno 323 pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova bilo je angažovano tokom protesta 13. avgusta u Novom Sadu, rečeno je u Policijskoj upravi u Novom Sadu za 021.rs.
Uprava PMF-a osuđuje nasilje policije nad studentima
02.09.2025.•
2
Uprava Prirodno-matematičkog fakulteta osudila je primenu hemijskih sredstava i fizičko nasilje policije nad studentima i drugim građanima sinoć u Novom Sadu.
Jer niko nije obavestio novosadsku aktivistkinju da joj je ukinut pritvor: Suspendovana poverenica
02.09.2025.•
0
Uprava za izvršenje krivičnih sankcija saopštila je da će poverenica u kancelariji u Novom Sadu biti suspendovana, kao i da će protiv nje biti pokrenut disciplinski postupak zbog teže povrede radnih dužnosti.
Bravo o "brutalnom nasilju policije" u Novom Sadu: "Našem članu polomili ruku"
02.09.2025.•
2
Građanski pokret "Bravo" saopštio je da se sinoć u Novom Sadu desilo "nezapamćeno policijsko nasilje".
Vlada Vojvodine će podržati razvojne projekte u opštini Bosansko Grahovo
02.09.2025.•
18
Pokrajinska vlada najavila je da će podržati razvojne projekte u opštini Bosansko Grahovo, saopšteno je iz Vlade Vojvodine.
Zaposleni na BioSensu u sredu ponovo organizuju jednosatni štrajk upozorenja - treći po redu
02.09.2025.•
0
Zaposleni na Institutu BioSens u Novom Sadu će u sredu, 3. septembra, stupiti u jednosatni štrajk upozorenja u periodu od 13 do 14 časova.
Inicijativa "Pustite ih sve" zahteva utvrđivanje odgovornosti za sinoćna hapšenja
02.09.2025.•
1
Inicijativa "Pustite ih sve!" zahteva utvrđivanje komandne odgovornosti za sinoćna hapšenja nakon komemorativne šetnje i hitno oslobađanje dvoje zadržanih optuženih za "psovanje službenog lica".
Sutra u Novom Sadu nestabilno: Mogući su pljuskovi sa grmljavinom
02.09.2025.•
0
U Novom Sadu će u sredu biti nestabilno i mogući su pljuskovi sa grmljavinom.
Kazna kako kome: Kad se pristalice vlasti tuku, nema prekršajnog postupka
02.09.2025.•
6
Novosadski Prekršajni sud neće voditi postupak zbog nasilničkog ponašanja na javnom skupu, odnosno na šetnji pristalica Srpske napredne stranke između Futoga i Veternika.
Drid: Policija i dalje ispred DIF-a jer se zbog pretnji ne osećam sigurno
02.09.2025.•
13
Dekan DIF-a Patrik Drid, koji je juče ušao u zgradu fakulteta sa policijom, izjavio je da je policija i danas ispred fakulteta, a da je unutra obezbeđenje jer se zbog pretnji koje dobija ne oseća bezbedno.
Ponovo produžen ugovor firmama koje nadziru radove na pruzi Novi Sad-Subotica
02.09.2025.•
4
Firmama koje su do sada nadzirale radove na izgradnji pruge produžen je ugovor, a to uključuje i Ežis, kompaniju koja je bila direktno zadužena za nadzor rekonstrukcije Železničke stanice u Novom Sadu.
Radovanović: Dekani DIF-a i Filozofskog u Novom Sadu pogrešili kad su pozvali policiju
02.09.2025.•
5
Dekan Fizičkog fakulteta u Beogradu Voja Radovanović ocenio je da su dekani novosadskog DIF-a Patrik Drid i Filozofskog fakulteta Milivoj Alanović pogrešili što su sa policijom ušli u zgrade tih ustanova.
SRCE: Nepodnošljivo ponižavanje Novog Sada
02.09.2025.•
3
Brutalnom intervencijom policije i žandarmerije protiv građana sinoć u Novom Sadu, režim je nastavio nepodnošljivo ponižavanje ovog grada, saopštavaju iz stranke Srbija Centar (SRCE).
Novosadska policija privela troje nakon nasilja kod kampusa, MUP tvrdi: "Profesionalno smo reagovali"
02.09.2025.•
14
Novosadska policija je privela tri osobe nakon sinoćnjeg nasilja kod kampusa u Novom Sadu.
Deo kolektiva OŠ "Đorđe Natošević" protiv nove direktorke: "Ostavka dosadašnje iznuđena"
02.09.2025.•
11
Većinski deo kolektiva Osnovne škole "Đorđe Natošević" izrazio je nezadovoljstvo zbog imenovanja Vesne Tegeltije-Dujaković za vršioca dužnosti direktora te škole, smatrajući da je ostavka dosadašnje direktorke iznuđena.
Završena rekonstrukcija parkinga u delu Bulevara oslobođenja: Uređeno više od 80 parking mesta
02.09.2025.•
4
Završena je rekonstrukcija parkinga u delu Bulevaru oslobođenja.
Komentari 17
Sa lokaliteta
EX YU
Ing
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar