
Suđenje za napad kod Futoške: Završeno današnje ročište, trojica okrivljenih ostaju u pritvoru
Završeno je današnje ročište na suđenju muškarcima koji su napali građane kod Futoške pijace tokom trajanja 15-minutne tišine.

Foto: 021.rs
15.40 - Viši sud u Novom Sadu produžio je pritvor trojici osumnjičenih za napad kod Futoške pijace tokom akcije "Zastani, Srbijo". Time je odbijen predlog branilaca da im se odredi kućni pritvor. Jedan okrivljeni se brani sa slobode.
Ova odluka je doneta po završetku današnjeg ročišta na suđenju četvorici osumnjičenih za napad 13. decembra.
15.25 - Završeno je današnje ročište, sledeće je zakazano za 12. maj, od 9 časova, u Velikoj sali Višeg suda u Novom Sadu.
Iako je prethodno bilo dogovoreno da se pogledaju snimci, to je ipak odloženo za naredno ročište, kada će biti saslušani oštećeni Lazar Srdić i svedokinja. Nakon toga će se odlučivati da li je potrebno dodatno informatičko veštačenje radi poboljšanja kvaliteta snimka.
13.50 - U sudu je napravljena druga po redu pauza od 15 minuta tokom suđenja.
Saslušan je oštećeni Robert Silberholz, u odsustvu okrivljenih, što je tražio zbog toga što se oseća ugrožen. Zbog toga se i pravi pauza, jer se okrivljenima daje vremena da pogledaju zapisnik i smisle eventualna pitanja za oštećenog.
Silberholz je izjavio da ostaje pri svom iskazu pred Višim javnim tužilaštvom i da traži imovinsko-pravnu odštetu u iznosu od milion dinara.
Dalje u suđenju se očekuje ispitivanje oštećenog od strane okrivljenih, saslušanje oštećenog Lazara Srdića koji je takođe tražio izuzeće okrivljenih dok daje izjavu, izjava svedokinje, kao i izjava sudskog veštaka.
11.49 - Suđenje je počelo, ali je ubrzo napravljena pauza zbog tehničkih problema.
Suđenju su pristupili okrivljeni N. N. (30), koji radi u policiji u Zemunu i trenutno je suspendovan sa posla, S.O. (29), K.S. (27), oštećeni Lazar Srdić i Robert Silberholz, kao i svedokinja i sudski veštak.
Počeo je uvidom u snimke kamera JP "Informatika" sa ugla Jevrejske i Bulevara oslobođenja na dan incidenta 13. decembra prošle godine.
Prvookrivljeni N. N. je saopštio da ostaje pri svojoj odbrani.
Pre početka uvida u snimak napravljena je pauza od 10 minuta jer se snimak nije dovoljno dobro video preko projektora.
11.35 - Nekoliko okupljenih građana i građanki odlučilo je da prisustvuje suđenju za napad kod Futoške pijace i pušteni su da uđu na ročište.
"Neću pokušati, ja ću uspeti, a vi ostali ako ulazite, naši zastupnici mole da u sali ne pravimo buku i da budemo vrlo disciplinovani, jer u ovom slučaju nama ide u korist da smo disciplinovani i mirni", kaže Marija Srdić iz Građanskog pokreta "Bravo".
Nekoliko okupljenih građana i građanki odlučilo je da prisustvuje suđenju za napad kod Futoške pijace i pušteni su da uđu na ročište u novosadskom sudu. #novisad pic.twitter.com/GfCxa3eAxP
— Radio 021 (@Radio021) April 22, 2025
Ona napominje da je ovo prvi put od kako se prave skupovi ispred suda da su oni ti koji su oštećeni, a ne na optuženičkoj klupi. Poželela je dobrodošlicu svima i dodala "videćemo šta će ispasti".
11.30 - Novosađani koji će svedočiti i optuženi okupljeni su ispred sudnice. U hodniku se nalaze i ostali građani, aktivisti i studenti koji su došli da slušaju suđenje.
11.00 - Novosađani se okupljaju pred nastavak suđenja za napad kod Futoške pijace 13. decembra prošle godine.
Na skup ispred suda pozvao je GP Bravo, a tokom današnjeg glavnog pretresa će svoje iskaze dati i povređeni i napadnuti Novosađani Lazar Srdić i Robert Silberholz.
"Četiri meseca nakon brutalnog napada na Novosađane kod Futoške pijace, od strane grupe batinaša, počelo je suđenje napadačima. Okupimo se kako bismo dali podršku našim sugrađanima, ali i da pošaljemo jasnu poruku tužilaštvu i sudu: 'Nasilnici moraju da odgovaraju za napad na građane Novog Sada", navode u GP Bravo u pozivu na skup.
Novosađani se okupljaju ispred suda u #NoviSad pred nastavak suđenja za napad kod Futoške pijace tokom 15 minuta tišine 13. decembra prošle godine#NoviSad pic.twitter.com/hhmFLlaBqn
— Radio 021 (@Radio021) April 22, 2025
Nastavak ročišta počinje u 11.30 časova u Velikoj sali Višeg suda u Novom Sadu.
Iz GP Bravo dodaju da je istraga u ovom slučaju bila kratka, a optužnica je još brže podignuta.
"Ali to ne znači da će nasilnici iz poršea zaista biti osuđeni za napad na građane koji su mirno stajali kod Futoške pijace, odajući počast stradalima u zločinu na Železničkoj stanici 1. novembra", navode oni.
Podsetimo, napad na građane desio se 13. decembra prošle godine tokom akcije "Zastani, Srbijo".
Crni "porše džip" prvo je projurio kroz okupljene ljude na raskrnici, da bi se vozač potom stotinak metara dalje na Bulevaru oslobođenja zaustavio, a četiri muškarca vratila su se nazad i napala okupljene.
Ubrzo su privedeni N.N. (30), koji radi u policiji u Zemunu i trenutno je suspendovan sa posla, S.O. (29), K.S. (27) i K.A. (32), koji rade u Gradskoj čistoći. K. A. je jedni pušten da se brani sa slobode, ostali su i dalje u pritvoru.
Za prvookrivljenog N. N. koji radi u MUP-u, tužilac traži četiri godine i 10 meseci zatvora i novčanu kaznu od 200.000 dinara, a tereti se za nasilničko ponašanje, nanošenje teških telesnih povreda i izazivanje opšte opasnosti.
Za S. O. tužilaštvo traži četiri godine i četiri meseca zatvora i tereti se nasilničko ponašanje i nanošenje teških telesnih povreda.
Za K. S. tužilaštvo traži tri godine zatvora i tereti se za nasilničko ponašanje, a za K. A. dve godine zatvora i takođe se tereti za nasilničko ponašanje.
Advokati oštećenih postavili su imovinsko pravni zahtev u iznosu od 700.000 dinara zbog povreda koje su pretpreli, za fizički bol i strah, te su se pridružli krivičnom gonjenju tužilaštva.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Tužilac Ilić: Policijska intervencija u Novom Sadu pokazuje problem zarobljenih institucija
02.09.2025.•
0
Javni tužilac Vrhovnog javnog tužilaštva Goran Ilić izjavio je da intervencija policije u ponedeljak na DIF-u u Novom Sadu pokazuje problem zarobljenih institucija u Srbiji.
VIDEO: Studenti i građani i danas ispred Filozofskog fakulteta
02.09.2025.•
0
Studenti i građani i danas su se okupili na protestu ispred Filozofskog fakulteta.
Grupa lekara o profilu nasilnih policajaca: Nijedna komanda, ni uniforma, ne oslobađa čoveka ličnog izbora
02.09.2025.•
6
Grupa lekara prosledila je medijima pismo u kom se analizira profil nasilnih policajaca, povodom poslednjih dešavanja u Novom Sadu.
Srbijo, da li se čujemo: Studenti pozvali sve građane na veliki protest u petak u Novom Sadu
02.09.2025.•
2
Studenti u blokadi fakulteta u Novom Sadu pozvali su na protest u petak, 5. septembra.
Đaci iz Bačkog Jarka nastavu pohađaju u Mesnoj zajednici i predškolskoj ustanovi
02.09.2025.•
2
Nova školska godina počela je 1. septembra, a đaci Osnovne škole "Slavko Rodić" u Bačkom Jarku nastavu pohađaju u prostorijama Mesne zajednice i predškolskoj ustanovi u tom mestu.
Poznato koliko je policajaca bilo angažovano tokom nereda 13. avgusta
02.09.2025.•
2
Ukupno 323 pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova bilo je angažovano tokom protesta 13. avgusta u Novom Sadu, rečeno je u Policijskoj upravi u Novom Sadu za 021.rs.
Uprava PMF-a osuđuje nasilje policije nad studentima
02.09.2025.•
2
Uprava Prirodno-matematičkog fakulteta osudila je primenu hemijskih sredstava i fizičko nasilje policije nad studentima i drugim građanima sinoć u Novom Sadu.
Jer niko nije obavestio novosadsku aktivistkinju da joj je ukinut pritvor: Suspendovana poverenica
02.09.2025.•
0
Uprava za izvršenje krivičnih sankcija saopštila je da će poverenica u kancelariji u Novom Sadu biti suspendovana, kao i da će protiv nje biti pokrenut disciplinski postupak zbog teže povrede radnih dužnosti.
Bravo o "brutalnom nasilju policije" u Novom Sadu: "Našem članu polomili ruku"
02.09.2025.•
2
Građanski pokret "Bravo" saopštio je da se sinoć u Novom Sadu desilo "nezapamćeno policijsko nasilje".
Vlada Vojvodine će podržati razvojne projekte u opštini Bosansko Grahovo
02.09.2025.•
18
Pokrajinska vlada najavila je da će podržati razvojne projekte u opštini Bosansko Grahovo, saopšteno je iz Vlade Vojvodine.
Zaposleni na BioSensu u sredu ponovo organizuju jednosatni štrajk upozorenja - treći po redu
02.09.2025.•
0
Zaposleni na Institutu BioSens u Novom Sadu će u sredu, 3. septembra, stupiti u jednosatni štrajk upozorenja u periodu od 13 do 14 časova.
Inicijativa "Pustite ih sve" zahteva utvrđivanje odgovornosti za sinoćna hapšenja
02.09.2025.•
1
Inicijativa "Pustite ih sve!" zahteva utvrđivanje komandne odgovornosti za sinoćna hapšenja nakon komemorativne šetnje i hitno oslobađanje dvoje zadržanih optuženih za "psovanje službenog lica".
Sutra u Novom Sadu nestabilno: Mogući su pljuskovi sa grmljavinom
02.09.2025.•
0
U Novom Sadu će u sredu biti nestabilno i mogući su pljuskovi sa grmljavinom.
Kazna kako kome: Kad se pristalice vlasti tuku, nema prekršajnog postupka
02.09.2025.•
6
Novosadski Prekršajni sud neće voditi postupak zbog nasilničkog ponašanja na javnom skupu, odnosno na šetnji pristalica Srpske napredne stranke između Futoga i Veternika.
Drid: Policija i dalje ispred DIF-a jer se zbog pretnji ne osećam sigurno
02.09.2025.•
13
Dekan DIF-a Patrik Drid, koji je juče ušao u zgradu fakulteta sa policijom, izjavio je da je policija i danas ispred fakulteta, a da je unutra obezbeđenje jer se zbog pretnji koje dobija ne oseća bezbedno.
Ponovo produžen ugovor firmama koje nadziru radove na pruzi Novi Sad-Subotica
02.09.2025.•
4
Firmama koje su do sada nadzirale radove na izgradnji pruge produžen je ugovor, a to uključuje i Ežis, kompaniju koja je bila direktno zadužena za nadzor rekonstrukcije Železničke stanice u Novom Sadu.
Radovanović: Dekani DIF-a i Filozofskog u Novom Sadu pogrešili kad su pozvali policiju
02.09.2025.•
5
Dekan Fizičkog fakulteta u Beogradu Voja Radovanović ocenio je da su dekani novosadskog DIF-a Patrik Drid i Filozofskog fakulteta Milivoj Alanović pogrešili što su sa policijom ušli u zgrade tih ustanova.
SRCE: Nepodnošljivo ponižavanje Novog Sada
02.09.2025.•
3
Brutalnom intervencijom policije i žandarmerije protiv građana sinoć u Novom Sadu, režim je nastavio nepodnošljivo ponižavanje ovog grada, saopštavaju iz stranke Srbija Centar (SRCE).
Novosadska policija privela troje nakon nasilja kod kampusa, MUP tvrdi: "Profesionalno smo reagovali"
02.09.2025.•
14
Novosadska policija je privela tri osobe nakon sinoćnjeg nasilja kod kampusa u Novom Sadu.
Deo kolektiva OŠ "Đorđe Natošević" protiv nove direktorke: "Ostavka dosadašnje iznuđena"
02.09.2025.•
11
Većinski deo kolektiva Osnovne škole "Đorđe Natošević" izrazio je nezadovoljstvo zbog imenovanja Vesne Tegeltije-Dujaković za vršioca dužnosti direktora te škole, smatrajući da je ostavka dosadašnje direktorke iznuđena.
Završena rekonstrukcija parkinga u delu Bulevara oslobođenja: Uređeno više od 80 parking mesta
02.09.2025.•
4
Završena je rekonstrukcija parkinga u delu Bulevaru oslobođenja.
Komentari 17
R49
Rezimski pacovi
pa tacno vidis sta im je nalozeno iz centrale.
Vole oni svoje partijske batinase i kriminalce, cerke ce im se udavati za takve, a sinovi biti ulicni vojnici u bataljonu dilera. Ponos majcin!
Sve im je u partiji, i muda i mozak i pare i buducnost i sudbina.
Zato uvek i nepogresivo cekiraju 021 lakmus test.
Sisanje
Sto je i za ocekivati od populacije u kojoj su mahom mentalno plitki
i apaticni ljudi. Ovce bleje, a ko ih sisa?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar