
Menja se plan Fruške gore: Za izmene zainteresovani privatni investitor i vojska
Na sednici Skupštine APV održanoj u sredu, 25. juna, usvojena je i odluka o izmenama prostornog plana Fruške gore.

Foto: 021.rs
Plan se menja jer je cilj da se privatnom investitoru omogući izgradnja objekta na lokaciji Pavlasov Čot.
Sredstva za izmenu plana obezbedilo je Privredno društvo "Wind Park Samoš".
Sredstva za izmenu plana obezbedilo je Privredno društvo "Wind Park Samoš".
Međutim, donošenje ove odluke iniciralo je i Ministarstvo odbrane koje je uputilo inicijativu Agenciji za prostorno planiranje i urbanizam Republike Srbije.
Agencija za prostorno planiranje donela je i odluku o izradi strateške procene uticaja ovih izmena po životnu sredinu nacionalnog parka.
Firma "Wind Park Samoš", koja finansira promenu plana i stratešku procenu, bavi se investiranjem u vetroelektrane, uglavnom na području Vojvodine. Prvu vetroelektranu izgradili su u Alibunaru.
Preko vlasnika Lazara Lazendića i njegovih poslovnih i porodičnih veza, firma je povezana sa više kompanija koje se bave sličnom delatnošću, uključujući i "Windvision Development" iz Beograda.
Preko vlasnika Lazara Lazendića i njegovih poslovnih i porodičnih veza, firma je povezana sa više kompanija koje se bave sličnom delatnošću, uključujući i "Windvision Development" iz Beograda.
U vreme dolaska u Srbiju, 2010. godine, "Windvision" je bio holandsko-belgijski investitor. U 2021. godini, kompaniji se priključuju Norvežani, "Emergy AS", specijalizovani za razvoj elektrana koje koriste obnovljive izvore energije na nerazvijenim tržištima, kao što su Kina i Rusija. Danas, većinski udeo u toj kompaniji ima Lazendić.
Komentarišući najavljenu izmenu plana, Pokret "Odbranimo šume Fruške gore", navodi da su ove ideje "skandalozne", naročito zato što je Pavlasov čot "najsvetlija tačka planinara Fruške gore".
"Izmene će takođe obuhvatiti i delove Nacionalnog parka u Beočinu, Čereviću, Šuljmu i Bešenovu. Verovatno kroje nove granice po željama investitora i tajkuna. A šta drugo očekivati u privatizovanoj i korumpiranoj državi? Bacamo rukavicu struci u PZZP-u koja treba da izda uslove zaštite prirode za Stratešku procenu uticaja na životnu sredinu, za izmenu plana", naveo je u objavi ovaj pokret.
Podsetimo da je na sednici Skupštine Vojvodine usvojena i odluka o ukidanju i zatvaranju turističko-kongresnog smeštaja Ceptor koji je osnovan još 2008. godine, a koji se nalazi na Andrevlju na Fruškoj gori.
U odluci o ukidanju nije navedeno šta će se posle desiti sa objektom, odnosno nisu navedeni planovi za dalje upravljanje, prenamenu ili prodaju.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
U nedelju pljuskovi i grmljavina
13.09.2025.•
0
U Novom Sadu će u nedelju ujutro i pre podne biti suvo uz postepeno naoblačenje i umerenu i jaku košavu.
Zbor građana Limana 1 i 2 u nedelju na livadici kod ulaza na Štrand
13.09.2025.•
2
Zbor građana Limana 1 i 2 održaće se u nedelju, 14. septembra, na livadici kod okretnice autobusa, pored glavnog ulaza na Štrand.
Plaća se 13 miliona za zamenu stolica u maloj sali Spensa
13.09.2025.•
2
Više od 13 miliona dinara sa obračunatim porezima izdvojeno je za zamenu stolica na tribinama Male sale Spensa.
"Humanitarni ponedeljak" za pomoć Marku Kovačeviću
13.09.2025.•
0
U ponedeljak, 15. septembra, akcija "Humanitarni ponedeljak" biće namenjena našem sugrađaninu Marku Kovačeviću.
Ne pomaže v. d. majko: U novosadskim upravama i dalje vršioci dužnosti uprkos formiranoj komisiji
13.09.2025.•
1
Tradicija da su načelnici gradskih uprava u Novom Sadu u v. d. statusu nastavlja se uprkos ukazivanju Državne revizorske institucije (DRI) i oformljenoj komisiji.
Protestni vikend u Novom Sadu: Skupovi i kontraskupovi
13.09.2025.•
19
U Novom Sadu se u subotu i nedelju očekuje protestni vikend. Tokom oba dana biće organizovani skupovi.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 13 beba
13.09.2025.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 13 beba.
Tribina o policijskoj represiji 5. septembra: Građani padali u nesvest i povraćali, neki imali i opekotine
12.09.2025.•
1
Tribina o policijskoj represiji na studentskom protestu 5. septembra, održana je u kampusu Univerziteta u Novom Sadu u organizaciji studenata Kampus festa.
FOTO Završena protestna šetnja od Bačkog Jarka do Temerina: "Koje je boje tvoja voda?"
12.09.2025.•
7
Zbor građana Temerina organizovao je protestnu šetnju od Bačkog Jarka do Temerina, jer u Temerinu nemaju ispravnu pijaću vodu već 22 godine.
Koncertno izvođenje opere Edip u nedelju 5. oktobra: Četiri čina, šest slika i 200 muzičara
12.09.2025.•
0
Koncertno izvođenje opere Edip, Đorđa Eneskua, biće održano u nedelju, 5. oktobra 2025. godine sa početkom u 19.00 časova na Velikoj sceni "Jovan Đorđević" u Srpskom narodnom pozorištu.
Ponovo raspisan tender za semafore na Beogradskom keju: Izdvojeno više od 15 miliona
12.09.2025.•
3
Za izgradnju semafora i uređenje saobraćajnica na Beogradskom keju biće izdvojeno više od 15,2 miliona dinara sa porezima.
Poljoprivrednici najavili protest za 15. septembar ispred zgrade Vlade i Skupštine Vojvodine
12.09.2025.•
6
Poljoprivrednici šest udruženja u Srbiji najvili su da će započeti protest u ponedeljak, 15. septembra u podne, traktorima ispred zgrade Vlade i Skupštine Vojvodine.
Grad ponovo prodaje parking mesta u zgradi sa solidarnim stanovima: Cene smanjene
12.09.2025.•
1
Grad Novi Sad je po peti put raspisao oglas za prodaju garažnih mesta u sklopu zgrade sa solidarnim stanovima u Kisačkoj 55.
FOTO Počelo uklanjanje divlje deponije u Futogu: Košta više od 31 milion
12.09.2025.•
5
Radnici JKP "Čistoća" i JP "Vojvodina šume" počeli su na uklanjanju divlje deponije u Futogu, koja je prethodnih meseci više puta gorela.
Svedočanstva o policijskoj brutalnosti u Novom Sadu: Pendrek, suzavac i nepoverenje
12.09.2025.•
9
Policijska intervencija na protestu u Novom Sadu 5. septembra bila je među najgrubljima u trinaestogodišnjoj vladavini naprednjaka, a mnogi građani prijavili su povrede ili posledice velike količine suzavca.
U subotu sunčano, u nedelju pljuskovi
12.09.2025.•
0
U Novom Sadu će u subotu biti pretežno sunčano i toplo, ujutru sa kratkotrajnom maglom.
Danas protestna šetnja od Bačkog Jarka do Temerina zbog problema sa pijaćom vodom
12.09.2025.•
3
Zbor građana Temerina danas, 12. septembra, organizuje protestnu šetnju zbog problema sa pijaćom vodom.
Parking kod SNP-a će biti demontiran, premešta se na drugu lokaciju
12.09.2025.•
21
Javno komunalno preduzeće "Parking servis" raspisalo je javnu nabavku za demontažu "fast" garaže kod Srpskog narodnog pozorišta.
Pukovnica u penziji: Studentkinja treba da tuži policajce koji su je naterali da skine garderobu
12.09.2025.•
14
Pukovnica u penziji i narodna poslanica Slavica Radovanović kaže da studentkinja koja kaže da je bila primorana da u policijskoj stanici skine garderobu treba da tuži policajce koji su joj to naredili.
Protest uoči skupa protiv blokada u Petrovaradinu: "Marš iz moje avlije"
12.09.2025.•
24
Studenti u blokadi Filozofskog fakulteta pozvali su na skup "Marš iz moje avlije" u subotu, 13. septembra, u Petrovaradinu, zbog okupljanja građana koji se protive blokadama.
Komentari 25
Planinari
Da prestanemo samo da kukamo i da se rukovodstva pl.društava i klubova, više ne prave mrtva!
Sa nama bi bili planinari cele Vojvodine i Srbije i duuuugačka bi to kolona bila!
Fruška Gora je naš Jadar!
Da li ćemo dozvoliti da nas uskoro proteraju sa Fruške Gore?
Nole
Vodu će zatrovati a vi samo sedite I kuckajte.
Kad se malo bolje razmislim ovo i zaslužujemo.
Biljana M.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar