Novosadska vlast kršila zakone zbog izgradnje mosta na Šodrošu - odluka Bernske konvencije
Biro Bernske konvencije potvrdio je da su lokalne vlasti u Novom Sadu prekršile nacionalne zakone i međunarodne ekološke konvencije, prilikom izgradnje mosta na Šodrošu.
Foto: 021.rs
Ovu informaciju saopštila je nevladina organizacija "Svet i Dunav".
Kako se navodi, kršenje nacionalnih zakona i međunarodnih ekoloških konvencija ogledalo se u "ignorisanju obaveze zaštite prirodnih staništa u Novom Sadu"
"Konačna presuda još nije donesena, ali je nakon tri godine aktivne žalbe i četiri podneska koje je uputila NVO 'Svet i Dunav' sada jasno da su sve aktivnost vezane sa izgradnju četvrtog, ali i petog mosta bile nelegalne ili rađene sa velikim nepravilnostima", piše u saopštenju ove nevladine organizacije.
Dodaje se da je na sastanku od 8. do 10. aprila, Biro Bernske konvencije, između ostalog, utvrdio da Studija o proceni uticaja na životnu sredinu (SPU) nije uzela u obzir zaštićene vrste ptica i vodozemaca do sada evidentiranih na tom području, navodi se u saopštenju koje potpisuje predsedavajuća organizacije "Svet i Dunav", Danijele Stojković Jovanović.
"Visoki stepen korupcije u najvećem broju državnih institucija doveo je do pogrešnih zaključaka o značaju i ugroženosti ovog područja i šire", prenela je Stojković Jovanović navode Biroa Bernske konvencije.
Navedeno je da je SPU studija objavljena godinu dana nakon početka radova.
Dodaje se da nije konsultovan niz nacionalnih zakona, uključujući Zakon o vodama, Zakon o proceni uticaja na životnu sredinu, Zakon o planiranju i izgradnji, Aarhuska konvencija, Zakon o zaštiti životne sredine, u skladu sa kojima je studija trebalo da bude urađena pre početka radova.
Podseća se da je Novi Sad u januaru 2025. dobio status "Ramsar wetland city", ali bez jasnog obrazloženja kako će dalja planirana urbanizacija biti usklađena sa ekološkim normama.
U saopštenju piše da Bernska konvencija sada zvanično traži pojašnjenje od Ramsarske konvencije o pravnoj osnovanosti te odluke.
"Nama i svima ostalima je ovo više nego sumnjivo, upravo zbog međunarodno poznatih nelegalnih aktivnosti", ističe se u saopštenju NVO "Svet i Dunav".
Stojković Jovanović je upozorila na to da odluka Biroa Bernske konvencije može imati ozbiljan međunarodni uticaj na Srbiju, jer, kako je navela, potvrđuje nepoštovanje ekoloških standarda i kršenje međunarodnih obaveza.
Između ostalog, kako je rekla, Srbija može da izgubi pravo na određene međunarodne finansijske fondove namenjene održivom razvoju, a može doći i do revizije statusa u RAMSAR konvenciji.
"Evropske i globalne ekološke organizacije mogu pokrenuti pravne procese protiv Srbije zbog nesprovođenja ekoloških obaveza", navela je Stojković Jovanović.
Gotovo sve aktivnosti u vezi sa za izgradnjom mosta preko Šodroša u potpunosti su podudarne sa neregularnostima, nepoštovanjem zakona i visokim stepenom koruptivnih radnji koje su se desile na rekonstrukciji Železniče stanice u Novom Sadu, ocenila je Stojković.
Bernska konvencija, odnosno Konvencija Saveta Evrope o očuvanju evropske divlje flore i faune i prirodnih staništa, obavezujući je međunarodni pravni instrument u oblasti očuvanja prirode, koju je Srbija potvrdila još 2007. godine.
Bernska konvencija obuhvata svu prirodnu baštinu evropskog kontinenta, ali i pojedine države Afrike.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Uređenje gradskog jezgra: Raspisan tender za radove od 640 miliona
19.12.2025.•
4
Gradska uprava za građevinsko zemljište i investicije raspisala je novi tender za uređenje Ulice Modene i dela Ilije Ognjanovića, a vrednost radova procenjena je na 640 miliona dinara, sa uračunatim porezom.
Šest meseci zatvora Novosađaninu zbog napada na ekipu Informera
19.12.2025.•
3
Novosađaninu Goranu Kajfešu, uhapšenom u avgustu zbog napada na televizijsku ekipu Informera, danas je izrečena kazna od šest meseci zatvora.
ANKETA: Podržavate li javno-privatno partnerstvo za GSP?
19.12.2025.•
23
JGSP "Novi Sad" je u sve većim problemima. Iako je poslednjih godina obnovljen vozni park, prosečna starost i dalje nije na zadovoljavajućem nivou.
Osumnjičenom za napad na ekipu Informera obezbeđen smeštaj kod Milomira Jaćimovića
19.12.2025.•
3
Autoprevoznik Milomir Jaćimović ponudio je smeštaj Goranu Kajfešu koji je i dalje u pritvoru, jer nema prijavljeno mesto prebivališta.
Nestašica đačkih knjižica u Novom Sadu: Problem pred kraj polugodišta
19.12.2025.•
15
Raspust u Novom Sadu i Vojvodini počinje od sledećeg utorka, a neki đaci još uvek nemaju knjižice, i trenutno ne mogu da ih pronađu.
Gradski prevoz u Novom Sadu: Planirano poskupljenje karata, bez plana za nove autobuse
19.12.2025.•
56
Javno gradsko saobraćajno preduzeće "Novi Sad" ni u 2026. godini ne planira nabavku novih autobusa, ali planira se povećanje cene karata.
Novosadska policija: Svesni da se alkohol konzumira tokom slava, apelujemo na sve učesnike u saobraćaju
19.12.2025.•
3
Policijska uprava u Novom Sadu apelovala je na sve učesnike u saobraćaju uoči slava i prazničnih proslava.
UNICEF uplatnice uz račune Informatike: Novosađani mogu da doniraju novac
19.12.2025.•
4
Novosađani će tokom decembra imati priliku da podrže unapređenje mentalnog zdravlja i blagostanja dece i mladih u Srbiji putem novčanih donacija.
Vazduh u Novom Sadu zagađen
19.12.2025.•
22
Vazduh u Novom Sadu ovog jutra je zagađen, pokazuju podaci Agencije za zaštitu životne sredine.
Tri dana gejming festivala na Novosadskom sajmu
19.12.2025.•
1
Festival posvećen gejmingu i popularnog kulturi Games.con, održaće se na Novosadskom sajmu od 19. do 21. decembra.
Lepe vesti: Rođeno 16 beba u Betaniji
19.12.2025.•
0
U prethodna 24 sata u novosadskom porodilištu Betanija rođeno je 16 beba.
Novosađanin pet meseci u pritvoru zbog napada na ekipu Informera: Skup podrške ispred suda
19.12.2025.•
2
Novosađanin Goran Kajfeš već pet meseci nalazi se u pritvoru zbog sumnje da je napao ekipu prorežimskog tabloida Informer, na protestu 15. avgusta u Novom Sadu.
Skup ispred suda ujutru: Podrška Novosađaninu uhapšenom zbog navodnog napada na ekipu Informera
18.12.2025.•
4
Zborovi građana Novog Sada i studenti u blokadi pozvali na skup podrške u petak, 19. decembra, ispred suda u Sutjeskoj.
Novosađani, dolazi kraj radne nedelje: Evo šta vas očekuje ovog decembarskog petka
18.12.2025.•
0
Ovog petka očekujte oblačno vreme, a za vikend vas očekuje dodatno zahlađenje.
Roditelji Jovinih đaka: Direktor oduzeo deo godišnjeg profesorima, šta još treba da se desi da bude smenjen?
18.12.2025.•
13
Roditelji đaka Jovine gimnazije saopštili su da je direktor ove škole Radivoje P. Stojković oduzeo deo godišnjeg odmora zaposlenim profesorima.
Drama SNP počela rad na novoj predstavi: "Posle milijon godina" premijerno krajem februara
18.12.2025.•
0
Drama Srpskog narodnog pozorišta otpočela je sa radom na novoj predstavi, a u pitanju je komad Dragutina Ilića "Posle milijon godina", u režiji Nikole Zavišića.
Biciklisti iz Novog Sada krenuli na veliki protest u Novom Pazaru: Današnji cilj Beograd
18.12.2025.•
5
Šestoro biciklista krenulo je danas iz Novog Sada na protest "Ili oni ili mi", koji se održava u Novom Pazaru 21. decembra.
Sutra još malo toplije u Novom Sadu, a onda zahlađenje i tmurniji dani
18.12.2025.•
0
U Novom Sadu će u petak biti umereno oblačno.
Radivoje Jovović pušten iz kućnog pritvora
18.12.2025.•
7
Pokrajinski poslanik Pokreta slobodnih građana Radivoje Jovović pušten je iz kućnog pritvora da se brani sa slobode.
Planira se rekonstrukcija stadiona kod Dunavskog parka za 37 miliona dinara
18.12.2025.•
19
Rukometni stadion u Ulici Ive Lole Ribara 3, kod Dunavskog parka, trebalo bi da bude rekonstruisan tokom prve polovine naredne godine, a procenjena vrednost radova je 37 miliona dinara sa porezom.
Gradska vlast pretvara dug Spensa od 258 miliona u trajni ulog, izdvaja milione za druga dugovanja
18.12.2025.•
12
Gradska vlast će 285 miliona dinara duga JP "Sportski i poslovni centar Vojvodina", tj. Spensa, pretvoriti u trajni ulog u kapital preduzeća. Ali to nije jedina pomoć grada ovom preduzeću.
Komentari 39
Komšija
"Ispod petrovaradinskog mosta su vidjeni golubovi."
Golubovi?? Što ne navedeš i pacove i bubašvabe kao primer bujanja životinjskog sveta xD
Limanac
Oko Kamenice postoji obilaznica. Zašto je naš problem što su ljudi stoka a saobraćajna policija ne radi svoj posao?
uzqrice
Pare se ćuvaju dok ih ima i tako i priproda. Ostala jedna mala površina oko koje bi da poginu.
Treba ih provozati u špicu sremskom stranom i kroz Kamenicu .Pticama ne smeta most, on može da bude i zaštita za ptice ako se dobro uredi.Ispod petrovaradinskog mosta su vidjeni golubovi.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar