
Više od 100 organizacija zahteva reakciju evropskih institucija na pritvaranje novosadskih aktivista
Više od 100 organizacija uputilo je pismo evropskim institucijama sa zahtevom "da reaguju na politički progon i pritvaranje" novosadskih aktivista iz studentske grupe Stav i Pokreta slobodnih građana.

Foto: 021.rs (Ilustracija)
Organizacije, aktivističke grupe, političke partije i roditelji uhapšenih aktivista zahtevaju reakciju evropskih institucija zbog šest aktivista, studenata i profesora iz Novog Sada (Lazar Dinić iz Stava i članovi PSG-a Mladen Cvijetić, Marija Vasić, Lado Jovović, Davor Stefanović i Srđan Đurić) koji se tri nedelje nalazi u pritvoru, nakon što im je izrečena mera pritvora od 30 dana zbog navodne "pripreme dela protiv ustavnog poretka", a na osnovu audio-snimka privatnog razgovora.
Kako stoji u saopštenju organizacije Sviće, razgovor je pribavljen "zloupotrebom službi bezbednosti, bez mogućnosti na pravičnu odbranu".
Ostali aktivisti koji su bili prisutni na prisluškivanom sastanku nisu u zemlji.
"Zbog izjava političkih zvaničnika i pretnji koje dobijaju, strahuju od toga šta ih po povratku u državu čeka, a stanovi njihovih roditelja pretresani su u proteklom periodu", saopštili su.
Kako ističu iz organizacije, represija se dešava u trenutku kada u Srbiji mesecima traju građanski i studentski protesti, koji su usledili nakon pada nadstrešnice na Železničkoj stranici u Novom Sadu zbog čega je stradalo 16 osoba, a jedna je teško povređena.
Više od 100 organizacija, aktivističkih grupa i stranaka poslalo pismo komesarima Evropske komisije Marti Kos, komesarki za proširenje, komesaru za ljudska prava Michael O'Flaherty, komesaru za pravosuđe Didier Reynders, zatim Nj. E. Emanuelu Žiofreu (Delegacija EU u Srbiji), izvestiocu EU za Srbiju Toninu Piculi, Evropskom sudu za ljudska prava, Evropskom ombudsmanu i Evropskom parlamentu za ljudska prava za hitne slučajeve sa zahtevom da hitno reaguju i izvrše pritisak na vlasti u Srbiji kako bi:
- Pritvorenim aktivistima bili omogućeno da se brane sa slobode, jer je "njihovo hapšenje politički motivisano".
- Svim osumnjičenima bilo omogućeno pravično i nepristrasno suđenje, u skladu sa osnovnim principima vladavine prava.
- "Prestala zloupotreba pravosudnih i bezbednosnih institucija za političke obračune", što je u suprotnosti sa demokratskim vrednostima kojima EU teži.
Ovom pismu prethodio je sastanak pojedinih predstavnika novosadske opozicije i aktivističkih grupa sa komesarkom za proširenje Martom Kos prethodne nedelje u Ljubljani nakon otvorenog panela koji je održan u Evropskoj kući.
Komesarki je na sastanku predočena aktuelna situacija u vezi sa uhapšenim studentima, aktivistima i profesorima, a dogovoreno je da će se aktivisti, opozicija i nevladine organizacije iz Srbije i pismeno obratiti evropskim institucijama sa pozivom na reakciju.
U pismu su navedena tri pitanja za nadležne organe u Srbiji, a to je kako je snimak pribavljen, odnosno "da li je i ko neovlašćeno prisluškivao političke protivnike režima. Zatim, ko je medijima dostavio snimak i po čijem nalogu, a da pre toga tužilaštvo nije bilo upoznato sa ovim slučajem".
U pismu se navodi i da "koordinisano emitovanje audio-snimka na režimskim televizijama jasno pokazuje da je cilj bio politička diskreditacija i zastrašivanje pobunjenih građana, a ne sprovođenje nepristrasne istrage".
Treće pitanje se odnosi na samo suđenje, tačnije "zašto se osumnjičenima ne omogući pravo na pravično suđenje, budući da su branioci osumnjičenih tek dve nedelje nakon izricanja mere pritvora dobili uvid u dokazne materijale".
Kako stoji u saopštenju, "bez uvida u dokaze, navodi se u pismu, branioci nisu bili u mogućnosti da pripreme odbranu okrivljenih, što je još jedan pokazatelj da se radi o političkom, a ne pravičnom suđenju".
U pismu koje organizacije upućuju evropskim institucijama navode se i drugi primeri koji ukazuju na represiju vlasti u Srbiji nad aktivistima, članovima civilnog društva i predstavnicima opozicije.
Ističu i na kršenje evropskih standarda i reformskih procesa u okviru pristupanja Srbije Evropskoj uniji.
"Ispunjavanje političkih kriterijuma i uslova u navedenim oblastima ne može biti uspešno sprovedeno i pozitivno ocenjeno, sve dok postoji nezakonito prisluškivanje aktivista i novinara, kidnapovanje, pritvaranje i napadi na fizički i psihički integritet aktivista, gušenje slobode izražavanja i medijsko targetiranje i zastrašivanje", navodi se u saopštenju organizacija.
Organizacije tvrde da su u pitanju gruba kršenja ljudskih prava.
"Onemogućeno je građanima da u potpunosti uživaju pravo na slobodu i sigurnost, slobodu okupljanja i udruživanja, izražavanja i u krajnjem slučaju pravo na život", zaključuju organizacije koje potpisuju pismo.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
UŽIVO Protest "Slobodo, tu smo": Građani traže raspisivanje izbora
14.09.2025.•
1
Protest "Slobodo, tu smo" održava se na Trgu slobode.
Pokret slobodnih građana: Šest meseci progona naših aktivista, osloboditi političke zatvorenike
14.09.2025.•
2
Pokret slobodnih građana Novi Sad saopštio je da se navršava šest meseci od dana kada je "u montiranom političkom procesu" uhapšeno šest njihovih saboraca.
Kolege i profesori u pismu studentu Lazaru Diniću: Prva linija odbrane je uvek bila tvoja, sad je red na nas
14.09.2025.•
1
Kolege i profesori, njih 95, uputilo je pismo Lazaru Diniću, studentu i aktivisti koji se nalazi u kućnom pritvoru više od šest meseci.
Naredni dani u Novom Sadu uz dosta sunca i topli
14.09.2025.•
0
Nedelja pred nama biće mahom suva i uz dosta sunca.
Protest "Kampus nije policijska stanica" sutra ispred Pravnog u Novom Sadu
14.09.2025.•
1
Protest pod nazivom "Kampus nije policijska stanica" biće organizovan u ponedeljak, 15. septembra ispred Pravnog fakulteta u Novom Sadu.
"Svi Zmajevi u jednom gnezdu": Sutra novi protest roditelja đaka Jovine gimnazije
14.09.2025.•
12
Protestni skup "Svi Zmajevi u jednom gnezdu" održaće se u ponedeljak, 15. septembra ispred Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" u Novom Sadu.
Ministar Glamočić o najavljenom protestu poljoprivrednika u Novom Sadu: "To je nebitno"
14.09.2025.•
21
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić izjavio je, povodom protesta poljoprivrednika najavljenog za ponedeljak u Novom Sadu, da je resorno ministarstvo otvoreno za razgovor sa svim udruženjima.
VIDEO: Završena izgradnja hale buduće fabrike kompanije SHAC u Kaću, sledi opremanje
14.09.2025.•
11
Završena je izgradnja hale za fabriku SHAC u Industrijskoj zoni u Kaću, a uskoro će početi njeno opremanje.
Savet za kulturu u ponedeljak o inicijativi da Milica Stojadinović Srpkinja dobije spomen-ploču u Bukovcu
14.09.2025.•
2
Savet za kulturu i informisanje Novog Sada u ponedeljak, 15. septembra će razmatrati inicijativu da se Milici Stojadinović Srpkinji postavi spomen-loča u Bukovcu.
Zbor građana Limana 1 i 2 danas na livadici kod ulaza na Štrand
14.09.2025.•
15
Zbor građana Limana 1 i 2 održaće se u nedelju, 14. septembra, na livadici kod okretnice autobusa, pored glavnog ulaza na Štrand.
"Slobodo, tu smo": I danas protest u Novom Sadu
14.09.2025.•
3
Protest "Slobodo, tu smo" održaće se danas, 14. septembra na Trgu slobode.
U Novom Sadu danas moguće nevreme
14.09.2025.•
0
U Novom Sadu će danas biti malo svežije uz moguće pljuskove sa grmljavinom popodne.
FOTO, VIDEO Završen režimski skup u Petrovaradinu: Zborovi blokirali raskrsnicu Reljkovićeve i Preradovićeve
13.09.2025.•
31
Završena je šetnja pristalica SNS protiv blokada, koja je održana u Reljkovićevoj ulici u Petrovaradinu, dok je Žandarmerija prethodno blokirala most, gradić i tvrđavu i sprečila Zborove građana da se tamo okupe.
Inženjer Dašić o rekonstrukciji železnice: "Ceo projekat nezakonit, ništa nije urađeno kako treba"
13.09.2025.•
16
Građevinski inženjer Danijel Dašić, govoreći o projektu rekonstrukcije železnice, kaže da je osećaj kao u Survajvoru, jer, "da bi se došlo do Mađarske mora da se prođu sva nebezbedna mesta".
Studentima vraćene lične stvari iz Rektorata: Kutija sa donacijama razbijena, nedostaje više od 100.000 dinara
13.09.2025.•
16
"Nakon što je rektor Dejan Madić upao u Rektorat 5. septembra s policijom i Žandarmerijom, ukradeno je više od 100.000 dinara donacija za studente", izjavio je student koji je danas preuzeo lične stvari.
U nedelju pljuskovi i grmljavina
13.09.2025.•
0
U Novom Sadu će u nedelju ujutro i pre podne biti suvo uz postepeno naoblačenje i umerenu i jaku košavu.
Plaća se 13 miliona za zamenu stolica u maloj sali Spensa
13.09.2025.•
5
Više od 13 miliona dinara sa obračunatim porezima izdvojeno je za zamenu stolica na tribinama Male sale Spensa.
"Humanitarni ponedeljak" za pomoć Marku Kovačeviću
13.09.2025.•
0
U ponedeljak, 15. septembra, akcija "Humanitarni ponedeljak" biće namenjena našem sugrađaninu Marku Kovačeviću.
Ne pomaže v. d. majko: U novosadskim upravama i dalje vršioci dužnosti uprkos formiranoj komisiji
13.09.2025.•
1
Tradicija da su načelnici gradskih uprava u Novom Sadu u v. d. statusu nastavlja se uprkos ukazivanju Državne revizorske institucije (DRI) i oformljenoj komisiji.
Protestni vikend u Novom Sadu: Skupovi i kontraskupovi
13.09.2025.•
21
U Novom Sadu se u subotu i nedelju očekuje protestni vikend. Tokom oba dana biće organizovani skupovi.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 13 beba
13.09.2025.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 13 beba.
Komentari 5
Ime
Skf
Maja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar